1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Крлежи и како да ги спасите миленичињата од нив?

Дискусија во 'Дом' започната од mil4ence, 3 јуни 2013.

 1. mil4ence

  mil4ence Истакнат член

  Се зачлени на:
  15 јуни 2012
  Пораки:
  265
  Допаѓања:
  173
  Се закачил крлеж на вашето милениче или животинче од надвор?
  Оваа тема е за како да го спасите миленикот/животното од овие штетници.
  Па да почнеме...

  Потребни материјали:
  ~Алкохол;
  ~Памук или памучно стапче;
  ~Пинцета/чупалица за веѓи;
  ~Завој.

  Постапки:
  *Морате да бидете сигурни дека животното НЕ е агресивно. За секој случај (ако е куче) врзетре го завојот околу муцката на кучето зошто при вадењето на крлежот може да биде болно и стресно за него.
  *Намачкајте го крлежот со памучно стапче, односно памук со алкохол (тоа помага да се зашемети крлежот).
  *Веднаш потоа, со пинцетата вртете го крлежот од обратна страна на стрелките на часовникот и тој самиот ќе попушти и ќе се извади. На прв обид ќе биде по тешко, но потоа ќе биде како да сте го правеле тоа 100 пати. :) ;)
   
 2. mil4ence

  mil4ence Истакнат член

  Се зачлени на:
  15 јуни 2012
  Пораки:
  265
  Допаѓања:
  173
  Луѓе, подобро да ја избришам темава.. :doh:
  Па пуштете некој одговор, пишете да не имате некоја друга идеја....
  Ако не се сложувате со мене поправете ме кажете ми не се лутам :)
   
 3. Brennan15

  Brennan15 Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 мај 2013
  Пораки:
  103
  Допаѓања:
  27
  До сега мене кучето ми има само еднаш фатено крлеж, и брзо на ветеринар го извадија. Ми беше страв сама да го вадам.. Периодов е најважна добра заштита со ампула или квалитетна огрлица! Никако надвор кучето доколку нема заштита од крлежи и слични паразити!
   
  На mil4ence му/ѝ се допаѓа ова.
 4. Danyellah

  Danyellah Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 октомври 2011
  Пораки:
  9
  Допаѓања:
  8
  Тука има напишано некои интересни совети:
  http://bambibrigada.com/2012/05/11/kako ... -krlezite/
  Јас за моето куче користам ампула, а и скоро секој ветеринар препорачува ампула, но сепак зависи колку е имун крлежот, затоа задолжителна проверка после прошетка. :)
   
  На mil4ence му/ѝ се допаѓа ова.
 5. kikkki

  kikkki Популарен член

  Се зачлени на:
  31 март 2012
  Пораки:
  2.733
  Допаѓања:
  4.812
  Моето,ми фати пред скоро месец еден крлеж,и сама му го извадив.
  Со масло,и пинцета,целосно го извадив,а следниот ден го однесов на ветеринар и немаше ништо,и одтогаш користам ампула Протектор,ама читав дека многу ја фалат и Фронтлајн ампулата,па имаме уште за цели три месеци,на пролет,ќе му земам Фронтлајн.
   
  На mil4ence му/ѝ се допаѓа ова.
 6. a.c.k.a

  a.c.k.a Популарен член

  Се зачлени на:
  27 септември 2011
  Пораки:
  816
  Допаѓања:
  608
  јас на моето прво му ставав прашок,но го снемало па почнав со ампула го прскам скоро секој ден бидејки заборавам :)
   
  На mil4ence му/ѝ се допаѓа ова.