1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Компјутерски прашања и проблеми

Дискусија во 'Слободно време' започната од topce25, 19 ноември 2010.

 1. topce25

  topce25 Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 ноември 2010
  Пораки:
  141
  Допаѓања:
  48
  денес си купив лаптоп и го уклуцувам и ми вика reboot and select proper boot device.
  што треба да направам???
   
 2. girl1985

  girl1985 Популарен член

  Се зачлени на:
  10 јули 2010
  Пораки:
  1.635
  Допаѓања:
  2.121
  ми треба помош за компјутери

  Дали имаш инсталиран ОС(Оперативен систем) на лаптопот?
   
 3. Angelche

  Angelche Популарен член

  Се зачлени на:
  6 мај 2010
  Пораки:
  3.747
  Допаѓања:
  1.358
  Компјутерски проблеми

  Темата ја преименував во ,,Компјутерски проблеми‘‘, па ако имате некој проблем со компјутерот, пишете го овде, па така темава ќе ни биде корисна.
   
 4. topce25

  topce25 Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 ноември 2010
  Пораки:
  141
  Допаѓања:
  48
  Компјутерски проблеми

  фала гирл1985 тоа е фрката сега ке инсталирам windows 7 и се ке си биде ок
  поззз
   
 5. kiki-riki

  kiki-riki Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 ноември 2009
  Пораки:
  228
  Допаѓања:
  116
  Компјутерски проблеми

  Преинсталирав виндовс ХР и изгубив LAN конекција па немозам да се вклучам на нет ај кој знае како се креира оваа конекција нека писе
   
 6. opusteno

  opusteno Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 ноември 2010
  Пораки:
  73
  Допаѓања:
  47
  Пол:
  Машки
  Компјутерски проблеми

  иди start + control panel + network connections + connect to internet + set up my connnection manually + Connect using a broadband modem that requires a user name and password + внеси корисницко име и шифра и фурај

  за ова чекам кафе :)

  btw како користиш интернет :?:
   
 7. Angelche

  Angelche Популарен член

  Се зачлени на:
  6 мај 2010
  Пораки:
  3.747
  Допаѓања:
  1.358
  Компјутерски проблеми

  Ќе одиш контол панел, потоа network connections, лево имаш create a new conection. Ќе кликнеш на тоа.


  Ќе стиснеш нормално, next, и потоа, ќе ти бидат понудени 4 опции, а ќе ја избереш првата:
  -Connect to the Internet.
  Потоа, некст, имаш уште еден избор, сега ќе го одбереш второто..:
  -Set up my connection manually.
  Потоа пак избирање:

  Ќе го одбереш тоа што е штиклирано кај мене, Connect using a dial-up modem или второто, како сакаш, едното е и за телефон, другото не.
  Next.
  Ќе ти побара ISP NAME, тоа не е толку важно можеш one, макс, било како да го ставиш, тоа е името на икончето.
  Потоа ќе ти го побара јузернејмот, лозинката и нејзина потврда. А ќе ги внесеш веќе постоечките, што дотогаш си ги користела.

  Пиши ми ако излезе нешто погрешно. ;)

  Пс: Опуштено ме претрка, не е фер! :D :!:
   

  Прикачени фајлови:

  • network.jpg
   network.jpg
   Големина на фајлот:
   34,2 KB
   Прегледи:
   4.603
  • 1.jpg
   1.jpg
   Големина на фајлот:
   94,9 KB
   Прегледи:
   4.603
  • 12.jpg
   12.jpg
   Големина на фајлот:
   111,4 KB
   Прегледи:
   4.602
  • 33.jpg
   33.jpg
   Големина на фајлот:
   106,2 KB
   Прегледи:
   4.602
 8. opusteno

  opusteno Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 ноември 2010
  Пораки:
  73
  Допаѓања:
  47
  Пол:
  Машки
  Компјутерски проблеми

  Angelce

  Ништо ке мора да го делиме кафето по пола :wasntme:
   
  На lusi17 и Angelche им се допаѓа ова.
 9. kiki-riki

  kiki-riki Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 ноември 2009
  Пораки:
  228
  Допаѓања:
  116
  Компјутерски проблеми

  da probam pa ke castam dve kafinja a za internet fala bogu vo rezerva si imam ubuntu OS ( pa zatoa imam sloboda da cepkam i kaj ne treba)

  [mod-kirilica:ji7qhbaz][/mod-kirilica:ji7qhbaz]
   
 10. Angelche

  Angelche Популарен член

  Се зачлени на:
  6 мај 2010
  Пораки:
  3.747
  Допаѓања:
  1.358
  Компјутерски проблеми

  Ајде види, пробај, па пиши што направи и дали успеа. :)
  Deal. :handshake:
   
  На lusi17 му/ѝ се допаѓа ова.
 11. opusteno

  opusteno Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 ноември 2010
  Пораки:
  73
  Допаѓања:
  47
  Пол:
  Машки
  Компјутерски проблеми

  Паметно од твоја страна а со Ангелче нестрпливо чекаме што ке направиш,да не испадне ние да частиме кафе :)
   
 12. kiki-riki

  kiki-riki Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 ноември 2009
  Пораки:
  228
  Допаѓања:
  116
  Компјутерски проблеми

  направив ама тоа ми е 5 икона за ОНЕ мене ми фали ЛАН конекцијата ми јавува еррор 769 не ми го препознава модемот. А во упатството сто го имам вели дека е исклуцен нетворк адаптер а тој воопсто не се појавува во MY Computer
   
 13. opusteno

  opusteno Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 ноември 2010
  Пораки:
  73
  Допаѓања:
  47
  Пол:
  Машки
  Компјутерски проблеми

  во control panеl воопшто немаш икона Local Area conection ????
   
 14. kiki-riki

  kiki-riki Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 ноември 2009
  Пораки:
  228
  Допаѓања:
  116
  Компјутерски проблеми

  е тоа е проблемот како да го направам LAN nETWORk
   
 15. opusteno

  opusteno Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 ноември 2010
  Пораки:
  73
  Допаѓања:
  47
  Пол:
  Машки
  Компјутерски проблеми

  ајде вака направи десен клик на my computer па на hardware па на device manager дали имаш некој жолт прашалник на некои од уредите што се излистани???
   
 16. kiki-riki

  kiki-riki Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 ноември 2009
  Пораки:
  228
  Допаѓања:
  116
  Компјутерски проблеми

  imam nekolku zolti prasalnici ama nikade go nema netvork adapters
  <a href='http://www.gimgim6.net/' ><img src='http://off1.picsrc.net/images/ytibu/090b03384a3237de00c21609ff888ec8.jpg' border=0 /></a><br><br><a href='http://www.ytagi.com/' >Christmas & Holiday Images on yTagi</a><br>
  <br><font color="#1d1ffc" size="5"></font>
  a sepak cestam kafe
   
 17. opusteno

  opusteno Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 ноември 2010
  Пораки:
  73
  Допаѓања:
  47
  Пол:
  Машки
  Компјутерски проблеми

  треба да ги инсталираш драјверите за мрежната картица , затоа не ти функционира , треба да имаш цд од лаптопот или десктопот. Стави го цд-то и после на секој жолт триаголник десен клик и инстал дривер или упдате дривер направи

  договорено за кафето те дрзам за збор ;)
   
 18. passion.for.fashion

  passion.for.fashion Истакнат член

  Се зачлени на:
  24 мај 2010
  Пораки:
  396
  Допаѓања:
  87
  Компјутерски проблеми

  Значи вакаа...имам еден компјутерски проблем и ми треба вашата помош...Значи компјутеров секад ако гледам филм на нет или играм некоја игра подолго време почнува да ми свири...и ако ја прекинам играта престанува...некогаш морам и да го рестартирам за да престане да ми свири..незнам што да правам стварно :sweat: :(
   
 19. dancing.queen

  dancing.queen Популарен член

  Се зачлени на:
  1 февруари 2010
  Пораки:
  752
  Допаѓања:
  1.087
  Компјутерски проблеми

  А на лаптоп ли пушташ? Ако е лаптоп тоа значи дека батеријата му е празна и мојот свири кога е празен. :D Ако не е лаптоп незнам . однеси го на сервис
   
 20. passion.for.fashion

  passion.for.fashion Истакнат член

  Се зачлени на:
  24 мај 2010
  Пораки:
  396
  Допаѓања:
  87
  Компјутерски проблеми

  не е на лаптоп...незнам што може да биде...како сирена свири :worried: