1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Купување на бурми – од каде?

Дискусија во 'Свадба' започната од Annath, 6 август 2010.

  1. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.011
    Допаѓања:
    198.824
    Пол:
    Женски
    Ако може малку помош тука, да не отворам нова тема, секој совет е добредојден. :)
    Па вака, треба да купуваме бурми, овде во Скопје, па не знаеме каде конкретно да одиме да ги купиме. Мислам, има толку многу златари, изборот е голем, па не можеме да се одлучиме. Сакаме квалитетни и убаво изработени бурми, не некои без врска. Многумина ни велат дека е добро да одиме во некоја златара во старата чаршија, ама никој не кажува конкретно во која, само велат дека во чаршијата златарите се подобри отколку во златарската уличка во ГТЦ. А во старата чаршија секоја втора продавничка е златара. Па девојки, некој совет, каде е подобро? Особено ќе ми значи совет од оние што веќе поминале низ ова, искуството многу значи. Однапред благодарам!
     
  2. nesa

    nesa Популарен член

    Се зачлени на:
    23 јули 2010
    Пораки:
    841
    Допаѓања:
    1.223
    Пол:
    Женски
    Ако сакаш квалитетни бурми имаш во ГТЦ продавница на Златарна Целје и во Рамстор -Altinbas ( скапички се ама стварно се квалитетни) . Во чаршија јас лично злато не би купувала. Поздрав и со среќа
     
    На Sudika му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.011
    Допаѓања:
    198.824
    Пол:
    Женски
    Фала за советот Неса! А зошто не би купувала бурми од чаршија, некоја конкретна причина?
     
  4. nesa

    nesa Популарен член

    Се зачлени на:
    23 јули 2010
    Пораки:
    841
    Допаѓања:
    1.223
    Пол:
    Женски
    Не ми се свиѓа изработката,а и златото е малку поразлично кај нив, а и немаат некој избор. Ќе ти дадат каталог па ти ќе треба да бираш, а верувај во живо и на слика е сосема различно.
    Сепак мислам дека бурмите бидејќи се носат нели засекогаш треба да се квалитетни и убаво изработени.
     
  5. etjena

    etjena Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 мај 2010
    Пораки:
    62
    Допаѓања:
    52
    Во чаршија имаш избор квалитет и пристојни цени. Кога се симнуваш по главната уличка од Бит Пазар надолу мегу првите продавнички од десна страна има златара апсолутно ти ја препорачувам. Истиот газда има дукан и во Буњаковец. Мислам Циркон се вика. Имаат алтинбаш асортиман ама нормални цени. Ѕирни.
    Инаку даваат сертификат и гаранција, прават корекции и нормално избираш на лице место не по слика.
     
  6. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.011
    Допаѓања:
    198.824
    Пол:
    Женски
    Ви благодарам и на двете за советите, баш ќе проверам во таа што ја препорача Етјена... штом се избира на лице место, и добивам сертификат, тогаш дефинитивно ќе отидам таму. :)
     
  7. Kitten

    Kitten Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    9.375
    Допаѓања:
    42.190
    Пол:
    Женски
    Конкретна причина за некупување бурми од чаршија, според мене, е мешањето на златото со бааги повеќе бакар, така што нивното злато има малку црвеникава нијанса, кое можеби на прв поглед неможе да се примети, но ако се спореди со друго поквалитетно злато, има разлика. Друга причина е изборот...незнам сега конкретно како стојат со избор на бурми но чисто за пример и споредба ќе ти кажам, сега скоро барав привезок да купам, во ГТЦ имаше многу добар избор а и моделите беа модерни за разлика од тоа што го видов во чаршија- мизерија...ниту избор ниту убави работи. Така да, можеби ќе платиш поскапичко, но ти препорачувам прво да си ѕирнеш во ГТЦ златарите и во таа во Рамстор.
     
  8. b.k

    b.k Истакнат член

    Се зачлени на:
    16 август 2010
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    0
    Annath nie pravevme svadba pred edna godina a burmite gi kupivme od stara carsija mislam deka zlatarata se vikase Trend.Burmite gi napravivme po naracka,racna izrabotka se i se na kolekcijata od Kocak.Gi plativme dosta skapo no sepak se kvalitetni.Se odlucivme da kupime burmi od stara carsija zatoa sto imam bratucetka koja raboti vo zlatara vo gtc. i taa mi rece deka i ovie od gtc. i tie od stara carsija od isto mesto go nabavuvaat zlatoto samo sto ovie vo gtc. se poskapi
     
  9. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.011
    Допаѓања:
    198.824
    Пол:
    Женски
    Благодарам на советот, веќе ги одбравме бурмите, денес одиме да ги нарачаме. Ќе бидат од наше, македонско злато, од Голдмак Радовиш. Не се сеќавам кој беше точно, ни кажа дека нашето злато е поквалитетно отколку турското - а турското го носат сите златари и во чаршија и во ГТЦ. Ние сакаме покласични бурми, и малку ми беше глупаво што ни велеа дека биле демоде. Нас повеќе ни се допаѓаат такви „демоде“ бурми, многу повеќе отколку специјално дизајнирани прстени што дури и не личат на бурми. Како и да е, благодарам за советите, се надевам дека некому во иднина оваа тема ќе му помогне.
     
    На Leonessa Moon, пуфленце, Cacuvche и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  10. Kasija

    Kasija Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 декември 2009
    Пораки:
    4
    Допаѓања:
    1
    А може некој да ми каже одприлика како се движат цените на бурмите?
     
    На Bezopasna2002 му/ѝ се допаѓа ова.
  11. blond

    blond Популарен член

    Се зачлени на:
    24 септември 2010
    Пораки:
    2.251
    Допаѓања:
    4.717
    Зависи какви бурми сакате. Цените се различни, од некоја минимална сума од 5.000 (за најобчини и најтекни бурми) па нагоре (до бројка со повеќе нули). Се зависи од длабочината на џебот и од вкусот.
     
  12. Annath

    Annath Форумски идол

    Се зачлени на:
    9 јануари 2010
    Пораки:
    23.011
    Допаѓања:
    198.824
    Пол:
    Женски
    Зависи од каде ги купуваш, и од потеклото. Најголем дел од златото е турско. Инаку, во Скопје, во просек бурмите се движат од 100 евра една, па нагоре. Зависи од моделот, дали е тенка, дебела, шуплива, полна, дали има камења или дополнителни украси (се' е до вкусот, нели?). Јас и мажот ми ги зедовме од Голдмак Радовиш, обични класични бурми со две црти по средината, и чинеа околу 10000 ден. двете. А сега слушнав дека ги поскапеле. Веројатно расте цената на златото, па затоа.
     
  13. ljubicicaa

    ljubicicaa Популарен член

    Се зачлени на:
    14 декември 2010
    Пораки:
    1.540
    Допаѓања:
    557
    ова се нашите бурми ги купивме од бт и плативме 8500 ден за двете, не се којзнајт колку дебели ама за парите се ок :rofl:
     

    Прикачени фајлови:

    • DSC_0408.JPG
      DSC_0408.JPG
      Големина на фајлот:
      82,5 KB
      Прегледи:
      1.153
    На Martka, Cacuvche, eli25 и 4 други им се допаѓа ова.
  14. meruska

    meruska Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 ноември 2010
    Пораки:
    472
    Допаѓања:
    103
    и нашите се исти само ние ги плативме 180 евра (двете) у битпазар :D :D
     
    На okcenzi му/ѝ се допаѓа ова.
  15. ljubicicaa

    ljubicicaa Популарен член

    Се зачлени на:
    14 декември 2010
    Пораки:
    1.540
    Допаѓања:
    557
    еххехе тука некаде се со цената :lol:
     
  16. girl1985

    girl1985 Популарен член

    Се зачлени на:
    10 јули 2010
    Пораки:
    1.635
    Допаѓања:
    2.121
    Каде во Скопје има Голдмак Радовиш златара?
     
  17. Sun.shine

    Sun.shine Истакнат член

    Се зачлени на:
    21 април 2011
    Пораки:
    223
    Допаѓања:
    116
    Во ГТЦ во златарската уличка има Голдмак Радовиш, мала продавница од десно :)
     
    На girl1985 му/ѝ се допаѓа ова.
  18. girl1985

    girl1985 Популарен член

    Се зачлени на:
    10 јули 2010
    Пораки:
    1.635
    Допаѓања:
    2.121
    За бурми го прочешлавме цел град скоро, си одбравме на крај од чаршија од златара Тренд, не сакавме огромни ниту пак бурми со циркони и чудесии. Одбравме релативно едноставни но по мое мислење елегантни бурми, ги купивме точно 200е двете, по цена од 29е за грам. Инаку златото веќе секаде скоро поскапува до кај 34е а се очекува уште поголемо поскапување. Бурмите се од турскиот производител Коcak Gold, 14K.

    [​IMG]
     
  19. tessie

    tessie Форумски идол

    Се зачлени на:
    11 ноември 2010
    Пораки:
    5.629
    Допаѓања:
    21.961
    Пол:
    Женски
    Јас пак си држам до класичниот модел, некако највеќе сјај ми има златото а башка и ако ти се смени раката се шири/стеснува без да се познава за разлика од помодерниве

    сеа малце слаб квалитет со мобилен е сликано али тоа е :D
     
    На eli25 и danichap им се допаѓа ова.
  20. danichap

    danichap Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    26 јуни 2011
    Пораки:
    15.987
    Допаѓања:
    279.112
    со мојот сопруг имавме разлиЧни мислења во врска со моделот на бурмата. јас сакав класиЧна а он од оние со некои линии и комбинација со бело злато... ;(
    насиот компромис бесе јас да го изберам моделот, изгледа идентиЧно како твојата :angel: , а он избра внатресна гравура My everlasting love.
    на залост многу ретко ги носиме.....претпоЧитаме секојдневие без бурма...али си ја сакам :inlove:
     
    На ilipili му/ѝ се допаѓа ова.