1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Курс за компјутер

Дискусија во 'Барање работа' започната од Kikiccc, 18 февруари 2020.

 1. Kikiccc

  Kikiccc Популарен член

  Се зачлени на:
  21 ноември 2017
  Пораки:
  1.123
  Допаѓања:
  1.026
  Пол:
  Женски
  Мислам дека немат ваква тема, ако имат може да ја избришете.


  Луѓе, споделете каде е најдобар курс да се пријавиме и што да научиме за полесна работа на компјутер што не е многу поврзано со англиски јазик.

  Некој ваше мислење или од искуство?
   
 2. tina2018

  tina2018 Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 декември 2018
  Пораки:
  1.902
  Допаѓања:
  3.575
  Пол:
  Женски
  Преку Завод.
   
 3. Antolinaa

  Antolinaa Популарен член

  Се зачлени на:
  2 октомври 2012
  Пораки:
  2.744
  Допаѓања:
  17.662
  Што се подразбира под полесна работа со компјутер?
  Ворд, Ексел ?
  Пеинт?
  Ауто КАД?
  Фотошоп?
   
  На candy.cane, 96kiko96 и WildMk им се допаѓа ова.
 4. Kikiccc

  Kikiccc Популарен член

  Се зачлени на:
  21 ноември 2017
  Пораки:
  1.123
  Допаѓања:
  1.026
  Пол:
  Женски
  Па ворд или ексел или пеинт, имат доста различни видови него кое е најмногу полесно од тие да се научи.

  Бидејќи сакам да учам и да се вработам само незнам што да научам од тие опции, тие што завршија на курс нека кажа нивно мислење што научивте и повеќе информации..
   
 5. Antolinaa

  Antolinaa Популарен член

  Се зачлени на:
  2 октомври 2012
  Пораки:
  2.744
  Допаѓања:
  17.662
  Ворд, Ексел и останати од Офис пакетот имаат различна верзија.
  Функционирањето на тие е скоро па исто.

  Пеинт на работа нема веројатно да ти треба.

  Плус, зависи кај ќе се вработиш, различни софтвери ќе ти требаат.
  Сигурно сметководство нема да работиш во Ворд и Пеинт.

  Побарај книги од основно/средно таму по информатика учевме Ворд и Ексел. За курсеви па и не знам колку се исплаќа за Офис кога се имаш на дофат на google, youtube..

  Не сум сретнала некој да идел на кусеви за Офис, да го прашам за искуство да сподели.
   
  На candy.cane и Kikiccc им се допаѓа ова.
 6. Ketchup

  Ketchup Член на тимот

  Се зачлени на:
  23 декември 2014
  Пораки:
  6.708
  Допаѓања:
  45.872
  Онлајн.
  Основните работи се учат и од јутјуб видео. Ексел е само малку покомплицирано.
  Не верувам дека ви треба некој посебен курс, освен ако за работата ви бараат напредно познавање на програмите.
   
  На DiCaprio, Antolinaa, Kikiccc и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 7. Mishela

  Mishela Модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  19 август 2010
  Пораки:
  18.325
  Допаѓања:
  80.187
  Пол:
  Женски
  На udemy има бесплатни курсеви за word, excel...практично за cè и сешто.
  Кај нас мислам дека и Семос нудат такви пакет-курсеви, се опфаќаат неколку Office апликации и ви даваат сертификат за ислушан курс. Исто како на udemy, пак ќе кажам, или на која било друга платформа за онлајн курсеви.
   
  На DiCaprio, WildMk, Ketchup и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 8. WildMk

  WildMk Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 април 2018
  Пораки:
  37.686
  Допаѓања:
  283.155
  Изгор се скапи Семос.
  Ќе се запишвав јас на 'академија' за веб дизајн, ама немаше шанси да труснам 1500-2000 евра.
   
  На candy.cane и DiCaprio им се допаѓа ова.
 9. Mishela

  Mishela Модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  19 август 2010
  Пораки:
  18.325
  Допаѓања:
  80.187
  Пол:
  Женски
  Аа не зборам јас за академија, академија за Офис апликации нема. :D

  Друго си е тоа со веб-дизајн, ама вреди да се вложи доколку навистина си заинтересиран за тоа. :)
  Ова со Офис мислам дека не е ни скапо, само Ексел беше околу 100е, а напредниот илјадарка или две поскап. Полагаш испит за сертификат и тоа е тоа.
  Пакетите им се околу 200е, имаа опфатено 2 програми, пример Ворд и уште нешто. Истото го има и на udemy, за многу помалку пари, а сертификатот не знам што би менувал, јас имам сертификати од други програми и мене лично ми имаат помогнато многу, ама кај не за кај нас.
   
 10. WildMk

  WildMk Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 април 2018
  Пораки:
  37.686
  Допаѓања:
  283.155
  Скапо е, како не е скапо 200 евра за Ворд и шо? Паур Поинт пример?
  Сам можеш да го научиш за без пари и тоа брзо.
  Прочепкај една недела-две, и ќе го совладаш.
   
  На Nigredo Odor, candy.cane и Stressed Out им се допаѓа ова.
 11. DevilBoy212

  DevilBoy212 Истакнат член

  Се зачлени на:
  11 ноември 2019
  Пораки:
  99
  Допаѓања:
  451
  Пол:
  Машки
  1. Сакаш да работиш на компјутер ама не опишуваш што сакаш.
  2.Сакаш да не е на англиски pinpointed.

  Можда грешам но незнам место каде што можи да се работи со Office пакетот само. И да се работи верувај платата нема да ти ги покрива трошоците.


  За да работиш на компјутер треба да знаеш што сакаш.​
  • Програмирање
  • Веб Дизајн
  • Веб Програмирање
  • Графички Дизајн
  • Блогерство и сл.
  Ако од горенаведените немаш кејф, немој да си трошиш време со идеи. Добронамерен совет е ова :]
  Не заборавај Англискиот е клучот на учењето на компјутерските вештини.
  И сите наведени работи што ти ги набројав бараат многу учење. Не мора да идеш на приватни часеви. Учи од дома почетно.
   
  На doleina, candy.cane, cresa-jagoda и 6 други им се допаѓа ова.
 12. Mishela

  Mishela Модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  19 август 2010
  Пораки:
  18.325
  Допаѓања:
  80.187
  Пол:
  Женски
  Па врска немам, дадов пример чисто како за илустрација ама цените се отприлика тие.
  За Офис не би дала пари во никој случај, преедноставни апликации се и можеш сам да се снајдеш дури и за напредни функции на Ексел на пример, ама за некои други курсеви би дала без око да ми трепне, без разлика дали тука или онлајн курс.
  Полесно ми е онлајн, у последно време така и правам па супер си е.
   
  На candy.cane, Ketchup и WildMk им се допаѓа ова.
 13. WildMk

  WildMk Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 април 2018
  Пораки:
  37.686
  Допаѓања:
  283.155
  Е ти би дала.
  Маж би дал.
  Ама јас сум циција :D
  Неамбициозна циција :inlove:
   
  На candy.cane му/ѝ се допаѓа ова.
 14. Kikiccc

  Kikiccc Популарен член

  Се зачлени на:
  21 ноември 2017
  Пораки:
  1.123
  Допаѓања:
  1.026
  Пол:
  Женски
  Ова ми требеше совет, ти благодарам и останатите :*
   
  На DevilBoy212 му/ѝ се допаѓа ова.
 15. crimson

  crimson Форумски идол

  Се зачлени на:
  14 декември 2011
  Пораки:
  3.934
  Допаѓања:
  51.216
  Пол:
  Женски
  А бе еве јас на пример, со тешко срце ама би дала ако мислам дека ми е корисно, затоа што знам дека сама дома нема шанси да се натерам да седнам и да го учам. На добро организиран курс ќе морам да седам и да работам во одредени саати од денот и нема бегање :D

  А реално за се има туториали и онлајн курсеви, ама мене ми е полесно ако сум физички присутна на предавање.
   
  На WildMk и Ketchup им се допаѓа ова.
 16. Dust

  Dust Game Over

  Се зачлени на:
  27 септември 2011
  Пораки:
  11.469
  Допаѓања:
  170.720
  Пол:
  Женски
  Ако си сериозна и сакаш да научиш...и научиш.. тие 2500 евра се враќаат за многу кратко време.

  Ако ти е за да тепаш време само, имаш на интернет опции за учење
   
  На boomsleng, WildMk, Ketchup и 2 други им се допаѓа ова.
 17. Someday

  Someday Популарен член

  Се зачлени на:
  12 мај 2017
  Пораки:
  537
  Допаѓања:
  1.773
  Пол:
  Женски
  Кога сте веќе на темава, која "академија" би ми ја препорачале за усовршување за графички дизајн, по можност ако има отсек за архитектура? Солидно ги владеам SketchUp, 3dsMax, CorelDraw, AutoCad, PS, UnrealEngine. Aма сепак би сакала доколку постои таква опција кај нас да ги усовршам и да добијам сертификат за тоа.
   
 18. H.ava

  H.ava Активен член

  Се зачлени на:
  20 февруари 2020
  Пораки:
  33
  Допаѓања:
  69
  Пол:
  Женски
  Работата на компјутер е прилично позврзана со познавање на англиски јазик, но и со основни познавања можеш да се снајдеш. Можеш за општо користење на офис програмите да научиш преку јутјуб презентациите и според мене така е попрактично учиш кога сакаш ти.
   
  На Kikiccc му/ѝ се допаѓа ова.
 19. Ketchup

  Ketchup Член на тимот

  Се зачлени на:
  23 декември 2014
  Пораки:
  6.708
  Допаѓања:
  45.872
  Мислам дека не си за графички дизајн ако сакаш да ги учиш програмиве што ги наброја. Имаше во некоја од академиите за Архитектура, ама не сум сигурен каде.
  На графички дизајн генерално се учат Фотошоп, Илустратор и Индизајн. И овие програми секако ќе ти бидат од корист, ама програмата баш кон графички дизајн им е насочена, така да не знам колку ќе ти помогне околу архитектура.

  Ако веќе се одлучиш за графички дизајн, јас Бреинстер би ти ги препорачал.
  Најпрво, ќе работиш со доста познати и успешни графички дизајнери и уметници кај нас. Сите се пријатни, културни и кул. Доста пријатна атмосфера.
  Јас тој еден месец што го одев на курс, супер си поминав. Секако, ако се решам и за академија, таму ќе биде.
   
  На crimson и Someday им се допаѓа ова.
 20. MaciAci

  MaciAci Активен член

  Се зачлени на:
  8 ноември 2019
  Пораки:
  30
  Допаѓања:
  45
  Ме интересира што мислите може ли AutoCad да се научи дома преку некои клипчиња и слично,и ако има може ли некој да сподели?