1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Курва

Дискусија во 'Секс' започната од Unfaithful18, 24 март 2010.

Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.
 1. Unfaithful18

  Unfaithful18 Популарен член

  Се зачлени на:
  11 јануари 2010
  Пораки:
  2.382
  Допаѓања:
  1.114
  Пол:
  Женски
  Каква жена вие подразбирате под терминот курва?
  Зошто жена која била со повеќе мажи ја нарекуваат курва, а мажот ако бил со повеќе жени тој е фраер !
  Која жена според вас можеме со право да ја наречеме курва?
  Онаа која дава сексуални услуги за пари, или онаа која од мерак си се е*е со многу и која имала премногу сексуални партнери?
  Обично женски кога ќе се скараат меѓу себе се нарекуваат со овој збор.Па и машките кога навредуваат женски.Се нервирам кога гледам некои групи на фб од типот „Ајде да се збереме толку и толку за да докажеме дека таа и таа е курва“ за некое девојче од 7-8 одделение!
  Нестрплива сум да ги прочитам вашите одговори!
   
  На Love...music, sugarlips, Kartman и 2 други им се допаѓа ова.
 2. Lilit

  Lilit Форумски идол

  Се зачлени на:
  25 ноември 2009
  Пораки:
  11.701
  Допаѓања:
  150.359
  За мене овој термин е непознат во сексуална конотација.Јас го признавам само како карактерна одлика.Оние кои што се во душа к*рви се најопасниот вид,овие другиве кои демек ги вреѓаат со зборов се за себе си прават и е нивни личен избор како ќе го живеат животот,а овие за кои зборувам јас ги огорчуваат туѓите животи,а намалку својот.Постојат и мажи и жени к*рви во душа.
   
  На Demon4e, cavalli, Gosh и 24 други им се допаѓа ова.
 3. angie

  angie Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 ноември 2009
  Пораки:
  389
  Допаѓања:
  242
  Respect Lilit :clap: :clap:
   
  На Golden-girl му/ѝ се допаѓа ова.
 4. seksi

  seksi Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 декември 2009
  Пораки:
  377
  Допаѓања:
  113
  E bas taka nekako Lilit. Ne e vo toa so kolku bila, tuku stilot, nacinot na zivot i razmisluvanje. Ne vo kontekst na onie koi se naplakaat, nitu onie koi se nimfomanki, tuku onie koi bi se prodale sebesi za svojot uspeh ili licna satisfakcija... a mozebi i ne e bas vaka, ne znam, tesko prasanje...
  A da , rasipuvaat i tugi zivoti,... ufff
   
  На missbotwin му/ѝ се допаѓа ова.
 5. anastasija19

  anastasija19 Истакнат член

  Се зачлени на:
  13 јануари 2010
  Пораки:
  245
  Допаѓања:
  51
  според мене курва е девојка што се е.е за пари а оној што навредува со тој збор уствари сака себе да се прекрие тоа е глуп збор и не е потребен во нашиот речник
   
  На IamSexyAndIKnowIt и Daddy.girl им се допаѓа ова.
 6. didija

  didija Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 јануари 2010
  Пораки:
  222
  Допаѓања:
  118
  Веќе ни девојките за пари што се Е*ат не се курви туку се сексуални работници така да,овој израз само го покажува нашето ниско ниво на култура.
  Во денешно време фала Боже се поретко се случува да го слушнам овој збор. Според мене го користат само кретени кои сакаат да навредуваат.
  Иако за мене е многу грдо кога девојка има сменето повеќе сексуални партнери ,а притоа со ниту еден да не е била во врска, сепак е тоа личен избор, што можам јас туку.
   
  На Meddy, IamSexyAndIKnowIt, victory.pobeda и 2 други им се допаѓа ова.
 7. maca.81

  maca.81 Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 февруари 2010
  Пораки:
  114
  Допаѓања:
  20
  Пошто ова е женски форум ке пишувам од женски аспект.
  Курва???
  Јас не осудувам и не обвинувам никого, некој тоа го прави од што е принуден од било која причина, некој тоа го прави можеби од задоволство...
  Меѓутоа прочитав критики од аспект на уништување на туѓи животи...
  Не може да се уништи туѓ живот ако тој живот не бил претходно уништен или ако некој сам не го дозволил тоа (т.е. ако тој некој маж не бил задоволен од својата жена/девојка тргнува во потрага по нешто подобро па и на крај краишта затоа постојат разводите, знаете како викаат „подобро добар развод одколку лош брак“ и што понатаму?)
  Има многу млади луѓе кои погрешиле (сите ние учиме на грешки), не им иде во бракот па се развеле, што да прават тие?
  Да умрат, цел живот да бидат сами???
  Затоа мислам дека „курва“ не е онаа личност што сакајки или несакајки влетува во такво нешто а при што задоволството е обострано и животот понатаму им тече најнормално.
   
  На loverangelx3 му/ѝ се допаѓа ова.
 8. shiningstar

  shiningstar Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 декември 2009
  Пораки:
  623
  Допаѓања:
  307
  Таа што се е*е за пари - проститутка. :D
  Таа што се е*е од ќеиф - мераклика :D
  Таа што се е*е со кој стигне, а на страна држи лекции за морал и е ,,најпоштена,, - ку*ва :D
   
  На Osamena devojka, Sadgirlll, iloveyou29 и 43 други им се допаѓа ова.
 9. irenna

  irenna Популарен член

  Се зачлени на:
  1 декември 2009
  Пораки:
  3.097
  Допаѓања:
  4.451
  Пол:
  Женски
  Значи да расчистиме нешто, има КУРВА- со значење КОМЕРЦИЈАЛНА СЕКСУАЛНА РАБОТНИЧКА т.е КУРВА како професија :D и има КУРВА у смисол на курвинско понашање, исто како што има педер и педерско понашање. Овие првиве курви по професија не ги осудувам, веројатно се со понизок интелект и поради сплет на околности во животот како што се малтретирање, тепање, силување и слично станале тоа што се.
  Овие вторите со курвинско понашање се посебна раса, значи ги има во сите возрасти, од 12-13 години па нагоре, се самобендисани, не почитуваат другарка, у состојба се со секого да легнат не за пари туку за задоволување на своите болни мераци, се што прават е од чист интерес, се вртат околу мафијаши и богати дечки.
  Во однос на секс-партнерите бројката и на едните и на другите се отприлика исти само мотивите се различни. Едните го прават тоа затоа што мораат а другите затоа што сакаат.
   
  На sweet-star, Cloee, lara-s и 2 други им се допаѓа ова.
 10. Go-Girl

  Go-Girl Популарен член

  Се зачлени на:
  22 ноември 2009
  Пораки:
  3.712
  Допаѓања:
  3.988
  :up: најдобри дефиниции :clap:
   
  На EraBon, girlinlove, Blondydevil и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 11. RainBow

  RainBow Глобален модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  3 декември 2009
  Пораки:
  21.786
  Допаѓања:
  65.478
  Пол:
  Женски
  На шајнинг стар ми се свиѓаат дефинициите ;) Зборот курва има многу различни конотации. Меѓутоа се знае што си е курва, девојка што си работи за пари. Како и да се нарече, дали проститутка или не знам како, курва си е курва. А кога ќе ја легализираат проституцијата, тогаш може да си се наречат сексуални работници.
  Инаку познавам професионални курви кои почнале со таа работа, бидејќи со чесното работење им биле малку парите и сега си работат за поголеми пари нели. Само стварно не ми е јасно како некој може тоа да го работи. Брееее па стварно има гадни луѓе и треба понекогаш да се запрашаме дали парите се вредни за секакво понижување.
   
  На QueenElena му/ѝ се допаѓа ова.
 12. Boyfromtown

  Boyfromtown Нов член

  Се зачлени на:
  17 февруари 2010
  Пораки:
  411
  Допаѓања:
  100
  Тапа тема најискрено .Се врти на илјада форуми и те истите муабети и разните социолози на форумите мислејќи дека ќе испаднат многу интелегентни поставуваат некои нивни теореми.Со ниеден пост не се сложувам од овдека во врска со темата од проста причина што никогаш у мојот живот не сум нарекол некоја девојка курва зашто имам и женски дел во фамилијата па несакам и за неа да чујам така да збори некој.Инаку зборот не е ништо друго туку само едно големо омаловажување,навредување и потчинување на жената .Се спротивно од ова што го прави жената и се додава епитето знаеме кој ;)
   
  На kosmodiks и Kristinna92 им се допаѓа ова.
 13. RainBow

  RainBow Глобален модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  3 декември 2009
  Пораки:
  21.786
  Допаѓања:
  65.478
  Пол:
  Женски
  Добро, ако темава ти е тапа и ја има на илјада форуми зошто се огласи на неа? Еве јас не сум зачленета на тие други илјада форуми и темава ми е интересна. А зборот е навредлив и омаловажувачки, бидејќи и опишува таква работа. Сега е сосем друга работа неговата употреба во денешно време.
   
 14. Boyfromtown

  Boyfromtown Нов член

  Се зачлени на:
  17 февруари 2010
  Пораки:
  411
  Допаѓања:
  100
  Што е омаловажувачки и навредливо да имаш секс колку сакаш,со кој сакаш и каде сакаш?Тоа е твое право,твоја желба не на никој друг.Мажите имаат секс со кој сакаат,каде сакаат и кога сакаат па никој не ги навредува,омаловажува баш напротив.Зошто за вас секогаш мора да има исклучоци и посебни правила секаде и секогаш?Кога и ќе видиш дека мажите ви го измислиле тоа тогаш ќе видиш и за каква намера и го измислиле 8) .Карактер тука нема врска и не игра никаква илога.Секој си има своја приказна зашто стигнал да се бави со проституција,а верујте никој не го прави тоа од задоволство.Затоа и не можеме да судиме на никого.Секој има тажна прикажзна во својот живот.Кога еден ден би проживеале како проститутка тогаш можеби и би сфатиле.
   
  На sunny89, Bubbles92 и Kristinna92 им се допаѓа ова.
 15. Braveheart

  Braveheart Истакнат член

  Се зачлени на:
  31 јануари 2010
  Пораки:
  609
  Допаѓања:
  94
  :clap: :clap: :clap:
  Апсолутно нема што повеќе да се коментира! НОУ КОМЕНТ!
  Ме наежи! Уф!
   
 16. Lilit

  Lilit Форумски идол

  Се зачлени на:
  25 ноември 2009
  Пораки:
  11.701
  Допаѓања:
  150.359
  Шо обесуваш?!Не зборуваме за проститутки тука,туку сленговски опис за некоја неморална девојка,а со тоа имаш комплетна слобода да даваш дефиниции за истово...
  Впрочем најчестата дефиниција поврзана со сексуално општење излезена е уште од времето на баба ми кога било срамота жените да уживаат во сексот...за проституција не правиме муабет.
  Ако не ти се допаѓа темата не постирај и готово.Има простор за дискусија од повеќе агли затоа што опфаќа тема која е секојдневие и има голема социолошка и психолошка заднина.

  И да...ти ја препорачувам Сеќавање на моите тажни курви од мојот омилен Маркез.
  Приетно!
   
 17. Boyfromtown

  Boyfromtown Нов член

  Се зачлени на:
  17 февруари 2010
  Пораки:
  411
  Допаѓања:
  100
  А што па има врска курва со карактер или пак педер со карактер?Тие зборови биле измислени со друга цел или друга намера ,а денеска што се употребуваат секаде и за секого и што се извадени од конотација тоа е друга работа.И воопшто не се сложувам со твојот пост.Сепак е тоа мое мислење.И менувај често сексуални партнери како што менуваат мажите па ќе видиш како ќе бидеш нарекувана ако мислиш дека курва нема сексуална конотација и дека тоа изумрело уште во времето на баба ти ;) .Се друго е чиста илузија и лажење на самата себе.И не ми треба да читам веќе патетични книги илјада пати напишани од различни автори со иста содржина само со различни зборови.Подобро еден проспекти или упатница како да сменам сијалица покорисно би ми било отколку такви книги.
   
 18. RainBow

  RainBow Глобален модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  3 декември 2009
  Пораки:
  21.786
  Допаѓања:
  65.478
  Пол:
  Женски
  Eј ај дај молим те со ваквиве приказни. Еве значи ти кажувам за едни курви јас што ги знам. Тешко им било да работат поштена работа да дремат цела смена негде за десет илјади. Тоа тебе на тажна приказна ти личи? Не бе брат, сакале лесни пари и што? ајде ќе се курваме. Не велам дека сите се курваат од таа причина, ама повеќето се такви. Ако не е саката зашто да не земе поштено да работи?
   
 19. RainBow

  RainBow Глобален модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  3 декември 2009
  Пораки:
  21.786
  Допаѓања:
  65.478
  Пол:
  Женски
  И зошто не зборуваме и за проституцијата? Па сленговски за проститутка е курва.
   
 20. Lilit

  Lilit Форумски идол

  Се зачлени на:
  25 ноември 2009
  Пораки:
  11.701
  Допаѓања:
  150.359
  Ок туторијал за мењање осигурач ќе ти доставам во пдф формат нешто подоцна.
   
  На Kartman му/ѝ се допаѓа ова.
Статус на темата:
Не е отворена за нови одговори.