1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Колку често јадете надвор од дома

Дискусија во 'Храна и пијалаци' започната од Svetilka, 6 декември 2011.

  1. Svetilka

    Svetilka Нов член

    Се зачлени на:
    1 декември 2011
    Пораки:
    61
    Допаѓања:
    15
    Темата на која сакам да го слушнам вашето мислење е: Дали, и колку често се храните надвор од дома, и дали е тоа брза храна хамбургер, бурек, геврек и да не набројуам понатаму или е тоа храна во ресторан, па би било убаво да го слушнам јас а, и останатите членови на форумов ашето мислење на оваа тема.
     
  2. lepa.milena

    lepa.milena Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 октомври 2011
    Пораки:
    346
    Допаѓања:
    161
    Јас бидејќи студирам во Скопје и сум долго време во текот на денот на факултет, понекогаш одам да јадам во мензата со самопослужување веднаш до нашиот факултет (има секакви јадења од готвени до брза храна и десерти), понекогаш на пауза кога немам време за да се вратам на стан јадам брза храна во бифето на факултетот, но и си готвам кога имам време во станот. Ама редовно барем еднаш дневно се хранам надвор од дома кога сум во Скопје. Кога се враќам во мојот град, нема потреба од друга храна освен домашна.
     
  3. Juicy

    Juicy Популарен член

    Се зачлени на:
    16 декември 2010
    Пораки:
    1.812
    Допаѓања:
    11.127
    Пол:
    Женски
    Надвор од дома јадам во школо на голем одмор,ако сум на шопинг обавезно мора да се намине до мекдоналс, и понекогаш навечер излегувам на пица со друштво.
     
  4. papagal4e

    papagal4e Истакнат член

    Се зачлени на:
    15 мај 2010
    Пораки:
    191
    Допаѓања:
    135
    Јас често јадам надвор од дома и најчесто тоа е брза храна а и со друштво ми е повкусно :)
     
  5. slavica999

    slavica999 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 декември 2009
    Пораки:
    4.327
    Допаѓања:
    5.333
    Кај мене важи она правило дека дома мора да има ручек :$
    Со бурекџилници, фастфуд и сл. одамна сум скарана со нив. Не се сеќавам кога последен пат сум купила тост, бурек, сендвич (освен ладен сендвич од некој од маркетите за доручек за на работа).
    На ручек се оди онака со пријатели али повеќе преферирам вечера и тоа во ресторан/кафана :) , е тогаш не јадам дома.
    И најдосаден проблем е што ќе се доручкува на работа :D (иако често си носам од дома)
    Во лето и пролет, есен не ми е некој проблем кога знам дека секаде има тазе зеленчук па честопати знам со пријатели да седнам некаде на некоја салатка , ама зимата ме убива со теста и тестенини :D
    Значи, јадам надвор од дома само кога морам.
     
  6. koritsaki

    koritsaki Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    17.893
    Допаѓања:
    102.982
    Пол:
    Женски
    Со мм секоја сабота одиме на суфлаки :)
     
  7. viktorija26

    viktorija26 Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 февруари 2011
    Пораки:
    29
    Допаѓања:
    3
    По еднаш секој ден...ама зошто морам. Патувам по повеќе километри од дома за на работа и морам да јадам нешто низ градот,гледам да е што поразновидно ама домашното зготвено го нема нигде :)
     
  8. SOVRSENSTVO

    SOVRSENSTVO Популарен член

    Се зачлени на:
    20 септември 2010
    Пораки:
    2.790
    Допаѓања:
    1.556
    Практикуваме со дечко ми еднаш неделно да ручаме или вечераме во некој ресторант или пицерија.
    А онака брза храна не јадам многу често едино кога е подолго време не сум дома и морам да јадам нешто набрзика :)
     
  9. Li0ness

    Li0ness Популарен член

    Се зачлени на:
    30 октомври 2010
    Пораки:
    1.057
    Допаѓања:
    1.818
    Сега многу ретко, ако е еднаш месечно, добро е :) . Многу тешко се организираме, поголемото дете не сака веќе со нас да оди по ресторани, малото е премногу мало за таква храна, па на крај одиме по некој повод само. Исто така, просечно еднаш месечно земаме од ресторан/кафанче ручек за дома, за да јадеме на раат, ама ова не е правило. Порано одевме неколку пати месечно, ама добрите ресторани се поскапи, за нас двајца просечно 1200-1500 ден ручек или вечера, па ни одеа 6-10000 месечно за тоа. Сега тоа некако многу ми изгледа :)
     
  10. pupi.girl

    pupi.girl Популарен член

    Се зачлени на:
    21 јули 2011
    Пораки:
    4.464
    Допаѓања:
    7.832
    Пол:
    Женски
    Па ѓеврек јадам секој ден ама дома за појадок :D , брза храна многу ретко и дома се хранам најмногу си сакам готвено хахахаа :lol: :lol:
     
  11. savana

    savana Популарен член

    Се зачлени на:
    18 август 2010
    Пораки:
    1.770
    Допаѓања:
    9.567
    Пол:
    Женски
    Зависи кога како, најчесто јадам надвор кога одам на факс и останувам подолго, а со партнерот зависи од расположение, некогаш се случува секоја втора вечер да јадеме надвор. :) тоа најчесто е пица и некоја брза храна.
     
  12. Doozy

    Doozy Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 април 2010
    Пораки:
    4.711
    Допаѓања:
    59.971
    Еми еве еден студент, има бааги многу да каже на темава. :D

    Обично имаме јадење од дома до кај среда негдека, четврток е кризен, а во петок си идеме домче. Значи, најмалку еднаш неделно обавезно морам некаде надвор да јадам, па гледам другите денови да балансирам со внесот на калории. А денот кога јадам нешто надвор, многу нормално дека не одам на вечера во ресторан, па да јадам месо и марула салата, ами се знае... Тост, сендвич, пица. :D

    Минатата недела ми се смачи, па си купив туна и една ОЛКАВА марула, и тоа си јадев. :fubar:

    Друг проблем ми станува кога моите предавања се толку непредвидливи, па не се знае до кога и како ќе заглавам... :x Гледам да носам стално некое јаболкце или нешто такво во ташна, за да не морам да јадам надвор.

    Мислам дека за четири-пет години, нема да сакам да мириснам нешто готвено надвор од дома. :D
     
  13. happygirl

    happygirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 јули 2010
    Пораки:
    4.250
    Допаѓања:
    21.743
    Пол:
    Женски
    Па почесто отколку што би сакала. Кога сум на факултет, а тоа се случува 3 дена во неделата, обавезно јадам надвор. Дали ќе биде тоа баничка, сендвич или пица, сеедно. Многу јадам сува у брза храна, затоа и си имам проблем со метаболизмот. Ама што да правам, не можам да дочекам да дојдам дома па да јадам. :)
     
  14. LilBaby

    LilBaby Популарен член

    Се зачлени на:
    11 мај 2011
    Пораки:
    3.458
    Допаѓања:
    7.886
    Па се случува бар еден оброк да го јадам надвор од дома, кога сум излезена секако. Пример сабјале кога идам на факс, си земам за јадење, зошто морам да јадам нешто сабајле, слабокрвна сум и ми влијае тоа на организмот и метаболизмот. Меѓутоа никогаш не ми се случило да седам дома, и да одам да си купам нешто за јадење. Најбитно од се, никогаш не го избегнувам ручекот од дома. Сепак е направен за да го јадеме, а и ми се допаѓа да јадам зготвена храна, иако не можам да одолеам на пица или хамбургер од MC.

    Со дечко ми кога излегуваме во град, ние јадеме, се дешава да се напиеме по една пијачка, али воглавном јадеме. И двајцата гурманчиња сме си, мх мх, нема одбивање храна. И да сум ручала дома, пак вечерта ќе си каснам нешто сочно.


    Во принцип, не сакам да ми се изгуби чувството за јадење домашно зготвена храна, и менито да ми се сведе на брза храна или воопшто храна од надвор. Здравје, јас кога ќе имам свој дом и деца, ќе гледам колку што можам да им овозможам оброци дома, и здрава храна да јадат дома.
    Па ептен ако сме во гужва, ќе к'снеме нешто надвор, се дешава. :wasntme:
     
  15. bluegirl7

    bluegirl7 Истакнат член

    Се зачлени на:
    25 мај 2011
    Пораки:
    754
    Допаѓања:
    931
    Па кога одам на школо нормално дека не се хранам дома но не се храна ни во кујната во школото. А надвор од дома да не го броиме школото одбегнувам да јадам брза храна како сендвичи, тостови итн. САКАМ ЗДРАВО ДА СЕ ХРАНАМ, но неможам да го издржам денот без чоколадо :D
     
  16. wolf4e

    wolf4e Популарен член

    Се зачлени на:
    16 јануари 2010
    Пораки:
    2.285
    Допаѓања:
    1.894
    Па јадеме често надвор,посебно на викедни скоро секогаш,ама гледам повеке да се јаде домашното,послатко ми е,а и задоволство ми е да се маткам в кујна :wasntme:
     
  17. Smileeee

    Smileeee Истакнат член

    Се зачлени на:
    22 јуни 2011
    Пораки:
    342
    Допаѓања:
    75
    Само кога сум на училиште :)
     
  18. INSIDIOUS

    INSIDIOUS Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 јули 2011
    Пораки:
    705
    Допаѓања:
    512
    Исто и јас.
     
  19. Seznajka2

    Seznajka2 Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 мај 2011
    Пораки:
    590
    Допаѓања:
    119
    Па и не многу често ... се чуствувам поубаво кога си готвам дома,но сепак во неделата излегуваме по еднаш-двапати
     
  20. madamstefi

    madamstefi Нов член

    Се зачлени на:
    13 септември 2011
    Пораки:
    68
    Допаѓања:
    15
    секој ден
     
    На WhatDreamsMayCome му/ѝ се допаѓа ова.