1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

К15 - државни институции

Дискусија во 'На работното место' започната од Snow-Queen, 8 јануари 2015.

 1. Snow-Queen

  Snow-Queen Форумски идол

  Се зачлени на:
  3 ноември 2011
  Пораки:
  15.266
  Допаѓања:
  15.011
  Пол:
  Женски
  Што бидна со предлогот и барањета од приватните фирми, да првенствено државата почне да дава к15 па потоа да бараат и од приватните
   
 2. slavica999

  slavica999 Популарен член

  Се зачлени на:
  27 декември 2009
  Пораки:
  4.327
  Допаѓања:
  5.336
  Ништо, на вработени во државни институции не им следи К 15 а и нема шанса да има некои промени во Законот.
   
 3. sanjaeva

  sanjaeva Форумски идол

  Се зачлени на:
  3 февруари 2011
  Пораки:
  3.390
  Допаѓања:
  87.640
  Државата не се засекира толку за екстра приходот на вработените од пр.сектор туку за својот дел, персоналниот данок. Затоа и не очекувам дека за државниот сектор ќе даде к15... немаат тука ќар.
   
  На kukla21 и Annath им се допаѓа ова.
 4. ocicka2014

  ocicka2014 Популарен член

  Се зачлени на:
  27 јуни 2014
  Пораки:
  4.091
  Допаѓања:
  13.242
  Пол:
  Женски
  на државните инстиуции веќе неколку години по ред им ја качуваат платата, добро нешто беше ова и да се направи за приваниот сектор. Штета што некои не го испочитуваа :(
   
 5. Cka

  Cka Форумски идол

  Се зачлени на:
  23 септември 2010
  Пораки:
  10.432
  Допаѓања:
  126.977
  Како тоа неколку години по ред? Кои години се тоа по ред? Па и преку една да се, кои се? Јас колку што знам еднаш ја качија платата, 4%. Последниве 10 години тоа е единствено. Ти може имаш поточни информации.

  к15 даваат во приватните фирми само. Државните не.
   
 6. ocicka2014

  ocicka2014 Популарен член

  Се зачлени на:
  27 јуни 2014
  Пораки:
  4.091
  Допаѓања:
  13.242
  Пол:
  Женски
  Значи цело време ја покачуваат на образование, полицајците последно на докторите. Тоа стои и во програмата на владата... Нема потреба да изнесувам бројки тука.
  Како застана во одбрана на административциве бре бреј ќе ме истепаш. За жалење сме ние во приватново кај со мака и труд печалиме за корка леб-и кога ќе донесат некој салам закон како овој, пак оние со дебели врски можат да не го почитуваат а државата е глува и нема на овие работи. А вие кога добивате сите добивате без исклучоци.