1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Лекување на куче

Дискусија во 'Дом' започната од TheFlashGirl, 1 јуни 2019.

  1. TheFlashGirl

    TheFlashGirl Активен член

    Се зачлени на:
    15 мај 2019
    Пораки:
    33
    Допаѓања:
    22
    Пол:
    Женски
    Луѓе помагајте!
    Кучето ми е старо 11 години и има бактерија која морам да ја лечам со апчиња издробени и ставени во шприц. Ама тоа сиротко од пусти страв бега кога ќе го види шприцот. Храна не сака да види јаде по малце и неможам да ги ставам лековите внатре. Вода пие фала Богу. Ама неможам ни таму оти мирисаат лековите. Мака мачам со што ме пробав да му дадам лек, секој ден се поагресивно е и пробува да каса затоа што го држам за главата. Од почетокот такс беше.. Ветеринарот ми рече ако не го прима лекот ќе умре :( А премногу сум поврзана со него...
     
  2. Bitter-Sweet

    Bitter-Sweet Форумски идол

    Се зачлени на:
    31 мај 2010
    Пораки:
    13.148
    Допаѓања:
    76.574
    Пол:
    Женски
    Не сум експерт за кучиња и општо ветерина ама прво што ми паѓа на памет е да му го даваш лекот заедно со месо, тоа сигурно ќе јаде. @Papillon.Papi има искуство со кучиња, можеби ќе знае што би помогнало :)
     
    На AnnabelLee му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Nigredo Odor

    Nigredo Odor Популарен член

    Се зачлени на:
    17 јануари 2016
    Пораки:
    3.549
    Допаѓања:
    19.459
    @TheFlashGirl

    Ветеринарот од шеќер да не ти е?
    Тој треба да му дава секој ден лек, не ти. Затоа ги плаќате, тоа им е професија. Однеси го кај друг ако не прифаќа работа.

    Така е тоа, напиши рецепт, наплати и лади си го, сопствениците нека му берат гајле.
    Непрофесионалност.
     
  4. John Snow

    John Snow Форумски идол

    Се зачлени на:
    8 март 2016
    Пораки:
    4.882
    Допаѓања:
    52.864
    Пол:
    Машки
    Мора да е издробено? Цело апченце бутнато у саламче ти е подобра варијанта. Секако ако не мора дробено..
     
  5. poenta

    poenta Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 ноември 2013
    Пораки:
    5.012
    Допаѓања:
    35.978
    Пол:
    Женски
    Имав слично искуство со болно куче. Измешај смеса од млеко и мед (сосема малку) и издробените таблети (ситни) стави ги внатре (по препорака на ветеринар).
    Наместо шприц, користи мал сад, бидејќи има страв од него и можно е и на овој начин да одбива да го прими лекот.
     
    На Papillon.Papi му/ѝ се допаѓа ова.
  6. crimson

    crimson Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 декември 2011
    Пораки:
    3.948
    Допаѓања:
    51.307
    Пол:
    Женски
    Истото му се случува на моето. :( има 11 години исто.

    Ние на моево му го мешаме со зденка, го јаде. На почетокот му го ставав во салама, ама почна да го плука, а ова со зденката успева.
     
  7. TheFlashGirl

    TheFlashGirl Активен член

    Се зачлени на:
    15 мај 2019
    Пораки:
    33
    Допаѓања:
    22
    Пол:
    Женски

    Не сака месо, ништо, многу малце јаде, а сака да јаде, исплашено е :(

    Моето беше ептен стрвно, сега не сака ништо а ќе пробам и со зденка. Фала многу

    Ветеринарот ми рече никако со млеко, и дека за три до 5 дена ќе почне самото да си јаде.. ама еве не сака. Најдобро да пробам со млеко и мед па се надевам ќе почне да јаде. Фала многу ':)

    Многу го фалеа овој ветеринар и затоа него го побарав. А и баш немаме многу избор тука. ..

    Фала :)

    Не мора да е добено. Ама не сака да јаде. Ептен малку јаде :(
     
    Последна измена од модератор: 1 јуни 2019
    На poenta му/ѝ се допаѓа ова.
  8. GirlRose

    GirlRose Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 јануари 2014
    Пораки:
    5.034
    Допаѓања:
    26.581
    @1992g може да помогне мислам.
     
  9. Papillon.Papi

    Papillon.Papi Популарен член

    Се зачлени на:
    5 октомври 2013
    Пораки:
    3.245
    Допаѓања:
    9.695
    Пол:
    Женски
    Која е дијагнозата? За каква болест станува збор? Колку време трае лекувањето и колку време трае овој проблем?

    Кутрето е сигурно во голема болка чим каса и напаѓа. На моите миленици дирекно во грло им ги ставам апчињата и нема не кај мене, а и двете се тврдоглави животињи (териер и мачка). Треба во ептен големи маки да бидат за да каснат.
     
  10. TheFlashGirl

    TheFlashGirl Активен член

    Се зачлени на:
    15 мај 2019
    Пораки:
    33
    Допаѓања:
    22
    Пол:
    Женски
    Има ерлихија. Една недела е болно. Почна со крварење на носот. Веднаш викнавме ветеринар. 30 дена мора да се лекува. Вибрамицин пола капсула, ХемоВет и Хепа Витал.

    Со териер можеш да се справиш? Браво !!!! Еј јас со пудлица мала неможам!! Значи до мене е дефинитивно треба брзо да реагирам додека се освести што сум направила веќе ќе завршам работа. Фала многу ми даваш сила! Да издржам заедно со него да се излечи

     

    Прикачени фајлови:

    Последна измена од модератор: 1 јуни 2019
    На poppie, Nigredo Odor и Papillon.Papi им се допаѓа ова.
  11. Papillon.Papi

    Papillon.Papi Популарен член

    Се зачлени на:
    5 октомври 2013
    Пораки:
    3.245
    Допаѓања:
    9.695
    Пол:
    Женски
    Ердел териер, цели 25 кила. :D Нема мазење и лигавење. :P Побрзо да оздрави, се надевам ќе ти помогнат некои од советиве на темава. :)
     
    На TheFlashGirl му/ѝ се допаѓа ова.
  12. TheFlashGirl

    TheFlashGirl Активен член

    Се зачлени на:
    15 мај 2019
    Пораки:
    33
    Допаѓања:
    22
    Пол:
    Женски
    Браво! Секоја чест! Се надевам едвај чекам да оздрави, еве почна да лае по други кучиња шо шетаат низ маало. :) :) :)
     
    На Papillon.Papi му/ѝ се допаѓа ова.
  13. 1992g

    1992g Популарен член

    Се зачлени на:
    9 јануари 2014
    Пораки:
    999
    Допаѓања:
    9.624
    Пол:
    Женски
    @TheFlashGirl Ќе држите двајца, у уста првин дрво дебело ќе му стаиш хоризонтално и ќе ја држите главата нагоре со голема чупалка спушташ до грло или здробено у шприц ама голем за да не те потфати.
    Евентуално, купувај од ракавиците железни што се против пресекување, ама цели железни да се.
    Јас така сум давала со железни ракавици.
     
    На TheFlashGirl му/ѝ се допаѓа ова.
  14. LiliBoz

    LiliBoz Форумски идол

    Се зачлени на:
    13 јули 2017
    Пораки:
    17.890
    Допаѓања:
    223.727
    Пол:
    Женски
    А за паразити како им давате апчиња? Мојот 4 год има и си доби навика од мал без проблем голта апчиња, баш ради тоа што на 3 месеци прима за внатрешни паразити.
     
  15. TheFlashGirl

    TheFlashGirl Активен член

    Се зачлени на:
    15 мај 2019
    Пораки:
    33
    Допаѓања:
    22
    Пол:
    Женски
    Е ова со железни ракавици мислам ќе биде. За дрвото слично каивчето си го грзаше и така му имам дадено лек.Ржи ама кога си го гризаше каивчето (од маската) тоа беше најлесно до сега. Каде можам да мабавам железни ракавици?
     
  16. TheFlashGirl

    TheFlashGirl Активен член

    Се зачлени на:
    15 мај 2019
    Пораки:
    33
    Допаѓања:
    22
    Пол:
    Женски
    Тоа беше кога го земавме кога имаше 40 дена :) од тогаш ништо.. ни се разболело ни ништо..затоа поима немам сега како да го лекувам. Секогаш си јадело и месо и кучешка храна дури некогаш сакаше и само леб да јаде. Вода секојдневно си пиеше и кутичето шо пиеше му го миев со врела вода :) Никогаш не било болно, затоа сега на 11 години наплати за сите :( Бтв денес касна малце и стрикно од моја рака баш се израдував :) :)
     
  17. 1992g

    1992g Популарен член

    Се зачлени на:
    9 јануари 2014
    Пораки:
    999
    Допаѓања:
    9.624
    Пол:
    Женски
    http://tehastim.com.mk/proizvodi/zastita-za-race/metalni/
     
  18. TheFlashGirl

    TheFlashGirl Активен член

    Се зачлени на:
    15 мај 2019
    Пораки:
    33
    Допаѓања:
    22
    Пол:
    Женски
  19. LiliBoz

    LiliBoz Форумски идол

    Се зачлени на:
    13 јули 2017
    Пораки:
    17.890
    Допаѓања:
    223.727
    Пол:
    Женски
    Апчиња за паразити се даваат на 3 месеци. Не само еднаш :) цел паразитски свет може да створи внатре во него ако не прима, без разлика каде го чувате.
     
    На FreeMind му/ѝ се допаѓа ова.
  20. TheFlashGirl

    TheFlashGirl Активен член

    Се зачлени на:
    15 мај 2019
    Пораки:
    33
    Допаѓања:
    22
    Пол:
    Женски
    Еве што се случи што не сме внимавале порано...