1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Колпоскопија

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од onegirl, 5 ноември 2010.

 1. onegirl

  onegirl Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 март 2010
  Пораки:
  22
  Допаѓања:
  5
  Ај да продискутираме малку. дали сте правеле? како се прави? прашувам зашто матичниот ми правеше колпоскопија, гледав на екранчето....е сега другарка ми била ( кај друг гиенколог) , и правеле некакво колпоскопско боење.....мене не....се збунив малце :?:
   
 2. supermenka

  supermenka Истакнат член

  Се зачлени на:
  8 ноември 2010
  Пораки:
  32
  Допаѓања:
  6
  боење се прави за да се провери дали има ранички во вагиналниот канал, твојот доктор можеби сметал дека нема потреба од тоа кај тебе
   
 3. Nina24

  Nina24 Популарен член

  Се зачлени на:
  25 декември 2009
  Пораки:
  667
  Допаѓања:
  339
  При колпоскопскиот преглед докторот најпрво премачкува со оцетна кислеина, и врши визуелен преглед со помош на колпоскопот, а доколку тоа не е доволно, премачкува со раствор од јод и притоа здравото ткиво се бои во една боја, а заболеното добива друга боја. Значи дали ќе го направи овој тест со "боење" зависи од проценката на докторот дали треба, но мислам дека речиси секогаш го прават, а немора тебе да ти каже дека те премачкал со јод... Може едноставно докторот си го завршил и тоа, видел што видел, ти кажал за резултатите, но не ти ја објаснил техниката на самиот преглед.
   

  Прикачени фајлови:

  • kolposkopija.png
   kolposkopija.png
   Големина на фајлот:
   49,4 KB
   Прегледи:
   818
 4. kumanovce

  kumanovce Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 ноември 2010
  Пораки:
  18
  Допаѓања:
  0
  Kолпоскопија

  дали колпоскопија без анестезија е болно и имали некој правено во систина ?
   
 5. ciribiribela

  ciribiribela Популарен член

  Се зачлени на:
  12 август 2010
  Пораки:
  1.272
  Допаѓања:
  648
  Пол:
  Женски
  колпоскопија

  Колпоскопијата не е болна и не треба анестезија, кога ќе ти земат брис за ПАП тест , додека си уште со спекулумот внатре ќе те прегледаат колпоскопски за 2-3 минути и готово. Бар мене никогаш не ме болело.
   
  На kumanovce му/ѝ се допаѓа ова.
 6. kumanovce

  kumanovce Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 ноември 2010
  Пораки:
  18
  Допаѓања:
  0
  колпоскопија

  а каде го имаш направено прегледот ?
   
 7. ciribiribela

  ciribiribela Популарен член

  Се зачлени на:
  12 август 2010
  Пораки:
  1.272
  Допаѓања:
  648
  Пол:
  Женски
  колпоскопија

  Кај мојата матична во Неуромедика. Во Систина не сум правела колпоскопија не знам колку чини, идев само на ехо прегледи за бебушката :)
   
 8. iloveyou29

  iloveyou29 Queen of beauty

  Се зачлени на:
  14 мај 2012
  Пораки:
  5.600
  Допаѓања:
  31.274
  Пол:
  Женски
  На колпоскопијата ми покажа некакви промени. Пап тестот чист, само бактерија.
  Дали е можно од бактеријата да се покажале некакви промени, или можно е да не е точен пап?