1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Колпоскопија

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од onegirl, 5 ноември 2010.

  1. onegirl

    onegirl Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 март 2010
    Пораки:
    22
    Допаѓања:
    5
    Ај да продискутираме малку. дали сте правеле? како се прави? прашувам зашто матичниот ми правеше колпоскопија, гледав на екранчето....е сега другарка ми била ( кај друг гиенколог) , и правеле некакво колпоскопско боење.....мене не....се збунив малце :?:
     
  2. supermenka

    supermenka Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 ноември 2010
    Пораки:
    32
    Допаѓања:
    6
    боење се прави за да се провери дали има ранички во вагиналниот канал, твојот доктор можеби сметал дека нема потреба од тоа кај тебе
     
  3. Nina24

    Nina24 Популарен член

    Се зачлени на:
    25 декември 2009
    Пораки:
    667
    Допаѓања:
    339
    При колпоскопскиот преглед докторот најпрво премачкува со оцетна кислеина, и врши визуелен преглед со помош на колпоскопот, а доколку тоа не е доволно, премачкува со раствор од јод и притоа здравото ткиво се бои во една боја, а заболеното добива друга боја. Значи дали ќе го направи овој тест со "боење" зависи од проценката на докторот дали треба, но мислам дека речиси секогаш го прават, а немора тебе да ти каже дека те премачкал со јод... Може едноставно докторот си го завршил и тоа, видел што видел, ти кажал за резултатите, но не ти ја објаснил техниката на самиот преглед.
     

    Прикачени фајлови:

    • kolposkopija.png
      kolposkopija.png
      Големина на фајлот:
      49,4 KB
      Прегледи:
      822
  4. kumanovce

    kumanovce Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 ноември 2010
    Пораки:
    18
    Допаѓања:
    0
    Kолпоскопија

    дали колпоскопија без анестезија е болно и имали некој правено во систина ?
     
  5. ciribiribela

    ciribiribela Популарен член

    Се зачлени на:
    12 август 2010
    Пораки:
    1.272
    Допаѓања:
    651
    Пол:
    Женски
    колпоскопија

    Колпоскопијата не е болна и не треба анестезија, кога ќе ти земат брис за ПАП тест , додека си уште со спекулумот внатре ќе те прегледаат колпоскопски за 2-3 минути и готово. Бар мене никогаш не ме болело.
     
    На kumanovce му/ѝ се допаѓа ова.
  6. kumanovce

    kumanovce Истакнат член

    Се зачлени на:
    20 ноември 2010
    Пораки:
    18
    Допаѓања:
    0
    колпоскопија

    а каде го имаш направено прегледот ?
     
  7. ciribiribela

    ciribiribela Популарен член

    Се зачлени на:
    12 август 2010
    Пораки:
    1.272
    Допаѓања:
    651
    Пол:
    Женски
    колпоскопија

    Кај мојата матична во Неуромедика. Во Систина не сум правела колпоскопија не знам колку чини, идев само на ехо прегледи за бебушката :)
     
  8. iloveyou29

    iloveyou29 Queen of beauty

    Се зачлени на:
    14 мај 2012
    Пораки:
    5.732
    Допаѓања:
    32.006
    Пол:
    Женски
    На колпоскопијата ми покажа некакви промени. Пап тестот чист, само бактерија.
    Дали е можно од бактеријата да се покажале некакви промени, или можно е да не е точен пап?