Крв на улиците на Каталонија, над 300 повредени

Дискусија во 'Политика и настани' започната од PogbaPol, 1 октомври 2017.

 1. PogbaPol

  PogbaPol Популарен член

  Се зачлени на:
  27 мај 2015
  Пораки:
  2.502
  Допаѓања:
  10.367
  Пол:
  Машки
  Последна измена: 1 октомври 2017
  На Nigredo Odor му/ѝ се допаѓа ова.
 2. orevokrsacka

  orevokrsacka Популарен член

  Се зачлени на:
  23 јули 2013
  Пораки:
  1.678
  Допаѓања:
  5.836
  И сега на што ниет сме? Треба ли Каталонија да добие независност? Што ќе каже Европа и САД за крвавиов ден? Ќе си преќутат, осудат, ќе одмавнуваат со глава и ќе глумат запрепастеност или најотворено ќе ја поддржат Шпанија во нејзините „напори“ да го задржи суверенитетот над цела територија. Ај баш да видиме..
   
  На celineparis и carangigia им се допаѓа ова.
 3. GrevMk

  GrevMk Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 септември 2017
  Пораки:
  558
  Допаѓања:
  2.710
  Ќе ги гонеле по меѓународни судови. Ова нема да остане вака. Некои дури зборуваат за нова граѓанска војна. Мое мислење е дека ова за Каталонија беше и уште е меч со две острици. Со отцепување од Шпанија, автоматски излегува од европска унија, а тоа директно им штети на трговија и слично. Единствена земја со која би се граничела би била Шпанија, која со сигурност ќе затвори граници и воздушен простор. Не е едноставна работата и мозгале луѓето за да се решат на таков чекор, но според мене со независноста Каталонија ќе си потпишеше капитулација. А во врска со полициската бруталност, во никој случај не е исправно, иако пред тоа имаше најави дека ова ќе се случи.
   
  Последна измена: 1 октомври 2017
  На Victorian и Afrodite¥ им се допаѓа ова.
 4. sjdgo

  sjdgo Форумски идол

  Се зачлени на:
  16 јули 2015
  Пораки:
  5.677
  Допаѓања:
  14.112
  Пол:
  Женски


  Тоа би било се` отприлика.
   
  На Afrodite¥ му/ѝ се допаѓа ова.
 5. Afrodite¥

  Afrodite¥ Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 август 2017
  Пораки:
  478
  Допаѓања:
  2.970
  Пол:
  Женски
  ''Шпанија без Каталонија е полоша од Грција''. Ете зошто не ја даваат .
   
 6. GrevMk

  GrevMk Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 септември 2017
  Пораки:
  558
  Допаѓања:
  2.710
  Јас би рекол едни без други не можат. Една млада држава во денешна економија мислиш би опстојувала сама? Шпанија ќе се мрдне во умот само за да им ги отежнува работите. И колку и да сака европа да ги прими назад, додека постои Шпанија тоа нема да се случи.
   
  На Victorian и Justicija им се допаѓа ова.
 7. Yowannty

  Yowannty Форумски идол

  Се зачлени на:
  28 ноември 2012
  Пораки:
  6.730
  Допаѓања:
  116.952
  Пол:
  Женски
  Јас сум за. Имам доста пријатели таму, ми кажувале за нивната борба за апсолутна независност од Шпанија. Сочувствувам со нив. Сакам да си успеат овој пат да истераат до крај.
   
  На Gosh и Justicija им се допаѓа ова.
 8. sjdgo

  sjdgo Форумски идол

  Се зачлени на:
  16 јули 2015
  Пораки:
  5.677
  Допаѓања:
  14.112
  Пол:
  Женски
  Се испостави точно она што со години тврдат некои, Каталонија поскоро ќе види војничка чизма, отколку независност.
   
  На Nigredo Odor, blonde_supergirl и GrevMk им се допаѓа ова.
 9. Afrodite¥

  Afrodite¥ Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 август 2017
  Пораки:
  478
  Допаѓања:
  2.970
  Пол:
  Женски
  А јас би рекла дека повеќе Шпанија не може без Каталонија отколку Каталонија без Шпанија. Каталонија е млада држава, океј тоа стои ама знаеш ли дека бруто домашниот производ на Каталонија пред 2-3 години бил 200 милијарди евра? Односно 28 181 евра по глава на жител, највисок од сите автономни заедници,понизок само од Британија и Франција, а на Шпанија 22 800 евра, така да од економска точка Каталонија нема да изгуби, баш напротив ќе ја направи една од побогатите земји во Европа. А и реално гледано, ако на Шпанија не и треба Каталонија немаше да го прати и последниот полицаец во државата за да спречи референдум. Да можев да гласам, би гласала ДА, ама попрво војна ќе има него саглам референдум.
   
  На blackwave, Gosh, parksey и 5 други им се допаѓа ова.
 10. GrevMk

  GrevMk Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 септември 2017
  Пораки:
  558
  Допаѓања:
  2.710
  Потполно се согласувам со тебе. Не стојам добро со бројките, али за тој бдп и евра пер капита не заборавај индиректен удел има и шпанија. Да си во катастрофа односи со единствениот сосед, не очекувај ништо добро. Нема да останат бројките како што биле вчера, а сигурно нема да идат нагоре ако добие независност. Последен случај иако нималку сличен беше Катар и катар airways. Откако им затворија сите соседи воздушен простор, од еден од најголемите авио превозници во светот, за секунда станаа ништо.
   
 11. Afrodite¥

  Afrodite¥ Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 август 2017
  Пораки:
  478
  Допаѓања:
  2.970
  Пол:
  Женски
  Знаеш што, све ова што го збориме е хипотетички, да бидеме реални - референдум нема да се деси.
   
  На GrevMk му/ѝ се допаѓа ова.
 12. melnicanecot

  melnicanecot Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 јуни 2016
  Пораки:
  255
  Допаѓања:
  783
  Пол:
  Машки
  Ова е Старо масло само се запржува сега. колку што разбрав не можат ЗАКОНСКИ да направат референдум за отцепување само во каталонија него мора во цела шпанија.
  И можеби требаа прво да почнат да живеат како граѓани на друга држава со други права и почести кои ги добиваат сегашната состојба.
  Од оваа битка сигурно ќе изгубат луѓето во шпанија но ќе профитираат коорпорации, и пред, за време и пост конфликтни профитери.
   
 13. Justicija

  Justicija Популарен член

  Се зачлени на:
  9 август 2017
  Пораки:
  4.038
  Допаѓања:
  15.558
  Пол:
  Женски
  Каде е демократијата на Европска Унија и Сад?
   
  На Nigredo Odor, blonde_supergirl, Gosh и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 14. Afrodite¥

  Afrodite¥ Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 август 2017
  Пораки:
  478
  Допаѓања:
  2.970
  Пол:
  Женски
  Не постои ?:?:
   
  На Gosh и Justicija им се допаѓа ова.
 15. GrevMk

  GrevMk Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 септември 2017
  Пораки:
  558
  Допаѓања:
  2.710
  Ќе одат на муабетот "we told you, so.."
   
  На Nigredo Odor, Justicija и Afrodite¥ им се допаѓа ова.
 16. orevokrsacka

  orevokrsacka Популарен член

  Се зачлени на:
  23 јули 2013
  Пораки:
  1.678
  Допаѓања:
  5.836
  веројатно ја ставиле во пендреците и гумените куршуми на шпанската полиција
   
  На Gosh и Justicija им се допаѓа ова.
 17. Justicija

  Justicija Популарен член

  Се зачлени на:
  9 август 2017
  Пораки:
  4.038
  Допаѓања:
  15.558
  Пол:
  Женски
  Овој Јункер изјавил дека би ја признаеле независноста на Каталонија доколку референдумот бил според уставот т.е да гласале сите(цела Шпанија со си Каталинија)
  Ма немој да ме је*еш бре
  Постои само кога ним им одговара ... Еу(шит)
   
  На blonde_supergirl и GrevMk им се допаѓа ова.
 18. Yowannty

  Yowannty Форумски идол

  Се зачлени на:
  28 ноември 2012
  Пораки:
  6.730
  Допаѓања:
  116.952
  Пол:
  Женски
  Зашто да не можат законски? Каталонија е автомомна регија. И како таква може да си организира референдум. И откако Европа и Америка го поддржаа Косово, ќе биде голем скандал да се ограничат од Каталонија. Плус е најбогатиот дел од Шпанија. Шпанија цело време ги искористува нејзините ресурси, не им дава поголема независност на институциите да одлучуваат и држи се под контрола. На Каталонец ако му кажеш дека е Шпанец ќе се навреди. Бар сите оние што ги познавам себеси се дефинираат како Каталонци и ништо повеќе. Плус тие имаат исто неразрешени ствари околу нивната историја, каде Каталонците не се сложуваат со тоа што Шпанија ја преставува целокупно за своја.
   
 19. GrevMk

  GrevMk Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 септември 2017
  Пораки:
  558
  Допаѓања:
  2.710
  Па тоа велам, ќе кажат уште од старт ви кажавме дека референдумот не ви е исправен. Плус ќе им качат спречување на полиција во извршување наредби. Каталонците ќе се криви за ова денес, не шпанците.
   
  На Justicija му/ѝ се допаѓа ова.
 20. melnicanecot

  melnicanecot Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 јуни 2016
  Пораки:
  255
  Допаѓања:
  783
  Пол:
  Машки
  Во однос на отцепување не важи правилото автономна регија него на цела Шпанија.
   
  На Bozica1980 и Justicija им се допаѓа ова.