Колку слободни денови имате неделно?

Дискусија во 'На работното место' започната од Tanjamm, 30 април 2016.

 1. Tanjamm

  Tanjamm Популарен член

  Се зачлени на:
  6 октомври 2011
  Пораки:
  4.446
  Допаѓања:
  6.289
  Колку слободни денови имате неделно? Јас од работа одмарам еден ден за викенд, сабота или недела. Мислам дека тоа е малку и што попрво човек да направи тој ден, дали да чисти, дали да шета. Робови станавме на газдите ама за без пари.
   
  На galapce му/ѝ се допаѓа ова.
 2. Bender Rodriguez

  Bender Rodriguez The lovable rascal

  Се зачлени на:
  27 јуни 2015
  Пораки:
  2.622
  Допаѓања:
  32.757
  Пол:
  Машки
  По закон, никој не смее да работи повеќе од 40 часа неделно; прекувремено е дозволено до 8 часа неделно, не повеќе од 190 во годината (23 дена). Плус, за прекувремена работа се плаќа повеќе.

  http://www.pravdiko.mk/koi-se-vashite-prava-dokolku-rabotite-prekuvremeno/
   
  На cresa-jagoda, Vip83, galapce и 4 други им се допаѓа ова.
 3. Strumka22

  Strumka22 Истакнат член

  Се зачлени на:
  16 јули 2013
  Пораки:
  894
  Допаѓања:
  2.422
  Пол:
  Женски
  Пушти закон, зборуваме за реално колку лугето работат а не колку пишува во законот.Од прекувремена работа а мизерна плата се загрозени текстилните работници кои работат и саботи и недели и празници...
  Некој ќе рече па што не пријават, па нека проба тој да пријави па ќе види дали следниот ден ќе има работа.
   
  На 1209, Vip83, Nausicaa и 3 други им се допаѓа ова.
 4. Bender Rodriguez

  Bender Rodriguez The lovable rascal

  Се зачлени на:
  27 јуни 2015
  Пораки:
  2.622
  Допаѓања:
  32.757
  Пол:
  Машки
  Ова го пишав и го ставив затоа што има многу луѓе кои не си ги знаат своите права како работници.

  Ако сите одбијат да работат прекувремено и за мизерна плата, сите ќе ги избркаат од работа? Ако сите заедно го пријават работодавачот, што ќе се случи? Ако никој во државава не се нафати да работи за 6000, што тогаш?

  За мизерните услови, прекувремени часови и минимални плати не се виновни само работодавците и институциите кои не го санкционираат ова; подеднакво виновни сме и сите ние кои прифаќаме да работиме во такви услови.
   
  На SuperGirl24, SV1911, 1209 и 16 други им се допаѓа ова.
 5. Strumka22

  Strumka22 Истакнат член

  Се зачлени на:
  16 јули 2013
  Пораки:
  894
  Допаѓања:
  2.422
  Пол:
  Женски
  А мислиш дека е можно тоа било каде а посебно во Македонија? Па ние овде сме до толку поделени по сите линии што е просто неизводлива таа твоја теорија.
  Незнам дали некогаш си работела во фабрика ама треба да знаеш дека секогаш постојат шпиуни и штрај брекери затоа и останаа лугето на улица 90те да беа сложни немаше да им ги земат фабриките кои се изградени од нивни пари.
  Незнам дали имаш деца, но кога имаш некое мало суштество кое зависи од таа плата тогаш верувај ми ќе работиш 24 часа само да го прехраниш.
  Секогаш ќе постојат луге кои ќе прифатат да работат за мизерна плата затоа што другата алтернатива е смрт. Денес е уште полошо од комунизмот, денес и за тие мизерни места треба да си члан партије а камо ли за нешто повеќе. Ај што ќе си члан партије ама што ќе те малтретираат по митизи па донеси толку луге за гласање.... Да се разбереме, ова не е изум на оваа партија што е сега на власт туку е тоа така уште од самиот почеток поставено.
  Администрацијаа ни е полна со луге а народот со денови не може една обична работа да заврши, а се платени токму од парите на народот. Пардон од кредити ама тие кредити пак требба народот да ги плати.
   
  На Nausicaa, galapce, Црвче и 3 други им се допаѓа ова.
 6. Gerbera

  Gerbera Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 март 2016
  Пораки:
  168
  Допаѓања:
  769
  Полесно е да се праша за денови на годишно ниво, не сите сме добри во децимални броеви. :D
  Народот е најмоќен, во кое било општество. Толку моќен што има можност самиот да бира колку моќно ќе дејствува.
   
 7. Aschenputtel

  Aschenputtel Популарен член

  Се зачлени на:
  6 јуни 2012
  Пораки:
  875
  Допаѓања:
  7.073
  Ние имаме 6 слободни денови месечно. Две седмици одмараме само во недела, а другите две во сабота и недела. Не е лошо со оглед на тоа што до минатата година ја работевме и секоја сабота, а потоа ни дадоа само една слободна сабота месечно. Сега со две слободни саботи е многу подобро, барем може цел викенд да си испланираш.
   
 8. Tanjamm

  Tanjamm Популарен член

  Се зачлени на:
  6 октомври 2011
  Пораки:
  4.446
  Допаѓања:
  6.289
  Ова е одлично. Пред неколку години кај што работев имав слободни викенди, се работеше по 5 дена во неделата и така е идеално за шетање. Е тоа се вика слободно време.
   
 9. mami blue

  mami blue Форумски идол

  Се зачлени на:
  10 март 2015
  Пораки:
  1.273
  Допаѓања:
  21.976
  Пол:
  Женски
  Sum rabotela vo marketi, sloboden den?? Nekogas eden nekpgas nieden.znaele da mise javat u nedela- doagaj.
  Odmor mi dava 10 dena pa znaele da go skratat
  Togas bev mlada pa ne mi smetalo mnogu, a i mnogu se druzv so kolegite/koleski pa posle rabota iskacanje.mladost ludost
  Sega vikendi sum slobodna a i mm
  Preku godina imam 25 dena odmor
   
  На galapce, sugarlips и Tanjamm им се допаѓа ова.
 10. redhott

  redhott Истакнат член

  Се зачлени на:
  17 јануари 2012
  Пораки:
  44
  Допаѓања:
  29
  Имам 2 слободни дена, т.е за викенди не работам. Неколку мои другарки работат и за викенд и гледам колку е напорно да имаш само еден слободен ден и да се чудиш што попрво да направиш...
   
  На Tanjamm му/ѝ се допаѓа ова.
 11. Luna91

  Luna91 Популарен член

  Се зачлени на:
  15 јули 2013
  Пораки:
  2.198
  Допаѓања:
  10.790
  Работам една сабота во месецот и тоа само 3 саати. Останатите викенди сум слободна :)
   
  На Meckicja, cresa-jagoda, galapce и 3 други им се допаѓа ова.
 12. Neodlucna

  Neodlucna Популарен член

  Се зачлени на:
  30 септември 2010
  Пораки:
  849
  Допаѓања:
  1.035
  Сабота и недела се слободни, но преку година имам само 10 дена одмор а знам дека законски е 21. Плус се трпи неверојатен мобинг но лугево не се свесни. Се мислам да пријавам на трудова инспекција искрено. платата е за Македонија е мнг добра и затоа луѓево кутат.
   
  На galapce и Bender Rodriguez им се допаѓа ова.
 13. vericaverche

  vericaverche Активен член

  Се зачлени на:
  24 април 2016
  Пораки:
  26
  Допаѓања:
  69
  Пол:
  Женски
  Два слободни дена имам :)
   
 14. Marick14

  Marick14 Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 март 2013
  Пораки:
  3.678
  Допаѓања:
  2.922
  2-3 дена слободни.
   
 15. poenta

  poenta Форумски идол

  Се зачлени на:
  29 ноември 2013
  Пораки:
  4.721
  Допаѓања:
  32.170
  Пол:
  Женски
  Имам два слободни дена во седмицата. Тоа се деновите од викенд, сабота и недела.
   
 16. toogood

  toogood Популарен член

  Се зачлени на:
  2 октомври 2014
  Пораки:
  2.126
  Допаѓања:
  12.291
  Slobodna za vikend.
  10 rabotni denovi vo godinata mi se platen odmor, a neplaten moze da zemam kolku sakam.
   
 17. Vip83

  Vip83 Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 октомври 2014
  Пораки:
  232
  Допаѓања:
  237
  Sloboden den mi e samo nedela! Dali da pospies, prosetas, cistis!? Ama sami sme vinovni. Rabotime kako robovi, dodeka paraziti se bogatat na nasiot grb.
   
  На Tanjamm му/ѝ се допаѓа ова.
 18. Makedoncence

  Makedoncence Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 април 2012
  Пораки:
  20
  Допаѓања:
  9
  sloboden den? samo eden vo nedelata i toa za vikend nikako. od ponedelnik do chetvrtok kako ti se padne,taka.
  rabotam od 2006 god. do denes non stop vo 3 razlichni firmi i se ushte ne sum pochuvstvuvala sto e toa vikend
   
 19. jarec6

  jarec6 Популарен член

  Се зачлени на:
  11 јуни 2010
  Пораки:
  2.378
  Допаѓања:
  12.059
  Пол:
  Женски
  1-од понеделник до петок.
   
 20. Mravce

  Mravce Популарен член

  Се зачлени на:
  11 март 2012
  Пораки:
  310
  Допаѓања:
  191
  sekoj vikend mi e sloboden, plus praznici i odam samo prva smena :P
   
  На Tanjamm му/ѝ се допаѓа ова.