1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Колоноскопија

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од cia123, 4 април 2011.

 1. cia123

  cia123 Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 април 2011
  Пораки:
  6
  Допаѓања:
  2
  Треба да ми прават колоноскопија во Ремедика со општа анестезија...Дали некој правел и може да сподели искуство со мене????
   
 2. Zlatusko

  Zlatusko Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 април 2010
  Пораки:
  531
  Допаѓања:
  736
  колоноскопија на дебелото црево

  Сигурно под општа анестезија???? Јас искрено прв пат слушам дека се дава целосна анестезија за колоноскопија. Иначе тоа е ендоскопски преглед на цело дебело црево, се изведува со колоноскоп со кој се влегува од аналниот отвор. Јас колку што знам се дава само интравенозна седација и тоа најчесто дијазепам. Пред постапката не смееш да јадеш и да внесуваш течности најмалку 6 часа и треба да се испразниш пред прегледот. Трае од 15 мин до максимум пола саат, а и со иста постапка ако се пронајдат полипи се врши полипектомија ( нивно отстранување ). Не е баш пријатно за пациентот ( читај НЕ БОЛИ), ама не е долга постапката така да стисни заби и издржи.
   
  На Dina valerry му/ѝ се допаѓа ова.
 3. bittersweet

  bittersweet Форумски идол

  Се зачлени на:
  28 ноември 2010
  Пораки:
  2.124
  Допаѓања:
  64.419
  Пол:
  Женски
  колоноскопија на дебелото црево

  ^Во развиените земји веќе оддамна се прави колоноскопија под општа анестезија,нема потреба на пациентот да му биде непријатно кога може да не осети ништо
   
 4. Zlatusko

  Zlatusko Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 април 2010
  Пораки:
  531
  Допаѓања:
  736
  На клиника ако е помлад пациентот се двоумат дали да стават и дијазепам |( млад бил ќе истрпел :D
   
 5. cia123

  cia123 Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 април 2011
  Пораки:
  6
  Допаѓања:
  2
  Да со општа анестезија, која трае околу 20-30 мин, со цел пациентот ништо да не го боли....
   
 6. Zlatusko

  Zlatusko Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 април 2010
  Пораки:
  531
  Допаѓања:
  736
  Нема потреба за грижа, нема воопшто ништо да осетиш, само треба да не јадеш пред постапката :)
   
  На Dina valerry му/ѝ се допаѓа ова.
 7. bittersweet

  bittersweet Форумски идол

  Се зачлени на:
  28 ноември 2010
  Пораки:
  2.124
  Допаѓања:
  64.419
  Пол:
  Женски
  ^^^Ццц не ми се верува :x
  Ај ваљда новава генерација на доктори ќе бидаат похумани и ќе престанаат да ги користаат застарените методи на старата гарда на доктори,кои воопшто не размислуваат за пациентите.
  Не дека треба за се едно нешто да се користи анестезија и тоа не е добро меѓутоа колоноскопијата е стварно еден непријатен преглед и е помалку трауматичен под општа анестезија.
   
 8. Kate-123

  Kate-123 Нов член

  Се зачлени на:
  22 јули 2014
  Пораки:
  1
  Допаѓања:
  0
  Здраво, ми треба информација дали некој има искуство со правење колоноскопија на постаро лице. Во случајот се работи за 84 годишно лице со хронична дијареа и страв ни е дека нема да може да ја издржи процедурата..
   
 9. viki-dete

  viki-dete Истакнат член

  Се зачлени на:
  8 јули 2013
  Пораки:
  686
  Допаѓања:
  765
  Пол:
  Женски
  Кај постарите лица е доста покомплицирано, самата постапка е доста болна, но и некоја феминка да сподели искуство сепак мислам дека нема да ви е од многу помош, бидејќи има разлика меѓу пациент и пациент, како и од општата состојба на самата индивидуа, така и од индикацијата за колоноскопија, а и од евентуални други заболувања, како на пример кардиоваскуларни. Консултација со интернист и заедничко одлучување или пак барање на алтернативно решение.
   
 10. marama

  marama Форумски идол

  Се зачлени на:
  20 април 2010
  Пораки:
  6.011
  Допаѓања:
  86.431
  Пол:
  Женски
  Јас правев колоноскопија пред нешто повеќе од година дена во Ремедика. Цената беше околу 10000 денари, со целосна анестезија.
  Мене ми беше мачен процесот на чистење затоа што не се јаде ништо, а се пие два дена ако не сум заборавила течност која прочистува.
  Буквално кога одев натака веќе губев свест.
  Имавме малку проблеми со наоѓање на вена за да ме боцнат, па се изнамачија еден куп луѓе :lol:
  За време на процесот бидејќи бев со анестезија не почувствував ништо, а и после тоа немав проблеми. Мислам дека тој сон ми беше ко да сум спиела 10 дена. :rofl:
  Само што не смеев одма да почнам со тешка храна, а јас од кај нив отидов право на лесковачка :rofl:

  Дедо ми правеше неколку пати колоноскопија, без анестезија и искрено он само еднаш ја издржа до крај.
  Велат дека жените можат без анестезија да ја издржат цела, а мажите многу ретко. Колку е така не знам...
   
  На IamSexyAndIKnowIt му/ѝ се допаѓа ова.
 11. s1a1n1d1r1a1

  s1a1n1d1r1a1 Популарен член

  Се зачлени на:
  10 октомври 2010
  Пораки:
  1.685
  Допаѓања:
  14.358
  Пол:
  Женски
  Брат ми има проблеми со цревата и му препорачаа да оди на колоноскопија.
  Ништо живо не сака. Ќе болело многу, скроз е уплашен.
  Дали некој има правено колоноскопија во Битола и каква анестезија се користи ако воопшто користат?
  И дали прават колоноскопија на приватно и колку чини?
   
 12. GoldenRose.

  GoldenRose. Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 март 2016
  Пораки:
  120
  Допаѓања:
  1.092
  Пол:
  Женски
  Има ли некој правено колоноскопија во Систина?
   
 13. Gospoga-di

  Gospoga-di Активен член

  Се зачлени на:
  12 декември 2016
  Пораки:
  38
  Допаѓања:
  7
  Пол:
  Женски
  Jas ima praves pred 8godini kolonoskopija vo remedika so anestezija i bezbolno e
   
  Последна измена од модератор: 19 декември 2017
 14. Dark-Lady

  Dark-Lady Популарен член

  Се зачлени на:
  6 април 2013
  Пораки:
  559
  Допаѓања:
  909
  Здраво, дали некој може да ми каже колку чини правење на колоноскопија и да Ве замолам да ми препорачате каде? Итно е
   
 15. Paleahka

  Paleahka Активен член

  Се зачлени на:
  19 јули 2018
  Пораки:
  15
  Допаѓања:
  3
  Пол:
  Женски
  Здраво, треба да правам колонодкопија ако може некој да ми препорача каде бидејќи на клиника многу се чека.. и колку е цената...
   
 16. Gospoga-di

  Gospoga-di Активен член

  Се зачлени на:
  12 декември 2016
  Пораки:
  38
  Допаѓања:
  7
  Пол:
  Женски
  Zakazi si vo remedika so celosna anestezija go vrsat snimanjeto
   
 17. Paleahka

  Paleahka Активен член

  Се зачлени на:
  19 јули 2018
  Пораки:
  15
  Допаѓања:
  3
  Пол:
  Женски
  Имам снимање во државна во вторник.. Денес почнав да пијам еспумисан и алкалакс. Сакав да прашам дали прочистувањето е проследено со фијареа или едносравно чајот е поконцентриран.. страв ми е да не ќе не можам да ја запрам дијареата имам уште два дена за прочистување а од две чаши чај јас имам дијареа.. денес имам испиено 5 литри течност. Добро ке ми дојде мислење од нечие искуство..
   
  На FILMAR му/ѝ се допаѓа ова.
 18. kikkki

  kikkki Популарен член

  Се зачлени на:
  31 март 2012
  Пораки:
  2.739
  Допаѓања:
  4.838
  Дали некој знае колку е колоноскопија на државно во клиничка болница -Битола?
  Треба да и прават на баба ми,на приватно е 4500(скапо е малку) па затоа сакав да знам дали се исплаќа да чекаме цел месец,тек на 4ти и закажаа јануар 2019. :(
   
 19. merina.93

  merina.93 Истакнат член

  Се зачлени на:
  17 ноември 2013
  Пораки:
  331
  Допаѓања:
  321
  Боли ли колоноскопија без анестезија?
   
 20. Gospoga-di

  Gospoga-di Активен член

  Се зачлени на:
  12 декември 2016
  Пораки:
  38
  Допаѓања:
  7
  Пол:
  Женски
  Kratko ama bolno;(:sweat: