1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Колку сопругот си ги врши неговите должности околу домот?

Дискусија во 'Брак' започната од wolf4e, 23 јули 2010.

  1. verica81

    verica81 Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 февруари 2012
    Пораки:
    123
    Допаѓања:
    55
    Сопругот ме напушти

    Ако сериозно се свати текстот да и ако се чита внимателно има вакви скриени намери. Само не ми е јасно зашто мислиш дека само жената треба да ги врши домашните работи не велам дека треба само по ресторани да се јаде или алиштата да се носта на хемиско ,ама мислам дека и мажот под еднакво треба да се носи со овие обврски токму за таа хармонија во дмот. Незнам можда погрешно сватив можда не мислиш така . Мислам дека во текстот дека не и гајле што мислат другите повеке се мисли на нешто како семејно насилство и злоупотреба. Не велам дека куќата треба да и биде кочина нормално ако живе сама ке си ја исчисти но ако има партнер маж или дечко со кој живее а двајцата работат може и тој да пушти правосмукалка. Мене лично ме нервира фактот тоа што по дифолд жената е должна само она да работи дома за да ја сака мажот и пак да биде оставена за некоја смрдлива кучка. И тој треба да работи а не пред телевизор и да наредува. Кучка е прелош збор да се слагам ,јас повеке го сакам зборот маченце . :D :D :D
     
    На ivinakit му/ѝ се допаѓа ова.
  2. AIT

    AIT Популарен член

    Се зачлени на:
    20 јануари 2011
    Пораки:
    979
    Допаѓања:
    1.750
    Пол:
    Женски
    Сопругот ме напушти

    Од неколку погорни мислења добив впечаток дека за успешен брак и доказ за рамноправност мажот морал да чисти,пере,пегла и усисува по дома . Ма дајте ве молам зарем тоа бракот ќе го одржува ??? Јас сум скоро 8 години во брак ,во кои мојот маж ни еднаш не чистел со усисивач по дома ,ни еднаш не перел или пеглал,само еднаш измил садови и безброј пати направил јадење. И знаете и покрај тоа ние одлично функционираме и имаме солиден брак. За мене најважно во еден брак е довербата и пријателството меѓу сопружниците. Важна ми е слободата (а исто и него)да можам да отидам каде сакам и кога сакам,а кога ќе се вратам дома да ме пречека мажот насмеан ,а не со нож во рака и да ме испитува каде и со кого сум била и што сум правела,важно ми е домот да ни биде прибежиште од цивилизацијата и нејзините проблеми,важно ми е да можам за било што да се потпрам на него и тој на мене.За мене е смешно да удирам рецки или да го терам маж ми да чисти ,пере ,пегла и работи по дома ако навистина нема вистинска причина за тоа ,само и само затоа да бидеме рамноправни.Значи и покрај тоа што јас ги извршувам сите домашни обврски не се чувствувам ни како слугинка ни злоупотребена ,затоа што јас тоа сакам да го правам и додека можам ќе го правам и ќе уживам во нашето заедничко живеење и во нашиот брак.
     
    На Bozica1980, lolyta777, MSkorpionka и 2 други им се допаѓа ова.
  3. ivinakit

    ivinakit Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2012
    Пораки:
    829
    Допаѓања:
    576
    Пол:
    Женски
    Сопругот ме напушти

    Врти - сучи сите доаѓаме на исто.
    Текстот го постирав за да се свати пораката дека жената треба да се сака себе пред се и да не дозволи да биде газена и малтретирана од мажот, секако дека секоја сака да има сопатник покрај себе, а не текстот да се свати буквално од збор до збор и да се живее по него.
    Самите велите дека сте во брак во кој мажот не чисти, но знае да ви направи ручек, зарем ручекот не спаѓа во женските работи ако веке одиме во крајност тој не смее да го прави
    Јас сеуште немам искуство со брак, но од луѓето околу мене видов многу различни примери, според тоа за да постои слога и хармонија во бракот, сопружниците треба да ги делат обврските, неможе целиот товар да биде препуштен на жената, на мажот нема ништо да му се случи ако земе да усиса, да измие садови или ручек да направи, исто и на жената нема ништо да и биде ако смени сијалица, го исчисти автомобилот, па ако се разбира и штекер да смени. Според мене веке одамна е завршено времето во кое мажот е тука за да е** и наредува, а жената за се друго.
    Ако ги прочитавте мислењата на феминките кои се оставени и бараат совет ке сватевте дека во нивниот заеднички живот со мажот воопшто не добиле доверба и почит, едната за жал за да му угоди останала и без работа, се посветила на домот и неговата болна мајка, за на крај да добие понижување, изневерување и да биде намавана од куќата, се затоа што била премногу добра спрема нив.
    Доколку покажеле малку гордос и почит спрема себе воопшто немало да им се случи тоа или во крајна цел тие би го ставиле мажот, а не обратно.
     
  4. sabatini

    sabatini Популарен член

    Се зачлени на:
    25 февруари 2011
    Пораки:
    489
    Допаѓања:
    437
    Пол:
    Женски
    Да се позалам дека не ми помага би требало да сум идиот... :geek:
    ....многу пати сам си ја уклуцува правосмукалата и си смука без проблеми , помага понекогас и со спростиранје алиста па дури и пустанје на самата масина...многу пати се слуцува да ме одмени во миенје садови како и во правенје руцек бидејки си сака да си готви.Бидејки мм е теренец и по цела недела не е дома викендот кога ке си дојде никогас му немам рецено е сега ајде да направис ова или она не достигнав јас.Секогас ме прасува дали ми треба помос и во зимата кога бев правена операција практицно тој бесе домакинката во куката се правесе .... :( Теско никако не мие дозволено од негова страна да подигнувам како и сто е редот па нели тој е посилниот пол :lol: :lol: Единственото несто сто несака да го прави е да се испегла ако некогас е потребно тука настапувам јас на сцена.... :rofl: (да се показам де ) ;) Многу бев изненадена кога ми помагасе и со банјанје бидејки никако немозев да се наведнувам од операцијата а и требасе да се внимава многу да не влезе гел за тусиранје или многу вода околу раната па тука бесе тој да подрзува крпицка ......Мм е прекрасен цовек да го барав ваков немасе да го најдам ....многу сум си задоволна од него ....сеусте немаме деца но мислам дека и тогас ке функционираме слицно и дека добро ке се снајде во улогата на татко и сопруг во исто време .....А да и да не заборавам напоменав дека прави и руцек но и нередот не го заборава да го направи па така си се маткам околу пред и после неговиот руцек :rofl: :P (Па да видaм дека готвел да не остане незаприметено хахаха )
     
    На Lolo5, hunny-bunny и miss.ella им се допаѓа ова.
  5. BeLLaDona23

    BeLLaDona23 Популарен член

    Се зачлени на:
    23 септември 2011
    Пораки:
    837
    Допаѓања:
    1.893
    Пол:
    Женски
    Не мора да ми смука со правосмукалка, ама сакам барем кога ке му речам да ја поправи чешмата да го направи тоа, а не да тумачи утакмици во билтенот. Кучката после 2-3 брборења, ќе го викне соседот да ја поправи пред негови очи, а фината девојка ке стави водоводџиски ракавици и сама ке поправа. А после ќе ги измие садовите.
    Е тоа е разликата меѓу кучка и крпа ;)
     
  6. Eleonorastrumica

    Eleonorastrumica Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 февруари 2010
    Пораки:
    390
    Допаѓања:
    194
    И јас не можам да се пожалам од моето маже,додека бев бремена ми ги спростираше алиштата,ми ја метеше собата со правосмукалка,сега веќе јас тоа си го правам зошто можам ама кога не сум можела тоа тој го правел,сега се случува детето он да го заспива кога ќе си дојде од работа он го причувува за јас да можам нешто да сработам,е сега не знае да готви ама некогаш знае нешто да направи за вечера па макар и некое изненадување готово да е купено,во глобала супер е според мене ми помага колку може фала му на Бога и на тоа можеби и заборавив да напиашам што се сработува што се машки работи по домаќинство да не ги набројувам
     
  7. macence85

    macence85 Популарен член

    Се зачлени на:
    30 август 2010
    Пораки:
    1.217
    Допаѓања:
    821
    Понекогаш знае да зема правосмукалка и да го помине станот или да ја раскрене масата после јадење. Искрено јас и не очекувам некоја огромна помош од него. Знам дека ако побарам нешто помош, веднаш ќе го стори, но речиси никогаш не барам. А и не смеам да заборавам кадата е секогаш на негова оговорност, како што тој знае да ја светни јас неможам никогаш. :D
     
  8. Unique.chick

    Unique.chick Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 јуни 2011
    Пораки:
    1.258
    Допаѓања:
    2.390
    па ми помага и тоа многу.. не е таков тип на човек јас да работам он да седи
    еве пример јас да чистам со правосмукалка а он да седи ..
    ако јас работам едно он друго .. тоа највеке ми се допаѓа кај него и често знае да каже
    зошто да те гледам сама да се мачиш 2 саати кога може двајцата за 1 саат да средиме се ..
    душичка моја :)
     
  9. simonice

    simonice Истакнат член

    Се зачлени на:
    10 март 2012
    Пораки:
    251
    Допаѓања:
    99
    Во женски работи не сакам ама воопшто да помага,во смисла на чистење,миење ,перење,многу ми е грозно да видам маж да работи такви работи.сакам да помага во смисла на поправање,кревање нешто тешко итн :rock:
     
  10. Moira

    Moira Популарен член

    Се зачлени на:
    19 октомври 2011
    Пораки:
    1.937
    Допаѓања:
    7.676
    Па не ми помага....заедно работиме се` :lol:

    Нема ништо посекси од маж кој си ја третира жената како рамноправна на себе кралица, па чистењето/миењето/готвењето не му се „туѓи“ активности :geek:
     
    На workaholic91, bittersweet, Trendafilka и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  11. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    22.953
    Допаѓања:
    198.627
    Пол:
    Женски
    Мојов не се срами да работи по дома, т.е да ми помага. На тоа го научиле неговите - и свекор ми многу и помага на свекрва ми, особено при чистењето. Јас не бев така навикната, искрено, бидејќи кај моите мајка ми не му дава на татко ми да и помага - не за друго, нема да исчистел таа како што сака, па да не одела по него, не му дава да и се меша во домашните работи (освен во готвењето).

    Кај нас нема двоумење, кој кога може, што може - ќе заврши. Нема поделба на машки-женски работи. Кога се чисти, двајцата побрзо ќе завршиме, да не зборувам за генералка, со целокупно „тресење“ на куќата. Добро, не знае да пушти машина со алишта, ниту пак машина за садови, ама и тоа ќе мора да го научи, затоа што ќе му треба наскоро.
    Фрлање ѓубре, преместување мебел и слично, качување за да се симне нешто од високо, за симнување завеси, кревање тешки работи - резервирани се за него. Ако јас направам нешто од тоа, си кркам „језикова јуха“ :wasntme: ама пусто, учена сум сама да правам многу работи, и ми е чудно кога има некој друг да ми помогне.
     
    На belisima88, Serafima, Moira и 2 други им се допаѓа ова.
  12. Trendafilka

    Trendafilka Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 декември 2009
    Пораки:
    5.941
    Допаѓања:
    27.592
    Баш пред некој ден правевме муабет со другарка ми на истава тема и се согласивме дека се' доаѓа од домашното воспитување.
    Ако детето гледало како неговиот татко после работа се трапнува на креветот, додека жената продолжува да ги раскрева остатоците од ручекот, што го подготвила без ничија помош, ќе смета дека тоа е нормално.
    Има жени кои собираат расфрлани чорапи и долен веш, кои сопругот немарно ги остава зад себе и кога ќе ги прашаш - зошто го прават тоа, одговараат - еее, јас викав, викав и решив веќе да не се заморувам, подобро сама да го сработам.
    Погрешно драга, или не си викала доволно, или си викала на погрешниот начин.

    Во случајов мајките се виновни најмногу, што не им всадиле некои основни навики на машките деца за помагање во домот, барем околу работите што ги наброја Анат - кревање потешки предмети, местење завеси, фрлање ѓубре... што е следно, треба јас и мајка ми да го свиткаме тепихот и на грб, па да го однесеме на перење? (за илустрација, има жени кои самите го прават тоа).

    Некои пак сакаат да се врткаат во кујна, баба ми на пример во младоста го бркала дедо ми со зборовите - тоа е женска работа, а денеска самата кажува дека пати поради таа грешка, зашто не знае да си свари сам ниту едно јајце.

    Значи помошта е добредојдена, фала богу не очекувам да се специјализира на секое поле од домаќинството, но дури и преземањето иницијатива е за аплауз. Можеби ќе утне првите неколкупати, ама ќе научи.

    Овој дел можеби не спаѓа во помош околу домаќинството, но јас би била пресреќна ако не се занимавам со овој проблем.
    Имено, тргнувам од дома, покрај тоа што мајка ми ги суредува алиштата на г-динот татко, од перење, сушење, собирање, пеглање, тука го имаме и моментот - кажи ми што да облечам.
    |( :^)

    Најголема помош ќе ми биде ако не ми трчка како мало дете да ме прашува кои чорапи или пижами да ги облече.
    Па да го враќам 3 пати да се пресоблече, за да на крај - јас му одбирам.
    Ден денешен мајка ми постојано му подготвува алишта на татко ми, навика која лично мене ме вади од такт!
    :@
     
    На AIT, maca99, Moira и 3 други им се допаѓа ова.
  13. bittersweet

    bittersweet Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 ноември 2010
    Пораки:
    2.129
    Допаѓања:
    64.623
    Пол:
    Женски
    Се е до домашното воспитување и на сопругот ама и на сопругата, има многу жени кои сеуште мислаат дека е грозно маж да работи "женски работи" |( па го прават мажот уште поголем паразит него ли мајка му што го направила :lol:
    Тие се истите жени кои после кукумјавкаат дека целиот товар на куќата е на нивни раменици и никој не им го признава трудот и се жалат дека сопрузите ги третираат како слугинки, епа кој што си дроби тоа ќе си срка :doh:

    Свекрва ми со четворица синови и маж и да сакала не можела да ги прави паразити само затоа што се машки, уште од мали си имале сите обврски по дома затоа домашните обврски не му се никаква мистерија или научна фантастика.
    Не ги делиме работите 50-50 тоа е едноставно невозможно а и не реално, сега сум дома со малиот и повеќето работи ги работам јас, глупава ми е и таа поделба јас направив ручек тој мора садови да мие, секој што може тоа работи, битно работи затоа што смета дека така е исправно а не затоа што јас ќе викам по него.
    Во однос на малиот од прв ден се работи, менува пелени, го бања, станува ноќе му дава млеко, овие работи го праваат бракот поцврст кога гледаш дека сопругот е 100% инволвиран во секој аспект на заедничкиот живот.
     
    На senjorita-v, Moira, Eleonorastrumica и 2 други им се допаѓа ова.
  14. SkarletOHara

    SkarletOHara Популарен член

    Се зачлени на:
    3 јули 2012
    Пораки:
    1.224
    Допаѓања:
    2.880
    Порано можам да кажам дека повеќе ми помагаше, знаеше да направи се што треба кога ми треба помош без никаков роблем, но во последно време ништо не фаќа, дури ни работите кои по правило се машки де ( да смени сијалица, протекла чешмата да стегне нешто да одврти да заврти нешто) не ги прави или ќе ги направи после неколку недели и тоа заради мое секојдневно зборење. Ништо бе ништо не знам дури не ми се верува колку се промени и плус тоа кога ќе направи нешто смешно, како на пример да купи леб или било што од продавница и тоа на враќање од работа, ми го зборува со денови како ... еве јас ти купувам леб, зошто ти не мислиш да си купиш на време .... ( а плус што не ми го купува мене, не јадам леб многу одамна) Или ќе влезе ќе си купи пиво, ама ако сум му рекла да купи нешто за дома ....аууу ме прави најголема мрза на светот требало да си купам јас и дури нема ни да земе, демек заборавил не може тој да мисли на моите работи :?:
    Леле вака сега кога пишувам всушност гледам дека ова е веќе алармантно :^)
     
  15. SuNsHiNe989

    SuNsHiNe989 Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 март 2012
    Пораки:
    258
    Допаѓања:
    201
    Доволно е што работи од 7 до 19 часот , не мора и низ дома :) , благодарна сум и ако го почува малиот само, па јас да направам вечера или да зачистам.
     
  16. flowergarden

    flowergarden Популарен член

    Се зачлени на:
    27 февруари 2011
    Пораки:
    1.276
    Допаѓања:
    417
    Помага ама само него кога му е мерак. Сите машки работи дома се негови, за ништо не викам мајстор, единствено што некогаш треба на глава да му се качам за да ги почне. Повремено знае да усиса, да испазари или да фрли ѓубре.
     
  17. midnight.flower

    midnight.flower Популарен член

    Се зачлени на:
    26 јуни 2011
    Пораки:
    541
    Допаѓања:
    1.050
    Ние се‘ си правиме заедно, најчесто. Додуша, сега живееме во заедница со неговите, па најголемиот дел од куќата го одржува свекрва ми (така си се постави жената - да се чувствувам како гостинка во куќата), па не знам како ќе биде понатака кога (ако) се иселиме во наш дом. Сега за сега, многу ми помага сопругот (и во она малку домашни обврски што ги имам - најчесто во нашата соба). Знае и да избрише прашина, и да измете со правосмукалка... и секогаш прашува што може да ми помогне? Бидејќи немам којзнае колку работа, најчесто не барам помош од него, особено не во оние денови кога има многу работа и знам дека е уморен, и покрај се‘ пак прашува што треба да ми помогне :angel: , или ќе ми рече: душо остави тоа за утре - заедно ќе го средиме :inlove: . Така е сега за сега - како ќе биде понатака - ќе видиме. Се надевам нема да се смени. И да не ми треба помош, сепак многу е убаво чувството кога ќе се понуди да помогне.
     
  18. Anna-Banana

    Anna-Banana Популарен член

    Се зачлени на:
    4 октомври 2011
    Пораки:
    3.880
    Допаѓања:
    4.877
    Пол:
    Женски
    Не да се фалам.Ама тато многу и помага на мама,буквално во се.Од миење садови па до чистење.Единствено нешто во што не и помага е правењето јадење.Али ете можеби незнае човекот. :lol: :rofl: :rofl:
     
  19. babymama

    babymama Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 јуни 2012
    Пораки:
    437
    Допаѓања:
    225
    На почетокот, кога почнавме да живееме заедно, се правевме заедно. Буквално се, ако јас правам ручек, он правеше салата и поставуваше маса за јадење. Кога ни се роди ќерката исто ми помагаше околу неа многу, ама околу домашните работи се. Е сега, после 4.5 години се помалку и помалку ми помага. Ако јас не му речам, сам не се нуди да помогне. Ако му кажам никогаш нема проблем да ми помогне, ама пак јас сакам да му текне сам да се понуди.
     
  20. Zan4eee

    Zan4eee Активен член

    Се зачлени на:
    15 август 2012
    Пораки:
    6
    Допаѓања:
    0
    on moze samo da gi zavrsi ''maskite'' raboti vo kukata i togas dodeka raboti samo vika po mene daj ova daj ona.. a za drugo da ne pravam muabet, duri i corapite po zemja moram da mu gi sobiram i da mu ja raskrevam masata so jadel. ednas od inat ja ostaviv i normalno se ispokaravme kako jas treba poveke da se angaziram okolu domakinstvoto, i ne prifaka deka i on treba da pomaga. takov primer od doma, tatko mu ceka majka mu da mu dade alista da se oblece... Mnogu me nervira takvoto odnesuvanje, no sto da pravam??? samo da se karam??? pa stram mi e veke so me slusaat drugite :(