1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Контактни леќи

Дискусија во 'Лице' започната од Vip83, 17 август 2015.

 1. Vip83

  Vip83 Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 октомври 2014
  Пораки:
  232
  Допаѓања:
  239
  Nosam kontaktni leci, a mnogu sakam dolgi nokti! Mnogu mi e strav ako stavam vestacki nokti deka ke gi ostetam lecite. Dali nekoja od vas ima vakov problem? Pisete gi vasite iskustva ...
   
 2. Dreamcatcherr

  Dreamcatcherr Активен член

  Се зачлени на:
  13 јуни 2015
  Пораки:
  11
  Допаѓања:
  1
  Пол:
  Женски
  За вид ти се леќите?
   
 3. Vip83

  Vip83 Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 октомври 2014
  Пораки:
  232
  Допаѓања:
  239
 4. Vip83

  Vip83 Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 октомври 2014
  Пораки:
  232
  Допаѓања:
  239
  Zarem e mozno nikoj da nema vakov
  problem!? :wasntme:
   
  На tockaAa. му/ѝ се допаѓа ова.
 5. tockaAa.

  tockaAa. Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 јули 2015
  Пораки:
  195
  Допаѓања:
  256
  Пол:
  Женски
  of boze (facepalm)
  hahhaah :D
   
 6. kvkviki

  kvkviki Активен член

  Се зачлени на:
  10 јули 2015
  Пораки:
  49
  Допаѓања:
  66
  Пол:
  Женски
  Носам леќи веќе трет месец терам и имам големи нокти,но првата недела ми беше потешко додека се навикнам ,а сега немам проблем. :D
   
  На Vip83 му/ѝ се допаѓа ова.
 7. Haritiela

  Haritiela Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 ноември 2013
  Пораки:
  327
  Допаѓања:
  222
  Пол:
  Женски
  Јас лично немам проблем. само пази на почеток дури да се навикнеш пооооооо-лека :D
   
  На Vip83 му/ѝ се допаѓа ова.
 8. SheIsDSun

  SheIsDSun Истакнат член

  Се зачлени на:
  15 мај 2010
  Пораки:
  5
  Допаѓања:
  3
  ako si vnimatelna nema da ti se ostetat. baraj na youtube ima mnogu tutorijali kako da gi stavis/isvadis lekite so dolgi nokti. ja se nauciv taka i sega nemam problem :)

  eve na primer
   
  Последна измена: 19 август 2015
  На Vip83 му/ѝ се допаѓа ова.
 9. MissDaisy

  MissDaisy Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 јануари 2015
  Пораки:
  327
  Допаѓања:
  217
  Пол:
  Женски
  Има едно помагало по оптикиве. Изгледа вака, http://www.dmvcorp.com/soft.htm, наменето е за меки леќи. Јас го прашав мојот офталмолог и сосема е ок за употреба, како за вадење, така и за ставање на леќите.
   
  На Vip83 му/ѝ се допаѓа ова.
 10. Elence93

  Elence93 Популарен член

  Се зачлени на:
  16 декември 2009
  Пораки:
  5.660
  Допаѓања:
  4.986
  Пол:
  Женски
  Јас ги одржувам средни, бидејќи не е проблем само големината, туку и хигиената. Еден пар имав порано уништено со нокти, не би ризикувала пак.
   
 11. BabyyBoo

  BabyyBoo Истакнат член

  Се зачлени на:
  18 јуни 2014
  Пораки:
  140
  Допаѓања:
  66
  Пол:
  Женски
  Јас веќе година дена и повеќе од кога носам леќи и немам проблем со долгите нокти, цело лето имав долги нокти и немав уништено ништо, јас мислам дека зависи по начинот на кој ги ставаш, а и самата колку си внимателна
   
 12. Dreamcatcherr

  Dreamcatcherr Активен член

  Се зачлени на:
  13 јуни 2015
  Пораки:
  11
  Допаѓања:
  1
  Пол:
  Женски
  Јас носам обични леќи за боја само,ама не ги ставам сама сестра ми ми ги става и она има големи нокти така да нема никаков проблем :)
   
 13. Queen^^

  Queen^^ Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 ноември 2015
  Пораки:
  166
  Допаѓања:
  82
  Пол:
  Женски
  јас носам наочари и сум цилиндер. Сакам да почнам да носам леќи. Дали може некој да ми каже нивна цена, што значат тие меки леќи, тврди леќи, течност вака така..
   
 14. koritsaki

  koritsaki Moderator Член на тимот

  Се зачлени на:
  1 март 2010
  Пораки:
  17.471
  Допаѓања:
  100.700
  Пол:
  Женски

  Обично за леќи со цилиндер даваат докторите тврди леќи ( полутврди гас пропустливи) а меки леќи даваат на тие што немаат цилиндер. Јас имам на едното око астигматизам но лекарот ми препиша меки леќи зашто немам голем степен на астигматизам. Лекарот ке ти одреди какви леќи ке треба да носиш , на своја рака ништо немој да купуваш. Исто така и за течности.

  Јас ги користам меките леќи на Air optix и течноста Рену. Прво ги земав од оптиката Елени а сега веќе си порачувам од ибеј втор пат по ред по многу поевтина цена од оптиките
   
  На Queen^^ му/ѝ се допаѓа ова.
 15. Queen^^

  Queen^^ Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 ноември 2015
  Пораки:
  166
  Допаѓања:
  82
  Пол:
  Женски
  @koritsaki a koja cena se odprilika vo optikite odprilika, bidejki znam deka bile mnogu skapi..
   
 16. koritsaki

  koritsaki Moderator Член на тимот

  Се зачлени на:
  1 март 2010
  Пораки:
  17.471
  Допаѓања:
  100.700
  Пол:
  Женски

  Меките леќи сo цилиндер се мн пoскaпи, ипaк нештo пoевтинo имaш преку нет. Мaјкa ми нoси пoлутврди зa 2 гoдини ги плaќa oкoлу 3800 oд oптикa елени. Нo пoлутврдите се пoтешки зa нoсење т.е oкoтo пoтешкo се нaвикнувa.. Меките леќи не се ни oсеќaaт нa oчи. Јaс меките леќи oд oптикa елени ги земaв три пaрa зa 6 месецa 3500 ден a нa ибеј oкoлу 22 еврa
   
  На Queen^^ му/ѝ се допаѓа ова.
 17. M.laDy

  M.laDy Популарен член

  Се зачлени на:
  6 декември 2010
  Пораки:
  905
  Допаѓања:
  797
  Пол:
  Женски
  Има сега и меки леќи за асигматизам. Во секој случај треба доктор да ти ги одреди дали ќе носис леќи со цилиндер или пак на леќите ќе ти даде диоптер без цилиндер. Течностите за леќи ти се движат од 600 денари нагоре и ги има во секоја аптека и оптика. Најдов јас една онлајн македонска продавница за леќи за да видиш колку одприлика се движат леќите. http://prima.mk/торичниастигматизам-контактни-леќи
   
  На Queen^^ му/ѝ се допаѓа ова.
 18. babyane18

  babyane18 Истакнат член

  Се зачлени на:
  18 октомври 2012
  Пораки:
  368
  Допаѓања:
  462
  Пол:
  Женски
  I jas imam plan da zemam leci samo za boja, moze da mi kazes kade gi imas zemeno I kolku? Se izvinuvam za latinicava od mob sum.
   
 19. M.laDy

  M.laDy Популарен член

  Се зачлени на:
  6 декември 2010
  Пораки:
  905
  Допаѓања:
  797
  Пол:
  Женски
  @babyane18 Леќи во боја имаш во сите оптики. И во повеќето може и да ги пробаш на окото за да видиш како стојат. А цените им се околу 1800. Повеќе помалку зависи од оптиката.
   
  На babyane18 му/ѝ се допаѓа ова.
 20. babyane18

  babyane18 Истакнат член

  Се зачлени на:
  18 октомври 2012
  Пораки:
  368
  Допаѓања:
  462
  Пол:
  Женски
  Fala ti mnogu ne sum znaela deka mozelo I da se proba toa mnogu pomaga za da mozem da si odberam a da mi stojat :*