1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Сипаници во бременост

Дискусија во 'Бременост' започната од Duomna, 16 јануари 2017.

  1. kukla21

    kukla21 Мама Член на тимот

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    23.744
    Допаѓања:
    108.733
    Па и луѓево без осет. Знам дека не ти мислеле лошо, ама некогаш треба 2 пати да се размисли пред нешто да се направи. Сепак, чим има некој заразен во фамилија логично и друг може да има.
     
    На Јаневски и Momichka им се допаѓа ова.
  2. Momichka

    Momichka Популарен член

    Се зачлени на:
    9 март 2012
    Пораки:
    1.961
    Допаѓања:
    6.428
    Пол:
    Женски
    Дечки, се чуствувам должна да напишам коментар и овде.
    Моите гости беа најавени за денес, тетката + неболното братче.
    Конечно успеав да ги добијам да им кажам да не идат, и ми потврдија дека нема да дојдат. Имаат причина Плус. И Не болното братче ги покажал првите симптоми на сипаница.

    Заклучок: Период на инкубација 2 до 3 недели секако.
     
    На Mariangel, Јаневски и kukla21 им се допаѓа ова.
  3. kukla21

    kukla21 Мама Член на тимот

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    23.744
    Допаѓања:
    108.733
    На крај добро се излезе. И немој да се устручаваш да си кажеш дека во некој момент не можеш некого да примиш, ти си поважна од другите. По толку борба и мака не ти требаат дополнителни грижи.
     
    На Bicc, Ano и Momichka им се допаѓа ова.
  4. Momichka

    Momichka Популарен член

    Се зачлени на:
    9 март 2012
    Пораки:
    1.961
    Допаѓања:
    6.428
    Пол:
    Женски
    Дефинитивно @kukla21, мноооогу си во право. (y)(y)(y) :hug:
    Веке од старт на сите ќе ги вракам. Подобро да си лежам и да гледам во една точка страдејќи од досада, отколку преплавена во тешки мисли.
     
    На Bicc и kukla21 им се допаѓа ова.
  5. ikica86

    ikica86 Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2013
    Пораки:
    50
    Допаѓања:
    56
    Женски, сакам да ве прашам, пред некој ден бев во контакт со детенце кое после два три дена фати сипаници варичела, јас сум бремена 26 недела и имам прележано варичела на 9 години, дали има некаков ризик за бебето и за мене доколку имам прележано варичела, поззз
     
  6. fana

    fana Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 август 2012
    Пораки:
    15.840
    Допаѓања:
    108.845
    Пол:
    Женски
    Кoнсултирaј се сo гинекoлoгoт зaрaди бебенцетo, ти не мислaм декa ќе фaтиш штoм си прележaлa.
     
    На mal.ecka му/ѝ се допаѓа ова.
  7. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    15.691
    Допаѓања:
    72.588
    Пол:
    Женски
    Јас прележав сега во бременоста, во 29та нед, 39+ сум бебето супер си напредуваше и нема никави проблеми. Го имам сеуште стравот додека не се роди и да знам дека нема 100% последици. Викаат лошо е да се фатат на почеток до 12та и на крајот. Но ти ги имаш и прележано, па немаш гајле :)
     
    На ikica86 му/ѝ се допаѓа ова.
  8. ikica86

    ikica86 Истакнат член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2013
    Пораки:
    50
    Допаѓања:
    56
    @mariz Ti blagodaram, bas sabajle i go prasav ginekologot i mi kaza deka sum imuna i jas i bebeto bidejki gi imam prelezano.
    Se nadevam se ke bide vo red so tvoeto bebence, i nema da ima nikakva posledica od sipanicata, sekoja idna majka saka na svet da donese zdravo i zivo bebence.
     
    Последна измена од модератор: 23 јуни 2018
    На Momichka и mariz им се допаѓа ова.
  9. snegce

    snegce Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 септември 2010
    Пораки:
    754
    Допаѓања:
    557
    8ма недела сум. Сега детето на една комшивка го гледам измачкано со пудра целото, и велам што и е?
    Вели бевме на лекар ни докторката не знае дали е сипаница или алергија, го погледнав детето, не ми изгледаше како сипаница. Не го допрев воопшто само ја погледнав. Јас имам прележано сипаница, но сега страв ме фати вака...
    Дали доколку не сум била во допир со детето може да се случи нешто?
     
  10. kukla21

    kukla21 Мама Член на тимот

    Се зачлени на:
    4 август 2013
    Пораки:
    23.744
    Допаѓања:
    108.733
    Без гајле. Ко ќе избијат сипаниците не се страшни. Страшно е да си била во контакт дур не избијат т.е. дур трае период на инкубација.
     
  11. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.012
    Допаѓања:
    198.824
    Пол:
    Женски
    Штом имаш прележано, немаш гајле, небитно во која недела си.
     
  12. snegce

    snegce Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 септември 2010
    Пораки:
    754
    Допаѓања:
    557
    Ти благодарам Annath! Се изначитав по интернет дека може нешто да му се случи на плодот, па отидов и до рубеола (ги имам примено вакцините инаку), се извезумив од секакви информации, а детето беше до мене 10 секунди, пак ќе кажам без допир...
     
  13. Milaаа991

    Milaаа991 Популарен член

    Се зачлени на:
    9 февруари 2018
    Пораки:
    2.915
    Допаѓања:
    11.384
    Пол:
    Женски
    Значи на моите нервози им нема крај. Пред неколку дена внука ми ми беше на поседок и сега сестра ми се јавува дека и избиле сипаници. Биле на др и рекле дека се варичела. Сестрами вика дека 1 ги имала прележано порано, ама на др рекле дека во ретки случаи може да излезат пак. Јас ги имам прележано, ама од ум се извадив што ако ме поноват. Аман вејќе. И за морбиливе, јас сум вакцинирана, но гледам пак има епидемија и ми е страв да не фатам пак.
     
  14. wings

    wings Популарен член

    Се зачлени на:
    11 април 2011
    Пораки:
    1.201
    Допаѓања:
    2.888
    Немаш потреби за грижи, јас на почеток на бременост исто така се извадив од памет зошто внука ми извади сипаници а со мене беше претходниот период нон стоп. Ги имам како дете прележано но сепак паника дигнаа и домашните. Се консултирав со неколку лекари ми рекоа никаква опасност нема за бебето, мојот организам има антитела на тој вирус доживотно
     
    На Milaаа991 му/ѝ се допаѓа ова.
  15. Milaаа991

    Milaаа991 Популарен член

    Се зачлени на:
    9 февруари 2018
    Пораки:
    2.915
    Допаѓања:
    11.384
    Пол:
    Женски
    Јас се загрижив затоа што внука ми ја повторуваат по 2 пат. И демек др и рекла ретко е, ама може да повторат. Ама јас мислам дека првиот пат и било некоја алергија зошто имала многу малку и и поминале за 4-5 дена. Јас знам скоро 2 недели ги имав.
     
  16. karak

    karak Популарен член

    Се зачлени на:
    11 април 2010
    Пораки:
    4.369
    Допаѓања:
    5.313
    Ne se sekiraj ako ednas imas prelezano ne e varicelata strasna. Vo toj slucaj jas vo gradinka so 150 deca vo kontakt sto se moze da se sluci. Treba od prv den doma :) uzivaj vo bremenosta i samo pozitivno
     
    На mimiiiii и Milaаа991 им се допаѓа ова.
  17. lackygirl

    lackygirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    24 септември 2010
    Пораки:
    6.052
    Допаѓања:
    20.752
    Пол:
    Женски
    Дали е ова алергија сабајле ми се појавија?
    Од комарци сум искасана по нозеве ама не се вакви мозолките. Screenshot_2018-06-23-16-46-04.png
     
  18. Martka

    Martka Популарен член

    Се зачлени на:
    8 април 2017
    Пораки:
    1.849
    Допаѓања:
    4.820
    Пол:
    Женски
    Да не е сипаница тие се слични, на алергија не ми изгледа ама тркни да те ѕирнат сепак си бременка не оставај на случајност.Секое добро
     
  19. supergirlmb

    supergirlmb Популарен член

    Се зачлени на:
    6 април 2017
    Пораки:
    1.360
    Допаѓања:
    7.810
    Пол:
    Женски
    Мислам дека имам кажано на темава,јас прележав сипаници во 33 недела бременост. Ни мене ни на бебето ни беше нешто.Секако страв,паника,многу тежина,но помина.
    А како се сигурни дека е варичела кај внуката?
    Прв пат слушам дека по втор пат излагале.
    Се испитува преку крв,појдете на доктор ќе ви кажат каде и како.
     
  20. lackygirl

    lackygirl Форумски идол

    Се зачлени на:
    24 септември 2010
    Пораки:
    6.052
    Допаѓања:
    20.752
    Пол:
    Женски
    Само тука ми се појавија, а сипаници имам прележано и мали и големи, можно е пак? Нема дерматолог во моето гратче во итна да одам :worried:
     
    На Martka му/ѝ се допаѓа ова.