Концептот за време - човекова креација

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од Briar Rose, 9 декември 2017.

 1. Briar Rose

  Briar Rose Популарен член

  Се зачлени на:
  1 октомври 2016
  Пораки:
  2.385
  Допаѓања:
  13.619
  Пол:
  Женски
  Бидејќи верувам во The Big Bang theory и сум проучувала како всушност настанала и функционира, се запрашав за времето како познат концепт и тоа дали е тоа последица од теоријата, но истовремено и човекова креација која главно се применува на Планетата Земја, но надвор од нејзината атмосфера концептот за време не постои барем за човекот бидејќи се што се наоѓа околу него, од природно потекло, го надминува неговиот ограничен животен век.

  The Big Bang Theory имплицира на моментот кога времето започнало, а тоа значи дека од кога времето започнало да тече, се било на поставен курс за тоа каде се наоѓа денешното време.

  За да го објаснам ова попросто, ќе го појаснам универзумот како кутија со две честички во него - честичката А и честичката В.
  Сега, честичката А се судира со честичката В во х насока и y брзина што предизвикува честичката В да одлета надвор во нова насока х и нова брзина y.
  По одредено време, честичката В повторно се судира со честичката А, испраќајќи ја на друга тангета.

  Поентата овде е дека се преставува причина и ефект, верижна реакција. Честичката В ја удрила честичката А бидејќи честичката А ја удрила честичката В и тоа така оди натаму.
  Од моментот на Big Bang, се што се случило и кое ќе се случи претставува верижна реакција од влијанието кое едно или неколку честички ги има врз една или неколку честички.

  Освен тоа, јас самото време го дефинирам како континуиранa, мерлива количина во која настаните се случуваат во секвенца од минатото низ сегашноста и кон иднината, а таквите количини се пресметуваат со секојдневниот процес на Земјата околу орбитата околу Сонцето.

  Меѓутоа, иако Земјата, како и останатите планети орбитираат околу Сонцето, времето е само концепт креиран од страната на човекот бидејќи има ограничен животен век, прилично пократок од нештата кои го опкружуваат и постоеле и пред неговото појавување,како и нештата кои тој самиот ги создал.

  Размисли, пред homo sapiens воопшто да се појави, планетата Земја функционирала на начинот на која била создадена, да орбитира околу Сонцето, орбитира и во времето кога сега човекот владее како самиот врв на пирамидата на животот, а и претпоставка е дека би орбитирала ако целиот човечки живот би бил збришан (претпоставувам по негова себична природа).
  Човекот не е во можност да го контролира тоа, ниту пак да го надживее тој постојан процес во целост. Поради тоа тој го измислил концептот на времето со кое всушност не се организира текот на природата на и надвор од Земјата, туку самото негово постоење кое е продолжено балгодарение на разможувањето.

  Но, да земеме и за пример нешто кое е негова сопствена креација - општеството.
  Самиот настанок на општеството е процес каде човекот се оделил од примитивниот живот во грубата природа со останатите животиниски видови.
  Но општеството не е само резултат на борба на егзистенција каде човекот бил принуден да користи различни средства и алатки.
  Од историски аспект постои и нешто друго,а тоа е појавата на сопственоста и самата поделба поради тоа.
  Бидејќи пред поимот за сопственост, се што човекот поседувал било во заедничка сопственост, освен можеби облеката и накитот.
  Во времето уште кога старешините на племињата ја задржувале за себе најдобрата земја и најмногу од воениот плен. Им давале и на своите роднини и придружници, тоа им овозможувало да имаат повеќе земја, повеќе добиток, оружје од другите членови на племето. Така настанала поделбата меѓу луѓето на побогати и посиромашни. Во исто време, родовските заедници се распаднале на помали семејства кои се обединиле во општини - заедници настанати како последица на заемното делување на луѓето врз природата и заемното делување во сите сфери на заедничкиот живот.

  Откако ја појаснивме сопственоста, знаеме дека таа во својата најосновна суштина преставува поседување на било каков физички или нематеријален ентитет што е во сопствeност на личност или група на луѓе. Иако имотот може да биде подвижен или недвижен, од аспект на вредноста, сепак во однос на она кое не е живо (како стока) неживите предмети се составени од материјали кои го надживуваат човекот и неговиот ограничен животен век. Всушност, ова е единствената причина поради која постои сопственоста, како и самото време - неживите предмети временски траат подолго од човекот и затоа има потреба од сопственост, и уште поважно пренесување на сопственоста од едно лице на друго. Затоа поседувањата на починатото лице одат во наследство на неговите живи наследници, и тоа ќе продолжи се додека предметите престанат да постојат.
   
  На buba4e89, blonde_supergirl, sweet-cherry и 6 други им се допаѓа ова.
 2. Someonespecial

  Someonespecial Free-minded aesthete

  Се зачлени на:
  17 ноември 2012
  Пораки:
  12.872
  Допаѓања:
  161.700
  Пол:
  Женски
  Леле @Briar Rose, растураш со темиве девојче! :bow: :D
  Многу си раздлабочила на стручно ниво, јас кога го прочитав насловот од друга, психолошка гледна точка го протолкував и размислив... поточно на тоа како перцепцијата и чувствата влијаат на доживувањето на количината време. Т.е. она кога сме во исчекување на нешто или сакаме да помине одреден период – и времето ни поминува побавно, додека во релаксирани и исполнети моменти поминува побрзо...

  Знам едно време бев воодушевена од еден quote за временските рокови во општеството и евентуалниот живот без часовници, ама никако да го најдам... 8-|
   
  На BabyStyle и Briar Rose им се допаѓа ова.
 3. Briar Rose

  Briar Rose Популарен член

  Се зачлени на:
  1 октомври 2016
  Пораки:
  2.385
  Допаѓања:
  13.619
  Пол:
  Женски
  @Someonespecial ти благодарам многу и мило ми е што ти се допаѓа темава ! :l: :inlove:

  Па, како млад научник постојано истражувам, пишувам и објавувам научни трудови и теории и навистина ми е фасцинантно што можам да слушнам и други размислувања и сфаќања во врска со темите за кои пишувам. Всушност ова само претставува дел од моја теорија поврзана со правото која би требало да ја објавам во скоро време :party:

  Навистина поврзано и воедно интересно сфаќање имаш за времето поврзано со човековата перцепција за нештата но од внатрешно-емоционален аспект.
  Всушност, одговорот на твоето прашање лежи во самото внимание и фокусот на човекот.

  Имено, кај човекот секој момент кој поминува во времето, дејствуваат голем број на дразби кои тој не ги прима сите наеднаш, туку само определен мал број и тоа еднаш едни,а потоа други.
  Со тоа се создава вниманието која јас ја дефинирам како психолошка состојба насоченост и сосредоточеност на спознанието врз определен објект или појава.

  Додека сме свесни, истовремено и мозокот е во активност, а тоа е физиолошката основа на вниманието.
  Кога човекот внимава, во кората на мозокот постои главен центар на нервна возбуда која по пат на индукција, се проширува и ја надразнува околната зона.

  Според ова, како што ти ги спомена моментите во кои сме во исчекување на нешто или сакаме да помине одреден период ( на пример здодевно предавање на факултет) - ние го перципираме времето како да поминува побавно.
  Причината поради која времето во овие моменти го перципираме како побавно е бидејќи премногу се фокусираме и посветуваме внимание на времето.

  Но додека во релаксирани и исполнети моменти каде е присутен нашиот интерес и елементот на забава, ние го перципираме времето како да поминува брзо, па дури и пребрзо на наш вкус.
  Причината поради која времето во овие моменти го перципираме како побавно е бидејќи воопшто не се фокусираме и не внимаваме на времето.
   
  На buba4e89, Диња и Someonespecial им се допаѓа ова.
 4. Bender Rodriguez

  Bender Rodriguez The lovable rascal

  Се зачлени на:
  27 јуни 2015
  Пораки:
  2.622
  Допаѓања:
  32.757
  Пол:
  Машки
  Начинот на кој го мериме времето е несомнено антропоцентричен, но само време како поим е факт, а не човечка креација.

  Во однос на перцепцијата на времето, најверојатно ми е таа да биде линеарна насекаде во вселената - под услов да постои жив, интелигентен свет таму некаде, очекувам дека и они би го сметале времето во однос ротацијата на нивната планета околу својата оска и околу нивната ѕвезда или нешто слично.

  Не очекувам нешто од типот на вонземјаните од Arrival, кои ги поимаат минатото, сегашноста и иднината истовремено. :D

  Кога сме веќе кај Arrival, навидум бесмслената идеја на филмов е преземена од реален концепт кој се' уште е во раните фази на истражување - а тоа е дека јазикот кој го зборуваме влијае на нашата перцепција на реалноста, меѓу другото и на начинот на кој го поимаме времето. Пошто е оф-топик на темава, ќе ставам само линк до текстот за студиите на оваа тема. :)
   
  На buba4e89, blonde_supergirl, sweet-cherry и 6 други им се допаѓа ова.
 5. +++

  +++ Популарен член

  Се зачлени на:
  6 јули 2017
  Пораки:
  1.752
  Допаѓања:
  8.048
  Мала забелешка само до научникот кој ја отворил темава. Македонскиот збор (термин) за Big Bang е „Големиот Прскот“. Знам дека членката не е од Македонија (имаше пишувано на некоја тема) па чисто добронамерно само сакам да ѝ го појаснам македонскиот збор за овој настан во кој и јас верувам. Инаку секоја чест за тоа како си ја опишала твојата теорија детално, можам само да кажам едно големо „браво“.

  Што се однесува до темава, јас не сум научник и чисто сакам само да дискутирам со цел да научам нешто. Морам исто така да напоменам дека освен поставеноста на Земјата во нашиот Сончев систем голема улога во создавањето играла исто така и Месечината, која настанала всушност од Земјата при судрувањето на две големи планети во периодот кога самата Земја била сè уште површина обвиткана со течна лава и во периодот кога Сончевиот систем бил претерано турбулентен и имало постојани судири на планетите. Месечината меѓу другото игра голема улога во создавањето на годишните времиња а и со помош на своето магнетно поле таа исто така дејствува и врз големата водена површина на Земјата (ми се чини дека 71% од површината на Земјата е покриен со вода, така нешто беше) и спречува да дојде до поплави.

  Малку забегав од темата, се извинувам за тоа, чисто сакав само да кажам дека голема улога во настанувањето на времето игра исто така и Месечината, според мене. Ако вашето мислење е спротивно тогаш слободно споделете го.
   
  На buba4e89, blonde_supergirl и Briar Rose им се допаѓа ова.
 6. Bender Rodriguez

  Bender Rodriguez The lovable rascal

  Се зачлени на:
  27 јуни 2015
  Пораки:
  2.622
  Допаѓања:
  32.757
  Пол:
  Машки
  Се извинувам и јас за мојов оф-топик на темава:

  1. Накосената оска на ротација на Земјата е одговорна за годишните времиња, Месечината нема врска со тоа.

  2. Месечината има многу слабо магнетно поле кое е незначително за Земјата; Месечината влијае на водните површини на Земјата (во вид на плими) преку гравитацијата. :)
   
  На buba4e89, Nigredo Odor, Lianna Anna и 2 други им се допаѓа ова.
 7. +++

  +++ Популарен член

  Се зачлени на:
  6 јули 2017
  Пораки:
  1.752
  Допаѓања:
  8.048
  Да, за тоа си исто така во право. Накосената оска на Земјата е резултат на судирот на двете планети од кои настанала и Месечината. Ама доста научници од НАСА (барем што сум гледал по документарни) сметаат дека и Месечината има големо влијание врз настанувањето на годишните времиња.

  Понатаму нема да навлегувам во дебатирање за да не ја упропастам темава. Али во ред е, го почитувам твоето мислење.

  Срдечен поздрав. :)
   
  На Briar Rose и Bender Rodriguez им се допаѓа ова.
 8. Briar Rose

  Briar Rose Популарен член

  Се зачлени на:
  1 октомври 2016
  Пораки:
  2.385
  Допаѓања:
  13.619
  Пол:
  Женски
  @+++ ти благодарам за појаснувањето на соодветниот македонски термин. Искрено, никогаш не сум отварала портали на македонски јазик, туку на англиски па претпоставувам дека поради тоа се изразувам на англиски за некои постручни изрази.
  Исто така ти благодарам за твоите убави зборови упатени кон мене, навистина ми значат.
  Секако, нема потреба некој да биде научник за да дискутира на оваа тема бидејќи е наменета за сите заинтересирани.
  Теоријата за тоа како настанала месечината се нарекува The giant-impact hypothesis, или Big Splash, која сугерира дека месечината се формирала од остатокот оставен од сударот меѓу Земјата и астрономско тело со големината на Марс, приближно пред 4.5 билиони години.
  Инаку месечината влијае врз Земјата во поглед на плимите, стабилен аксијален наклон, металите, математика, уметност и еклипси. ( Бидејќи темата не е создадена за ова, нема да ги објаснувам влијанијата).
   
  На buba4e89, blonde_supergirl и +++ им се допаѓа ова.
 9. Briar Rose

  Briar Rose Популарен член

  Се зачлени на:
  1 октомври 2016
  Пораки:
  2.385
  Допаѓања:
  13.619
  Пол:
  Женски
  @Bender Rodriguez ти благодарам за твојот одговор на темава.
  Сметам дека си во право, и претпоставувам дека тоа би значело дека времето е променливо во зависност од функционирањето на планетата каде се населени неговите толкувачи - а тоа се сите интелигентни форми на живот.
  Но кога на една планета би биле присутни суштества кај кои не е развиена свеста (како кај животните на Земја) кај нив нормално не би постоел концептот за време и неговото мерење. Единствено би можеле да го разликуваат денот од ноќта, зависно од нивните активности.
  Но кога станува збор за тоа зошто човекот го создал времето, сметам дека сум во право, како што објаснив во мојот првичен пост на темава.


  Инаку, можеби ќе бидам off topic и не бев сигурна дали да го поставам прашањево во темата за Астрономија ама веќе неколку години работам на една научна теорија, главно од областа на астрономијата и сега кога е веќе готова, требаше да ја предавам во еден научен институт во странство ( без разлика што сеуште не сум дипломирала) меѓутоа би било пожелно таму да одам како претставник или член на одредена институција, па мислев дали е воопшто можно да побарам помош од Скопското Астрономско Друштво?
   
  На blonde_supergirl и Bender Rodriguez им се допаѓа ова.
 10. zhap4e

  zhap4e Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 март 2011
  Пораки:
  6.845
  Допаѓања:
  103.499
  Пол:
  Женски
  Се сложувам со Бендер, дека времето е факт. Наша креација е само како го изразуваме - мерната единица, која, можеби, некоја друга интелигентна форма би го изразувала на поинаков начин. Но, времето во смисла на.... за х мерни единици ќе се случи х настан, од типот... ќе е зима, Венера ќе е на тој и тој степен, метеорот тој и тој ќе помине за толку и толку растојание од Земјата...останува. Единствено интересно нешто во однос на времето ми е дека, тргнувајќи од фактот дека..се што гледаме, тоа кога реагираме (дур мине низ нашите сетила и го обработи мозокот) е со некое задоцнување од 0.0...и нешто (8?) микросекунди, а за истото и не сме ни свесни.
   
  На buba4e89, Bender Rodriguez, Someonespecial и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 11. Црна Ружа

  Црна Ружа Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 март 2017
  Пораки:
  940
  Допаѓања:
  3.490
  Пол:
  Машки
  Црна Ружа, the pathfinder.:devil:

  Корекција само, околу сапиенсот, сопственоста како што ја знаеме денес започнала со таложењето на вишок на храна и производи а тоа е нова мода, од 200.000 години сапиенствување само околу 7.000 се такви и тоа благодарејќи на земјоделие и сточарство, пошто ловци собирачи биле прилично егалитарни средини каде што немало простор за големи маневри на план на сопственост. Родовите немале територија него биле номади кои не се задржувале да прават поголеми целини од 30-50 раја, рееетко повеќе од 100.

  Е сеа општествата се развиваат малку поинаку, тоа го нема во учебници и не би сакал да излегувам со еретички тези, пошто некои поими не беа познати до пред извесен број години :party:
  Во основа, државата е механизам за распределување на вишокот кој го создава продуктивното население и привлекува психопати, социопати, паразити и опортунисти, секогаш и секаде, но не секогаш со исти резултати кои пошто секоја средина си има своја историја, своја нафака, па така морбидните појави како државата на Саргон Акадски, умоболни садистички педократии како Спарта се комплетна спротивност од Мохенџо-Даро или Харапа, како што Камбоџа на Пол Пот и Нултата година се прилично различни со Кралството Норвешка. Disregard this :)

  Среќни се оние кои се раѓаат во земји кои се помало зло од некои други :)

  А за времето, она кое ние го сметаме со часовници секако дека е наша измислица и конвенција, но спејс-тајмот како математички модел колку што моето скромно образование ми кажува е дека е прифатено, length/width, height, depth/breadth плус времето како неодвоив дел од нив пошто постои брзина а ако постои брзина постои и време како неодвоив дел од концептот на универзумот.

  Секако, нашите атомски саатови и тролекси од 250 денари од бит-пазар (Тролекс i like myself right now :D) се потполно безначајни во постоењето на спејс-тајмот, комично урлање на свесно битие уплашено под теретот на својата неумитна минливост.

  Али тоа ти е, државите да не алоцираа трилиони секоја година за оружје, товење на паразити и слевање на буџетски пари во свои џебови (види Панама пејпрс или оф-шор системот каде што имало 40+ трилиони долари надвор од редовните текови, во џебови на политичари, маганти, ултра-нарко-босови, саудиски инцестоидни принцови и остала патологија)... да тие средства беа вложени во нешто поинаку, тогаш сега можеби ќе имавме увид во секакви модели на универзумот и тоа можеби повеќе од само математички модели, можеби постоењето на мултиверзум ќе беше потврдено, можеби ќе се колонизираа нови места, нови димензии, нови планети, а на земјата немаше да има гладни и жедни.
   
  На faye, Nigredo Odor, Briar Rose и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 12. Црна Ружа

  Црна Ружа Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 март 2017
  Пораки:
  940
  Допаѓања:
  3.490
  Пол:
  Машки
  Јас да сум на место на МАНУ или кој и да е надлежен за тоа не би се бламирал со преводи како Големиот Прскот бидејќи делува смешно, дебиласто и како назив на лоша руска порњава во стан со одлепени тапети и искинати чорапи. Прскот бе, само што го изговарам сега и ме јаде срам, буквално :D
  Ако не и интернет нека е меѓумрежие, јас стварно се трудам да извадам максимум од јадниов јазик, си користам и србизми и турцизми и англицизми пошто тоа е, неможе поинаку, али не би одел до таму да користам локални неологизми кои ќе ме прават да ме изеде туѓ срам,

  ПРСКОТ :D:devil::party:
  Што тоа прснало во тој првобитен момент на експанзија на честичките, се прашувам. Сексуални конотации included.
   
  На blonde_supergirl, faye, Bender Rodriguez и 3 други им се допаѓа ова.
 13. +++

  +++ Популарен член

  Се зачлени на:
  6 јули 2017
  Пораки:
  1.752
  Допаѓања:
  8.048
  :)

  Тоа е македонскиот превод, а се користи исто така и од Скопското Астрономско Друштво. Звучи смешно ама тоа е тоа.
   
  На Црна Ружа му/ѝ се допаѓа ова.
 14. Црна Ружа

  Црна Ружа Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 март 2017
  Пораки:
  940
  Допаѓања:
  3.490
  Пол:
  Машки
  На хрватски е vjeliki prasak :devil: :D(facepalm) to ja kao...odjedanput prasnulo, i koji casak kasnije evo nas i nasega svijeta :D
   
  На buba4e89, Bender Rodriguez, zhap4e и 3 други им се допаѓа ова.
 15. sjdgo

  sjdgo Форумски идол

  Се зачлени на:
  16 јули 2015
  Пораки:
  5.677
  Допаѓања:
  14.121
  Пол:
  Женски
  Каков прскот... Големата експлозија го викаат.
   
  На blonde_supergirl, Lianna Anna и Кена Рис им се допаѓа ова.
 16. +++

  +++ Популарен член

  Се зачлени на:
  6 јули 2017
  Пораки:
  1.752
  Допаѓања:
  8.048
  https://astronomija.mk/dali-golemiot-prskot-bil-vsushnost-neshto-kako-golem-otskok/
  Еве ти како пример статија од астрономското друштво таму како е наведено. Во Википедија е како Големата експлозија ама Википедија не ми е веродостоен извор на информации зошто Википедија може и мало дете да редактира и уредува една статија.
   
  На Црна Ружа му/ѝ се допаѓа ова.
 17. sjdgo

  sjdgo Форумски идол

  Се зачлени на:
  16 јули 2015
  Пораки:
  5.677
  Допаѓања:
  14.121
  Пол:
  Женски
  Големата експлозија се спомнува во учебници по географија за средно и основно образование. Ама некој тоа не го отварал во тој период од животот и после рамна земја, ова, она...
   
  На Lianna Anna му/ѝ се допаѓа ова.
 18. +++

  +++ Популарен член

  Се зачлени на:
  6 јули 2017
  Пораки:
  1.752
  Допаѓања:
  8.048
  Па добро, цело Скопско астрономско друштво немал отварано учебници, само ти.
   
  На DAngel му/ѝ се допаѓа ова.
 19. Црна Ружа

  Црна Ружа Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 март 2017
  Пораки:
  940
  Допаѓања:
  3.490
  Пол:
  Машки
  Големиот отскок хех, this is so damn Maoist, Големиот скок напред :worried:
  Was the creation of the universe a communist plot?

  Зарем во основно ги тормозат со такви информации? :worried:
   
 20. +++

  +++ Популарен член

  Се зачлени на:
  6 јули 2017
  Пораки:
  1.752
  Допаѓања:
  8.048
  Crna ruza, se e vo red, jas samo ti davam informacii od naucnici koi drzat predavanja vo vrska so vakvi raboti, ako smetate ti i nekoi drugi od tuka poinaku odete kaj ovie naucnici i dokazete im deka gresat so terminologijata. Jas go pisuvam toa onaka kako sto tvrdat profesori i naucnici i kje prodolzam taka pa sega koj kako miluva.

  Srdecen pozdrav i izvinete za latinicava :)
   
  На Црна Ружа му/ѝ се допаѓа ова.