1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Колку сопругот се ангажира околу бебето?

Дискусија во 'Бебе' започната од bambusce, 25 октомври 2014.

  1. Mi-Ma

    Mi-Ma Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 февруари 2016
    Пораки:
    492
    Допаѓања:
    1.127
    Пол:
    Женски
    Naletav na ubava tema pa da si spodelam :D Premnogu pomos za se okolu sin mi i za site raboti okolu domakinstvo, hrana, i sl. Blagodarna sum sto si go imam za soprug i za tatko na moeto since :inlove: Ne mi se mesa okolu cuvanje na deteto za toa koga treba da jade, kolku, sto, koga da se banja (go banja nekogas sam po negova inicijativa i zelba) koga da spie, kako da se oblece, i sl. Pomosta i te kako mi bese potrebna imav tezok poragjaj (carski) i dobiv kila od bremenosta pa taka nesmeam mnogu tesko da krevam i da se zamoruvam i za se sto mi treba tuka e ljubovta moja da mi pomogne, gusne i utesi koga treba :l:
     
    На Lolipop23 и bambusce им се допаѓа ова.
  2. Menasss

    Menasss Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 февруари 2010
    Пораки:
    63
    Допаѓања:
    39
    Доста слични улоги имаме по дома:)поздрав
     
  3. RainBow

    RainBow Глобален модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    3 декември 2009
    Пораки:
    21.789
    Допаѓања:
    65.498
    Пол:
    Женски
    Да не беше он веројатно ќе полудев. :D Ноќе се менуваме ако не спие убаво бебушот, јас ќе ја надојам, па он ја крева за подригнување и ја успива, а јас си продолжувам да спијам. Дење исто, ја бањаме заедно од почеток, јас сама немаше шанси да успеам. Ако е цело време на цицка он средува се по дома, пружа алишта, пушта машина... Да не спомнувам паника кога ќе ме фати, мислам се нешто и е, па он одма ме оправа дека бебето си цица, си кака и си е супер, да не мислам само на глупости, па се смирувам.
    Душа ми е.:inlove:
     
    На elimkd, Lolipop23, *цветче* и 6 други им се допаѓа ова.
  4. SummerGirl

    SummerGirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 март 2010
    Пораки:
    15.908
    Допаѓања:
    32.508
    Пол:
    Женски
    Маж ми многу ми помагаше околу грижата за децата кога беа бебиња. Им менуваше пелени (на поголемиот почесто), ги бањаше, ги пресоблекуваше, ги ранеше, ги успиваше, и др. Ми беше од голема помош. И ден денес е така. Често знае да ми рече - маж како мене нема да најдеш. :D
     
    На elimkd и џунџуле им се допаѓа ова.
  5. M&M

    M&M Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 ноември 2015
    Пораки:
    5.901
    Допаѓања:
    135.192
    Пол:
    Женски
    Kolku sto gledam vo temava nikoj ne se pozalil od mazite ☺
    So ogled na toa deka sme sami on mi e edinstvena pomos i odmena, nemozam da kazam deka ne pomaga ama mozam da kazam deka ne bas dovolno. Moze i poveke da prevzeme obvrski ama nekako ako ne mu kazam neu teknuva sam a jas pak sum od onie sto gledaat kolku mozat se sami da si zavrsat t.e. nesakam da komandam sakam sam da mu tekne ☺ taka da moze slobodno da si kazam deka sama sum si kriva :D
     
  6. Cka

    Cka Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 септември 2010
    Пораки:
    10.215
    Допаѓања:
    124.195
    Мислам дека и на мажите треба да им се даде породиилно барем првиот месец. Немаат сите баби, а со раната по пораѓај тешко дека може сама мајката.

    Мене многу ми помага сопругот, прави ад ако притреба, ја нишка, ја успива, ја чува за да се избањам, ми купува јадење, оди по документи, помага за бањање... Нему оди со пелени менување ич, јас тоа правам и дојам.

    Има моменти кога ми е смачено од доење, нишкање, а он на работа, или ако цела ноќ поспие а јас сум дежурала и се лутам оти и маѓите не дојат :) Оти не раѓаат, оти одат на работа, а ние ко затвореници мораме само со дете да мрднеме од дома, или ќеплаче. АМа не е он крив за тоа :) Природата е таква. Ама затоа се труди максимално за мене и неа.


    И најважно, психички ме средува да не полудам.
     
    На Kaetana, thebabylover, *цветче* и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  7. mariolet

    mariolet Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 мај 2014
    Пораки:
    24
    Допаѓања:
    18
    Маж ми нависина ми помога околу бебуш, но се разбира кога не е на работа.Да можам градата да си ја оставам дома мислам дека ке може и да си излезам повеке од 3 часа. :) И јас мислам дека треба на татковците да им се даде барем 30 дена отсуство за да можат да помогнат на мајката да се зближат со новороденчето....А за нас мајките да имаме барем до 1 година породилно отсуство.
     
    На *цветче* му/ѝ се допаѓа ова.
  8. џунџуле

    џунџуле Популарен член

    Се зачлени на:
    2 август 2016
    Пораки:
    786
    Допаѓања:
    1.481
    Пол:
    Женски
    Ова темава само за татковци кои се за фалење. Само шѕо ме инервира мојон до мах. Кај што не помага ама ич, уште одозгора и одмага.
     
    На Petar80, elimkd, mariz и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  9. TutiFuti

    TutiFuti Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2010
    Пораки:
    3.469
    Допаѓања:
    33.207
    Пол:
    Женски
    хахха ја читам џунџуле и како себе си да се гледам :lol: кај не е тука кај само нешто галами од скајп и се на се одмага и така е....

    РОДИТЕЛ Е УСТВАРИ МАЈКАТА
    ТАТКОТО ПРАВИТЕЛ.
     
    На NEA, Petar80 и LaDyDoLl им се допаѓа ова.
  10. Pcelka94

    Pcelka94 Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 јуни 2015
    Пораки:
    1.205
    Допаѓања:
    4.390
    Пол:
    Женски
    Немa зa нештo штo не пoмaгa , кoгa е дoмa 3 денa мaксимaлнo ги пoсветувa нa децaтa и нa мене :)
     
    На ♡BuBaLe♡ му/ѝ се допаѓа ова.
  11. ♡BuBaLe♡

    ♡BuBaLe♡ Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 мај 2015
    Пораки:
    5.169
    Допаѓања:
    105.772
    Пол:
    Женски
  12. LaDyDoLl

    LaDyDoLl Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 јули 2011
    Пораки:
    4.216
    Допаѓања:
    30.178
    Пол:
    Женски
    Ama bas! Blazesi vi vas majki so takvi mazi,sto cuvaat deca i pomagaat. I koga bese ovde eve sinko 2god napravi,on pampers nema smeneto. Za zaspivanje nema sansi,ke ti rece jas nemam cicka da go zaspijam. E dokolku nego mu se jade,a sun snemala vreme(skoro sekogas se e spremno i podgotveno) togas go picuvuva,ama kaj drugar na kafe,vo grad...doma da go zanimava slabo. I sega,koga ne e so nas 3 meseci,dete navecer place zaogja za tatko,se plasi,postanuva nemiren,on na viber mi veli ne znaes kako da postapis. Kaj ne mu kazuvam deka za nego i poradi nego e placenjeto,zasto fakja avion i si idi,kaj mi popuva.
    No,sepak uspeva da zamacka rabota,koga e dete bolno,koga imam potreba da naravam nesto sama. Sega veke kogae pogolem sinko,sigurno ke pomaga,ako ne drugo,ke go nosi na fudbalski utakmici,zasto tamu e prv :)
     
    На TutiFuti, joy1, M&M и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  13. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    15.689
    Допаѓања:
    72.586
    Пол:
    Женски
    Имам помош доколку побарам, никогаш не сум го молела.. доволно е еднаш да речам за да помогне нешто што треба. А инаку да е се превртено наопачки не му текнува да крене :lol: Најголема помош ми е да го земе синко да го почува додека нешто средам, направам... а и не сакам баш да ми се меша во мои обврски, јас не работам дома сум си со синко, он е на раб од 7ипол до 4ипол/5 секој ден + сабота, доаѓа ручаме, ете дошло 6 саат, помошта ми е да го земе синко од 19ч/18ч пола саат за да средам по дома/испеглам :) а во неделите кога е слободен ако правам генералка обавезно му давам и него обврски, не се буни помага :D
     
    На eleni27, ЕденЧлен и Lolipop23 им се допаѓа ова.
  14. thebabylover

    thebabylover Истакнат член

    Се зачлени на:
    7 јули 2014
    Пораки:
    301
    Допаѓања:
    860
    Пол:
    Женски
    E mojot maz e sekogas umoren .Raboti sekoj den od 8 do 4,doma dva casa sedi na masa (pie kafe,rakija,mezi salaticka,jade) ke ja bakne malata koga ke dojde od rabota ke i pozboruva i tolku..retko ja zema vo race ..3 meseci ni e bebus..jas sum celo vreme 24/7 so nea i nekogas poluduvammm.Citajki ve vas sfativ deka e vreme da prestanam da go sozaluvam deka raboti i e umoren pa spie i ne me druzi ni mene ni pa ja cuva nasata kerka. Treba da pozboruvame za toa deka detevo e nase i ni treba negovo vnimanie
     
    На S.Snezana, slobodka, Petar80 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  15. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    15.689
    Допаѓања:
    72.586
    Пол:
    Женски
    Па и тебе тоа време додека он е на работа, ти е како работно време :D нема сожалување... и ти имаш душа, да здивнеш да се одмориш.. мене пеглањето алишта ми е релаксирање сега.. и одењето во веце, бањањето... си се задржувам колку сакам, не се брзам :D
     
  16. Summerlover

    Summerlover Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 август 2010
    Пораки:
    5.531
    Допаѓања:
    34.908
    На мене не ми е јасно кога се вели: Mи помага, го зема малото да го причува :^) What do you mean? Чичко е он на тоа дете? Комшија? Па зема да го чува, понекогаш :|
    Се додека тие си мислат, а и вие, со ваша дозвола, дека детето е обврска само на мајката, а негова, само кога е расположен, нормално дека ќе си трпите. И нормално, глупо е тогаш да се жалите.
    :d::drunk:
     
    На baby-star, Annath, mila89 и 9 други им се допаѓа ова.
  17. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    15.689
    Допаѓања:
    72.586
    Пол:
    Женски
    Имаш дете??
     
  18. majdaa

    majdaa Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 ноември 2016
    Пораки:
    359
    Допаѓања:
    293
    Пол:
    Женски
    Ај да кажам и јас за мојот маж. Јас значи треба да сум пресреќна жена додека бев бремена не ми даваше садовче да измијам све он или свекрва ми бебешки алишта на раце он переше и пружуваше. Мајка му само ме караше дека он бил маж а јас жена. Сега кога го имаме бебуш апсолутно све заедно еднаш ја немам избањато сама све е он до мене или мајка му. Дури ме брка од дома да сум одела на кафе да се одморам а бебуш он ја чува тоа од два месеци али само на 1 час излагам бидејки ми се во мисла. Навечер доста пати тој ја заспива кога сум уморна. А сега кога ке се оперира од кила многу ке ми фали некој да ме одмени.
     
    На slobodka и Lolipop23 им се допаѓа ова.
  19. џунџуле

    џунџуле Популарен член

    Се зачлени на:
    2 август 2016
    Пораки:
    786
    Допаѓања:
    1.481
    Пол:
    Женски
    Мене не ми е јасно како едноставно некои мажи се однесуваат како да не им се татковци на децава, мислиш со чеиз си ги носиш.
    @Summerlover и тоа како ќе ми е од помош да ги причува, прошета за да се избањам на раат, средам по дома или излезам на пола саат.
    Ајде да не си правам јадови на душава и така денес ме изнервира.....
     
    На mariz му/ѝ се допаѓа ова.
  20. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    15.689
    Допаѓања:
    72.586
    Пол:
    Женски
    Мене најголема помош ми е кога го игра, занимава, кога си се чуваат двајцата, кога се шетаат во двор, на улица... имам време се да направам, доволно ми е да го почува и да здивнам малку сама. Не ги оправдувам само невработените мажи што дремат дома и башка не помагаат, тие се за карање :)
     
    На eleni27, џунџуле и elimkd им се допаѓа ова.