1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Кревање минаре на Алипашината џамија во Охрид

Дискусија во 'Политика и настани' започната од Tanjamm, 24 мај 2019.

 1. Tanjamm

  Tanjamm Форумски идол

  Се зачлени на:
  6 октомври 2011
  Пораки:
  6.906
  Допаѓања:
  10.047
  Ова за мене е самоволие на ИВЗ и на муслиманските верници во Охрид. Сметам дека изградба на такво големо минаре, кое гледаме дека никој не го стопира ќе влијае луѓето полека, полека да го избегнуваат Охрид, не само домашните, туку и странските туристи. Едноставно ако го нарекуваат на митинзи политичарите Македонски Еруслалиме, сега не знам како да го викаат веќе. Што вие мислите?
   
  На SnowWhite8, elimkd и калин95 им се допаѓа ова.
 2. Bitter-Sweet

  Bitter-Sweet Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 мај 2010
  Пораки:
  12.181
  Допаѓања:
  70.097
  Пол:
  Женски
  Не гледам како минарето би било закана за угледот и статусот на градот. :?: Охрид е град најбогат со цркви и манастири, природни убавини кои ќе продолжат да привлекуваат туристи и покрај џамијата и минарето. Едно минаре е, не е крај на светот.
   
  Последна измена: 24 мај 2019
  На ♤the girl&, t.a.m., CameliaMiller и 5 други им се допаѓа ова.
 3. sjdgo

  sjdgo Форумски идол

  Се зачлени на:
  16 јули 2015
  Пораки:
  5.676
  Допаѓања:
  14.170
  Пол:
  Женски
  Вината ја наоѓам во охриѓани кои повторно избраа градоначалник од владејачката партија. Барем на изборите пред три недели да искажеа незадоволство, вака стои забележано дека мнозинството никако не се обиде да скршне од правецот во кој го водат. Сега, покрај сувото, ќе гори и суровото. Единствено во фактот што кај етничките Македонци од другите градови постои интерес за престој и имот во Охрид, останува надеж дека нема да се повтори судбината на Струга, ама ќе видиме како ќе се одвива. Не е добро.
   
  На Tanjamm и Alisa22 им се допаѓа ова.
 4. Tanjamm

  Tanjamm Форумски идол

  Се зачлени на:
  6 октомври 2011
  Пораки:
  6.906
  Допаѓања:
  10.047
  И мене на такво нешто ми личи. Освојување територии, така се почнува со едно минаре, и понатаму знаеме како оди работата. Друга работа, и српските медиуми пренесоа деновиве дека во Охрид има проблеми со минаре, и тие знаат кој и зошто тоа го прави, јасно им е, ете ти како утре ќе се создаде одбивност да не доаѓаат таму каде се крева минаре од 30 метри. Охриѓани требаше масовно да излезат и да запрат да се гради минаре на диво. Џабе цркви кога на крај со такво минаре ќе мислиш дека си во Истанбул, а не во Охрид. Охрид е убав, но има и делови од градот кои личат на гета и каде се шетаат забрадени жени, како којзнае каде си, да не заборавиме.
   
  На SnowWhite8, naturallmess и marchi-cool им се допаѓа ова.
 5. Maša8

  Maša8 Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 јануари 2018
  Пораки:
  119
  Допаѓања:
  458
  Пол:
  Женски
  Аман, аман. И тоа ви сметало. Нема пострашни работи во нашата држава, минарето било проблем. Срамота.
   
  На ♤the girl&, candy.cane, CameliaMiller и 11 други им се допаѓа ова.
 6. Someonespecial

  Someonespecial Free-minded aesthete

  Се зачлени на:
  17 ноември 2012
  Пораки:
  13.056
  Допаѓања:
  163.289
  Пол:
  Женски
  Големо чудо, ептен вредно за отварање цела нова тема.
  За политикава и освојувањава погоре најверојатно мислите на Албанците конкретно, иако не се само тие муслимани тука.
  Ако е едно минаре освојување и самоволие на ИВЗ, што се тогаш црквите на секој чекор во Скопје од страна на МПЦ?
  Двојни стандарди и необјективност, рака под рака со вера и национализам, како и секогаш.
   
  На ♤the girl&, CameliaMiller, Mrs.Styels и 6 други им се допаѓа ова.
 7. John Snow

  John Snow Форумски идол

  Се зачлени на:
  8 март 2016
  Пораки:
  4.874
  Допаѓања:
  52.815
  Пол:
  Машки
  Тоа е кога им ги полнат главите со апокалиптични филмови, поделби, федерализации па едно минаре го сметаат за маркирање територија *смајли што се крсти*
   
  На CameliaMiller, Mrs.Styels, piglet1 и 4 други им се допаѓа ова.
 8. Tea678

  Tea678 Популарен член

  Се зачлени на:
  9 март 2018
  Пораки:
  850
  Допаѓања:
  4.797
  Пол:
  Женски
  Уште што не ќе им текне, спречија крст да се изгради во скопска населба ама за ова нема проб се за нашите браќа :l: па уште некој споредува колку цркви ние сме имале во споредба со џамиите (facepalm)
   
  На Shmizla94 и Tanjamm им се допаѓа ова.
 9. staycalm

  staycalm Форумски идол

  Се зачлени на:
  4 август 2013
  Пораки:
  3.521
  Допаѓања:
  20.106
  Пол:
  Машки
  Досадни се со цркви и џамии веќе. Милион ги има. Особено па цркви, колку пари се фрлаат по сите градови за милион цркви ко демек леб ќе ни дадат па мора да има 5 во градот.
   
  На candy.cane, CameliaMiller, Mrs.Styels и 8 други им се допаѓа ова.
 10. WildMk

  WildMk Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 април 2018
  Пораки:
  37.685
  Допаѓања:
  283.079
  Како да не ќе го избегнувале туристи ради минарето.

  Да е до мене, повеќе нема да се изгради ни еден религијски објект во државава.
   
  На candy.cane, CameliaMiller, Mrs.Styels и 10 други им се допаѓа ова.
 11. Asdasovski

  Asdasovski Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 април 2019
  Пораки:
  1.252
  Допаѓања:
  1.599
  Немa штo дa се тревoжиме... И спoменикoт нa Алексaндaр Кaрaџoрџевиќ зaврши нa днoтo нa Oхридскoтo езерo се дружи сo рипчињa.
   
  На Shmizla94 му/ѝ се допаѓа ова.
 12. DAngel

  DAngel Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 март 2011
  Пораки:
  11.211
  Допаѓања:
  56.897
  :rofl:
   
  На Maša8, Lianna Anna и Scott Weiland им се допаѓа ова.
 13. lovestoneddd

  lovestoneddd Форумски идол

  Се зачлени на:
  14 април 2018
  Пораки:
  4.226
  Допаѓања:
  39.375
  Пол:
  Женски
  Еден ден без стрес да ми помине, едееенннннн :doh:
   
  На candy.cane, CameliaMiller, JollyGirl и 6 други им се допаѓа ова.
 14. Scott Weiland

  Scott Weiland Популарен член

  Се зачлени на:
  3 април 2018
  Пораки:
  2.292
  Допаѓања:
  10.227
  Пол:
  Машки
  Религиски објекти да хранеа бездомници/сиромави па да е ок. Иначе пари бесцелно потрошени.
   
  На candy.cane, Amellie13, CameliaMiller и 6 други им се допаѓа ова.
 15. Tanjamm

  Tanjamm Форумски идол

  Се зачлени на:
  6 октомври 2011
  Пораки:
  6.906
  Допаѓања:
  10.047
  А забораваат дека многу од тие џамии се на диво, исто како и минарето. Докажано од институции, јавно поткрепено со изјави на функционери.
   
 16. DAngel

  DAngel Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 март 2011
  Пораки:
  11.211
  Допаѓања:
  56.897
  За минарето се фативте, а за тоа што УНЕСКО го стави Охрид на листата на загрозено културно наследство на ни еден не ви чукна.
  Нема минарето да избрка туристи, ама опомената од УНЕСКО и те како брка.
  Гајле ви е вам, ќе речете наместено е.
  Супер е Охрид, ова овие од УНЕСКО намерно го прават за да свртат внимание од минарето.
   
  На candy.cane, CameliaMiller, Mrs.Styels и 17 други им се допаѓа ова.
 17. Tanjamm

  Tanjamm Форумски идол

  Се зачлени на:
  6 октомври 2011
  Пораки:
  6.906
  Допаѓања:
  10.047
  Палење на трска, дивоградби, минаре, и што уште не, и оправдана е реакцијата на УНЕСКО, но на властите не им е гајле штом дозволуваат да се гради на диво.
   
  На Shmizla94 и baba Rada им се допаѓа ова.
 18. daylight

  daylight Популарен член

  Се зачлени на:
  22 декември 2011
  Пораки:
  3.027
  Допаѓања:
  3.938
  За домашните не знам, но странските дефинитивно нема да го одбегнуваат Охрид туку уште повеќе ќе навалат. Имено тие работи ги дожвуваат како егзотични.
  И понатака ќе продолжат да го нарекуваат така затоа што и градот Ерусалим има повеќе џамии. Интересно би било да почнат Ерусалим да го викаат Охрид, ама немаат езеро :P

  Инаку мое лично мислење: поим немав дека во Охрид имало и муслимани (за Струга знаев) додека не стана актуелно ова. Мислам дека сепак зад сето стои политика и веројатно помодарство...
  На народот не му требаат џамии и цркви туку подобар живот. Ете во Ерусалим толку многу синагоги, џамии и цркви имаат а сепак се водат војни таму, па каква корист тогаш од таквите објекти?

  Живот според Божјите закони не значи изградба и посета на верски објекти, туку живот во мир со луѓето и природата и несебично помагање едни со други.
   
  На candy.cane, tessie, baba Rada и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 19. Tanjamm

  Tanjamm Форумски идол

  Се зачлени на:
  6 октомври 2011
  Пораки:
  6.906
  Допаѓања:
  10.047
  Пред некоја година кога бевме преку лето во Охрид, џамијата во Охрид во чаршија грмеше пред 17 часот, и навистина не личи за туристички град толку гласна молитва. Седнал некој да пие кафе и да му ечи во уши пеење на оџа. Грешиш дека нема да ги одврати странците да го посетуваат. Тоа минаре од 25 метри ќе го дрма цел Охрид, а читав коментари на странски форум, балкански каде споделуваат искуства за Охрид, ќе им пречи, странците се информираат каде патуваат. И не е дека Охрид е идеален, сум сретнала и странци кои велат поубав е од другите градови затоа што има езеро, но не се нешто запрепастени како тоа е многу убаво. Странците кои доаѓаат од развиени земји, очекуваат повеќе, се жалат на сообраќај, гужви, лоши патишта, немање паркинг во Охрид, а некаде и смет. Така да далеку е од идеално како што ние мислиме.
   
  На Shmizla94 му/ѝ се допаѓа ова.
 20. WildMk

  WildMk Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 април 2018
  Пораки:
  37.685
  Допаѓања:
  283.079
  Ич нека не идат Балканци на кои им смета... Си имаме тука такви, не ни требаат и нивните.
   
  На candy.cane, CameliaMiller, Mrs.Styels и 3 други им се допаѓа ова.