1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Контакт со деца со сипаници

Дискусија во 'Бременост' започната од Duomna, 16 јануари 2017.

 1. Duomna

  Duomna Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 декември 2016
  Пораки:
  59
  Допаѓања:
  20
  Пол:
  Женски
  Idni mamicki dali ste imale iskustvo so kontakt so deca so skoro prelezana sipanica ...
   
 2. Bebulleee

  Bebulleee Форумски идол

  Се зачлени на:
  25 март 2014
  Пораки:
  4.360
  Допаѓања:
  20.686
  Пол:
  Женски
  Немам прележано никаква сипаница.. Пред 10тина дена а можеби и повеќе бевме заедно со внуками кога почна да вади сипаници па еве ме немат фатено мене.. Ама како и да е утре другиден со децата мој заедно ќе си прележиме :)
   
  На mariz и ♡BuBaLe♡ им се допаѓа ова.
 3. Duomna

  Duomna Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 декември 2016
  Пораки:
  59
  Допаѓања:
  20
  Пол:
  Женски
  I
  Imam prelezano ama kako ne bilo zdravo za plodot kontakt so deca so sipanica...(facepalm)
   
 4. Bebulleee

  Bebulleee Форумски идол

  Се зачлени на:
  25 март 2014
  Пораки:
  4.360
  Допаѓања:
  20.686
  Пол:
  Женски
  А ти бремена си? Добро би било со матичниот да се советуваш.. Тој најдобро ќе те советува :)
   
 5. kristina.k

  kristina.k Форумски идол

  Се зачлени на:
  10 јануари 2011
  Пораки:
  5.071
  Допаѓања:
  25.148
  Пол:
  Женски
  Ако ја имаш прележано, нема потреба од плашење, имаш антитела доживотно во телото, а со тоа и плодот е заштитен.
   
  На Annath му/ѝ се допаѓа ова.
 6. flowergarden

  flowergarden Популарен член

  Се зачлени на:
  27 февруари 2011
  Пораки:
  1.273
  Допаѓања:
  410
  пред извесно време и јас слушнав дека бремени треба да избегнуваат контакт со заразени од сипаници, дури и да прележале
   
 7. Duomna

  Duomna Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 декември 2016
  Пораки:
  59
  Допаѓања:
  20
  Пол:
  Женски
  Imam prelezano ama strav mi e za plodot vikaat ne bilo dobro :?:
   
 8. kristina.k

  kristina.k Форумски идол

  Се зачлени на:
  10 јануари 2011
  Пораки:
  5.071
  Допаѓања:
  25.148
  Пол:
  Женски
  А зошто, кое е образложението? Кој прележал два пати сипаница?
   
 9. friendy

  friendy Форумски идол

  Се зачлени на:
  21 април 2012
  Пораки:
  2.686
  Допаѓања:
  32.116
  Пол:
  Женски
  Оние што имаат прележано не би требало, зошто се стекнува траен имунитет.
  Едното дете во два наврати беше во присуство на деца точно во период на инкубација. Првиот пат не се зарази, но вториот пат да. Не знам која е разликата зошто тогаш не се зарази?
   
 10. mal.ecka

  mal.ecka Форумски идол

  Се зачлени на:
  2 декември 2010
  Пораки:
  6.106
  Допаѓања:
  81.722
  Мислам дека најдобро е да се советуваш со доктор...несакам да те плашам,и јас сум слушнала исто...ти си прележала но плодот е тој кој може да е во опасност....имам не добри примери,ама немора да значи.Само посети доктор..
   
  На ♡BuBaLe♡ му/ѝ се допаѓа ова.
 11. Kaetana

  Kaetana Популарен член

  Се зачлени на:
  5 октомври 2011
  Пораки:
  2.915
  Допаѓања:
  14.477
  Пол:
  Женски
  Значи прво прецизирате за која сипаница се работи. Претпоставувам зборувате за Варичела...

  Прележана Варичела би требало да даде траен имунитет на тој што ја прележал.

  Во тек на бременост ризична по плодот е Рубеолата и мора трудницата да се пази.
   
  На 2ndLuck, joy1, ♡BuBaLe♡ и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 12. Kaetana

  Kaetana Популарен член

  Се зачлени на:
  5 октомври 2011
  Пораки:
  2.915
  Допаѓања:
  14.477
  Пол:
  Женски
  Антителата што се јавуваат при прележување како и демек оние што се јавуваат од вакцината би требало да дадат траен имунитет. Но Рубеола ретко кој прележал, повеќето сме вакцинирани, а вакцините можат да "потфрлат".
  Затоа верувам е мерката за превенција. Не од прележана Варичела, туку од непрележана Рубеола.
   
 13. kristina.k

  kristina.k Форумски идол

  Се зачлени на:
  10 јануари 2011
  Пораки:
  5.071
  Допаѓања:
  25.148
  Пол:
  Женски
  @Kaetana точно и јас сега пребарував по медицински страни, да ја смирам трудницата, и прочитав дека дури и да не е прележана Варичела нема голем ризик, а од друга страна Рубеола е таа што прави компликации кај фетус. Инаку деновиве има голем број деца со варичела, мислам дека за таа се работи.
  @Duomna За посигурно можеш да направиш Торч испитување за инфективни болести.
   
 14. vitamina

  vitamina Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 јули 2015
  Пораки:
  8.158
  Допаѓања:
  205.094
  Пол:
  Женски
  Јас имам прележано два пати сипаница. Еднаш многу мала и втор пат од нигде никаде без никаков контакт со такво лице втор пат кога бев поголема.
  Одговор зошто два пати немам.
  И мене ми е чудно и ден денес.
   
  На Kaetana му/ѝ се допаѓа ова.
 15. kristina.k

  kristina.k Форумски идол

  Се зачлени на:
  10 јануари 2011
  Пораки:
  5.071
  Допаѓања:
  25.148
  Пол:
  Женски
  @vitamina Варичела? Јас ги имам двете сипаници прележано како мала, едната бебе, другата прво одделение.
   
  На vitamina му/ѝ се допаѓа ова.
 16. alisijad

  alisijad Популарен член

  Се зачлени на:
  1 март 2015
  Пораки:
  3.305
  Допаѓања:
  6.739
  Пол:
  Женски
  na koi dve sipanici mislis , i malite onie za koi se vakcnirame?
   
 17. kristina.k

  kristina.k Форумски идол

  Се зачлени на:
  10 јануари 2011
  Пораки:
  5.071
  Допаѓања:
  25.148
  Пол:
  Женски
  @alisijad Да, и малата ја имам прележано според мајка ми и тоа како бебе.
   
 18. alisijad

  alisijad Популарен член

  Се зачлени на:
  1 март 2015
  Пораки:
  3.305
  Допаѓања:
  6.739
  Пол:
  Женски
  znaci uste pred da dojde vakcinata na red za primanje..i maz mi so brat mu i sestra mu site ja prelezale sitnata , pa eve gi site zdravi pravi, a denes sme preplaseni od morbilite pa ajde odma vakcini :?:
   
 19. kristina.k

  kristina.k Форумски идол

  Се зачлени на:
  10 јануари 2011
  Пораки:
  5.071
  Допаѓања:
  25.148
  Пол:
  Женски
  @alisijad не знам искрено за која се работи, само знам дека многу лесно сум поминала. Можно е да сум прележала рубеола и варичела. Ќе побарам баш да видам дали е евидентирано негде во книшка, макар што не верувам. А за заплашувањето во право си, има голем број од постарите генерации особено што прележале од болестиве за кои вакцинираме, без последици.
   
  На alisijad му/ѝ се допаѓа ова.
 20. darcy

  darcy Популарен член

  Се зачлени на:
  14 февруари 2011
  Пораки:
  2.177
  Допаѓања:
  5.881
  Морбили се многу опасни ако бремена жена (посебно невакцинирана) дојде во контакт со нив. Во таа ситуација првата работа што доктор ја кажува е абортус, така што не би ги сметала за наивна работа. Инаку да, и јас како мала ги имам прележано, ама сум за вакцинирање против истите.
   
  На Emana и alisijad им се допаѓа ова.