1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Конкурс за модератори

Дискусија во 'За форумот' започната од bilkata, 7 ноември 2011.

Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.
 1. bilkata

  bilkata Администратор

  Се зачлени на:
  4 октомври 2008
  Пораки:
  349
  Допаѓања:
  1.672
  Ако сакате да помогнете во одржувањето и развивањето на најголемиот женски форум во Македонија, испратете ми лична порака во која ќе напишете нешто повеќе за себе (не е задолжително), зошто би сакале да станете модератор и колку време имате на располагање. Задолжително наведете 3 категории коишто би сакале да ги уредувате (подредени по приоритет). Потребно е да бидете активни во категориите и да придонесувате во разработувањето на темите, па изберете ги категориите кои ви будат најголем интерес.
  Категории се Мода и стил, Лице, Тело, Коса, а НЕ Убавина и мода, Љубов и секс, Диети и фитнес (последниве се секции). ;)


  ЧПП

  • Како ќе знам што треба да правам?
   Ако бидете избрани за модератор, ќе имате на располагање детални инструкции за модерирање, а ќе можете и да се консултирате со другите модератори при донесувањето на каква било одлука.

  • Не сум компјутерски експерт. Дали ќе можам да бидам модератор?
   Ако немате проблеми со секојдневното користење на компјутер, уредувањето на форумот нема да ви претставува никаква тешкотија. Впрочем, уредувањето не е многу поразлично од партиципацијата во форумот. Едноставно ќе добиете дополнителни опции за преместување, заклучување и спојување на теми, за редактирање, преместување и бришење на мислења, ќе можете да испраќате опомени и сл.

  • Не знам дали ќе имам доволно време за да бидам модератор.
   Ако сте редовен и активен посетител на форумот, тоа е сосема доволно за да бидете и модератор. Немате обврска да ги читате сите мислења, ниту пак сте задолжени да поминувате одредено време во уредување. Уредувањето на форумот е на доброволна основа, па никој нема да ви забележи дури и ако отсуствувате извесно време.

  • Дали модераторот може да пишува мислења? Дали може да контактира со останатите членови?
   Да, секако дека може. Ако станете модератор, продолжувате да си го користите форумот на вообичаениот начин.

  • Каква функција има модераторот?
   Модераторот треба да се грижи за почитувањето на правилата на форумот и да ги одржува своите категории организирани (со помош на спојување/преместување/бришење на теми и преместување/бришење/редактирање на мислења).

  • До кога ќе трае конкурсот?
   Конкурсот ќе трае две недели, односно до 20 ноември (недела).

  • Дали модераторот треба да биде строг и груб кон останатите членови?
   Не. Модераторите не смеат да пишуваат работи од типот: „Зошто ле си отворила ваква глупава тема овде?“, „Аман веќе од вакви како тебе!“, „Алоооо, не гледаш дека има веќе вакви теми?!?“, „Лелееее, уште не се научивте да пишувате на кирилица?“ и сл. Модераторите не треба да влегуваат во конфликт со членовите на форумот, туку напротив, треба да им помагаат да се вклопат и да бидат пријателски настроени кон нив.

  Ако имате какви било други прашања, слободно поставете ги во темава. ;)


  ВАЖНО:
  Ако се пријавите, тоа не значи дека автоматски ќе бидете поставени за модератор. Модераторите ќе бидат избирани според неколку критериуми, како бројот и квалитетот на нивните досегашни мислења, односот кон другите членови, времето поминувано на форумот итн. Кандидатурите ќе бидат од отворен тип, т.е. нема да ви одговараме дали и кога ќе бидете или нема да бидете примени за модератор. Едноставно ќе ве повикаме штом решиме дека е соодветен момент.
   
  На Cacy, Ann.94, SexyLady и 7 други им се допаѓа ова.
 2. sanjaeva

  sanjaeva Форумски идол

  Се зачлени на:
  3 февруари 2011
  Пораки:
  3.368
  Допаѓања:
  87.411
  Кога го прочитав ова паметот ми отиде на Виножитка и на нејзиното смајли на речиси секој крај од нејзините постови, кое колку и да си искаран те наведува да помислиш дека е со “арно“ кажано. :)

  И уште нешто, сметам дека за некои теми треба годините да бидат пресудни.

  Со среќа на сите што ќе конкурираат.
   
  На I.love.your.lips, AIT, Phyramide и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 3. sanjaeva

  sanjaeva Форумски идол

  Се зачлени на:
  3 февруари 2011
  Пораки:
  3.368
  Допаѓања:
  87.411
  Колку и да е оффтопик морам да дадам едно објаснување.
  Кога ја спомнав Виножитка поентата ми беше дека и се восхитувам на смиреноста и одмереноста, како и на добронамерноста која се чуствува во нејзините зборови.

  Не секогаш наводниците си ја вршат работата :tmi:
   
  На I.love.your.lips му/ѝ се допаѓа ова.
 4. Emma89

  Emma89 Популарен член

  Се зачлени на:
  11 април 2010
  Пораки:
  1.258
  Допаѓања:
  424
  Едно прашање... а што ако станеш модератор и по извесно време, пример од обврски, ако немаш доволно време или едноставно веќе не сакаш да бидеш, дали е можно да се откажеш од оваа, да ја наречам, "модераторска работа"? :)

  Инаку јас би сакала... :)
   
 5. dolly.doll

  dolly.doll Популарен член

  Се зачлени на:
  19 март 2011
  Пораки:
  594
  Допаѓања:
  504
  Пол:
  Женски
  A дали бирате модератор и врз основа на цветчето ?
   
 6. MacaLove

  MacaLove Популарен член

  Се зачлени на:
  5 јануари 2011
  Пораки:
  2.397
  Допаѓања:
  6.334
   
  На Emma89 му/ѝ се допаѓа ова.
 7. Lux

  Lux Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 ноември 2009
  Пораки:
  7.094
  Допаѓања:
  6.348
  Пол:
  Женски
  Конкурсот и пријавувањето се на доброволна основа па така и откажувањето е доброволно(но има и друг случај кога администраторите можат да тргнат модератор од модератосрка функција ако некој ја злоупотребува функцијата или не е долго време приклучен и нема никакви акции без претходна најава), ако сметаш дека не можеш повеќе да ја извршуваш обврската како модератор, ама штом некој смета дека нема да има доволно време од обврски поарно нека не се пријавува, а ако мисли дека може да ги координира обврските со посетата на форумов нека му е со среќа пријавувањето. ;)
  Е сега е се појасно мислам, со среќа на сите што ќе се пријават :up:
   
  На Ann.94, SexyLady, MarchelineAmaru и 5 други им се допаѓа ова.
 8. Sanniii

  Sanniii Популарен член

  Се зачлени на:
  18 август 2011
  Пораки:
  1.249
  Допаѓања:
  2.702
  Пол:
  Женски
  Колку мислења минимум ми требало да има модераторот?
   
 9. si.exs

  si.exs Истакнат член

  Се зачлени на:
  16 октомври 2011
  Пораки:
  157
  Допаѓања:
  138
  Јас се пријавувам . :)
  Немам голем број на мислења ,но се надевам дека имаат барем квалитет.
   
 10. lolyta777

  lolyta777 Популарен член

  Се зачлени на:
  12 јануари 2011
  Пораки:
  2.337
  Допаѓања:
  6.835
  Пол:
  Женски
  Треба да пратиш ЛП на билката, прочитај го првиот пост од темава....и со среќа и на тебе и на сите кои конкурирале.
   
  На SexyLady и si.exs им се допаѓа ова.
 11. Breezy

  Breezy Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 јуни 2011
  Пораки:
  476
  Допаѓања:
  765
  Досегашните модератори ќе бидат сменети или само новите ќе бидат додадени?
   
 12. Tenkai

  Tenkai Популарен член

  Се зачлени на:
  9 јули 2010
  Пораки:
  2.316
  Допаѓања:
  1.900
  Само ќе се додадат новите модератори.
   
  На Breezy, Angelche и thelittle17 им се допаѓа ова.
 13. Angelche

  Angelche Популарен член

  Се зачлени на:
  6 мај 2010
  Пораки:
  3.747
  Допаѓања:
  1.356
  А штооооо, не не сакате веќе???!?
  Јк, јас како јас. Ајде со среќа на конкурсот на сите!!!!
   
 14. angel92

  angel92 Популарен член

  Се зачлени на:
  10 февруари 2011
  Пораки:
  1.250
  Допаѓања:
  1.742
  А како ќе бидат известени новите модератори? И кога?
   
 15. Lux

  Lux Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 ноември 2009
  Пораки:
  7.094
  Допаѓања:
  6.348
  Пол:
  Женски
  Еве го одговорот го имаш во крајната реченица на првиот пост од Билката. :)
   
 16. Ann.94

  Ann.94 Популарен член

  Се зачлени на:
  13 мај 2011
  Пораки:
  728
  Допаѓања:
  1.823
  И јас ви посакувам среќа на сите што се пријавивте :)
   
 17. Cacy

  Cacy Популарен член

  Се зачлени на:
  26 јули 2010
  Пораки:
  2.245
  Допаѓања:
  1.546
  А кога ќе биде конкурсот?
  Мислам ќе биде ли објавено дека од тој ден да се пријавуват сите што сакат или?
   
 18. k.i.m

  k.i.m Популарен член

  Се зачлени на:
  12 мај 2010
  Пораки:
  4.732
  Допаѓања:
  5.147
  Цаци, конкурсот е во тек, и трае до утре
   
  На Cacy му/ѝ се допаѓа ова.
 19. Cacy

  Cacy Популарен член

  Се зачлени на:
  26 јули 2010
  Пораки:
  2.245
  Допаѓања:
  1.546

  А јас мислев горе пишува 2010 :lol:
   
 20. Linn1

  Linn1 Популарен член

  Се зачлени на:
  10 јануари 2011
  Пораки:
  1.221
  Допаѓања:
  1.934
  А кога ќе бидат објавени резултатите? :)
   
Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.