1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Кој сака да биде милионер?

Дискусија во 'Форумски игри' започната од angelche16, 18 јули 2018.

 1. angelche16

  angelche16 Популарен член

  Се зачлени на:
  19 ноември 2014
  Пораки:
  2.344
  Допаѓања:
  9.222
  Пол:
  Женски
  Еден член поставува прашање, а членот под него го одговара. Но, кога ќе поставите прашање, мора да имате дадено четири одговори од кои еден ќе е точен. :)
  Почнувам прва.
  Кој е соодветниот назив за натриум ацетат?
  1)Na2SO4
  2)NaOH
  3)CH3COONa
  4)NaC5H5
  * Барав и не најдов ваква тема. Ако има слободно канта.
   
  На honest girl и Роберт 7 им се допаѓа ова.
 2. Zavisnaodblago

  Zavisnaodblago Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 август 2016
  Пораки:
  96
  Допаѓања:
  185
  Пол:
  Женски
  под 3 е точно
  Кој е главен град на Филипините?
  1)Тајпеј
  2)Манила
  3)Куала Лумпур
  4)Адис Абеба
   
  На Jenyl и angelche16 им се допаѓа ова.
 3. Prijatelot

  Prijatelot Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 февруари 2015
  Пораки:
  2.321
  Допаѓања:
  2.771
  Пол:
  Машки
  2. Манила.

  Колку години е стара планетата земја?

  1. 400.450 години
  2. 450.000 години
  3.450.000,000 години.
  4.450.000.000.000 години.
   
  На angelche16 му/ѝ се допаѓа ова.
 4. Prijatelot

  Prijatelot Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 февруари 2015
  Пораки:
  2.321
  Допаѓања:
  2.771
  Пол:
  Машки

  Па добро бе да му ебам матер. Биваше ли до толку очигледно да прочиташ на википедија ?????? Што не остаи и линк плус ????? хахаа
   
 5. Prijatelot

  Prijatelot Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 февруари 2015
  Пораки:
  2.321
  Допаѓања:
  2.771
  Пол:
  Машки

  И што поента има ако читаме и пишуваме тука ? Ај темава што е глупа без правила , барем да развиваме памет малце и да трефнеме од рукав па да погодиме евентуално.
   
  На honest girl му/ѝ се допаѓа ова.
 6. Slavicak

  Slavicak Истакнат член

  Се зачлени на:
  8 декември 2016
  Пораки:
  282
  Допаѓања:
  606
  Пол:
  Женски
  Сорела на италијански значи:
  1)Брат
  2)Сестра
  3)Дедо
  4)Мајка
   
  На angelche16 му/ѝ се допаѓа ова.
 7. angelche16

  angelche16 Популарен член

  Се зачлени на:
  19 ноември 2014
  Пораки:
  2.344
  Допаѓања:
  9.222
  Пол:
  Женски
  Сестра
  Пс. Го обожавам јазиков
  Што е бруто на италијански
  1) убав
  2) грд
  3) прекрасен
  4) завидлив
   
 8. IvanaJenner

  IvanaJenner Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 ноември 2017
  Пораки:
  437
  Допаѓања:
  551
  Пол:
  Женски
  Не знам нека биде прекрасен :D
  "Kuh" на германски значи;
  А) Крава
  Б) Коњ
  В) Слон
  Г) Мечка
   
  На angelche16 му/ѝ се допаѓа ова.
 9. angelche16

  angelche16 Популарен член

  Се зачлени на:
  19 ноември 2014
  Пораки:
  2.344
  Допаѓања:
  9.222
  Пол:
  Женски
  Крава. Пс. значи грд.
  Преовеличување, или?
  1) Ономатопеја
  2) Хипербола
  3) Градација
  4) Анафора
   
 10. honest girl

  honest girl Популарен член

  Се зачлени на:
  21 септември 2015
  Пораки:
  446
  Допаѓања:
  1.653
  Пол:
  Женски
  Хипербола

  Главен град на Иран?
  1. Ријад
  2. Исламабад
  3. Техеран
  4. Баку
   
  На angelche16 му/ѝ се допаѓа ова.
 11. Zavisnaodblago

  Zavisnaodblago Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 август 2016
  Пораки:
  96
  Допаѓања:
  185
  Пол:
  Женски
  Техеран
  "Lehrerin" на германски е:
  1-наставничка
  2-забарка
  3-книговодителка
  4-домакинка
   
  На angelche16 му/ѝ се допаѓа ова.
 12. honest girl

  honest girl Популарен член

  Се зачлени на:
  21 септември 2015
  Пораки:
  446
  Допаѓања:
  1.653
  Пол:
  Женски
  Наставничка

  Од што починала Марија Кири?

  1.Инфаркт
  2.Инфлуенца
  3.Апластична анемија
  4.Рак
   
  На angelche16 му/ѝ се допаѓа ова.
 13. La.loca

  La.loca Популарен член

  Се зачлени на:
  30 мај 2015
  Пораки:
  1.146
  Допаѓања:
  7.809
  Пол:
  Женски
  3.Апластична анемија

  Која година починал Гоце Делчев?
  1. 1901
  2. 1902
  3. 1903
  4. 1904
   
  На honest girl и angelche16 им се допаѓа ова.
 14. honest girl

  honest girl Популарен член

  Се зачлени на:
  21 септември 2015
  Пораки:
  446
  Допаѓања:
  1.653
  Пол:
  Женски
  1903

  Втора најголема држава во светот по површина?
  А.Кина
  Б.Русија
  В.Канада
  Г.Алјаска

  (ама не гледајте на гугл :D не е тоа поената и да згреши некој не е big deal.)
   
  На angelche16 му/ѝ се допаѓа ова.
 15. LitttleRNBPrincess

  LitttleRNBPrincess Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 јануари 2011
  Пораки:
  792
  Допаѓања:
  935
  Пол:
  Женски
  A.Кина

  Екологијата се занимава со:
  а. птиците
  б. создавањето на клетките
  в. врската помеѓу организмите и нивната околина
  г. ткивата
   
  На angelche16 му/ѝ се допаѓа ова.
 16. honest girl

  honest girl Популарен член

  Се зачлени на:
  21 септември 2015
  Пораки:
  446
  Допаѓања:
  1.653
  Пол:
  Женски
  Канада е точен одговор.

  В. врската помеѓу организмите и нивната околина.

  Која планета е најтопла во сончевиот систем?

  А.Меркур
  Б.Јупитер
  В.Венера
  Г. Марс
   
  На angelche16 му/ѝ се допаѓа ова.
 17. Briar Rose

  Briar Rose Популарен член

  Се зачлени на:
  1 октомври 2016
  Пораки:
  2.387
  Допаѓања:
  13.674
  Пол:
  Женски
  В) Венера

  Од какво потекло може да биде вселенскиот отпад?

  a) природен
  b) вештачки
  c) природен и вештачки
  d) вселенскиот отпад не постои
   
  Последна измена: 20 јули 2018
  На honest girl му/ѝ се допаѓа ова.
 18. honest girl

  honest girl Популарен член

  Се зачлени на:
  21 септември 2015
  Пораки:
  446
  Допаѓања:
  1.653
  Пол:
  Женски
  г. вселенскиот отпад не постои

  Месечината е:
  а.ѕвезда
  б.природен сателит
  в.џуџеста планета
  г.астероид
   
 19. Briar Rose

  Briar Rose Популарен член

  Се зачлени на:
  1 октомври 2016
  Пораки:
  2.387
  Допаѓања:
  13.674
  Пол:
  Женски
  Б) Природен сателит

  Како се нарекува науката која се занимава со проучување на животот во универзумот?

  a) астрофизика
  b) космологија
  c) астробиологија
  d) астрономија
   
  На honest girl му/ѝ се допаѓа ова.
 20. honest girl

  honest girl Популарен член

  Се зачлени на:
  21 септември 2015
  Пораки:
  446
  Допаѓања:
  1.653
  Пол:
  Женски
  d) астрономија

  Колку сојузни држави има САД?

  а) 40
  b) 50
  c) 55
  d) 57