1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Колку сопругот се ангажира околу бебето?

Дискусија во 'Бебе' започната од bambusce, 25 октомври 2014.

  1. Abc07

    Abc07 Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 мај 2018
    Пораки:
    708
    Допаѓања:
    1.407
    Пол:
    Женски
    A on so e komsija na kafe dojden?
     
    На cresa-jagoda, Animali и DAngel им се допаѓа ова.
  2. Lavica2016

    Lavica2016 Популарен член

    Се зачлени на:
    25 август 2016
    Пораки:
    2.084
    Допаѓања:
    3.847
    Пол:
    Женски
    Eeee sram da mu e. Ti veruvam deka e taka posto znam i brat mi dusa dava za maliot ama eve 5 meseci napravi ne mu ima smeneto pelena i ne go presoblaka.. Ama go hrani go banja i igra i slicno.
    Maz mi ima drugo mislenje, deka preku site raboti se razviva povrzuvanje pomegu tatkoto i sinot/kerkata pa bez problem go presoblaka, mu menuva peleni, go igra banja i slicno.
     
    На pianogirl и Ljubica87 им се допаѓа ова.
  3. karak

    karak Популарен член

    Се зачлени на:
    11 април 2010
    Пораки:
    4.370
    Допаѓања:
    5.314
    Za pomaganje mm mi pomaga mnogu i prvoto duri do edna godina samo on go banjashe jas mu asistirav, peleni menuva stanuva nokeska ako place, koga e golemiot bolen malava e uste mala sedi cela vecer go cuva go pazi se trese nad niv. Mnogu vnimatelen si igraat mu pravi na golemiot jadenje ete pred nekok den mrtov umoren golemiot tato sakam pica vednas zamesi testo mu napravi da da mesi pici, pastrmajli.... Taka da e Sega interesen e ili bega od obvrski mu pomina merakot so golemiot pa vika nezgodno mi e na kerka mi da i menivam pampers ama poveke se sali i ododbegnuva inaku golema pomosh mi. Sega za Sega jas sum si doma jas ja hranam ama ako nema koj ili znae da kaze daj mi merka mi e. I smetam deka denesnite mazi ne se kako porano majkata mora se sama ili so babi da banja dete. Segasnive mladi moram da gi pofalam deka bar sto citam i slusam povekete rabotat zaednici i slozno bez delba mashko zenska rabota
     
    На Ivonan@, Makedonka007, cresa-jagoda и 9 други им се допаѓа ова.
  4. minneymouse82

    minneymouse82 Популарен член

    Се зачлени на:
    10 јуни 2016
    Пораки:
    234
    Допаѓања:
    1.548
    Пол:
    Женски
    Секоја чест за таквите татковци :clap::clap::clap:
    Не се сите исти за жал.
     
    На Makedonka007, Shmizla94 и Lavica2016 им се допаѓа ова.
  5. eli25

    eli25 Форумски идол

    Се зачлени на:
    19 септември 2010
    Пораки:
    14.729
    Допаѓања:
    122.075
    Не ни помагаат. Тоа е заедничко.
     
    На Ljubova, Oneo, IRBBB и 14 други им се допаѓа ова.
  6. Animali

    Animali Популарен член

    Се зачлени на:
    21 септември 2016
    Пораки:
    1.161
    Допаѓања:
    9.423
    Пол:
    Женски
    @eli25 Амин! Конечно точно мислење :bow:
     
    На cresa-jagoda, WildMk, eli25 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  7. Shelea

    Shelea Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    4.243
    Допаѓања:
    43.114
    Откако сум породена, секое утро тој и менува пелена и ја средува и ми ја подава на доење. Кога почна со дохрана, секое утро и спрема и млеко. Ја преоблекува и заедно ја бањаме, а за храната сум одговорна јас, тој понекогаш ја храни (и тоа со многу зборење пошто трпение има нула, госпоѓицава наша е улавка и вика и збори и хранењето си бара внимание и финти). Сите прегледи на педијатар, ортопед, вакцини сме заедно.
    Ако не му кажеш на маж што треба да направи, нема да прави и тоа е неверојатно, но точно. Ретки се мажи што се мајчински скроени, да речам. Имам другарка што 3 месеци само го доеше малиот, мажот и правеше се' друго. Од бањање, преоблекување, мачкање со креми... а затоа имам и слушано за татковци што дремат пред телевизор, додека мајката прави се'.
    Отворено се карам со маж ми кога осеќам дека ескивира. Ако сум мајка, не значи дека само јас треба да се грижам за детето. Зборете им на мажите, не бидете жртви сами на себеси.
    Нив не им текнува. Освен ако се воспитани од многу жени, вклучително и својата, па да им доаѓа тоа природно.

    Ѓубре немам фрлено 9 месеци, он е ѓубраџија засекогаш :D
     
    На Snowflake92, Sofi***¥, karak и 15 други им се допаѓа ова.
  8. Mantub

    Mantub Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 ноември 2017
    Пораки:
    10.800
    Допаѓања:
    97.074
    Пол:
    Женски
    Темава е грешна во името. Таткото не помага. Тоа се вика родителствување. Се дур викате помага после не ви е крив никој кога сте подценувани како жени. Џабе ви е феминизмот после.
     
    На le.dentiste, MissChievous, Ljubova и 17 други им се допаѓа ова.
  9. Emotional123

    Emotional123 Форумски идол

    Се зачлени на:
    5 јули 2011
    Пораки:
    8.475
    Допаѓања:
    39.705
    Пол:
    Женски
    Не ми помага, туку си ја си ја врши работата.
    Тој е родител колку и јас.
    Се менуваме, некогаш он го бања, некогаш јас, така е и со пелени, пресоблекување, шетање итн. По договор, кој како е послободен и поодморен.
     
    На Snowflake92, Ljubova, Роберт 7 и 8 други им се допаѓа ова.
  10. zverkica

    zverkica Популарен член

    Се зачлени на:
    26 април 2010
    Пораки:
    1.451
    Допаѓања:
    2.617
    Мојот нема сменето пелена ниту облека знае да смени, едноставно му е страв, едвај го врти кога му е во раце хаха, мисли ќе се скрши ако го сврти сам и ме вика да му помогнам да го подмести кога го држи во раце хахах, иначе помага ба друг начин, купува храна,пелени,трча по документи, го успива во количка ако сум уморна јас и спијам, го пази и го игра дур јас средувам други ствари, во главно тука е и се наоѓа за многу работи и искрено он дур го соблече детево ова ќе зајде од плачење, јас сум побрза и немам нерви кога он би го соблакал тоа ќе трае вечност
     
    На elimkd му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Lady D ❤️

    Lady D ❤️ Популарен член

    Се зачлени на:
    22 мај 2019
    Пораки:
    1.283
    Допаѓања:
    5.414
    Пол:
    Женски
    Najdobroto mislenje na temava!
     
    На mssuniquee, Ljubova, Роберт 7 и 4 други им се допаѓа ова.
  12. Sofi***¥

    Sofi***¥ Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 јуни 2021
    Пораки:
    63
    Допаѓања:
    141
    Пол:
    Женски
    Се согласувам! Ради насловот отворив да видам баш како тоа помага еден од родителите
     
    На Lady D ❤️ му/ѝ се допаѓа ова.
  13. BezglasnaBukva

    BezglasnaBukva Популарен член

    Се зачлени на:
    30 април 2015
    Пораки:
    716
    Допаѓања:
    1.952
    Пол:
    Женски
    Ова е прашање што ме тера коси да кубам од ко сум породена! Кој и да ме праша, избегавам муабет за да не се расправам. Зошто никој не прашува дали жената му помага на мажот околу бебето? Од кај тоа дека бебето е обврска на мајката? Се што може мајката, може и таткото! Освен нели цицка да му даде :D
     
    На mssuniquee, VDT2906, lovely91 и 5 други им се допаѓа ова.
  14. tanjita

    tanjita Популарен член

    Се зачлени на:
    25 јануари 2010
    Пораки:
    986
    Допаѓања:
    3.141
    Пол:
    Женски
    Не ми помага пошто не е само мое, не си го донесов од кај мајка ми. Малце со изразувањето имате проблем.
    Си врши обврските колку и јас и тоа со задоволство. Пошто како што сум јас мајка така е и он татко. Не е само донор на сперма.
    Околу тоа дека јас бев на породилно он на работа, му понудив да делиме породилно . Ама не сакаше.
    Така немам проблем околу тоа. Многу бев јасна на старт кога оформувавме семејство.
     
    На mssuniquee, lovely91, Sofi***¥ и 6 други им се допаѓа ова.
  15. Sofi***¥

    Sofi***¥ Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 јуни 2021
    Пораки:
    63
    Допаѓања:
    141
    Пол:
    Женски
    Ааа маж ми дели породилно со мене, негови се последниве месеци сам сакаше Очигледно не знаеше на што се нафаќа ама еве, се навикнува се повеќе
     
    На tanjita му/ѝ се допаѓа ова.
  16. MkdBoy

    MkdBoy Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 ноември 2012
    Пораки:
    437
    Допаѓања:
    709
    Пол:
    Машки
    60:40 ги делиме обврските.
    Како сопруг јас и помагам многу повеќе и од колку што може маж да помогне.
     
    На elimkd му/ѝ се допаѓа ова.
  17. unearthlysarah

    unearthlysarah Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 ноември 2021
    Пораки:
    1.252
    Допаѓања:
    4.841
    Пол:
    Женски
    Како мислиш "многу повеќе и од колку што може маж да помогне"?
     
    На Lady D ❤️ му/ѝ се допаѓа ова.
  18. Luna91

    Luna91 Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јули 2013
    Пораки:
    3.070
    Допаѓања:
    17.204
    Не и помагаш на неа. И твое дете е тоа! А маж може да направи се, освен да го роди и дое.
     
    На cresa-jagoda, unearthlysarah, BezglasnaBukva и 2 други им се допаѓа ова.
  19. Pacient srna

    Pacient srna Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 јули 2015
    Пораки:
    6.386
    Допаѓања:
    8.989
    Пол:
    Женски
    Me nervira naslovov na temata
     
    На Sofi***¥, Mom's_life, le.dentiste и 9 други им се допаѓа ова.
  20. Lady D ❤️

    Lady D ❤️ Популарен член

    Се зачлени на:
    22 мај 2019
    Пораки:
    1.283
    Допаѓања:
    5.414
    Пол:
    Женски
    Shto podrazbirash pod toa "pomagam mnogu povekje i od kolku shto mozhe mazh da pomogne"?
    Ti deka si mazh, amnestiran si od obvrski okolu bebeto samo zaradi toa shto si mazh?
    Ako si mozhel da go napravish, ke mozhesh i da delish obvrski so zhena ti, da uchestvuvash vo grizhata za bebeto isto kolku i zhena ti!
    Edinstvenata razlika e shto ti ne mozhesh da go doish, ama mozhesh: da pushtish mashina da se isperat bebeshkite alishta, da sterilizirash cucli, shishinja, da go zaspivash, da go hranish ako e so dohrana, da go chuvash, sedish so nego, da go smiruvash koga plache, da stanuvash navecher koga ke se razbudi.
    Shto od se nabrojanovo ne mozhesh da napravish samo zaradi toa shto imash mashki polov organ??
     
    На Ouravanture, le.dentiste, Tiny Love и 1 друга личност им се допаѓа ова.