1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Корона тест

Дискусија во 'Коронавирус' започната од poi, 19 јули 2020.

  1. poi

    poi Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 октомври 2019
    Пораки:
    1.187
    Допаѓања:
    2.385
    Пол:
    Женски
    Здраво девојки! Ве молам префрлете ме ако има слична тема.
    Дали има некој тука што се тестирал за корона до сега? Јасна ми е процедурата преку брис, но како оди тоа преку крв? И ако може да ми кажете за колку време ќе ги добијам резултатите и државно и во приватните клиники.
    Ви благодарам однапред!
     
  2. edna_malecka

    edna_malecka Популарен член

    Се зачлени на:
    15 јануари 2018
    Пораки:
    3.894
    Допаѓања:
    14.690
    Пол:
    Женски
    Јас знам се зима брис од уста од плунката .
     
    На poi му/ѝ се допаѓа ова.
  3. buba4e89

    buba4e89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2012
    Пораки:
    27.169
    Допаѓања:
    177.062
    Пол:
    Женски
    Мене ми кажаа дека преку нос се зима брис од грло.
     
    На poi му/ѝ се допаѓа ова.
  4. Ahoy

    Ahoy Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 јануари 2020
    Пораки:
    9.163
    Допаѓања:
    37.887
    Пол:
    Машки
    Ако се тестираш државно ти земаат само брис, од грло и нос и се добива реална слика за актуелна инфекција, резултати па за околу 3-5 дена.
    Ако се тестираш на приватно самата бираш, можеш преку крв, брис од нос и грло или и двете. Резултати за отприлика 24h.

    Крв се зема преку вена и се добиваат резултати дали имаш антитела, односно може да се открие дали веќе го имаш прележано вирусот, имаш актуелна инфекција или си во рана фаза (ова не е 100% сигурно).

    Јас се имам тестирано и за двете, ако те интересира нешто плус слободно прашај.
     
    На JuLleE, Broken♡, Butterfly1107 и 2 други им се допаѓа ова.
  5. poi

    poi Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 октомври 2019
    Пораки:
    1.187
    Допаѓања:
    2.385
    Пол:
    Женски
    Ви благодарам многу на сите!
    Имам температура 37,2-37,5 (варира), но пијам и АД. Дали е можно да е од тоа?
    Инаку седам во самоизолација... Не знам дали да барам матичен денес или да почекам за резултатите до утре од лицето што бев во контакт, а има заразен во семејството.
     
  6. Ahoy

    Ahoy Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 јануари 2020
    Пораки:
    9.163
    Допаѓања:
    37.887
    Пол:
    Машки
    Ако си имала контакт со заразен, најдобро веднаш барај матичен оти тешко до термин се доаѓа, што побрзо тоа подобро.
     
    На poi му/ѝ се допаѓа ова.
  7. poi

    poi Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 октомври 2019
    Пораки:
    1.187
    Допаѓања:
    2.385
    Пол:
    Женски
    Не е сигурно дали е заразен, мали се шансите. Резултати утре. Си викам и позитивна да сум, ден ва не би требало да смени да го дознаам тоа пошто секако седам во самоизолација и се дезинфицираме. Многу паничам и плачам цело време... Си викам може и до тоа да е.
     
    На Broken♡ му/ѝ се допаѓа ова.
  8. GirlRose

    GirlRose Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 јануари 2014
    Пораки:
    5.029
    Допаѓања:
    26.540
    Корона не значи сигурна смрт.
     
    На ReMly, cresa-jagoda, Broken♡ и 2 други им се допаѓа ова.
  9. poi

    poi Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 октомври 2019
    Пораки:
    1.187
    Допаѓања:
    2.385
    Пол:
    Женски
    Затоа викам, дали денес или утре ќе дознаам ако сум позитивна нема да ми смени ништо. Млада сум, немам некој си страшни симптоми. Само тоа се надевам да е од апчината или од стрес... Се тешам со тоа што сестра ми пред 1 месец кога ја скрши ногата (има 11 год.) плачела повеќе од 30 минути и кренала температура, па не ја примале костозглобна ради коронава. Тогаш уште појќе плачела, девојче... Мајка ми со ладна вода ја прскала да и спаднит. Ете вака си викам дај боже и мене да ми е од таа причина температурата. Мајка ми вчера испаничи ко и кажав за ситуацијава и ми вика да ојме Скопје, нели побрзо резултати. И викам не паничи до толку... Затоа и го поставив прашањето тука, па можда ете дискусијата ќе и се најде и на друга членка.
     
    На GirlRose и mssuniquee им се допаѓа ова.
  10. crimson

    crimson Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 декември 2011
    Пораки:
    3.948
    Допаѓања:
    51.306
    Пол:
    Женски
    Не ти е нешто многу висока температурата за паника.
    Размислувај дека дури и да е ковид, го прележуваш со благи симптоми. Се ќе биде океј.
    Каков тест направи?
     
    На poi му/ѝ се допаѓа ова.
  11. poi

    poi Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 октомври 2019
    Пораки:
    1.187
    Допаѓања:
    2.385
    Пол:
    Женски
    Фала многу на поддршката:l:
    Не сум направила уште тест, се мислев денес да барам матичен но еве утре ќе ги има резултатите од лицето што бев во контакт. Па ако не дај боже е позитивен прам одма...
     
    На crimson му/ѝ се допаѓа ова.
  12. crimson

    crimson Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 декември 2011
    Пораки:
    3.948
    Допаѓања:
    51.306
    Пол:
    Женски
    Ако се тестираш, нека ти земат брис, тестот преку крв и да испадне позитивен, не е признаен и сепак ќе треба да го направиш и другиот.
    Ама ако немаш друг симптом и контактот ти испадне негативен, изолирај се додека не помине скроз и нема потреба од страв :)
     
    На poi му/ѝ се допаѓа ова.
  13. sweet-cherry

    sweet-cherry Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 јануари 2011
    Пораки:
    3.535
    Допаѓања:
    28.740
    Пол:
    Женски
    Дали некоја од лабараторииве што тестираат приватно доаѓаат дома? Во биотек се јавивме не доаѓале веќе. Ни треба брис за да може баба ми да ја примат во дом а не е подвижна за да ја однесеме негде да ја тестираат.
     
  14. Ahoy

    Ahoy Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 јануари 2020
    Пораки:
    9.163
    Допаѓања:
    37.887
    Пол:
    Машки
    Авицена прашавте?
    Знам дека одеа.
     
  15. sweet-cherry

    sweet-cherry Форумски идол

    Се зачлени на:
    28 јануари 2011
    Пораки:
    3.535
    Допаѓања:
    28.740
    Пол:
    Женски
    Се јавив не доаѓаат. Систина доаѓале само за група на луѓе поголема од 20 личности, еве инфо ако на некој му треба.
     
    На Ahoy му/ѝ се допаѓа ова.
  16. Seli20

    Seli20 Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 јуни 2016
    Пораки:
    585
    Допаѓања:
    417
    Пол:
    Женски
    Дали некој знае која е процедурата за да се тестираш во Србија?
     
  17. Ahoy

    Ahoy Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 јануари 2020
    Пораки:
    9.163
    Допаѓања:
    37.887
    Пол:
    Машки
    Мноогу тешко.
    Пред некој ден читав дека немало термин до крај на јули, сега веројатно и повеќе.
    Тестираат само државно, не приватно. Освен ако не се промени нешто, вака беше пред неколку дена.
     
    На Seli20 му/ѝ се допаѓа ова.
  18. poi

    poi Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 октомври 2019
    Пораки:
    1.187
    Допаѓања:
    2.385
    Пол:
    Женски
    Да ве известам девојки: нема простор за паника! Тестот на лицето е негативен. Јас се консултирав со лекар и ниска температура не може да е од корона, туку само од стрес. Едвај чекам да излезам од ова сопчево. :inlove: Ви благодарам на сите за укажаната помош!
     
    На cresa-jagoda, The Saturdays, Kimberly11 и 8 други им се допаѓа ова.
  19. Seli20

    Seli20 Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 јуни 2016
    Пораки:
    585
    Допаѓања:
    417
    Пол:
    Женски
    Прочитав дека во Батајница имало приватно да се тестираш за 50 евра, ама не можам да добијам подетални информации. За да се вратам во МК треба тест не постар од 72 саати дали за 72 саати ќе ги добијам резултатите е прашањето. А за да влезам во Србија не ми треба тест нели?
     
  20. poi

    poi Истакнат член

    Се зачлени на:
    6 октомври 2019
    Пораки:
    1.187
    Допаѓања:
    2.385
    Пол:
    Женски
    Мислам дека за во Србија не треба, но не сум 100% сигурна. За назад од скоро сигурно треба. Дали резултатите ќе се за толку време прашај таму. Во моментов си во Македонија и дали познаваш некој во Србија? Побарај некој контакт или од некоја болница или па од некој наш што бил скоро Србија. Ако си активна на ФБ може да прашаш во некоја од групите "Женски домаќински муабети". Мислам дека побрзо ќе добиеш одговор. Прашај кај превознициве ако одат автобуси, но не верувам.
     
    На Seli20 му/ѝ се допаѓа ова.