1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Кујнски молци и други штетници

Дискусија во 'Дом' започната од ciribiribela, 3 декември 2010.

 1. ciribiribela

  ciribiribela Популарен член

  Се зачлени на:
  12 август 2010
  Пораки:
  1.272
  Допаѓања:
  650
  Пол:
  Женски
  Пред неполн месец се преселив во нов стан и не можам да се справам со малите летачи во кујната. Сега не знам точно што се, ама многу личат на вински мушици. Во стариот стан немав забележано такво нешто. Тука без разлика дали имам немиени садови или се е чисто сепак ги има. Ужасно ме нервираат. Помагајте домаќинки, сте имале ли ваков проблем и како го отстранивте :devil:
   
 2. slavica999

  slavica999 Популарен член

  Се зачлени на:
  27 декември 2009
  Пораки:
  4.327
  Допаѓања:
  5.330
  кујнски молци

  Зависи какви се летечи инсекти :D ,ако се оние како вински мушички тие одат по овошје и вода. Види по овие земјоделски аптеки или поголеми маркети има разни средства за прскање.
  Еден поголем минус на температура да има и ке ги снема.
   
 3. Shana

  Shana Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 јануари 2011
  Пораки:
  794
  Допаѓања:
  1.505
  Штетници (бубашваби, мравки, лебарки итн.)

  Од пред 2 години ни се појавија мравки во станот, во спалната соба. Првата година останаа само во спалната, лани веке шетаа и по ходникот. Знам дека не се опасни ама не поднесувам бубачки. Страв ми е годинава да не ја откријат кујната, е тогаш нема откачување од нив. Имам две мали деца и прскање со хемикалии не доаѓа во предвид па ме интересира дали некој знае друг “лек“? Лани читав дека мирисот на оцет ги одбива па ги бришев подовите со оцет ама тоа не ги спречи :( Веке видов 2-3, кај и да е ке почнат да шетаат :sweat: Неможам да лоцирам од каде точно излегуваат, се пикаат во дупчињата на паркетот.
   
 4. lolyta777

  lolyta777 Популарен член

  Се зачлени на:
  12 јануари 2011
  Пораки:
  2.337
  Допаѓања:
  6.898
  Пол:
  Женски
  Мравки

  Истиот проблем го имавме и ние, во земјоделска аптека побарај има еден бел прашок, се нанесува на местото од каде излегуваат мравките, не е отровен и безбеден е, .Поздрав
   
 5. AIT

  AIT Популарен член

  Се зачлени на:
  20 јануари 2011
  Пораки:
  979
  Допаѓања:
  1.750
  Пол:
  Женски
  Мравки

  Ако знаеш точно од каде излегуваат стави обична сол на дупчето.Јас лани така направив па помогна ,ама ставав на 2-3 дена нова . Инаку има некоја жена што прави некои топчиња за инсекти кои биле природни ,направени од тревки и не биле штетни дури и ако се изедат.Јас немам број ама може некој на форумов знае па ќе сака да сподели искуство и број :)
   
 6. Theodora

  Theodora Популарен член

  Се зачлени на:
  19 јануари 2011
  Пораки:
  1.505
  Допаѓања:
  5.575
  Мравки

  Постои и едно како креда што изгледа,се црта линија со него па не успеваат да ја преминат оваа линија,ама станува збор за некоја хемикалија сигурно,бидејќи после некое време и мртви мравки се наоѓаат непосредно до линијата-ама не ја преминале.Нам ни влегуваа од надвор,па линијата ја нацртавме пред врата,имаше ефект,ама не знам дали е добро во внатрешноста на станот да се употреби.Инаку и јас сум слушнала за ова со сол,па и тоа пробај прво-би било побезбедно за децата.
   
  На Phyramide му/ѝ се допаѓа ова.
 7. Shana

  Shana Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 јануари 2011
  Пораки:
  794
  Допаѓања:
  1.505
  Мравки

  Проблемот е што незнам од каде влегуваат во станот. Излегуваат од кај лајсните, од пукнатините помеѓу две парчиња паркет, околу вратите каде паркетот не е идеално скроен.
  Ке пробам со сол, ке ставам каде може да се стави.
  Благодарам
   
 8. kate21

  kate21 Популарен член

  Се зачлени на:
  20 декември 2009
  Пораки:
  4.220
  Допаѓања:
  3.852
  Пол:
  Женски
  Мравки

  И кај нас се случило во лето да се накотат мравчиња :D Мајка ми ставаше знам прашок за перење на дупчињата кај што излегуваат, и ги снемуваше одма, долго време веќе не излегуваат, се трујат излгледа од содата и супстанците во прашокот. Пробај и така, ем е ефикасно, ем не е штетно :)
  Патем, мравките значат среќа и бериќет, така вели баба ми, што излегуваат мравки, побогати ќе сме биле :lol: :lol:
   
 9. Offspring

  Offspring Форумски идол

  Се зачлени на:
  14 јуни 2010
  Пораки:
  7.166
  Допаѓања:
  26.993
  Мравки

  Кај нас се појавија на вратата измеѓу кујната и трпезаријата. Излегуваат изгледа од под плочките, вратата измеѓу не се затвара, таква е отворена, а во кујна имаме плочки, одма до нив почнува паркет во трпезарија. Тука изгледа си имаат испод плочките или паркетот `дувло`, редовно излегуваат, без разлика дали е зима или лето. Ама најдовме едно решение. Особено ако им ја најдеш дупката од каде што излегуваат, истури им сјај за садови миење, ќе ги снема така, ако се појават пак, пак истури им, по некое време скроз ќе ги снема. А за кредата знам, на баба ми и се појавуваа во станот кај што живееше па нагоре им црташе по ѕидот линии и крукчиња. Ставаше од таа креда и на тараса и од неа умираа и разни бубашваби, не само мравки. Имаше и уште една финта за мравкиве, ќе ја прашам баба ми, па ќе напишам. :)
   
  На Shana му/ѝ се допаѓа ова.
 10. Mayyya

  Mayyya Популарен член

  Се зачлени на:
  24 септември 2010
  Пораки:
  1.253
  Допаѓања:
  6.026
  Пол:
  Женски
  Мравки

  Јaс значи пребарав низ цел нет и на еден форум доста убедлив беше дечкото за ова:
  [​IMG]
  И побарав, го има во поголемите маркети, околу 90 ден. е, во пакување идат две такви куќички, пишува дека не се штетни за луѓе, се поставуваат на места каде што се појавуваат мравки. Во него има нешто што ги привлекува мравките и потоа кога ќе си одат дома :lol: мравките го пренесуваат и тоа средството и ги уништува сите :x И еве веќе 4 дена нема ни трага од мравките :)
   
  На Shana му/ѝ се допаѓа ова.
 11. Shana

  Shana Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 јануари 2011
  Пораки:
  794
  Допаѓања:
  1.505
  Мравки

  Купувам веднаш, не питам за цена :D Ке пишам резултати
   
 12. Lux

  Lux Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 ноември 2009
  Пораки:
  7.094
  Допаѓања:
  6.349
  Пол:
  Женски
  Мравки

  Што направи Шана со мравките, ги уништи ли ?
   
 13. la-chicka

  la-chicka Популарен член

  Се зачлени на:
  21 април 2010
  Пораки:
  1.336
  Допаѓања:
  1.571
  Пол:
  Женски
  Мравки

  Уф и кај мене се појавија... Ова со прашоков за перење не помага... :| Ставив и застанав ги гледав што ќе прават, како мрдната некоја... :D Прво приоѓаа до прашакот и покрај него и се враќаа назад :D И по неколку дена еве ги врз прашак си поминуваат, гајле си немаат :o Дур не купи мајка ми нешто појако, вака ќе се обидувам да ги истерам....:D од утре со сол :geek:
   
 14. Zoza

  Zoza Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 февруари 2011
  Пораки:
  792
  Допаѓања:
  297
  Мравки

  иии многу ги мразам посебно во кујна кога знаела порано да се појават


  само кујнска сол на нив да видате како се чистат
   
 15. Gea

  Gea Популарен член

  Се зачлени на:
  7 јануари 2011
  Пораки:
  1.056
  Допаѓања:
  11.600
  Пол:
  Женски
  Мравки

  Пробав се и не бива, уште Раид не сум пробала.Слушнав и дека од кечап бегаат, да,додека не се исуши,после пак по старо.И оцет и сол им ставав, уште да им надробев краставица и да им сипам по една ракија да замезат.НИШТО!!!Ме измрдаа веќе! Се појавија откако до нашата се направи нова зграда. И сега како луди, една оди - 100 води.Па какви се, мали, ситни, црвенкасти, ух одвратни!А недај боже да заборавам нешто за јадење на плотната во кујна-одма журка!
   
  На Marilyn-Monroe, Doozy и tanja6 им се допаѓа ова.
 16. Offspring

  Offspring Форумски идол

  Се зачлени на:
  14 јуни 2010
  Пораки:
  7.166
  Допаѓања:
  26.993
  Мравки

  Јас да ти кажам ама се забавував со мравките во дворот ]:)

  Има некое средство се вика - штирак! Поим немам за што е, ама јас со шприц од тоа им истурав во дупката :lol: И ги снема :wasntme: Побарај такво по продавниците, ШТИРАК се вика, земи еден шприц, најди им ја дупката, и направи им поплава :lol:
   
  На Gea му/ѝ се допаѓа ова.
 17. interesna

  interesna Популарен член

  Се зачлени на:
  7 јуни 2010
  Пораки:
  1.919
  Допаѓања:
  672
  Инвазија од мравки

  Незнам дали низ цело Скопје се случува истото, но секој втор се жали дека има инвазија од мравки по домот, како се справувате со овој проблем, што користите и колку е ефикасно.

  ние пробавме прво со прашак Билјана не бива, од едно место ни се префрлија на друго, па со Пипс и пак истото, ептен е загрижувачки.
   
 18. Lilit

  Lilit Форумски идол

  Се зачлени на:
  25 ноември 2009
  Пораки:
  11.440
  Допаѓања:
  146.552
  Инвазија од мравки

  За мравки само сол,ама мене ми е многу жал за нив,искрено.Колку ми се смешни и вредни,чудо.
  Минатото лето ми се појавија во соба,се чудев од каде и како.Немаше никакви шанси да им дозволам да живеат со мене и морав да ги сотрам со смукање со правосмукалка и сол. :(
   
  На stilas7 и Neytiri им се допаѓа ова.
 19. Fearless

  Fearless Истакнат член

  Се зачлени на:
  30 септември 2010
  Пораки:
  944
  Допаѓања:
  1.344
  Мравки

  Јас да поставам едно глупаво прашање Како да ги најдам од каде излегуваат?
  гледам гледам никако да им најдам, секаде се изнатурав еден бел прашак. И во собава моја по некоја се појави испаничив максимално :@ Исмукав со правосмукалка се, ама од контакт ме вадат. Секаде изнатурано и пак среќно си шетаат од wc низ салон!
   
 20. Lilit

  Lilit Форумски идол

  Се зачлени на:
  25 ноември 2009
  Пораки:
  11.440
  Допаѓања:
  146.552
  Мравки

  Следи ги :D
  Оваа Оффи фраговите им ги исштиркала,се надевам и им ги испегла после! :D

  Сериозно,сакав да ти пишам,ама забораив.Ако имате цвеќе по дома,види од саксиите да не излегуваат.
   
  На Offspring и Fearless им се допаѓа ова.