1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Куманово

Дискусија во 'Патувања и одмори' започната од The-Queen, 17 јули 2012.

 1. The-Queen

  The-Queen Популарен член

  Се зачлени на:
  10 јули 2010
  Пораки:
  2.139
  Допаѓања:
  2.422
  Неколку дена гледав и не најдов ваква тема, а гледам има теми за повеќето градови. Епа редно е и за Куманово, да продискутираме малце за градот, луѓето, животот во Куманово, историјата, случувањата, новостите...

  [​IMG]

  Јас сум кумановка по татко, велешанка по мајка. Имам многу роднини во Куманово и јас си го сакам Куманово како мој роден град. Си ги сакам и луѓето, многу ми се позитивни (барем оние што ги познавам), весели, шегаџии.
  Па Куманово е и познат како град на шегата, секако по батко Ѓорѓија.
  [​IMG]

  Познат е и по четирите бандери. Куде тумбе с'с четири бандере ( иако многу викаат куде тумбе с'с три бандере, правилно си е с'с четири бандере).
  Мислам дека и главно овележје на Куманово се овие бандери.
  [​IMG]


  Па кумановци и кумановке (и сите други) , повелете да продискутираме за Куманово. :)
   
  На bumbi и Mermaid90 им се допаѓа ова.
 2. The-Queen

  The-Queen Популарен член

  Се зачлени на:
  10 јули 2010
  Пораки:
  2.139
  Допаѓања:
  2.422
  Кумановке бре куде сте, зар туј нема кумановки? Дај кажете, пофалете си га Куманово :D

  Еве една песна за Батко Ѓорѓија, кумановски симбол.

  Песна за Батка
  Ед`н е бија Батко Ѓорѓија, ед`н е бија кумановски мераклија,
  Туј много невесте е водија, туј много ракију е испија.
  Нек дојде свак мераклија, нека каже какву ракију е пија.
  Од Батка аманет е останаја, мерак цену никад не е имаја.
  Свак сака
  Ед`н пут да пројде,
  Л`но после
  Од куде Тумбу ќе дојде.
   
  На AnjaLazanja му/ѝ се допаѓа ова.
 3. Lux

  Lux Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 ноември 2009
  Пораки:
  7.094
  Допаѓања:
  6.347
  Пол:
  Женски
  Не сум била во Куманово, но сакам некогаш да појдам.
  Луѓето од таму ми се многу интересни, а посебно дијалектот ми е интересен и уживам да го слушам. :)
   
 4. Hipster

  Hipster Форумски идол

  Се зачлени на:
  8 јули 2011
  Пораки:
  5.775
  Допаѓања:
  22.395
  Пол:
  Женски
  Ти кажува виц кумановец, вицот не е ништо посебно, ама од акценотот неможеш да не се помочаш од смеење :rofl: Секој виц на кумановски ми е смешен :D
  И луѓето се топ, барем тие што ги познавам се позитивни и секогаш насмеани.
  Имам другарка која во 3то се пресели од Куманово во Скопје, до ден денес ми е еден од нaј интересните луѓе, татко и е глумец и секогаш не засмејуваше со некои скечеви. Етен ведар човек и позитивен.
  Сега бев во Куманово, т.е во викендица во едно кумановски село, но на враќање наминавме во Куманово на кафе.
  Симпатечен град, но урата на луѓето и нивната ведрина го прави градот посебен.
  Колку се смеев на зборчето пое кога прв пат го чув, особено кога го кажува кумановец :rofl:
  Дечко ми има потекло од баба му од Куманово и стално ја имитира кога збори, оригнал Кумановец :D
  Само се зачудив од едно нешто, многу се во Куманово двојазично, болници, маркети, :(
  За жал работите се промениле од порано.
   
 5. Hkikica

  Hkikica Истакнат член

  Се зачлени на:
  8 јуни 2012
  Пораки:
  989
  Допаѓања:
  676
  Зошто нас кумановке не викав уличарке ? Па куде да идемо ,по ќерамиде ..
  Ако ти га друму една све китке ќе ги збереш ..
  хахха
  Ваљда е правилно .. :)
  Од страна на мајка ми сум дел кумановка т.е баба ми е од куманово ..Цепки народ се ..
   
 6. Dvolicen

  Dvolicen Популарен член

  Се зачлени на:
  1 јуни 2012
  Пораки:
  1.431
  Допаѓања:
  3.485
  еден виц на ку-ски :D

  Дечко: - Девојче татко ти терориста ли е?
  Девојка: - Аа знам гу ја финту, па да кажеш дека сам права бомба *_*
  Дечко: - Не, него ружна си како талибан!
   
  На Abeja му/ѝ се допаѓа ова.
 7. anastasijaki

  anastasijaki Форумски идол

  Се зачлени на:
  2 февруари 2011
  Пораки:
  4.574
  Допаѓања:
  35.897
  Пол:
  Женски
  Ај некој збор и од идната кумановка :wasntme: :P Прв пат отидов во градов кога ханито ме викна на гости кај него :D И првиот впечаток ми беше :o јас овде не стапнувам повеќе :tmi: навистина се разочарав многу од автобуската станица, прегрда е , страшна дури, затоа веќе не се симнувам таму :lol: Градот како град многу мал ми е, центарот ќе го поминеш за помалце од 10 минути, али онака плоштадот е интересен, кејот исто така е убаво направен. Недостаток е тоа што има многу малце местенца за седење, се исти луѓе се вртат, се исти фаци гледаш |( Многу малце се инвестира во градот, ништо не се прави, оној градоначалникот не го бива за ништо, ми кажуваше дечко ми дека улицата кај нив му требало години да ја направи :worried: Сега во последно време се градат многу згради, на секој чекор никнуваат нови згради, али сепак во градот некако не се вложува :(
  Што е тука е, ќе морам да се навикнувам на него :D
   
 8. Special.Someone

  Special.Someone Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 август 2011
  Пораки:
  943
  Допаѓања:
  634
  јас во куманово си имам роднини и секогаш за илинден идам кај нив и градот ми е многу убав за шетање :)
   
 9. Mermaid90

  Mermaid90 Популарен член

  Се зачлени на:
  27 февруари 2012
  Пораки:
  1.045
  Допаѓања:
  980
  Има кумановке,има,како нема :D
  Ја сам од Куманово и много си га сакам град! Куманово Куманово во срцетооо :D :D
  А управосте дека треба повише да се инвестира,нема много место за искачање за млади,неколко кафиќа и толко.И све едни исти људи гледаш,уфилмани деца,авганистанци,девојке што мислив дека су глумице од Холивуд и сл.ама има и нормални људи-како на пример ЈА :D :D
  И кој не е дошја обавезно да дојде,па и ми имамо споменици за сликање не само у Скопје :P
   
  На MarcheloGirl и Abeja им се допаѓа ова.
 10. Hkikica

  Hkikica Истакнат член

  Се зачлени на:
  8 јуни 2012
  Пораки:
  989
  Допаѓања:
  676
   

  Прикачени фајлови:

 11. manja666

  manja666 Популарен член

  Се зачлени на:
  23 септември 2011
  Пораки:
  1.142
  Допаѓања:
  17.998
  Тој е тој . Најчеста кумановска слика .
   

  Прикачени фајлови:

  На Hkikica и Mermaid90 им се допаѓа ова.
 12. bumbi

  bumbi Популарен член

  Се зачлени на:
  3 јануари 2010
  Пораки:
  494
  Допаѓања:
  259
  Пол:
  Женски
  Автобуска да е крш - крш е, али колко што ја знам у скоро време ќе се реновира. А друго не знам што ви фали, кеј какв беше, а какв е сга да не зборимо. Треќа македонска се среди, базен се прави, плоштад си е ок.. мене ме само нервира што нема више Стрит Фест, иначе друго ми е по кеф.
   

  Прикачени фајлови:

  • kumanovo_01.gif
   kumanovo_01.gif
   Големина на фајлот:
   76 KB
   Прегледи:
   703
  На Domakica и MarcheloGirl им се допаѓа ова.
 13. kravce

  kravce Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 јануари 2012
  Пораки:
  3.677
  Допаѓања:
  51.753
  Сум била само еднаш, на стрит фестивалот и нормално дека многу убаво си поминав :)
  Куманово како Куманово, по градби, згради, улици, како секое Македонско гратче. Ама народот...ееее народот :D Кумановци ми се многу супер, смешки, насмеани, специфични, единствени. Заради нив Куманово ми е посебен град, многу ми се мили Кумановци :)
   
  На crazylady, Sweetheart87 и PeaceLoveBasketball им се допаѓа ова.
 14. thinkerbell

  thinkerbell Популарен член

  Се зачлени на:
  20 ноември 2010
  Пораки:
  1.834
  Допаѓања:
  11.092
  Пол:
  Женски
  Какви спомени имам од Куманово...
  Мене ми е убав градот, можеби затоа што имам многу драги луѓе таму. Мислев дека Куманово има само едни семафори, ама види мајката десетици има :lol: .
  Јас го доживувам како доста лавиринтест град, а кога на тоа ќе додадеме дека и не се снаоѓам баш во простор, мене ми треба придружник.
  Цените, ах цените... Половина од Скопје. Излегувам во Куманово и сосема ми се доволни 500 денари.
  Пример, чевлите на Биана се минимум 500 денари поефтини. Пиеш кафица за 50 денари. Такси не мораш да земаш, а ако сакаш и тоа е 50 денари.
  Го сакам Куманово. Луѓето се специфични таму, интересни (тие што не се во Афганистан).
  Мажи некогаш ретко да видиш, нели на печалба се сите, а жените на истите се така дотерани, госпоЏи, носот им е кренат повеќе од ѕвездите, седат на кафе со децата, ама не се заинтересирани за нив, поважен е денешниот маникир.
  Таквите, пу пу, не ги сакам.
   
  На Ariel му/ѝ се допаѓа ова.
 15. The-Queen

  The-Queen Популарен член

  Се зачлени на:
  10 јули 2010
  Пораки:
  2.139
  Допаѓања:
  2.422
 16. The-Queen

  The-Queen Популарен член

  Се зачлени на:
  10 јули 2010
  Пораки:
  2.139
  Допаѓања:
  2.422
  Отишја кумановац куде комшију, и овј културно човек га прашаја:
  -Комшо, што ќе се напиеш?
  -Па може едну ракију пред пиво, док да биде кафе :rofl:
   
  На AnjaLazanja му/ѝ се допаѓа ова.
 17. Nice.girl

  Nice.girl Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 март 2010
  Пораки:
  111
  Допаѓања:
  34
  Пол:
  Женски
  Има и други од Куманово, како не нема, сигурно не су гу виделе тему па затој не пишуев.
  Иначе тој што кажуете за авганистанци е тачно, што е сурова реалност овде куде нас ама снајди се па живи, само што криво ми е што од како ќе отидев тамо забравив да се понашав како људи па изигравав еве што сам.
  Град како град ок е, порано беше катастрофа, а сга е среден много повише, а може још много да се инвестира за подобри места за шетање ама тој е што е..Поздрав од едну нормалну кумановку..
   
  На redheaded му/ѝ се допаѓа ова.
 18. Ariel

  Ariel Форумски идол

  Се зачлени на:
  7 декември 2009
  Пораки:
  5.471
  Допаѓања:
  86.246
  Ауууу, тема за мојот омилен град, а јас не сум ја видела!!!

  Го сакам Куманово не само заради градот како град, туку и луѓето во него, и околината. И не можам да ги делам, можам да ги доживувам само заедно.

  Во Куманово ја има најубавата Цезар салата што сум ја пробала во животов - во Нама.
  Омиленото место за кафе ми е Агора, лабаво место со добра музика, баш по мој вкус.
  Не смеам де ги прескокнам и најубавите колачи во Зафир. Не можам да ги разберам кумановци како можат да одат во Зафир, и само да пијат кафе, а да ги прескокнат слатките...

  Во Куманово има карирана зграда! И тоа не било какво каре, ни мање-ни више - Барбери!

  Во Куманово има и споменик на Батко Ѓорѓија на плоштад! Така се изразува поштовање на боемштината! Плоштадот баш ми е симпатичен, не знам ни сама зошто.

  Во Куманово има и зонско паркирање, и не можам да разберам зошто цел центар мора да е во А зона, и да не можа човек да се испаркира повеќе од 2 саати, освен на паркингот до Гарнизон.

  Во Куманово има многу среден кеј, а јас присуствував на почетоците на неговото уредување. Цела Октромвриска Револуција многу ја сакам, многу убаво изгледа, долга, широка и чиста, со Туш покрај неа. Зрачи од среденост во споредба со хаосот во другите делови, особено кај автобуска, и нема сто семафори како на Трета Македонска.

  Куманово ја има Баба Цана! А Баба Цана има мнооогу добра храна. Многу ми е симпатично кафанчето, и ми прави мерак што има добра традиционална храна, и секогаш е тазе.

  Визијана е многу убаво место, особено надвор, мојата омилена дестинација надвор од Скопје. Ми се допаѓа што ја нема пренатрупаноста што ја има во другите кафани од тој тип, на пример Етно-село. Ама го сакам етно-село иако не ми се допаѓа, ме врзуваат спомени, што се може!

  Кога веќе почнав со кафани и кафиќи, и касапски круг е многу симпатично местенце, има некаков шарм во себе.

  Куманово го имаШЕ Стритс Фест, а веќе две години го нема. Голема штета за градот е тоа - многу убав настан, а сигурна сум дека градот може да си го дозволи. Само некој таму треба да размисли.

  Во Куманово ги има Биана, Форментини, и кондури по нарачка во Биба шуз!

  И се ова е џабе, без незаменливиот дух на Кумановци. Секогаш расположени, ништо не може да ги скрши. Респекат!
   
  На nikolija26, redheaded, Sweetheart87 и 9 други им се допаѓа ова.
 19. lunicka

  lunicka Форумски идол

  Се зачлени на:
  29 јануари 2010
  Пораки:
  3.138
  Допаѓања:
  84.747
  Пол:
  Женски
  Ту бре Ариел овој како ја сам га пишувала :wasntme: :D
   
 20. Snow-Queen

  Snow-Queen Форумски идол

  Се зачлени на:
  3 ноември 2011
  Пораки:
  15.266
  Допаѓања:
  14.971
  Пол:
  Женски
  Во Куманово сум била неколку пати, се кај тренерот. И од тоа на поминување што е не ми оставил некој голем впечаток. Ама затоа кога ќе го чујам тренерот да збори кумановски....еее богами иде дунав од солзиве мои :rofl: