1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Кујнски молци и други штетници

Дискусија во 'Дом' започната од ciribiribela, 3 декември 2010.

  1. ciribiribela

    ciribiribela Популарен член

    Се зачлени на:
    12 август 2010
    Пораки:
    1.272
    Допаѓања:
    651
    Пол:
    Женски
    Пред неполн месец се преселив во нов стан и не можам да се справам со малите летачи во кујната. Сега не знам точно што се, ама многу личат на вински мушици. Во стариот стан немав забележано такво нешто. Тука без разлика дали имам немиени садови или се е чисто сепак ги има. Ужасно ме нервираат. Помагајте домаќинки, сте имале ли ваков проблем и како го отстранивте :devil:
     
  2. slavica999

    slavica999 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 декември 2009
    Пораки:
    4.327
    Допаѓања:
    5.333
    кујнски молци

    Зависи какви се летечи инсекти :D ,ако се оние како вински мушички тие одат по овошје и вода. Види по овие земјоделски аптеки или поголеми маркети има разни средства за прскање.
    Еден поголем минус на температура да има и ке ги снема.
     
  3. Shana

    Shana Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 јануари 2011
    Пораки:
    794
    Допаѓања:
    1.505
    Штетници (бубашваби, мравки, лебарки итн.)

    Од пред 2 години ни се појавија мравки во станот, во спалната соба. Првата година останаа само во спалната, лани веке шетаа и по ходникот. Знам дека не се опасни ама не поднесувам бубачки. Страв ми е годинава да не ја откријат кујната, е тогаш нема откачување од нив. Имам две мали деца и прскање со хемикалии не доаѓа во предвид па ме интересира дали некој знае друг “лек“? Лани читав дека мирисот на оцет ги одбива па ги бришев подовите со оцет ама тоа не ги спречи :( Веке видов 2-3, кај и да е ке почнат да шетаат :sweat: Неможам да лоцирам од каде точно излегуваат, се пикаат во дупчињата на паркетот.
     
  4. lolyta777

    lolyta777 Популарен член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2011
    Пораки:
    2.337
    Допаѓања:
    6.899
    Пол:
    Женски
    Мравки

    Истиот проблем го имавме и ние, во земјоделска аптека побарај има еден бел прашок, се нанесува на местото од каде излегуваат мравките, не е отровен и безбеден е, .Поздрав
     
  5. AIT

    AIT Популарен член

    Се зачлени на:
    20 јануари 2011
    Пораки:
    979
    Допаѓања:
    1.750
    Пол:
    Женски
    Мравки

    Ако знаеш точно од каде излегуваат стави обична сол на дупчето.Јас лани така направив па помогна ,ама ставав на 2-3 дена нова . Инаку има некоја жена што прави некои топчиња за инсекти кои биле природни ,направени од тревки и не биле штетни дури и ако се изедат.Јас немам број ама може некој на форумов знае па ќе сака да сподели искуство и број :)
     
  6. Theodora

    Theodora Популарен член

    Се зачлени на:
    19 јануари 2011
    Пораки:
    1.505
    Допаѓања:
    5.575
    Мравки

    Постои и едно како креда што изгледа,се црта линија со него па не успеваат да ја преминат оваа линија,ама станува збор за некоја хемикалија сигурно,бидејќи после некое време и мртви мравки се наоѓаат непосредно до линијата-ама не ја преминале.Нам ни влегуваа од надвор,па линијата ја нацртавме пред врата,имаше ефект,ама не знам дали е добро во внатрешноста на станот да се употреби.Инаку и јас сум слушнала за ова со сол,па и тоа пробај прво-би било побезбедно за децата.
     
    На Phyramide му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Shana

    Shana Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 јануари 2011
    Пораки:
    794
    Допаѓања:
    1.505
    Мравки

    Проблемот е што незнам од каде влегуваат во станот. Излегуваат од кај лајсните, од пукнатините помеѓу две парчиња паркет, околу вратите каде паркетот не е идеално скроен.
    Ке пробам со сол, ке ставам каде може да се стави.
    Благодарам
     
  8. kate21

    kate21 Популарен член

    Се зачлени на:
    20 декември 2009
    Пораки:
    4.220
    Допаѓања:
    3.852
    Пол:
    Женски
    Мравки

    И кај нас се случило во лето да се накотат мравчиња :D Мајка ми ставаше знам прашок за перење на дупчињата кај што излегуваат, и ги снемуваше одма, долго време веќе не излегуваат, се трујат излгледа од содата и супстанците во прашокот. Пробај и така, ем е ефикасно, ем не е штетно :)
    Патем, мравките значат среќа и бериќет, така вели баба ми, што излегуваат мравки, побогати ќе сме биле :lol: :lol:
     
  9. Offspring

    Offspring Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 јуни 2010
    Пораки:
    7.166
    Допаѓања:
    26.994
    Мравки

    Кај нас се појавија на вратата измеѓу кујната и трпезаријата. Излегуваат изгледа од под плочките, вратата измеѓу не се затвара, таква е отворена, а во кујна имаме плочки, одма до нив почнува паркет во трпезарија. Тука изгледа си имаат испод плочките или паркетот `дувло`, редовно излегуваат, без разлика дали е зима или лето. Ама најдовме едно решение. Особено ако им ја најдеш дупката од каде што излегуваат, истури им сјај за садови миење, ќе ги снема така, ако се појават пак, пак истури им, по некое време скроз ќе ги снема. А за кредата знам, на баба ми и се појавуваа во станот кај што живееше па нагоре им црташе по ѕидот линии и крукчиња. Ставаше од таа креда и на тараса и од неа умираа и разни бубашваби, не само мравки. Имаше и уште една финта за мравкиве, ќе ја прашам баба ми, па ќе напишам. :)
     
    На Shana му/ѝ се допаѓа ова.
  10. Mayyya

    Mayyya Популарен член

    Се зачлени на:
    24 септември 2010
    Пораки:
    1.253
    Допаѓања:
    6.026
    Пол:
    Женски
    Мравки

    Јaс значи пребарав низ цел нет и на еден форум доста убедлив беше дечкото за ова:
    [​IMG]
    И побарав, го има во поголемите маркети, околу 90 ден. е, во пакување идат две такви куќички, пишува дека не се штетни за луѓе, се поставуваат на места каде што се појавуваат мравки. Во него има нешто што ги привлекува мравките и потоа кога ќе си одат дома :lol: мравките го пренесуваат и тоа средството и ги уништува сите :x И еве веќе 4 дена нема ни трага од мравките :)
     
    На Shana му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Shana

    Shana Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 јануари 2011
    Пораки:
    794
    Допаѓања:
    1.505
    Мравки

    Купувам веднаш, не питам за цена :D Ке пишам резултати
     
  12. Lux

    Lux Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 ноември 2009
    Пораки:
    7.094
    Допаѓања:
    6.348
    Пол:
    Женски
    Мравки

    Што направи Шана со мравките, ги уништи ли ?
     
  13. la-chicka

    la-chicka Популарен член

    Се зачлени на:
    21 април 2010
    Пораки:
    1.336
    Допаѓања:
    1.571
    Пол:
    Женски
    Мравки

    Уф и кај мене се појавија... Ова со прашоков за перење не помага... :| Ставив и застанав ги гледав што ќе прават, како мрдната некоја... :D Прво приоѓаа до прашакот и покрај него и се враќаа назад :D И по неколку дена еве ги врз прашак си поминуваат, гајле си немаат :o Дур не купи мајка ми нешто појако, вака ќе се обидувам да ги истерам....:D од утре со сол :geek:
     
  14. Zoza

    Zoza Истакнат член

    Се зачлени на:
    23 февруари 2011
    Пораки:
    792
    Допаѓања:
    297
    Мравки

    иии многу ги мразам посебно во кујна кога знаела порано да се појават


    само кујнска сол на нив да видате како се чистат
     
  15. Gea

    Gea Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јануари 2011
    Пораки:
    1.056
    Допаѓања:
    11.602
    Пол:
    Женски
    Мравки

    Пробав се и не бива, уште Раид не сум пробала.Слушнав и дека од кечап бегаат, да,додека не се исуши,после пак по старо.И оцет и сол им ставав, уште да им надробев краставица и да им сипам по една ракија да замезат.НИШТО!!!Ме измрдаа веќе! Се појавија откако до нашата се направи нова зграда. И сега како луди, една оди - 100 води.Па какви се, мали, ситни, црвенкасти, ух одвратни!А недај боже да заборавам нешто за јадење на плотната во кујна-одма журка!
     
    На Marilyn-Monroe, Doozy и tanja6 им се допаѓа ова.
  16. Offspring

    Offspring Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 јуни 2010
    Пораки:
    7.166
    Допаѓања:
    26.994
    Мравки

    Јас да ти кажам ама се забавував со мравките во дворот ]:)

    Има некое средство се вика - штирак! Поим немам за што е, ама јас со шприц од тоа им истурав во дупката :lol: И ги снема :wasntme: Побарај такво по продавниците, ШТИРАК се вика, земи еден шприц, најди им ја дупката, и направи им поплава :lol:
     
    На Gea му/ѝ се допаѓа ова.
  17. interesna

    interesna Популарен член

    Се зачлени на:
    7 јуни 2010
    Пораки:
    1.919
    Допаѓања:
    672
    Инвазија од мравки

    Незнам дали низ цело Скопје се случува истото, но секој втор се жали дека има инвазија од мравки по домот, како се справувате со овој проблем, што користите и колку е ефикасно.

    ние пробавме прво со прашак Билјана не бива, од едно место ни се префрлија на друго, па со Пипс и пак истото, ептен е загрижувачки.
     
  18. Lilit

    Lilit Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    11.716
    Допаѓања:
    150.560
    Инвазија од мравки

    За мравки само сол,ама мене ми е многу жал за нив,искрено.Колку ми се смешни и вредни,чудо.
    Минатото лето ми се појавија во соба,се чудев од каде и како.Немаше никакви шанси да им дозволам да живеат со мене и морав да ги сотрам со смукање со правосмукалка и сол. :(
     
    На stilas7 и Neytiri им се допаѓа ова.
  19. Fearless

    Fearless Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 септември 2010
    Пораки:
    944
    Допаѓања:
    1.344
    Мравки

    Јас да поставам едно глупаво прашање Како да ги најдам од каде излегуваат?
    гледам гледам никако да им најдам, секаде се изнатурав еден бел прашак. И во собава моја по некоја се појави испаничив максимално :@ Исмукав со правосмукалка се, ама од контакт ме вадат. Секаде изнатурано и пак среќно си шетаат од wc низ салон!
     
  20. Lilit

    Lilit Форумски идол

    Се зачлени на:
    25 ноември 2009
    Пораки:
    11.716
    Допаѓања:
    150.560
    Мравки

    Следи ги :D
    Оваа Оффи фраговите им ги исштиркала,се надевам и им ги испегла после! :D

    Сериозно,сакав да ти пишам,ама забораив.Ако имате цвеќе по дома,види од саксиите да не излегуваат.
     
    На Offspring и Fearless им се допаѓа ова.