babylove овошни кашички

Комплекси

Дискусија во 'Психологија' започната од ForeverYoung, 19 февруари 2010.

 1. ForeverYoung

  ForeverYoung Популарен член

  Се зачлени на:
  3 декември 2009
  Пораки:
  504
  Допаѓања:
  1.262
  Дали сте имале или имате комплекси,и како се справувате со нив?
  Како настануваат тие,и како да си помогнат лугето што патат од комплекси??
   
 2. RainBow

  RainBow Глобален модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  3 декември 2009
  Пораки:
  19.286
  Допаѓања:
  50.012
  Пол:
  Женски
  па јас мислам дека нема човечко суштество што не пати од некаков комплекс. Само некој пати повеќе некој помалку, а секој се справува со тоа на свој начин.
   
 3. kate21

  kate21 Популарен член

  Се зачлени на:
  20 декември 2009
  Пораки:
  4.220
  Допаѓања:
  3.833
  Пол:
  Женски
  Точно така.Некои комплекси се трајни,но некои брзо ги надминуваме.Во секој човек има по нешто што сака да го прикрие,измени и слично.
   
 4. divine

  divine Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 февруари 2010
  Пораки:
  86
  Допаѓања:
  26
  kompleksot e rabota sto mnogu loso moze da vlijae na psihata, znaci postojano mislis na toa mislis deka site luge go primetuvaat , samodoverba skoro i da nema , i celo vreme nekako se osekas glupo potisteno , go kazuvam od licno iskustvo :roll:
   
 5. Pipito

  Pipito Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 декември 2009
  Пораки:
  192
  Допаѓања:
  54
  Точно е дека не постои жив човек кој нема некој комплекс.. Но Како што комплексите се зодаваат така комплексите се лечат.. Пред одреден период и јас бев премногу искомплексирана.. Тие комплекси ми ги создадоа лиѓето од околината.. Но за среќа ги излечив со помош на некој .. Беше лесно дури мислев дека тоа нема ни да се случи, мислев дека засекогаш ќе останат во моите мисли.. Моите слаби точки.. Но за да отргнеш некој комплекс... треба само да го прифатиш тоа како реалност која не можеш да ја измениш.. Само согласи се со тоа дека тоа ти е мана.. И дека баш поради таа мана си поразлична од другите...
   
 6. babyketi

  babyketi Популарен член

  Се зачлени на:
  29 ноември 2009
  Пораки:
  1.302
  Допаѓања:
  638
  Se slozuvam,ama bi dodala deka sekoj treba toa da go svrti vo svoja korist...Znaci ako imas limun...napravi si limonada...
  Nestoto sto ti mislis deka ti e mana ...drugite SONUVAAT da go imaat.
  Ne postoi covekova mana ,koja ne moze da se prekrie...ne skrie...prekrie...
  Medjutoa kompleksite se mnogu cesto neopravdani ,paaaaa zatoa treba da se ima samodoverba i se ke bide o.k
   
 7. jasmin

  jasmin Истакнат член

  Се зачлени на:
  11 ноември 2009
  Пораки:
  60
  Допаѓања:
  30
  Навистина секој има свои комплекси, само некои успеваат подобро да ги потиснат од други. Додека бев во пубертет и годините после него страдав многу од комплекси. За секој дел од телото можев да си најдат нешто што не е како што треба. Тоа ми влијаеше многу на самодовербата и на социјализацијата. Иако другите тешко можеа да ја забележат мојата несигурност, затоа што умешно ја прикривав, јас длабоко во мене страдав и се мачев. Ама како што поминуваат годините започнувам да се прифаќам онаква каква што сум, со сите мани и недостатоци и тоа е најдобриот лек против комплексите.

  Никој не е совршен, ниту моделите од списанијата што навидум делуваат совршени. Секој треба да се горедее со она што го има.
   
  На senjorita-v и StillChild им се допаѓа ова.
 8. lina2

  lina2 Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 декември 2009
  Пораки:
  34
  Допаѓања:
  1
  Море девојчиња :!: Понормално е да се има било каков комплекс отколку никаков :roll: Ај замислете се себе без никаков комплекс :!: :?: Можеби ќе си заличите и на монструми или роботи не дај боже :!: Па нели сме луѓе,нели имаме чувства, зарем тоа не значи дека треба да имаме и мани :?: Само убаво во сето ова е ако сме свесни дека ги имаме и да знаеме да си ги контролираме. Добро сега колку што можеме ;)
   
 9. tanja6

  tanja6 Популарен член

  Се зачлени на:
  25 ноември 2009
  Пораки:
  1.570
  Допаѓања:
  555
  Пол:
  Женски
  tocno nema covek,sto nema kompleks,samo nekoi gi imaat poveke nekoi pomalce...koj ke rece deka nema ili nikogas nemal nikakov kompleks u zivotot znajte deka laze ;) jas primer kako mala mislev deka imam golem nos,a ustvari imam ubav nos sosema normalen..ama ne mi e prcesto a togas sum sakala prcesto nose i sum mislela deka imam neubav nos.. :lol: ama na tie godini koga si ili vleguvas vo pubertet go osoznavas svoeto telo i sebesi,jas mislam nema nekoj sto ne si naogal mana,dali deka e slab/debel,dali deka ima krivi noze ili klapesti usi i sl :D
  e sea nekoi kompleksi se lecat,a nekoi ostanuvaat za cel zivot..nekoi imaat realna osnova,a nekoi si gi izmisluvame i stvarame sami bez nikakva realna pozadina..
  lek za kompleksi-pa mislam,da se prifatis onakov kakov sto si i da se sakas takov kako sto si,so site svoi mani i dobri strani.. :P
   
 10. Unfaithful18

  Unfaithful18 Популарен член

  Се зачлени на:
  11 јануари 2010
  Пораки:
  2.376
  Допаѓања:
  1.092
  Пол:
  Женски
  И јас имам комплекс дека имам голем нос. Добро, не ми е многу голем, малку поголем од што треба да е, ама доволно за да ми ствара нервози. Така кога ќе се погледнам на некоја слика фатена во профил ми иде да го пресечам :lol: :lol: :lol: Ама сум видела и луѓе со ептен големи носови па така си се тешам, демек има и бетер од мене :) Да имам вишок пари би направила пластична операција да го смалам.Што да правам, пораснал малку повеќе :D Повторувам, само малку ми е поголем, ама имам прочитано некаде дека носот и ушите никогаш не престанувале да растат :?
   
 11. Hipica

  Hipica Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 декември 2009
  Пораки:
  14.369
  Допаѓања:
  14.779
  И јас си се имам умислено дека носот ми е како шпакла за бурек :lol: Сите ме уверуваат дека не е така и дека баш ми е убаво така чпртасто, ама јас кога ќе си замислам нешто :lol: :lol:
   
 12. Go-Girl

  Go-Girl Популарен член

  Се зачлени на:
  22 ноември 2009
  Пораки:
  3.712
  Допаѓања:
  3.974
  цццццц ај не јади бурек Хипи :lol: :lol: :lol: за ќотек си :P

  јас порано имав неколку комплекси...ама со тек на време си ги надминав и научив да си се сакам таква каква што сум, зошто како можам да барам некој да ме сака ако прво сама не си се сакам :?
  не викам дека се целосно исчезнати, сеуште има работи кои ми сметаат ама со тек на време ќе се помирам со се
  впрочем сопствените мани кои ни се гледаат како огромни, останатите луѓе може и да не ги забележуваат ;)
   
 13. emce-kremce

  emce-kremce Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 декември 2009
  Пораки:
  1.161
  Допаѓања:
  95
  Баш така. Обично ние самите кога нешто ни смета и не нервира, го преувеличуваме и бидејќи постојано мислите ни се во тоа, мислиме дека тоа е некој огромен проблем за кој сите знаат и зборуваат, а баш напротив другите личност не го ни заприметуваат тоа.
  Чист пример - имам една другарка која не може убаво да ја изговори буквата Л, но кога зборува не се приметува толку многу, освен ако не ја кажува одделно како буква. Таа си има ставено во глава дека тоа е нејзина огромна маана, дека сите и се смееат за тоа итн. Ја убедував 4ри години во средно залудно беше. Сега на фах бидејќи сме заедно, запознавме нови личности кои претходно не ја знаеле. 2 години комуницира со нив и никој не обрнал внимание на тој НЕЈЗИН ГОООЛЕМ проблем, се до пред некој ден кога паднавме на муабет за тоа и не си го кажа нејзиниот комплекс. Дури тогаш сите и викаа “ај збори да те слушнеме’’ и тогаш приметија.
   
 14. 2468

  2468 Популарен член

  Се зачлени на:
  23 декември 2009
  Пораки:
  4.497
  Допаѓања:
  2.827
  Пол:
  Женски
  комплексот мој е дека имам стомаче :roll: а немам :lol:
  и дека сум премногу ниска :roll: инаку сум 159цм и заради тој комплекс постојано сум на штикли :D ретко на патики :roll:
   
 15. Povredena

  Povredena Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 март 2010
  Пораки:
  5
  Допаѓања:
  0
  Значи сите имаме комплекси во врска со телото али како што велат некои како поминуваат годините се прифаќаме и ни се враќа самодовербата а верувај на пистата и најплатените манекенки имаат клемпави уши,долг нос и незнам што а пак се најбарани и најплатени така да не се нервирај :) ;)
   
 16. natasa69

  natasa69 Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 април 2010
  Пораки:
  52
  Допаѓања:
  5
  ах тие комплекси се неизлечливи :headbang:
   
 17. sugarbaby5

  sugarbaby5 Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 мај 2010
  Пораки:
  5
  Допаѓања:
  1
  Ах и јас имам комплекс со мојот нос , ама не е дека си замислувам или измислувам ко што викаат моите ... ОГРОМЕН е :( Може не до толку како што си замислувам , ама мислам дека кој и да ме запознае ме гледа баш во него .... и се решив дека конечно летово ке направам операција ... За жал никој не ме подржува зашто на моите блиски сум им била и вака убава а моите дома не сакаат ни да слушнат за тоа... Ама јас сум реШена и мисла мдека тоа е единственото решение ...
   
 18. Gunshine

  Gunshine Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 мај 2010
  Пораки:
  818
  Допаѓања:
  662
  Оперирана сум од комплекси.
   
 19. ivance5

  ivance5 Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 декември 2009
  Пораки:
  226
  Допаѓања:
  171
  Имам разделени заби, простор меѓу двата горни кеца....Ретко се смеам со отворена уста , мнооогу голем комплекс ми се забите
   
 20. viki44e

  viki44e Популарен член

  Се зачлени на:
  17 мај 2010
  Пораки:
  1.988
  Допаѓања:
  1.084
  Хахаха и јас се нервирав многу за такви некои работи..Не дека имам голем нос само коската ми е малце како со самарче :lol: Имам не многу големи гради,голем задник и ниска сум 160 цм.Но сепак си се сакам себеси и покрај овие мои мани а некои ги сметам и за голем адут на пр.задникот :P 8) Така да засакајте се себе си ,секој е посебен и убав на свој начин....