1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Колоноскопија

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од cia123, 4 април 2011.

  1. cia123

    cia123 Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 април 2011
    Пораки:
    6
    Допаѓања:
    2
    Треба да ми прават колоноскопија во Ремедика со општа анестезија...Дали некој правел и може да сподели искуство со мене????
     
  2. Zlatusko

    Zlatusko Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 април 2010
    Пораки:
    531
    Допаѓања:
    738
    колоноскопија на дебелото црево

    Сигурно под општа анестезија???? Јас искрено прв пат слушам дека се дава целосна анестезија за колоноскопија. Иначе тоа е ендоскопски преглед на цело дебело црево, се изведува со колоноскоп со кој се влегува од аналниот отвор. Јас колку што знам се дава само интравенозна седација и тоа најчесто дијазепам. Пред постапката не смееш да јадеш и да внесуваш течности најмалку 6 часа и треба да се испразниш пред прегледот. Трае од 15 мин до максимум пола саат, а и со иста постапка ако се пронајдат полипи се врши полипектомија ( нивно отстранување ). Не е баш пријатно за пациентот ( читај НЕ БОЛИ), ама не е долга постапката така да стисни заби и издржи.
     
    На Dina valerry му/ѝ се допаѓа ова.
  3. bittersweet

    bittersweet Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 ноември 2010
    Пораки:
    2.129
    Допаѓања:
    64.623
    Пол:
    Женски
    колоноскопија на дебелото црево

    ^Во развиените земји веќе оддамна се прави колоноскопија под општа анестезија,нема потреба на пациентот да му биде непријатно кога може да не осети ништо
     
  4. Zlatusko

    Zlatusko Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 април 2010
    Пораки:
    531
    Допаѓања:
    738
    На клиника ако е помлад пациентот се двоумат дали да стават и дијазепам |( млад бил ќе истрпел :D
     
  5. cia123

    cia123 Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 април 2011
    Пораки:
    6
    Допаѓања:
    2
    Да со општа анестезија, која трае околу 20-30 мин, со цел пациентот ништо да не го боли....
     
  6. Zlatusko

    Zlatusko Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 април 2010
    Пораки:
    531
    Допаѓања:
    738
    Нема потреба за грижа, нема воопшто ништо да осетиш, само треба да не јадеш пред постапката :)
     
    На Dina valerry му/ѝ се допаѓа ова.
  7. bittersweet

    bittersweet Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 ноември 2010
    Пораки:
    2.129
    Допаѓања:
    64.623
    Пол:
    Женски
    ^^^Ццц не ми се верува :x
    Ај ваљда новава генерација на доктори ќе бидаат похумани и ќе престанаат да ги користаат застарените методи на старата гарда на доктори,кои воопшто не размислуваат за пациентите.
    Не дека треба за се едно нешто да се користи анестезија и тоа не е добро меѓутоа колоноскопијата е стварно еден непријатен преглед и е помалку трауматичен под општа анестезија.
     
  8. Kate-123

    Kate-123 Нов член

    Се зачлени на:
    22 јули 2014
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    Здраво, ми треба информација дали некој има искуство со правење колоноскопија на постаро лице. Во случајот се работи за 84 годишно лице со хронична дијареа и страв ни е дека нема да може да ја издржи процедурата..
     
  9. viki-dete

    viki-dete Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 јули 2013
    Пораки:
    686
    Допаѓања:
    765
    Пол:
    Женски
    Кај постарите лица е доста покомплицирано, самата постапка е доста болна, но и некоја феминка да сподели искуство сепак мислам дека нема да ви е од многу помош, бидејќи има разлика меѓу пациент и пациент, како и од општата состојба на самата индивидуа, така и од индикацијата за колоноскопија, а и од евентуални други заболувања, како на пример кардиоваскуларни. Консултација со интернист и заедничко одлучување или пак барање на алтернативно решение.
     
  10. marama

    marama Форумски идол

    Се зачлени на:
    20 април 2010
    Пораки:
    6.106
    Допаѓања:
    88.095
    Пол:
    Женски
    Јас правев колоноскопија пред нешто повеќе од година дена во Ремедика. Цената беше околу 10000 денари, со целосна анестезија.
    Мене ми беше мачен процесот на чистење затоа што не се јаде ништо, а се пие два дена ако не сум заборавила течност која прочистува.
    Буквално кога одев натака веќе губев свест.
    Имавме малку проблеми со наоѓање на вена за да ме боцнат, па се изнамачија еден куп луѓе :lol:
    За време на процесот бидејќи бев со анестезија не почувствував ништо, а и после тоа немав проблеми. Мислам дека тој сон ми беше ко да сум спиела 10 дена. :rofl:
    Само што не смеев одма да почнам со тешка храна, а јас од кај нив отидов право на лесковачка :rofl:

    Дедо ми правеше неколку пати колоноскопија, без анестезија и искрено он само еднаш ја издржа до крај.
    Велат дека жените можат без анестезија да ја издржат цела, а мажите многу ретко. Колку е така не знам...
     
    На IamSexyAndIKnowIt му/ѝ се допаѓа ова.
  11. s1a1n1d1r1a1

    s1a1n1d1r1a1 Популарен член

    Се зачлени на:
    10 октомври 2010
    Пораки:
    1.685
    Допаѓања:
    14.358
    Пол:
    Женски
    Брат ми има проблеми со цревата и му препорачаа да оди на колоноскопија.
    Ништо живо не сака. Ќе болело многу, скроз е уплашен.
    Дали некој има правено колоноскопија во Битола и каква анестезија се користи ако воопшто користат?
    И дали прават колоноскопија на приватно и колку чини?
     
  12. GoldenRose.

    GoldenRose. Истакнат член

    Се зачлени на:
    4 март 2016
    Пораки:
    120
    Допаѓања:
    1.092
    Пол:
    Женски
    Има ли некој правено колоноскопија во Систина?
     
  13. Gospoga-di

    Gospoga-di Активен член

    Се зачлени на:
    12 декември 2016
    Пораки:
    38
    Допаѓања:
    7
    Пол:
    Женски
    Jas ima praves pred 8godini kolonoskopija vo remedika so anestezija i bezbolno e
     
    Последна измена од модератор: 19 декември 2017
  14. Dark-Lady

    Dark-Lady Популарен член

    Се зачлени на:
    6 април 2013
    Пораки:
    563
    Допаѓања:
    910
    Здраво, дали некој може да ми каже колку чини правење на колоноскопија и да Ве замолам да ми препорачате каде? Итно е
     
  15. Paleahka

    Paleahka Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 јули 2018
    Пораки:
    15
    Допаѓања:
    3
    Пол:
    Женски
    Здраво, треба да правам колонодкопија ако може некој да ми препорача каде бидејќи на клиника многу се чека.. и колку е цената...
     
  16. Gospoga-di

    Gospoga-di Активен член

    Се зачлени на:
    12 декември 2016
    Пораки:
    38
    Допаѓања:
    7
    Пол:
    Женски
    Zakazi si vo remedika so celosna anestezija go vrsat snimanjeto
     
  17. Paleahka

    Paleahka Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 јули 2018
    Пораки:
    15
    Допаѓања:
    3
    Пол:
    Женски
    Имам снимање во државна во вторник.. Денес почнав да пијам еспумисан и алкалакс. Сакав да прашам дали прочистувањето е проследено со фијареа или едносравно чајот е поконцентриран.. страв ми е да не ќе не можам да ја запрам дијареата имам уште два дена за прочистување а од две чаши чај јас имам дијареа.. денес имам испиено 5 литри течност. Добро ке ми дојде мислење од нечие искуство..
     
    На FILMAR му/ѝ се допаѓа ова.
  18. kikkki

    kikkki Популарен член

    Се зачлени на:
    31 март 2012
    Пораки:
    2.743
    Допаѓања:
    4.842
    Дали некој знае колку е колоноскопија на државно во клиничка болница -Битола?
    Треба да и прават на баба ми,на приватно е 4500(скапо е малку) па затоа сакав да знам дали се исплаќа да чекаме цел месец,тек на 4ти и закажаа јануар 2019. :(
     
  19. merina.93

    merina.93 Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 ноември 2013
    Пораки:
    334
    Допаѓања:
    322
    Боли ли колоноскопија без анестезија?
     
  20. Gospoga-di

    Gospoga-di Активен член

    Се зачлени на:
    12 декември 2016
    Пораки:
    38
    Допаѓања:
    7
    Пол:
    Женски
    Kratko ama bolno;(:sweat: