Ликовно средно училиште

Дискусија во 'Образование' започната од buterfly.fly.away, 8 март 2012.

 1. buterfly.fly.away

  buterfly.fly.away Истакнат член

  Се зачлени на:
  8 март 2012
  Пораки:
  152
  Допаѓања:
  19
  Многу сакам да цртам :) . Баш пред некој ден зборував со мајка ми да одам ликовно и од таму дизајнерско. :$ Многу сакам да дизајнирам облеки . Сега сум седмо одделение но сепак сакам да размислам однапред , можеби мислењето во иднина ќе го променам ..
  Ако некој знае такво училиште и дали има во Скопје , девојки ви благодарам однапред .. :)
   
 2. Smurfette.M

  Smurfette.M Популарен член

  Се зачлени на:
  13 септември 2011
  Пораки:
  1.072
  Допаѓања:
  621
  Знам едно, и тоа во Скопје, Лазар Личеноски :)
   
 3. AngelOfArh

  AngelOfArh Форумски идол

  Се зачлени на:
  26 септември 2011
  Пораки:
  9.071
  Допаѓања:
  54.477
  Пол:
  Женски
  Да, се работи за Државно средно училиште за применета уметност Лазар Личеновски, најдобриот избор што сум го направила во животот. Меѓутоа внимавајте, доколку не знаете да цртате, односно немате талент немојте да се лажете дека ќе го пронајдете овде, пред се е талентот, осигурајте се дека го имате, отидете на приемен и решена работа. Да приемен, имаме и приемен испит, сеедно доколку немате талент нема да поминете на приемен така да за ваше добро е претходно добро да се подготвите пред да отидете на полагање, чисто колку да не се разочарате после тоа. Ви посакувам среќа на сите кои сакате да се запишете и ве уверувам дека ќе ги поминет најубавите 4 години во животот.
   
  На ecka.da.wiz му/ѝ се допаѓа ова.
 4. buterfly.fly.away

  buterfly.fly.away Истакнат член

  Се зачлени на:
  8 март 2012
  Пораки:
  152
  Допаѓања:
  19
  Читав на Кајгана форумот , имаше некои критики за училиштето , за архитектурата , положбата :sweat:
   
 5. AngelOfArh

  AngelOfArh Форумски идол

  Се зачлени на:
  26 септември 2011
  Пораки:
  9.071
  Допаѓања:
  54.477
  Пол:
  Женски
  Повеќе ништо не е така, да јас учев во такво школо но пак ке кажам ги поминав најубавите години од животот, положбата е одлична, на 10 минути од град, имаш автобуси редовни до таму....не знам што е со положбата лошо тука. Сега има нови згради кои не се повеќе рушевини како што знаеа да кажат другите, а професорите и школото, го предизвикувам оној што може да каже дека не се најдобрите во земјава, ќе научиш покрај се и да имаш сосема поинакви погледи на животот, ќе бидеш многу позрела од сите твои врсници, за мене ова школо беше најголемото животно искуство, школо на животот....Им благодарам на сите од оние бараки во кои учев, тоа се најголемите луѓе кои во животот сум ги запознала.
   
  На ecka.da.wiz, Cosmi и veliborka им се допаѓа ова.
 6. HarleyQuinn666

  HarleyQuinn666 Активен член

  Се зачлени на:
  6 октомври 2017
  Пораки:
  33
  Допаѓања:
  18
  Пол:
  Женски
  Јас сум многу против ова училиште, заедно со музичко и спортското. Тука учев една година, и ако планирате да џаболебарите одете слободно.
  Да знаете дека јас кога учев имаше само стручни предмети, значи од прв ден нема да имате математика, биологија и сл, ќе ви биде смешно додека сте таму, и бидејќи гарант ќе продолжите на академијата збогувајте се од нормална работа, ќе треба да се молите некој да ви купи слика, никој нема да сака да ве вработи, абсурд па во државно.И преку завод да носите документи никој нема да ве земе.
  Ништо нема да може по струка да работите, според мене не вреди да се учи тука освен тоа само ќе фрлате пари за боици, хартии и глупости.Ништо нема да ве научат, одете гимназија, ќе имате друго мислење.
  Школово е само за мрзливи луѓе што не знаат што сакаат во животот, и колку да се каже дека имаат некакво образование.Изумрено е ова заедно со спортското и музичкото, зарем некој ќе се замара да купува скулптури? Ене ги вајарине дремат у маркет 2-3 месеца додека да ги шутнат, со сликарство уште полошо, и графика, имав среќа што се спасив.
  @AngelOfArh работиш ли нешто ако не е тајна?
   
 7. Cosmi

  Cosmi Форумски идол

  Се зачлени на:
  7 февруари 2012
  Пораки:
  2.919
  Допаѓања:
  44.455
  Пол:
  Женски
  Колку демотивирачки пост полн со сопствени фрустрации.
  Нема математика има нацртна геом.што корист има од биологија,ако не одиш на медицина ?:lol:

  Тоа не школо за луѓе кои имаат единствена амбиција да најдат државна работа.Тоа е школо за таленти,а талентот вистинскиот е штета да се запостави и да се учи гимназија:| токму таа е училиште за неамбициозни и неодлучни.
  Еве јас завршив таму и замисли покрај редовната работа ,работам и фриленсинг ,цртам иллустрации за странци и заработувам мин 1000$ преку платформите за работење фриленсинг,работам кога сакам и кога можам.

  Ги охрабрувам сите кои имаат талент да се запишат,и се сложувам со членката погоре нема пубаво школо од тоа.
  Ќе можат да заработуваат уште во средно,па за едно лого се плаќа и 500 еура,натаквите им се смешни државните работници.
  Работа ќе си најдат работејќи најдобро преку интернет ,странците и ценат и плаќаат.Поготово што во државава и доктор на економски науки да си ,работа нема да најдеш во струка,ако не си партиски војник, но таквите надвор не можат да работаат и да заработуват ,за тоа се потребни вештини кои ова училиште ги нуди,затоа само напред!
   
  На VoodooGirl, ecka.da.wiz, anaja1 и 4 други им се допаѓа ова.
 8. HarleyQuinn666

  HarleyQuinn666 Активен член

  Се зачлени на:
  6 октомври 2017
  Пораки:
  33
  Допаѓања:
  18
  Пол:
  Женски
  Што работиш ако не е тајна?
   
 9. HarleyQuinn666

  HarleyQuinn666 Активен член

  Се зачлени на:
  6 октомври 2017
  Пораки:
  33
  Допаѓања:
  18
  Пол:
  Женски
  Океј, каде со сликарство ќе бидеш осигурана? Треба да се молиш да ти купат слика, нема ни стаж да може да се има.Не ги гледај Жарко и другите професори од уметничко, тие се стари и биле во друго време.
  Уште полошо, вајарство и керамика се уште потешки, графика некаде во печатница, не знам каде а друго место. Имаше моден дизајн не знам дали сеуште има.И дизајн на ентериер беа со нас во клас, но за овие смерови нема ни факултет, треба да знаат програми и фотошоп и се за да произведат нешто, претешко е.
  Другар од клас бее во Софија, таму имале многу смерови ама работа не успеа да најде и тука се врати.Никој не го ни регистрирал таму. Јас не би ризикувала
   
 10. Dream-Girl

  Dream-Girl Модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  24 јуни 2013
  Пораки:
  12.208
  Допаѓања:
  132.823
  Пол:
  Женски
  Најдобра другарка со одличен талент за цртање ради ваквите посрани ставови на нејзините не отиде у такво средно, отиде у гимназија и се кае премногу сеа пошо со сила учи у гимназија, а црта постојано по дома у слободно време и стварно тоа ја интересира. Среќа излеа одлучи да иде против нејзините шо со сила ја тераат да иде медицина факултет демек таму биле парите, а нејзе не ја ни интересира тоа и да си се посвети на талентот после средно. Отсекогаш сум ја поддржувала и ако се трудиш ќе си најдеш работа. Крај краева ќе си замине од државата и ќе отиде некаде кај шо ќе и го ценат талентот ама најбитно е да не се откаже од соништата.
  Немојте со вакви мислења стварно не е фер.
   
  На anaja1, Ketchup и Someonespecial им се допаѓа ова.
 11. Cosmi

  Cosmi Форумски идол

  Се зачлени на:
  7 февруари 2012
  Пораки:
  2.919
  Допаѓања:
  44.455
  Пол:
  Женски
  Веќе пишав ,работам како илустратор на книги,покрај работа која веќе ја имам со години.
  Сe гледа дека не ги разбираш денешните можности за вработување,оваа логика што е од социјалистичкиот период ,заврши правен или економски и најди државна работа, денешните сликари не продаваат слики дома туку преку онлајн галерии душо,Корубин од Каролина растур прави на Сачи галеријата,јас сум 1000$месечно со во просек 4 саати дневно работење,мислиш ли нема да се плати 100 еура осигурање?
  Вајарите и најскапо продаваат,какви графичари во печатница ,во кој век живееш,и за ентериер и за моден дизајн постојат факултети.
  А да,јас работам плус и за татоо студио од Лондон ми плаќаат од 50 до 150 фунти од цртеж во молив ,нема работа ,има многу,и многу посигурно е да имаат вештина со која ќе работаат сами од дома со сопствен бзнис,него ли да завршат правен и цел живот да немаат никаква вештина и да им остане работа во маркет,доколку не се вработат партиски во државно.
   
  Последна измена: 15 октомври 2017
  На anaja1 и crimson им се допаѓа ова.
 12. DAngel

  DAngel Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 март 2011
  Пораки:
  10.220
  Допаѓања:
  54.833
  Така е луѓе, баталете и талент и желби и се, завршете правен или економски како пола младите, па жалете се дека нема работа, тепајте се за членска од партија и лечете фрустрации од вашата државна работа на анонимни форуми.

  Никогаш повеќе од сега не се исплателе "занаетчиски работи", посебно ако имаш талент и желба да се докажеш. Почетокот може да биде тежок, ама ако фриленсингот ви е прифатлива опција, се исплати и тоа како. Пред се, најбитно е работата да ве исполнува, ако нешто го работиш со желба ќе се потрудиш да напреднеш, успееш и постигнеш повеќе.
  Знам луѓе кои работат државно и единствена причина зошто не ја напуштаат таа работа е затоа што не мора ништо да работат, па кога си отидат дома се одморени и работат фриленсинг. Од фриленсингот заработуваат по најмалку 2-3 плати во висина на таа од администрацијата.
   
  На Dust, crimson, Ketchup и 3 други им се допаѓа ова.
 13. Cosmi

  Cosmi Форумски идол

  Се зачлени на:
  7 февруари 2012
  Пораки:
  2.919
  Допаѓања:
  44.455
  Пол:
  Женски
  Zatoa i pisuvam,mnogu rabota ima za umetnici preku frilensingot,ke imate pari i ke ja rabotite rabotata sto ja sakate,zarem ima nesto podobro od toa,da zemes stranska plata i da zivees vo MK?
   
  На Mishela, crimson и DAngel им се допаѓа ова.
 14. HarleyQuinn666

  HarleyQuinn666 Активен член

  Се зачлени на:
  6 октомври 2017
  Пораки:
  33
  Допаѓања:
  18
  Пол:
  Женски
  Тие сајтови не се 100% сигурни, ако не продадеш во брзо време нема да ти успее.Корубин е од такво семејство, нормално дека ќе му оди.Ти што смер заврши? И која ти е секојдневната работа што ми ја збориш?
   
 15. Cosmi

  Cosmi Форумски идол

  Се зачлени на:
  7 февруари 2012
  Пораки:
  2.919
  Допаѓања:
  44.455
  Пол:
  Женски
  Ne se sigurni?Se zezas ili stvarno ne znaes sto zboruvas, toa se vrvni galerii. Posigurni se tie nego li opstinska rabota kaj nas i se se prodava, duri i raboti koi mene mi se smesni. Toa sto Korubin e od slikarsko semejstvo, nadvor vo stranstvo,neznaci nisto,tuku sposobnosta da sozdades i prodades.
  A gi ima kup takvi onlajn galerii , od druga strana rabotenje so klienti preku frilensing nosi ogromni zarabotki,imam okolu deset knigi ilustrirano za amerikanski i kanadski klienti, se prodavaat na amazon i imam procent od nivnata prodazba.
  Rabotam rabota pola rabotno vreme,koja ja dobiv mnogu odamna a e mnogu bliska so strukata, likovna rabotilnica vo gradinka.Zavrsiv grafika.
   
 16. AngelOfArh

  AngelOfArh Форумски идол

  Се зачлени на:
  26 септември 2011
  Пораки:
  9.071
  Допаѓања:
  54.477
  Пол:
  Женски
  Ти озбилна си? Дај молимте, тоа што ти не си имала талент и не си успеала не значи дека не може да успееш. Не работам моментално бидејќи нема бебе кој да ки чува, иначе де вработив одма после факултет, бев ентериер и продолжив на архитектура, имам работно искуство за кое можеш само да сонуваш. Поарно не продолжувај.
   
  На Dust, anaja1, crimson и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 17. HarleyQuinn666

  HarleyQuinn666 Активен член

  Се зачлени на:
  6 октомври 2017
  Пораки:
  33
  Допаѓања:
  18
  Пол:
  Женски
  А другарките твои од сликарство дали работат?
   
 18. AngelOfArh

  AngelOfArh Форумски идол

  Се зачлени на:
  26 септември 2011
  Пораки:
  9.071
  Допаѓања:
  54.477
  Пол:
  Женски
  90% од мојата генерација работат, и тоа доста добро се имаат офајдено. Илустратори, костимографи, режисери, изложуваат низ цел свет, работат како професори или наставници... Што си се запнала а сликарство, има уште 6 други смерови. Еден дечко една генерација после мене предава моментално на една о најдобрите академии за архитектура. Што си запнала не знам.
   
  На Dust, crimson и DAngel им се допаѓа ова.
 19. Someonespecial

  Someonespecial Free-minded aesthete

  Се зачлени на:
  17 ноември 2012
  Пораки:
  12.092
  Допаѓања:
  161.036
  Пол:
  Женски
  Девојче, јас имам впечаток од напишаново дека си немала доволно склоност, ниту пак доволно те привлекувала ликовната уметност, затоа и си останала само една година. И тоа не треба да те наведува тука да обесхрабруваш луѓе што сакаат да се одлучат за ова.
  Па стручни предмети ќе има секако, затоа се и стручни училишта. А тие предрасуди дека и во ова и во музичкото средно сите се пропалици, барем тоа мислам дека веќе треба да е застарено...
  Талентот и љубовта кон конкретна уметност е нешто посебно, што треба да се развива и искористи. И јас сум на факултет што ме влече, а за кој се вели дека е од помалку просперитетните. Да имав сериозен талент за цртање или музика, дефинитивно би се одлучила да го следам, па и уште од средно. И ги поддржувам сите што го имаат во тоа :)
   
  Последна измена: 17 октомври 2017
  На Dust, Dream-Girl, anaja1 и 3 други им се допаѓа ова.
 20. HarleyQuinn666

  HarleyQuinn666 Активен член

  Се зачлени на:
  6 октомври 2017
  Пораки:
  33
  Допаѓања:
  18
  Пол:
  Женски
  Јас не бев на ентериер, но конкретно запнав за сликарство затоа што реално каде има работа со тоа?
  Јас се откажав затоа што многу беше тешко, секој ден имавме часови со саати и саати, спрема нас се однесуваа како да не не бива, на сите ни викаа професорите дека немаме талент, секогаш беа незадоволни.Баш и другарките кога ме прашуваа што ќе работам некако бев на мисла.