1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Лапароскопија

Дискусија во 'Здравствени проблеми' започната од stevemila, 23 март 2011.

 1. stevemila

  stevemila Форумски идол

  Се зачлени на:
  23 март 2011
  Пораки:
  5.633
  Допаѓања:
  41.536
  Пол:
  Женски
  zdravo.vo ponedelnik treba da odam na laparaskopija.islpasena sum,kako ke bide,kako ke se cuvstvuvam,boli li?stalno mislam na toa,ima li nekoja so znae nesto poveke ili so pominala niz toa.pozdrav

  [mod-kirilica:16y4xxmd][/mod-kirilica:16y4xxmd]
   
 2. ph.orhideja

  ph.orhideja Форумски идол

  Се зачлени на:
  14 јануари 2011
  Пораки:
  1.336
  Допаѓања:
  47.913
  Пол:
  Женски
  laparaskopija

  Лапароскопијата се изведува со анестезија ,и е една релативно нова метода ,многу употребувана во светот,а се почесто и кај нас.Претставува метода која е неинвазивна и е замена за класична операција.
  Предноста над операцијата е тоа што со лапароскопија не се прави рез,туку едни мали дупчиња,преку кои се влегува со сонда на местото каде е потребна интервенцијата.
  Конкретно јас не сум поминала низ вакво искуство,но знам дека не е болно,Нормално местото каде е засечено малку здоболува,но бргу поминува.
  Со самото тоа е дека побезбедно и побезболно,многу пати,на места каде се потребни помали интевенции, ја заменува операцијата.
  Се најдобро и неке е со лесно.
   
  На stevemila му/ѝ се допаѓа ова.
 3. stevemila

  stevemila Форумски идол

  Се зачлени на:
  23 март 2011
  Пораки:
  5.633
  Допаѓања:
  41.536
  Пол:
  Женски
  laparaskopija

  se nadevam deka ke pominam ok,ti blagodaram pozzz
   
 4. Alondra

  Alondra Популарен член

  Се зачлени на:
  17 март 2011
  Пораки:
  1.083
  Допаѓања:
  2.356
  laparaskopija

  Здраво,

  И јас во понеделник одам на операција лапараскопски ќе ми ја вадат жолчката. Знам дека по малку е страсно но сите со кој разговарав велат дека е рутинска операција како крајници. Инаку каде ќе се оперираш, во која болница и кај кој хирург? Јас ќе одам во бивша војна болница сега 8 ми септември.
   
 5. stevemila

  stevemila Форумски идол

  Се зачлени на:
  23 март 2011
  Пораки:
  5.633
  Допаѓања:
  41.536
  Пол:
  Женски
  zdravo,inaku pominav so operacijata veke,vcera s evrativ od bolnica,imam bolki i krvaram za sreka pomina ok bez komplikacii.jas bev vo drzavna i me pravese dr.trajkovski,so sreka
   
 6. stevemila

  stevemila Форумски идол

  Се зачлени на:
  23 март 2011
  Пораки:
  5.633
  Допаѓања:
  41.536
  Пол:
  Женски
  devojki od ponedelnik sum napraena laparaskopija no uste krvaram normalno li e?zagrizena sum
   
 7. sanjaeva

  sanjaeva Форумски идол

  Се зачлени на:
  3 февруари 2011
  Пораки:
  3.390
  Допаѓања:
  87.640
  Незнам за крварење, ама знам дека кога мајка ми правеше операција - лапараскопска за отстранување на жолчката имаше многу болки постоперативно. Одвај стануваше, легнуваше...колку и да е рутинска операција, сепак се отсранува дел од телото, а телото реагира на тоа. Каква операција правеше? Крвариш од малите ранички?
   
 8. stevemila

  stevemila Форумски идол

  Се зачлени на:
  23 март 2011
  Пораки:
  5.633
  Допаѓања:
  41.536
  Пол:
  Женски
  pravev laparaskopija da vidat zs nemozam d aostanam bremena ama rekoa s ebilo vo red nemalo niss otsraneto.Krvaram vaginalno,i normalno imam bolki nemozam d astanuvam boli a za nesreka me fati kaslica umiram.

  [mod-kirilica:2yab6hcn][/mod-kirilica:2yab6hcn]
   
 9. Kitten

  Kitten Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 ноември 2009
  Пораки:
  9.375
  Допаѓања:
  42.194
  Пол:
  Женски
  Сакам да прашам дали на Гинекологија треба да се закаже за лапароскопија?
  И дали има некоја да ми каже каде на друго место вршат лапароскопија, но да не биде на приватно, туку зафатот да го покрива фондот, евентуално некој партиципација да се доплати......?
   
 10. stevemila

  stevemila Форумски идол

  Се зачлени на:
  23 март 2011
  Пораки:
  5.633
  Допаѓања:
  41.536
  Пол:
  Женски
  треба мила да си одис на прегледи ти заказуват термин кога и како јас бев у дрзавна у ск и платиц само 1700ден позз
   
  На Kitten му/ѝ се допаѓа ова.
 11. Kitten

  Kitten Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 ноември 2009
  Пораки:
  9.375
  Допаѓања:
  42.194
  Пол:
  Женски
  Фала ти за информацијава. Значи сепак се закажува. Претпоставувам овие 1700ден се партиципацијата а рестото го покрива фондот?
   
 12. crnamacka01

  crnamacka01 Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 ноември 2011
  Пораки:
  262
  Допаѓања:
  25
  во кои случаеви се прави лапараскопија во гинекологијата?
   
 13. Play...Boy

  Play...Boy Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 април 2011
  Пораки:
  24
  Допаѓања:
  4
  хистероскопија и лапараскопија

  правев лапаро и хистероскопија после колко време може да се има однос бидејки нема поминато 1 месец и некои искуства ако може за темава.
   
 14. dorina31

  dorina31 Активен член

  Се зачлени на:
  21 ноември 2012
  Пораки:
  35
  Допаѓања:
  4
  Здраво девојки дали некоја има правено лапароскопија во битола во плодност и колку чини операцијата?и дали е страшно ,болно и како е понатаму... ви благодарам
   
 15. dorina31

  dorina31 Активен член

  Се зачлени на:
  21 ноември 2012
  Пораки:
  35
  Допаѓања:
  4
  заборавив да напишам и хистероскопија значи лапароскопија и хистероскопија ..
   
 16. dorina31

  dorina31 Активен член

  Се зачлени на:
  21 ноември 2012
  Пораки:
  35
  Допаѓања:
  4
   
 17. bebaa

  bebaa Популарен член

  Се зачлени на:
  2 јануари 2011
  Пораки:
  2.713
  Допаѓања:
  4.581
  Пол:
  Женски
  лапароскопија

  здраво :hai: Сакам да ве прашам дали од вас некој правел лапароскопија,оти најверојатно ке треба да правам ,имам циста на левиот јајник и др.се сомнева на ендометриозна циста.Е сега ако имате искуство споделете го :),каква анестезија ви ставија,дали ве болеше после тоа и сл и дали после тоа си забременивте.Ние со мм веке 5год се обидуваме се надевам наскоро ке биде :wasntme:
   
 18. Sesil

  Sesil Moderator Член на тимот

  Се зачлени на:
  27 ноември 2014
  Пораки:
  6.877
  Допаѓања:
  133.463
  Пол:
  Женски
  Ај ако има некоја во поскоро време правено лапароскопија на ГАК да каже колку дена ја задржале во болница?
   
 19. Dabria

  Dabria Истакнат член

  Се зачлени на:
  31 јули 2016
  Пораки:
  233
  Допаѓања:
  1.225
  Пол:
  Женски
  Ве молам, ако некоја од вас има правено лапароскопија нека ми каже како да се справам со болката затоа што буквално умирам во моментов.
   
 20. joy1

  joy1 Форумски идол

  Се зачлени на:
  14 август 2012
  Пораки:
  19.551
  Допаѓања:
  320.422
  Пол:
  Женски
  ne zemas li nesto protiv bolki