1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Колку сопругот се ангажира околу бебето?

Дискусија во 'Бебе' започната од bambusce, 25 октомври 2014.

  1. kiki_riki

    kiki_riki Популарен член

    Се зачлени на:
    26 септември 2016
    Пораки:
    2.010
    Допаѓања:
    16.899
    Пол:
    Женски
    Ми помага и тоа премногу. Уште на болница заедно менувавме пелена. И дома менува пелена, ја облекува, прави млеко ја рани. Кога е дома навечер кога не е втора смена тој ја заспива. Заедно ја капиме.
    Сега откако почнав на работа ми помага уште повеќе. Тој ја чува кога сме различна смена, и прави каши, ја рани, ја игра, ја шета. Ме остава да поспијам и да одморам.
    Единствена замерка ми е понекогаш кога излегуваме јас трчам спремам се, за неа спремај каши, млеко, резервни алишта, спремај торба, спремај ја неа и последна јас, тој додека не си направи кафе и да го испие неможи да се расони. Ама покрај цела помош му прогледувам низ прсти за тоа :)
     
    На didisi, stevemila, karibian и 7 други им се допаѓа ова.
  2. Spidy

    Spidy Популарен член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2009
    Пораки:
    4.182
    Допаѓања:
    10.790
    Пол:
    Женски
    Помага во се што може, сам бара да ја земе да ја успие, да оди да ја провери кога ќе заплаче, да ми ја подаде за цицање ноќеска, да ја држи за раче додека ја бањам. Ја соблака за пресоблакање ама застанува кај пелената, на тоа треба да поработиме :lol:
    Проблемот е во мене што сакам сама да си завршам се, па и тоа што прави ми е многу. Може и многу повеќе, ама пак си викам он иде и на работа, а бебето не е проблематично, генерално имам време да си ги завршам обврските. Сме имале лоши денови, кога немам време ни да јадам, ама имало и супер денови, па маж ми дури и ми рекол да ја оставам малата и да си идам на кафе. Уште не сум го направила тоа, ама користам така по еден саат до маркет да одам барем. Со новородено и тоа е луксуз... :D
     
    На Makedonka007, bambusce, Coco31 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  3. СноуБол90

    СноуБол90 Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 ноември 2017
    Пораки:
    302
    Допаѓања:
    855
    Пол:
    Женски
    Mojot e ziva flegma ... Za nisto muva ne go lazi
     
    На FreeMind и N.2106 им се допаѓа ова.
  4. Girly90

    Girly90 Популарен член

    Се зачлени на:
    26 септември 2013
    Пораки:
    599
    Допаѓања:
    1.102
    Пол:
    Женски
    Помага. Не се жалам. Го бања, си игра со него после работа, откако го изгубив млекото навечер он е тој кој станува да прави ад, менува пелени. Се оградува само кај спиењето, не може да го заспие, ама тоа не ми е проблем.
     
    На cresa-jagoda и bambusce им се допаѓа ова.
  5. princess92

    princess92 Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 ноември 2009
    Пораки:
    107
    Допаѓања:
    65
    Пол:
    Женски
    Воопшто не ми помага во ништо. Страшно ме нервира тоа.:^)
     
  6. hello-kitty.90

    hello-kitty.90 Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 октомври 2013
    Пораки:
    2.948
    Допаѓања:
    20.770
    Ми помага ептен.
    Заедно го бањкаме,почне да го соблекува (му откопча боди,му ги соблече панталонките,хулахопките) ама кога дојде ред за вадење на рачиња од блуза/боди застанува и ме вика мене :D страв му е ,ќе му ги скршел рачињата.
    Памперс не менува,бидејќи немало потреба,ама не е на одмет да му давам да се учи.
    Ја занимава кога дојде од работа,многу пати и ноќе се буди да го смирува ако плаче. Повеќе јас сум ангажирана околу бебуш,ама затоа поголемиот дел од домашните обврски ги презема тој.Усисува,брише прашина,фрла ѓубре,пегла и негови алишта и на бебе по потреба,обавезно ми вари чај за доилки од сабајле...
    Јас средувам по дома,кога ќе ми дозволи бебе. Обврските треба да се поделени,некогаш повеќе обврски има тој,некогаш јас...
    Сепак,тој оди и на работа,па некогаш и жал ме фаќа,ама што да правам :devil:
     
    На Sexybaby86, Makedonka007, Coco31 и 2 други им се допаѓа ова.
  7. happygirl

    happygirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 јули 2010
    Пораки:
    4.244
    Допаѓања:
    21.649
    Пол:
    Женски
    Ми помага многу, ептен! И претходно ни беа поделени обврските за домот, ама сега тој ги презема скроз, да усиса, да исчисти цел стан, знае да пушта перални, да испегла понекогаш и алишта за него и бебо ако јас не сум стигнала. Му менува пелени, заедно го бањаме, обавезно го занимава после работа, за успивање навечер исто се менуваме. Баш вчера му викам, ништо не правам по цел ден освен што го дојам и пак сум преморена. Ми вели: како ништо, дете гледаш, а тоа е најголема обврска :*
    И не мислам дека се работи за помагање, бебето е негово колку што е и мое, така да нормално е да се делат сите обврски околу него. :)
     
    На Makedonka007, FreeMind, Puffy2019 и 10 други им се допаѓа ова.
  8. lackygirl

    lackygirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    24 септември 2010
    Пораки:
    6.057
    Допаѓања:
    20.758
    Пол:
    Женски
    Ми помага многу, се што ќе му речам прави :)
    Сега за сега повеќе со домашниве обврски, мети, чисти...
    А со бебче уште не е опуштен скроз, го држи, го чува, но сеуште не менува пелени. За капење ми помага свекрвами.
     
    На Makedonka007, Coco31, happygirl и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  9. monik55

    monik55 Форумски идол

    Се зачлени на:
    15 јуни 2015
    Пораки:
    7.968
    Допаѓања:
    59.589
    Пол:
    Женски
    Кога ке се врати од работа се мие пресоблекува дезинфекција и го превзема он.
    Јас спремам ручек одам до продавница он си го чува скоро до вечерта.
    Раскревањето после спиење и ѓубрето фрлање е негова работа.
    За чистење сама си чистам додека спие бебе или го шета пред зграда.
    Немие голем станот и не мие ич тешко.
    Са бањање сама си го бањам најлесно мие несакам никој да е околу мене,некогаш под чешма во лупатило некогаш во коритце.
    Ич не плаче ужива бебе додека се бања па затоа немие тешко.
     
    На Sexybaby86, Makedonka007, TeddyGrey и 3 други им се допаѓа ова.
  10. Pcelka1315

    Pcelka1315 Популарен член

    Се зачлени на:
    26 јуни 2017
    Пораки:
    261
    Допаѓања:
    1.813
    Пол:
    Женски
    Мм ми помага многу дури и премногу од тоа што очекував со првотото дете не ми помагаше многу оти беше се на терен, а второ кога се роди почна повеќе да се труди да помага по дома, па сега кога сме со трето бебе и сами во стан тој кога ќе дојде од работа прво што прави се тушира и одма со децата се игра јас готвам, а потоа тој раскрева и мие садови, правосмукалка укл. а кога ќе заспијат сите јас со џогер проаѓам.
    Укл. машина за алишта и многу други работи се тој ги прави и на вистина сум среќна што имам таков маж:$
     
    На Sexybaby86, Makedonka007, happygirl и 3 други им се допаѓа ова.
  11. Lavica2016

    Lavica2016 Популарен член

    Се зачлени на:
    25 август 2016
    Пораки:
    2.084
    Допаѓања:
    3.847
    Пол:
    Женски
    Mi pomaga vo se. Na kraj kraeva nashe bebe e, zaednicko, zaednicki dom i zaednicki odgovornosti. Nekogas znae da zabushava, nekogas pak i ja zabushavam. No menuva peleni, go presoblaka, igra so nego, i banjanjeto na pochetokot go pravese toj a sega zaednicki.
    Sakame da minuvame zaedno vreme site trojca.
     
    На happygirl, Coco31, Sexybaby86 и 2 други им се допаѓа ова.
  12. Petra777

    Petra777 Популарен член

    Се зачлени на:
    19 ноември 2015
    Пораки:
    2.877
    Допаѓања:
    29.047
    Пол:
    Женски
    Од сам старт сите контроли и се што беше поврзано со бременоста он беше до мене. Во болница кога лежев се разделувавме само за спиење и на работа што беше еден ден. Сега и за бебето е исто. Он само не го храни, друго се прави како и јас.
    Затоа и не ни е потребна помош, нити па имав. Од првиот ден сами се грижиме за бебе.
     
    На happygirl, Coco31, Lolipop23 и 2 други им се допаѓа ова.
  13. Abc07

    Abc07 Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 мај 2018
    Пораки:
    708
    Допаѓања:
    1.407
    Пол:
    Женски
    Pa neznam dali bas bi go narekla pomos. Bidejki koga gi gledam zaedno smetam deka uziva vo se sto pravi za i so bebo. I za nego normalno nikogas ne e izmoren se sto e potrebno pravi.
     
    На Lavica2016 и Petra777 им се допаѓа ова.
  14. Ljubica87

    Ljubica87 Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 март 2018
    Пораки:
    355
    Допаѓања:
    533
    Пол:
    Женски
    Да се пожалам. Не беше вака на почетокот. Не ми помага речиси ич. Ми одмага. Кај со бебево имам обврски со хранење, пресоблекување и сѐ останато, па и цела куќа на мене, како да имам две бебиња. Зборувам, ама тоа трае ден за ден. Правам ручек со малата в раце, кога спие користам за да го исчистам основното, зашто секој после себе остава неред кој ми пречи. Уморна сум. Ме фаќа инает за да оставам сѐ како што оставаат, па да си го гледам само бебуш. Добро што мајка ми доаѓа, инаку до сега ќе бев шекната.
     
  15. ane.bella

    ane.bella Форумски идол

    Се зачлени на:
    18 јуни 2011
    Пораки:
    3.192
    Допаѓања:
    25.595
    Пол:
    Женски
    Мојов колку што може толку помага,од ко ќе се врати од работа уморен е но барем ја држи и ја рани, во викенд кога е дома повеќе помага, ја рани,пресоблекува сам ја капи, сега дека е и по голема скоро 10 месеци е и му е по интересна и цело време се занимава со нејзе.
    Исто во викенд пошто е дома на сабајле ко ќе се разбуди тој е одговорен и ме остава мене да по спијам, иако е 9/2 месеци малава се буди на вечер по 2,3 пати и на сабајле отепана сум за спиење.
    Пу,пу да не го заречам за сега супер е (fingers)
     
  16. FreeMind

    FreeMind Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 јули 2018
    Пораки:
    6.948
    Допаѓања:
    40.027
    Пол:
    Женски
    Јас се му помогам. Кога треба да се пресоблекува малата му носам алишта, кога треба да се бања ја проверувам температурата на водата, некогаш знам и правосмукалката од шкаф да му ја извдам или да го загреам ручекот што го зготвил после работа. Штом оди да го фрли ѓубрето знам да му го спакувам и извадам пред врата. Исто знам да ги извадам алиштата од машина и да ги наредам за пеглање кога ќе има време не го форсирам кога може тогаш.
    Сега ги гледам прозориве дека се за чистење и се договараме кога ќе ги зачисти пукна пролет срамота е од комшиите.
    Само кафе не знае да вари се некако лито ми го прави, ама му прогледувам низ прсти.
     
    На warrior, PoisonGirl, Makedonka007 и 11 други им се допаѓа ова.
  17. LoveHope

    LoveHope Популарен член

    Се зачлени на:
    25 февруари 2015
    Пораки:
    1.371
    Допаѓања:
    4.171
    Пол:
    Женски
    Да не ќе излезат од една мајка нашиве?
     
    На TeddyGrey и FreeMind им се допаѓа ова.
  18. FreeMind

    FreeMind Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 јули 2018
    Пораки:
    6.948
    Допаѓања:
    40.027
    Пол:
    Женски
    Прашај ја свеки што лошо има направено во животот нека ти шепне во доверба :)
     
    На DAngel и LoveHope им се допаѓа ова.
  19. minneymouse82

    minneymouse82 Популарен член

    Се зачлени на:
    10 јуни 2016
    Пораки:
    234
    Допаѓања:
    1.548
    Пол:
    Женски
    Малава веќе има 10 месеци. Верувате или не ама досега ниту една пелена има сменето ниту еден оброк и има дадено. Се е на мој грб. Нема никаков интерес. Јас сум и била "мајка" хммм :?:(facepalm)
     
    На marija99992, СноуБол90 и pianogirl им се допаѓа ова.
  20. FreeMind

    FreeMind Форумски идол

    Се зачлени на:
    2 јули 2018
    Пораки:
    6.948
    Допаѓања:
    40.027
    Пол:
    Женски
    И него му менуваш пелени или тоа може сам?
     
    На marija99992, cresa-jagoda, Petra777 и 11 други им се допаѓа ова.