1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Лесно се откажувате или сте упорни во својата цел?

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од KatyErnshow, 21 февруари 2011.

 1. KatyErnshow

  KatyErnshow Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 јануари 2011
  Пораки:
  11
  Допаѓања:
  5
  Секој може да изгуби битка...Прашањето е,дали си подготвен да ја изгубиш и војната,или никогаш не се откажуваш? ;)
   
 2. Strumfeta93

  Strumfeta93 Популарен член

  Се зачлени на:
  24 октомври 2010
  Пораки:
  2.191
  Допаѓања:
  3.856
  Зависи колку е важна за мене таа битка. За ситници и не се замарам многу но кога нешто ми е важно одам до крај и секогаш гледам да успеам во зацртаното :)
   
  На Angelche му/ѝ се допаѓа ова.
 3. magic

  magic Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 декември 2009
  Пораки:
  187
  Допаѓања:
  79
  Пол:
  Женски
  Никогаш не се откажувам, дури и за ситници сум упорна, но некогаш тоа ми е голема пречка во животот. Премногу време посветувам на неважни работи и на личности кои не вредат... :?: Ќе се обидам да ја сменам таа моја карактеристика ;)
   
 4. Gordana10

  Gordana10 Форумски идол

  Се зачлени на:
  7 декември 2009
  Пораки:
  6.898
  Допаѓања:
  9.184
  Пол:
  Женски
  Човек треба да е секогаш подготвен и свесен за тоа дека во животот може да изгуби се, затоа што тешко е да изградиш нешто, а многу лесно е да го уништиш.Би требало да е навикнат да губи и да добива,што е најдобро, отколку постојано да е убеден дека секогаш победува, затоа што тогаш потешко го прифаќа поразот.Во принцип не се откажувам лесно,упорна сум во својата цел,но истовремено сум свесна и подготвена дека можам да изгубам.Меѓутоа победата и поразот, како и слично на тоа е само резултат на баланс во животот,рамнотежа,во контекст на тоа што го напоменав претходно.
   
 5. blueeparadise

  blueeparadise Популарен член

  Се зачлени на:
  22 октомври 2010
  Пораки:
  3.526
  Допаѓања:
  6.267
  Зависи.. Зависи од важноста на поставената цел, тежината но и не мора да значи. Некогаш можам да излезам на крај со некоја тешка работа, а да се откажам од ситници, но тоа секако е зашто тие не се толку важни па јас многу да се вложувам во нив. ;) Но, некогаш заради нервоза и исфрустрираност знам да се откажам од некоја работа што многу ми значи, притоа убедувајќи се дека не е ништо важно и така и ја оставам. И би требало да ја сменам оваа моја карактеристика. Сепак, задоволството, еуфоријата, дури и наградата откако сте ја извојувале својата борба па дури и војна се едни и ве охрабруваат да продолжите понатаму. Па, затоа, кога ќе се зафатам за некоја работа и веднаш сакам да се откажам, се сетувам дека на крајот ме чека нешто вредно, за кое вреди да се бориш! ;)
   
 6. Mistery

  Mistery Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 декември 2010
  Пораки:
  767
  Допаѓања:
  1.626
  Не се откажувам, во никој случај...Во животот се владеам според она ако си упорен во нешто и вистински го сакаш ќе го добиеш...исто како и она, ако паднеш првиот пат, тоа е причина повеќе да пробаш повторно со веќе здобиено искуство. Ако се откажував немаше да стигнам до таму кај што сум сега моментално. Тврдоглав сум за такви ствари....Обично се понесувам од мислата, ако можел некој пред мене, можам и јас...Што е таа личност повеќе од мене за да може он а јас не? Улога тука играат и егото и самодовербата, но како и да е, не се откажувам...Упорен сум се додека не ја исполнам целта според моја сатисфакција...Звучи арогантно, но тоа е жалната вистина..Ако сам не се избориш за нешто, никој нема да ти го поклони...Напротив некој ќе гледа да ти препречи во целта....А твое е да поминеш низ сите тие препреки за да стигнеш до потребниот резултат...
   
  На karina8, Angelche, klaudija90 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 7. klaudija90

  klaudija90 Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 јуни 2010
  Пораки:
  86
  Допаѓања:
  18
  Не се откажувам од она што сакам да го постигнам и она што ќе ме направи среќна.
  Бидејќи имам повеќе цели и замисли и зацртани мисли, упорна сум во она што го сакам. Но не секогаш успевам иако сум упорна, постојат пречки во животот нормално, искушенија во кои лесно паѓам, но и лесно се издигнувам на нози. Во главно животот е таков како што е... понекогаш си завудувам, а понекогаш и се разочарувам, што е и многу нормално :)
   
 8. srcekrsacka

  srcekrsacka Популарен член

  Се зачлени на:
  26 ноември 2010
  Пораки:
  2.952
  Допаѓања:
  1.752
  сум таква личност што на се обрнувам внимание, се ми е важно и НИКОГАШ не се откажувам од тоа што сум го намислила, па колку и да ми е тешко, и да се мачам и да немам сила.
   
 9. GarpovaV

  GarpovaV Популарен член

  Се зачлени на:
  18 февруари 2011
  Пораки:
  999
  Допаѓања:
  1.962
  Пол:
  Женски
  Зависи но 95% од ситуациите, сум упорна во својата цел :P
   
 10. elenastoimanova

  elenastoimanova Истакнат член

  Се зачлени на:
  24 јануари 2011
  Пораки:
  25
  Допаѓања:
  5
  Koga sakam nesto uporna sum do kraj ne se otkazuavm taka lesno, dobromoze da zagubam bitna no ne i vojna nema sansi :)
   
 11. Hipica

  Hipica Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 декември 2009
  Пораки:
  14.369
  Допаѓања:
  14.818
  Препознатлива сум по својата упорност и по тежнеењето да бидат работите по мое. Но, ако целта е мизерна, ако од неа немам никаква емоцинална (а камо ли материјална) корист, тогаш кревам БЕЛО знаме, кој сака нека победува, јас го напуштам рингот.
   
 12. Gea

  Gea Популарен член

  Се зачлени на:
  7 јануари 2011
  Пораки:
  1.056
  Допаѓања:
  11.602
  Пол:
  Женски
  Кога нешто ќе намислам мора и да го остварам.Но понекогаш за жал, постојат многу фактори кои непланирано влијаат врз остварувањето на целта.Во глобала, мојата упорност досега во повеќе случаи ми се исплатела. ;)
   
 13. Theodora

  Theodora Популарен член

  Се зачлени на:
  19 јануари 2011
  Пораки:
  1.505
  Допаѓања:
  5.575
  Упорна сум до оној момент до кој има смисла да бидам.За многу нешта сум била и претерано упорна и сум дошла до целта.Но,кога веќе постојат фактори надворешни или виша сила на кои никако нема да успеам да влијаам се тргам настрана,има ситуации каде победата била навидум пораз,па и обратно.А понекогаш се менуваат и целите,така да ако немам повеќе интерес да ја остварам таа цел,ја бришам од листата или ја преформулирам,ако дошло до измени на целта или начинот на нејзино остварување.По природа сум борец,но мудар :!: -кој се повлекува кога битката веќе не е негова и не се бори никако за туѓи цели и интереси.
   
  На De-lovely му/ѝ се допаѓа ова.
 14. Primavera

  Primavera Популарен член

  Се зачлени на:
  19 февруари 2011
  Пораки:
  405
  Допаѓања:
  1.517
  Скоро никогаш и не се откажувам... Секогаш се борам да успеам :)
   
 15. SuperGirl2010

  SuperGirl2010 Популарен член

  Се зачлени на:
  13 ноември 2010
  Пораки:
  328
  Допаѓања:
  316
  Пол:
  Женски
  Зависи.. од мноогу фактори, но позната сум како личност што не се откажува додека не ја исполни целта. :P Не значи дека буткам ѕид со глава, ама ако нешто навистина ми е зацртано и мислам дека вреди да се исполни, барам начини за исполнување. Фала богу полна сум со идеи, не знам што ќе правам кога ќе снемам инспирација :)
   
 16. Chocolate.me

  Chocolate.me Популарен член

  Се зачлени на:
  19 септември 2010
  Пораки:
  2.728
  Допаѓања:
  7.642
  Како помала,кога ќе наидев на потешкотија се откажував веднаш.Но откако се изградив како личност,наоѓам начин за исполнување. :)
   
 17. ljubicicaa

  ljubicicaa Популарен член

  Се зачлени на:
  14 декември 2010
  Пораки:
  1.540
  Допаѓања:
  557
  да се откажам???нема шанса, се дури не го остварам она што сум намислила никако откажување :devil:
  и мислам дека сите треба да бидат упорни во остварување на некоја цел, а не да се откажат уште не првата препрека :@
   
 18. tessie

  tessie Форумски идол

  Се зачлени на:
  11 ноември 2010
  Пораки:
  5.629
  Допаѓања:
  21.961
  Пол:
  Женски
  Ако навистина се уверам дека она за кое се борам вреди - се борам до самиот крај...и досега овој пристап кон животот ме нема разочарано. :)
   
 19. baby.90

  baby.90 Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 февруари 2011
  Пораки:
  457
  Допаѓања:
  197
  Кога сакам... ехехеххе кога јас сакам нешто да направам, ќе го направам, па да се сврти светов наопаку :D :D :D Ко што вика мајка ми, кога ќе запнеш за нешто, тешко на сите :D :D :D
   
 20. interesna

  interesna Популарен член

  Се зачлени на:
  7 јуни 2010
  Пораки:
  1.919
  Допаѓања:
  672
  секогаш упорна во својата цел, но некогаш знам и да се откажам доколку ја изгубам енергијата за нејзино остварување.

  во принцип упорна, кога ќе наумам мора да биде така порано или подоцна и да се откажам знам дека на крај ќе истуркам и остварам својата цел.