Лекување на куче

Дискусија во 'Дом' започната од TheFlashGirl, 1 јуни 2019.

 1. TheFlashGirl

  TheFlashGirl Активен член

  Се зачлени на:
  15 мај 2019
  Пораки:
  33
  Допаѓања:
  21
  Пол:
  Женски
  Луѓе помагајте!
  Кучето ми е старо 11 години и има бактерија која морам да ја лечам со апчиња издробени и ставени во шприц. Ама тоа сиротко од пусти страв бега кога ќе го види шприцот. Храна не сака да види јаде по малце и неможам да ги ставам лековите внатре. Вода пие фала Богу. Ама неможам ни таму оти мирисаат лековите. Мака мачам со што ме пробав да му дадам лек, секој ден се поагресивно е и пробува да каса затоа што го држам за главата. Од почетокот такс беше.. Ветеринарот ми рече ако не го прима лекот ќе умре :( А премногу сум поврзана со него...
   
 2. Bitter-Sweet

  Bitter-Sweet Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 мај 2010
  Пораки:
  8.694
  Допаѓања:
  50.189
  Пол:
  Женски
  Не сум експерт за кучиња и општо ветерина ама прво што ми паѓа на памет е да му го даваш лекот заедно со месо, тоа сигурно ќе јаде. @Papillon.Papi има искуство со кучиња, можеби ќе знае што би помогнало :)
   
  На AnnabelLee му/ѝ се допаѓа ова.
 3. Nigredo Odor

  Nigredo Odor Популарен член

  Се зачлени на:
  17 јануари 2016
  Пораки:
  3.015
  Допаѓања:
  16.976
  @TheFlashGirl

  Ветеринарот од шеќер да не ти е?
  Тој треба да му дава секој ден лек, не ти. Затоа ги плаќате, тоа им е професија. Однеси го кај друг ако не прифаќа работа.

  Така е тоа, напиши рецепт, наплати и лади си го, сопствениците нека му берат гајле.
  Непрофесионалност.
   
 4. John Snow

  John Snow Популарен член

  Се зачлени на:
  8 март 2016
  Пораки:
  3.922
  Допаѓања:
  49.517
  Пол:
  Машки
  Мора да е издробено? Цело апченце бутнато у саламче ти е подобра варијанта. Секако ако не мора дробено..
   
 5. poenta

  poenta Форумски идол

  Се зачлени на:
  29 ноември 2013
  Пораки:
  4.519
  Допаѓања:
  30.377
  Пол:
  Женски
  Имав слично искуство со болно куче. Измешај смеса од млеко и мед (сосема малку) и издробените таблети (ситни) стави ги внатре (по препорака на ветеринар).
  Наместо шприц, користи мал сад, бидејќи има страв од него и можно е и на овој начин да одбива да го прими лекот.
   
  На Papillon.Papi му/ѝ се допаѓа ова.
 6. crimson

  crimson Форумски идол

  Се зачлени на:
  14 декември 2011
  Пораки:
  3.415
  Допаѓања:
  48.851
  Пол:
  Женски
  Истото му се случува на моето. :( има 11 години исто.

  Ние на моево му го мешаме со зденка, го јаде. На почетокот му го ставав во салама, ама почна да го плука, а ова со зденката успева.
   
 7. TheFlashGirl

  TheFlashGirl Активен член

  Се зачлени на:
  15 мај 2019
  Пораки:
  33
  Допаѓања:
  21
  Пол:
  Женски

  Не сака месо, ништо, многу малце јаде, а сака да јаде, исплашено е :(

  Моето беше ептен стрвно, сега не сака ништо а ќе пробам и со зденка. Фала многу

  Ветеринарот ми рече никако со млеко, и дека за три до 5 дена ќе почне самото да си јаде.. ама еве не сака. Најдобро да пробам со млеко и мед па се надевам ќе почне да јаде. Фала многу ':)

  Многу го фалеа овој ветеринар и затоа него го побарав. А и баш немаме многу избор тука. ..

  Фала :)

  Не мора да е добено. Ама не сака да јаде. Ептен малку јаде :(
   
  Последна измена од модератор: 1 јуни 2019
  На poenta му/ѝ се допаѓа ова.
 8. GirlRose

  GirlRose Популарен член

  Се зачлени на:
  16 јануари 2014
  Пораки:
  2.641
  Допаѓања:
  12.702
  Пол:
  Женски
  @1992g може да помогне мислам.
   
 9. Papillon.Papi

  Papillon.Papi Популарен член

  Се зачлени на:
  5 октомври 2013
  Пораки:
  3.235
  Допаѓања:
  9.631
  Пол:
  Женски
  Која е дијагнозата? За каква болест станува збор? Колку време трае лекувањето и колку време трае овој проблем?

  Кутрето е сигурно во голема болка чим каса и напаѓа. На моите миленици дирекно во грло им ги ставам апчињата и нема не кај мене, а и двете се тврдоглави животињи (териер и мачка). Треба во ептен големи маки да бидат за да каснат.
   
 10. TheFlashGirl

  TheFlashGirl Активен член

  Се зачлени на:
  15 мај 2019
  Пораки:
  33
  Допаѓања:
  21
  Пол:
  Женски
  Има ерлихија. Една недела е болно. Почна со крварење на носот. Веднаш викнавме ветеринар. 30 дена мора да се лекува. Вибрамицин пола капсула, ХемоВет и Хепа Витал.

  Со териер можеш да се справиш? Браво !!!! Еј јас со пудлица мала неможам!! Значи до мене е дефинитивно треба брзо да реагирам додека се освести што сум направила веќе ќе завршам работа. Фала многу ми даваш сила! Да издржам заедно со него да се излечи

   

  Прикачени фајлови:

  Последна измена од модератор: 1 јуни 2019
  На poppie, Nigredo Odor и Papillon.Papi им се допаѓа ова.
 11. Papillon.Papi

  Papillon.Papi Популарен член

  Се зачлени на:
  5 октомври 2013
  Пораки:
  3.235
  Допаѓања:
  9.631
  Пол:
  Женски
  Ердел териер, цели 25 кила. :D Нема мазење и лигавење. :P Побрзо да оздрави, се надевам ќе ти помогнат некои од советиве на темава. :)
   
  На TheFlashGirl му/ѝ се допаѓа ова.
 12. TheFlashGirl

  TheFlashGirl Активен член

  Се зачлени на:
  15 мај 2019
  Пораки:
  33
  Допаѓања:
  21
  Пол:
  Женски
  Браво! Секоја чест! Се надевам едвај чекам да оздрави, еве почна да лае по други кучиња шо шетаат низ маало. :) :) :)
   
  На Papillon.Papi му/ѝ се допаѓа ова.
 13. 1992g

  1992g Популарен член

  Се зачлени на:
  9 јануари 2014
  Пораки:
  872
  Допаѓања:
  9.463
  Пол:
  Женски
  @TheFlashGirl Ќе држите двајца, у уста првин дрво дебело ќе му стаиш хоризонтално и ќе ја држите главата нагоре со голема чупалка спушташ до грло или здробено у шприц ама голем за да не те потфати.
  Евентуално, купувај од ракавиците железни што се против пресекување, ама цели железни да се.
  Јас така сум давала со железни ракавици.
   
  На TheFlashGirl му/ѝ се допаѓа ова.
 14. LiliBoz

  LiliBoz Форумски идол

  Се зачлени на:
  13 јули 2017
  Пораки:
  8.903
  Допаѓања:
  144.969
  Пол:
  Женски
  А за паразити како им давате апчиња? Мојот 4 год има и си доби навика од мал без проблем голта апчиња, баш ради тоа што на 3 месеци прима за внатрешни паразити.
   
 15. TheFlashGirl

  TheFlashGirl Активен член

  Се зачлени на:
  15 мај 2019
  Пораки:
  33
  Допаѓања:
  21
  Пол:
  Женски
  Е ова со железни ракавици мислам ќе биде. За дрвото слично каивчето си го грзаше и така му имам дадено лек.Ржи ама кога си го гризаше каивчето (од маската) тоа беше најлесно до сега. Каде можам да мабавам железни ракавици?
   
 16. TheFlashGirl

  TheFlashGirl Активен член

  Се зачлени на:
  15 мај 2019
  Пораки:
  33
  Допаѓања:
  21
  Пол:
  Женски
  Тоа беше кога го земавме кога имаше 40 дена :) од тогаш ништо.. ни се разболело ни ништо..затоа поима немам сега како да го лекувам. Секогаш си јадело и месо и кучешка храна дури некогаш сакаше и само леб да јаде. Вода секојдневно си пиеше и кутичето шо пиеше му го миев со врела вода :) Никогаш не било болно, затоа сега на 11 години наплати за сите :( Бтв денес касна малце и стрикно од моја рака баш се израдував :) :)
   
 17. 1992g

  1992g Популарен член

  Се зачлени на:
  9 јануари 2014
  Пораки:
  872
  Допаѓања:
  9.463
  Пол:
  Женски
  http://tehastim.com.mk/proizvodi/zastita-za-race/metalni/
   
 18. TheFlashGirl

  TheFlashGirl Активен член

  Се зачлени на:
  15 мај 2019
  Пораки:
  33
  Допаѓања:
  21
  Пол:
  Женски
 19. LiliBoz

  LiliBoz Форумски идол

  Се зачлени на:
  13 јули 2017
  Пораки:
  8.903
  Допаѓања:
  144.969
  Пол:
  Женски
  Апчиња за паразити се даваат на 3 месеци. Не само еднаш :) цел паразитски свет може да створи внатре во него ако не прима, без разлика каде го чувате.
   
  На FreeMind му/ѝ се допаѓа ова.
 20. TheFlashGirl

  TheFlashGirl Активен член

  Се зачлени на:
  15 мај 2019
  Пораки:
  33
  Допаѓања:
  21
  Пол:
  Женски
  Еве што се случи што не сме внимавале порано...