1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Сипаници во бременост

Дискусија во 'Бременост' започната од Duomna, 16 јануари 2017.

  1. Zaljubena26

    Zaljubena26 Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 јануари 2017
    Пораки:
    2.215
    Допаѓања:
    30.975
    Пол:
    Женски
    Јас до сега не сум одлежала никакви сипаници, како мала се имам и дружено со дечиња кои ги имале и не сум префатила. Од некои луѓе имам слушнато дека морало кога-тогаш да се фатат но една комшика докторка која има околу 70 год. вели дека ниту таа нема прележано и дека немора да се фатат никогаш. Можеби полесно се прележуваат на помала возраст но тоа е што е, не сум внимавала никогаш а сепак немам префатено.
     
  2. Ano

    Ano Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 октомври 2016
    Пораки:
    8.734
    Допаѓања:
    39.856
    Пол:
    Женски
    На микробиологија се прави. За трудници е бесплатно. Само матичниот гинеколог нека ти даде упат за торч. Јас кога правев брисеви матичниот сам ми кажа да го направам.
     
    На mariz му/ѝ се допаѓа ова.
  3. ma4e1311

    ma4e1311 Популарен член

    Се зачлени на:
    22 август 2016
    Пораки:
    477
    Допаѓања:
    2.569
    Пол:
    Женски
     
  4. didush

    didush Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 април 2012
    Пораки:
    176
    Допаѓања:
    293
    Пол:
    Женски
    Женски 22ра недела сум и на гости ми дојде детенце со сипаници. Сега ме фаќа страв да не фатам и јас. Може ли нешто лошо да се случи ако фатам?
     
  5. kukla21

    kukla21 Мама Член на тимот

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    23.744
    Допаѓања:
    108.733
    Ако веќе му биле излезени- не е заразно. Уживај.
     
  6. stevemila

    stevemila Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 март 2011
    Пораки:
    5.633
    Допаѓања:
    41.535
    Пол:
    Женски
    Dobro kakvi roditeli se tie,dete so sipanici da setaat pogotovo pa kaj trudnica(facepalm).Jas da sum ke im kazam.Kaj mene ne idat ako kaslaat a ne pak sipanici.Ne misli deka ke te fati,se ke bdie ok:hug:
     
    На Luna91, karibian, ada21 и 3 други им се допаѓа ова.
  7. Butterfly87

    Butterfly87 Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 февруари 2010
    Пораки:
    445
    Допаѓања:
    634
    Пол:
    Женски
    Исто сакав да прашам?!?!
    На маж ми другар 2 пати болен ни се најавува дома...
    Првиот пат зимоска со ВИРУСОТ - го фатив нормално, со температура повраќање СЕ.
    А вториот пат го избркав од дома... јас не разбирам воопшто
     
    На Luna91, ada21, m.i.g и 2 други им се допаѓа ова.
  8. stevemila

    stevemila Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 март 2011
    Пораки:
    5.633
    Допаѓања:
    41.535
    Пол:
    Женски
    Ni svest da se nemalo ni nisto.Na sekoe javuvanje na drugarka mi,prvo so ke prasam decata da ne se bolni,ima dve deca.Postojano se so kalsica i mrsulavi nosovi.I kazav ne se luti.Znaes so se pominav.Ne mi treba sega virus.Sreka so ima razbiranje pa sekogas doaga sama.I da ne mi pravele nered.
     
    На Luna91, eli25, ada21 и 3 други им се допаѓа ова.
  9. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    15.754
    Допаѓања:
    72.665
    Пол:
    Женски
    Јас и синчето бевме во контакт со 3 деца, различни денови 2,3дена пред да им избијат сипаниците (тогаш се најзаразни), не сме фатиле, уште нема кај нас ништо. Немаш прележано ти? Ако имаш, немаш гајле... Јас немам и ептен се плашам...
     
    На kukla21 му/ѝ се допаѓа ова.
  10. didush

    didush Истакнат член

    Се зачлени на:
    19 април 2012
    Пораки:
    176
    Допаѓања:
    293
    Пол:
    Женски
    Немам прележано и затоа ми е страв... ајде се надевам нема да фатиме.
     
    На stevemila и mariz им се допаѓа ова.
  11. kukla21

    kukla21 Мама Член на тимот

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    23.744
    Допаѓања:
    108.733
    Деца со сипаници се опасни тогаш кога всушност не се гледаат сипаниците т.е. во период на инкубација. Чим излезат убаво веќе нема простор за паника. Затоа и се шират - лесно е да се заштитиш кога ќе видиш дете нафрлано со сипаници, ама што во периодот кога не ги гледаш?
    Ако детето е нафрлано и веќе му излегле сипаниците немате простор за паника - не ги судете одма родителите дека дошле да ве заразат и дека се без осет. Тоа од кое треба да се плашите е кога сипаниците не ги гледате, а детето е заразено. На жал, во тој момент ова никој не го знае - ни детето, ни родителите, а ни вие.
     
    На Momichka, bittersweet, duffi и 6 други им се допаѓа ова.
  12. stevemila

    stevemila Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 март 2011
    Пораки:
    5.633
    Допаѓања:
    41.535
    Пол:
    Женски
    Sipanica e sipanica,i e opasna.Dali e vo inkubacija ili ne.Moze da se opravdaat roditelite, ko so vikas ti dur ne izbile,zatoa so roditelite ne znaat.A znaat i gi setaat decata se bas bez oset ko so pisa.Bolno dete ne se seta a kamoli so sipanica.Najmalku kaj trudna zena.I nema nikakvo opravduvanje.Jas da sum pogore ko clenkata ke gi izbrkam raka na srce.Dali majkata ne bila zapoznaena so vsusnost e sipanica.Imam prelezano i znam.Majka mi ko dete ke go izgubela zivotot od niv.Taka da ne mi opravduvajte takvi
     
    На Luna91, Butterfly87, Black girl и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  13. Luna91

    Luna91 Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јули 2013
    Пораки:
    3.070
    Допаѓања:
    17.204
    И јас сум згрозена од ситуацијата. Не мора да се заразни сипаниците во моментот. Доволно е сугестијата и грижата што се создава кај трудницата. Ни еден совесен родител не би однел болно дете кај трудница.
     
    На Momichka и stevemila им се допаѓа ова.
  14. stevemila

    stevemila Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 март 2011
    Пораки:
    5.633
    Допаѓања:
    41.535
    Пол:
    Женски
    Abe ajde,virus da imam ne bi se osudila da setam po gosti.Najmalku kaj do ima malo dete ili trudnica.Se znae,sipanicata treba deteto da pomine doma.Vo stroga higiena.I bez gotvenje meso.Ne znam kolku se ovde zapoznaeni.
     
  15. danichap

    danichap Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    26 јуни 2011
    Пораки:
    15.998
    Допаѓања:
    279.347
    Јас мислам во вакви ситуации една трудница е целосно неспремна и изненадена па не ни знае како да реагира. Во небрано некако ќе те стават.
    Јас со време би си размислила што би кад би, во случај на врата да дојде некој со грип, сипаница... и шта ти ја знам. Да си имам дури и спремна реченица во глава, што да им кажам, баш поради таа неподготвеност:tmi:.
    За мене е неприфатливо некој со сипаница да оди кај трудница.
     
    На Momichka, Luna91 и stevemila им се допаѓа ова.
  16. Libra88

    Libra88 Популарен член

    Се зачлени на:
    7 септември 2012
    Пораки:
    1.433
    Допаѓања:
    2.993
    И мене не ми е јасно како шетаат дете со сипаници..Па се сеќавам како мали кога имавме по една недела од дома немаше излегување. Па и носење кај трудница...Ц ц ццц..Без трошка совест бреее...
     
    На Luna91 и stevemila им се допаѓа ова.
  17. Black girl

    Black girl Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 октомври 2015
    Пораки:
    5.700
    Допаѓања:
    13.142
    Се сложувам со тебе.Не ги оправдувам таквите родители. Како може со нафрлено дете да одат кај бремена жена еј. (facepalm) Одма би ги избркала таквите. Не знам како членката погоре не им рекла да си одат.
     
    На stevemila му/ѝ се допаѓа ова.
  18. stevemila

    stevemila Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 март 2011
    Пораки:
    5.633
    Допаѓања:
    41.535
    Пол:
    Женски
    Gledaat samo da izlezat doma.Da setaat.A ne razmisluvaat voopsto za posledicite.Jas koga ke mi se javi nekoj prasuvam da en se bolni,mozebi e surovo no gajle mi e.Jas se macev 10god,nikoj nikogas ne me prasa kako sum.Pa nema da imam ni jas respect prema takvite.Bolen si?Epa sedi si doma:lol:nema lutis
     
    На Black girl му/ѝ се допаѓа ова.
  19. duffi

    duffi Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 април 2011
    Пораки:
    12.510
    Допаѓања:
    144.221
    А зошто да не ги шетат кога веќе инкубацијата е помината?
    Па секој скутесува дома, не па дете. Штом почнуваат да избиваат брунчињата повеќе опасност нема од зараза.
    Заразни се кога не се гледа ништо.

    Едно е дете со вирус , а сосем друго е веќе пробиена сипаница, она е непријатна само за носителот.
     
    На bittersweet и kukla21 им се допаѓа ова.
  20. Black girl

    Black girl Форумски идол

    Се зачлени на:
    4 октомври 2015
    Пораки:
    5.700
    Допаѓања:
    13.142
    Нека ги шетаат надвор, а не кај бремена жена.Боже сачувај. (facepalm) И да е така ко што викаш ти, да ми извиниш ама доволен е стресот.
     
    На stevemila му/ѝ се допаѓа ова.