1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Креми за лице со заштитен фактор (SPF)

Дискусија во 'Лице' започната од Mishela, 1 јуни 2019.

 1. Mishela

  Mishela Модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  19 август 2010
  Пораки:
  18.181
  Допаѓања:
  79.912
  Пол:
  Женски
  Верувам дека на сите ни е познато колку правилната заштита од сонцето игра улога во однос на здравјето на нашата кожа, како на телото така и на лицето, кое пак навистина е најизложено на сите дејствија на сончевата светлина во текот на целата година.

  Наша должност секако останува да обезбедиме соодветна заштита од штетните УВ зрачења и со оглед на зголемениот интерес за дискусија од овој тип, сакам оваа тема да послужи како основа за во неа да се редат муабети околу правилен избор на крема за лице со заштитен фактор, за различните типови на кожа.


  Повелете и споделете ги вашите искуства и прашања во однос на кремите со заштитни фактори наменети за кожата на лицето.
   
  На Elena69221, Animali, maaraa96 и 8 други им се допаѓа ова.
 2. Minci13

  Minci13 Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 април 2018
  Пораки:
  593
  Допаѓања:
  2.323
  Пол:
  Женски
  Sakav da ja zemam na Mustela kremata so zastiten faktor..Citav odlicna recenzija na instagram profilot Katzzia za nea i otidov vo Zegin mi kazaa ne e za tebe imas mrsna koza so pori toa e za deca..
  Pa sakav da prasam dali nekoja koristela Eucerin so zastiten faktor?
  Veke imam problematicna koza i strav mi e porite da ne mi gi zatne ili break outs dodatni.. :)
   
 3. violetblue

  violetblue Популарен член

  Се зачлени на:
  12 февруари 2010
  Пораки:
  1.748
  Допаѓања:
  5.341
  Eucerin Oil Control 50+ заштите фактор. Навистина не ја масти кожат на лицето. Прелесна е, воопшто не се чуствува на лицето и се впива веднаш без да остава бел или масен слој.
   
  На Tanjamm, Animali, senza.parole и 5 други им се допаѓа ова.
 4. senza.parole

  senza.parole Форумски идол

  Се зачлени на:
  22 септември 2010
  Пораки:
  3.233
  Допаѓања:
  22.009
  Пол:
  Женски
  Кажете ми, ве молам, мислење за составов на Eucerin со 50-ка фактор, пред да си лупнам парички на нешто што појма неам дали ќе ми одговара. Најмногу ми е поради фактот што не е природен, камоли органски...

  E8143A9A-68D6-44D3-A650-F6DA13E8BDB6.jpeg
   
 5. Mishela

  Mishela Модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  19 август 2010
  Пораки:
  18.181
  Допаѓања:
  79.912
  Пол:
  Женски
  Јас ја користам оваа од Каротен за осетлива кожа.
  Најбитно ми е кремата да биде со ЗФ50, другото така-така.
  [​IMG]

  Лани ја користев истава крема, ми беше одлична и не забележав некои несакани реакции во однос на затнати пори или зголемено лачење на маснотија по Т-зоната, иако имав далеку помасна кожа.

  За баш мрсна кожа не знам колку ќе одговара, ама најдобро од сè е што не остава бело, убаво се впива и хидратантна е. Одлична ми е како подлога за пудра или ББ-крема, па си купив нова и неа ќе ја користам и оваа година.
   
  На hermosa, eli25 и Doozy им се допаѓа ова.
 6. Amelia

  Amelia Популарен член

  Се зачлени на:
  12 септември 2010
  Пораки:
  2.078
  Допаѓања:
  1.530
  И јас барам со заштитен фактор, биодерма ми препорачаа, но многу е скапа 1300, се мислам за eucerin или некоја друга. Кај нас никаде нема со заштитен фактор, во зегин само eucerin имаше
   
 7. koritsaki

  koritsaki Moderator Член на тимот

  Се зачлени на:
  1 март 2010
  Пораки:
  17.305
  Допаѓања:
  99.755
  Пол:
  Женски
  Штом има отворена тема за кремиве со спф ќе пишам повторно :)
  Моментално ја користам оваа крема , од лани ми е и остана уште малку да ја потрошам. За сите типови кожа пишува дека е , но остава еден сјај од како ќе се упие , јас иако имам мрсна кожа не ми смета воопшто , важно не ми ја мрси кожата. Наменета е за возраст 28+
  [​IMG]
  Ја имам користено и оваа , втората од десно , наменета е за мрсна кожа и не светам воопшто цел ден. Многу ми се допаѓа ја имам користено 2-3 пати досега. Кремиве сега за сега ги нема во Македонија , најблиску може да се најдат во аптеките во Грција. Општо производиве се природни , не содржат силикони и сл хемии.

  [​IMG]
   
  На hermosa, Bozica1980, Doozy и 2 други им се допаѓа ова.
 8. sorbet

  sorbet Популарен член

  Се зачлени на:
  18 март 2017
  Пораки:
  577
  Допаѓања:
  5.268
  Не ми ги стеснува порите, но не дава таков масен ефект како останатите креми со ЗФ што сум ги користела. Баш е лесна кремата и има дискретен мирис.

  Јас сум презадоволна, ова ми е второ пакување и верувам дека ќе продолжам да ја користам во иднина.
   
  На senza.parole му/ѝ се допаѓа ова.
 9. lejlla

  lejlla Популарен член

  Се зачлени на:
  27 октомври 2013
  Пораки:
  975
  Допаѓања:
  2.361
  Денес баш бев во Zegin и ептен ми ја испофалија кремата на Frezyderm, Sun Screen Velvet со висок заштитен фактор 50+, дерматолошки испитана, водоотпорна и без парабени, ја купив па ќе видиме :)
   
 10. Harper

  Harper Популарен член

  Се зачлени на:
  11 април 2018
  Пораки:
  593
  Допаѓања:
  7.154
  Пол:
  Женски
  Колку пари беше? :)
   
 11. poppie

  poppie Популарен член

  Се зачлени на:
  17 јануари 2010
  Пораки:
  759
  Допаѓања:
  6.495
  Ми се појавија кафени флеки на челото. Може ли да ми предложи некој добра хидратантна крема за сува кожа со заштитен фактор. Фала :)
   
 12. Amaris

  Amaris Популарен член

  Се зачлени на:
  15 април 2014
  Пораки:
  367
  Допаѓања:
  1.019
  Јас ја користам Uriage Bariesun SPF 50+ и сум задоволна од неа, за сува и чувствителна кожа е.

  [​IMG]

  Пред некој ден ја купив и таа на Биодерма, Bioderma PhotoDerm Max SPF 50+ ама сеуште ја немам пробано, чекам да ја дотрошам таа на Uriage.
  [​IMG]
   
  На Maya12 и poppie им се допаѓа ова.
 13. LittleChili

  LittleChili Популарен член

  Се зачлени на:
  29 мај 2013
  Пораки:
  507
  Допаѓања:
  2.213
  Супер тема.:clap:
  Во другата тема имав поставено, ми немаше никој одговорено, па тука доколку некој има искуство може да сподели.
   
 14. MiAmor

  MiAmor Популарен член

  Се зачлени на:
  17 јануари 2013
  Пораки:
  658
  Допаѓања:
  2.570
  Пол:
  Женски
  Која цена се овие креми за лице и дали ги има во сите аптеки во грција,за 2 недели ќе одам па да знам дали од тука да зеам или од таму
   
  На koritsaki му/ѝ се допаѓа ова.
 15. koritsaki

  koritsaki Moderator Член на тимот

  Се зачлени на:
  1 март 2010
  Пораки:
  17.305
  Допаѓања:
  99.755
  Пол:
  Женски

  Околу 20 евра се без попуст , а често ги начекувам на попуст во аптеките за околу 12-13 евра :) ги има во сите аптеки :)
   
  На Bozica1980 и MiAmor им се допаѓа ова.
 16. lejlla

  lejlla Популарен член

  Се зачлени на:
  27 октомври 2013
  Пораки:
  975
  Допаѓања:
  2.361
  700-800 ден. незнам точно, земав и др. ствари :)
   
 17. Kimberly11

  Kimberly11 Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 септември 2015
  Пораки:
  6.669
  Допаѓања:
  25.208
  Пол:
  Женски
  Јас ги гледав на Логона,планирам таков да си земам за лице само затоа што имам лошо искуство со други фактори пример на Нивеа страшно се исфрлав по лицето и ми го мрсеше многу..
   
 18. marchi-cool

  marchi-cool Форумски идол

  Се зачлени на:
  23 април 2017
  Пораки:
  6.722
  Допаѓања:
  14.009
  Пол:
  Женски
  Јас имам користено само од Lea крема за лице со 50 спф и не ме разочара.
   
  На Tanjamm, poppie и Arja им се допаѓа ова.
 19. Arja

  Arja Популарен член

  Се зачлени на:
  9 март 2016
  Пораки:
  828
  Допаѓања:
  1.349
  Пол:
  Женски
  И јас ја имам користено истата и супер е. Моментално користам најобична крема за сончање од Леа со СПФ20, плус и пудрата и бронзерот се со СПФ15 така што мислам завршуваат супер работа.
   
  На marchi-cool му/ѝ се допаѓа ова.
 20. scorpias

  scorpias Популарен член

  Се зачлени на:
  28 април 2014
  Пораки:
  372
  Допаѓања:
  4.411
  Пол:
  Женски
  41ZySf20QpL.jpg
  Кремата на фармаси ја имате ли користено? Козметичарката ми ја предложи демек дека била супер крема за солидна цена за 50ка фактор ( мислам дека околу 300 и нешто денари е )