1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Креми за лице со заштитен фактор (SPF)

Дискусија во 'Лице' започната од Mishela, 1 јуни 2019.

  1. Mishela

    Mishela Модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    19 август 2010
    Пораки:
    18.584
    Допаѓања:
    80.670
    Пол:
    Женски
    Верувам дека на сите ни е познато колку правилната заштита од сонцето игра улога во однос на здравјето на нашата кожа, како на телото така и на лицето, кое пак навистина е најизложено на сите дејствија на сончевата светлина во текот на целата година.

    Наша должност секако останува да обезбедиме соодветна заштита од штетните УВ зрачења и со оглед на зголемениот интерес за дискусија од овој тип, сакам оваа тема да послужи како основа за во неа да се редат муабети околу правилен избор на крема за лице со заштитен фактор, за различните типови на кожа.


    Повелете и споделете ги вашите искуства и прашања во однос на кремите со заштитни фактори наменети за кожата на лицето.
     
    На Elena69221, Animali, maaraa96 и 8 други им се допаѓа ова.
  2. Minci13

    Minci13 Популарен член

    Се зачлени на:
    22 април 2018
    Пораки:
    594
    Допаѓања:
    2.324
    Пол:
    Женски
    Sakav da ja zemam na Mustela kremata so zastiten faktor..Citav odlicna recenzija na instagram profilot Katzzia za nea i otidov vo Zegin mi kazaa ne e za tebe imas mrsna koza so pori toa e za deca..
    Pa sakav da prasam dali nekoja koristela Eucerin so zastiten faktor?
    Veke imam problematicna koza i strav mi e porite da ne mi gi zatne ili break outs dodatni.. :)
     
  3. violetblue

    violetblue Популарен член

    Се зачлени на:
    12 февруари 2010
    Пораки:
    1.791
    Допаѓања:
    5.425
    Eucerin Oil Control 50+ заштите фактор. Навистина не ја масти кожат на лицето. Прелесна е, воопшто не се чуствува на лицето и се впива веднаш без да остава бел или масен слој.
     
    На Tanjamm, Animali, senza.parole и 5 други им се допаѓа ова.
  4. senza.parole

    senza.parole Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 септември 2010
    Пораки:
    3.457
    Допаѓања:
    22.796
    Пол:
    Женски
    Кажете ми, ве молам, мислење за составов на Eucerin со 50-ка фактор, пред да си лупнам парички на нешто што појма неам дали ќе ми одговара. Најмногу ми е поради фактот што не е природен, камоли органски...

    E8143A9A-68D6-44D3-A650-F6DA13E8BDB6.jpeg
     
  5. Mishela

    Mishela Модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    19 август 2010
    Пораки:
    18.584
    Допаѓања:
    80.670
    Пол:
    Женски
    Јас ја користам оваа од Каротен за осетлива кожа.
    Најбитно ми е кремата да биде со ЗФ50, другото така-така.
    [​IMG]

    Лани ја користев истава крема, ми беше одлична и не забележав некои несакани реакции во однос на затнати пори или зголемено лачење на маснотија по Т-зоната, иако имав далеку помасна кожа.

    За баш мрсна кожа не знам колку ќе одговара, ама најдобро од сè е што не остава бело, убаво се впива и хидратантна е. Одлична ми е како подлога за пудра или ББ-крема, па си купив нова и неа ќе ја користам и оваа година.
     
    На hermosa, eli25 и Doozy им се допаѓа ова.
  6. Amelia

    Amelia Популарен член

    Се зачлени на:
    12 септември 2010
    Пораки:
    2.114
    Допаѓања:
    1.559
    И јас барам со заштитен фактор, биодерма ми препорачаа, но многу е скапа 1300, се мислам за eucerin или некоја друга. Кај нас никаде нема со заштитен фактор, во зегин само eucerin имаше
     
  7. koritsaki

    koritsaki Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    17.899
    Допаѓања:
    103.026
    Пол:
    Женски
    Штом има отворена тема за кремиве со спф ќе пишам повторно :)
    Моментално ја користам оваа крема , од лани ми е и остана уште малку да ја потрошам. За сите типови кожа пишува дека е , но остава еден сјај од како ќе се упие , јас иако имам мрсна кожа не ми смета воопшто , важно не ми ја мрси кожата. Наменета е за возраст 28+
    [​IMG]
    Ја имам користено и оваа , втората од десно , наменета е за мрсна кожа и не светам воопшто цел ден. Многу ми се допаѓа ја имам користено 2-3 пати досега. Кремиве сега за сега ги нема во Македонија , најблиску може да се најдат во аптеките во Грција. Општо производиве се природни , не содржат силикони и сл хемии.

    [​IMG]
     
    На hermosa, Bozica1980, Doozy и 2 други им се допаѓа ова.
  8. sorbet

    sorbet Популарен член

    Се зачлени на:
    18 март 2017
    Пораки:
    577
    Допаѓања:
    5.268
    Не ми ги стеснува порите, но не дава таков масен ефект како останатите креми со ЗФ што сум ги користела. Баш е лесна кремата и има дискретен мирис.

    Јас сум презадоволна, ова ми е второ пакување и верувам дека ќе продолжам да ја користам во иднина.
     
    На senza.parole му/ѝ се допаѓа ова.
  9. lejlla

    lejlla Популарен член

    Се зачлени на:
    27 октомври 2013
    Пораки:
    978
    Допаѓања:
    2.362
    Денес баш бев во Zegin и ептен ми ја испофалија кремата на Frezyderm, Sun Screen Velvet со висок заштитен фактор 50+, дерматолошки испитана, водоотпорна и без парабени, ја купив па ќе видиме :)
     
  10. Harper

    Harper Популарен член

    Се зачлени на:
    11 април 2018
    Пораки:
    619
    Допаѓања:
    7.395
    Пол:
    Женски
    Колку пари беше? :)
     
  11. poppie

    poppie Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2010
    Пораки:
    759
    Допаѓања:
    6.496
    Ми се појавија кафени флеки на челото. Може ли да ми предложи некој добра хидратантна крема за сува кожа со заштитен фактор. Фала :)
     
  12. Amaris

    Amaris Популарен член

    Се зачлени на:
    15 април 2014
    Пораки:
    370
    Допаѓања:
    1.025
    Јас ја користам Uriage Bariesun SPF 50+ и сум задоволна од неа, за сува и чувствителна кожа е.

    [​IMG]

    Пред некој ден ја купив и таа на Биодерма, Bioderma PhotoDerm Max SPF 50+ ама сеуште ја немам пробано, чекам да ја дотрошам таа на Uriage.
    [​IMG]
     
    На Maya12 и poppie им се допаѓа ова.
  13. LittleChili

    LittleChili Популарен член

    Се зачлени на:
    29 мај 2013
    Пораки:
    509
    Допаѓања:
    2.227
    Супер тема.:clap:
    Во другата тема имав поставено, ми немаше никој одговорено, па тука доколку некој има искуство може да сподели.
     
  14. MiAmor

    MiAmor Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2013
    Пораки:
    658
    Допаѓања:
    2.570
    Пол:
    Женски
    Која цена се овие креми за лице и дали ги има во сите аптеки во грција,за 2 недели ќе одам па да знам дали од тука да зеам или од таму
     
    На koritsaki му/ѝ се допаѓа ова.
  15. koritsaki

    koritsaki Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 март 2010
    Пораки:
    17.899
    Допаѓања:
    103.026
    Пол:
    Женски

    Околу 20 евра се без попуст , а често ги начекувам на попуст во аптеките за околу 12-13 евра :) ги има во сите аптеки :)
     
    На Bozica1980 и MiAmor им се допаѓа ова.
  16. lejlla

    lejlla Популарен член

    Се зачлени на:
    27 октомври 2013
    Пораки:
    978
    Допаѓања:
    2.362
    700-800 ден. незнам точно, земав и др. ствари :)
     
  17. Kimberly11

    Kimberly11 Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 септември 2015
    Пораки:
    6.670
    Допаѓања:
    25.216
    Пол:
    Женски
    Јас ги гледав на Логона,планирам таков да си земам за лице само затоа што имам лошо искуство со други фактори пример на Нивеа страшно се исфрлав по лицето и ми го мрсеше многу..
     
  18. marchi-cool

    marchi-cool Форумски идол

    Се зачлени на:
    23 април 2017
    Пораки:
    6.889
    Допаѓања:
    14.246
    Пол:
    Женски
    Јас имам користено само од Lea крема за лице со 50 спф и не ме разочара.
     
    На Tanjamm, poppie и Arja им се допаѓа ова.
  19. Arja

    Arja Популарен член

    Се зачлени на:
    9 март 2016
    Пораки:
    830
    Допаѓања:
    1.349
    Пол:
    Женски
    И јас ја имам користено истата и супер е. Моментално користам најобична крема за сончање од Леа со СПФ20, плус и пудрата и бронзерот се со СПФ15 така што мислам завршуваат супер работа.
     
    На marchi-cool му/ѝ се допаѓа ова.
  20. scorpias

    scorpias Популарен член

    Се зачлени на:
    28 април 2014
    Пораки:
    375
    Допаѓања:
    4.413
    Пол:
    Женски
    41ZySf20QpL.jpg
    Кремата на фармаси ја имате ли користено? Козметичарката ми ја предложи демек дека била супер крема за солидна цена за 50ка фактор ( мислам дека околу 300 и нешто денари е )