1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Линк за евентуалното убиство на Тоше Проески?

Дискусија во 'Општи дискусии' започната од UbavkaBube, 30 септември 2010.

 1. UbavkaBube

  UbavkaBube Истакнат член

  Се зачлени на:
  13 јануари 2010
  Пораки:
  297
  Допаѓања:
  95
  Здраво девојки!
  Се надевам дека нема ваква тема, а доколку има се извинувам и ги молам админ-ките да го преместат мислењево. Имено, пред некое време најдов некаков си линк во кој пишуваше за некој српски новинар како објаснува како и зошто е Тоше убиен....сметката на Фајнал Кат служела како перална на пари преку некој си мафиозо од Србија и слично... Ве молам, доколку некоја знае каде да го пронајдам муабетот да ми постира линк....Благодарам!....инаку, текстот е на спрски или хрватски јазик...и можно е и да беше статија од весник....
   
 2. Offspring

  Offspring Форумски идол

  Се зачлени на:
  14 јуни 2010
  Пораки:
  7.166
  Допаѓања:
  26.994
  :o :o
  Ај ако сакаш подобјасни малку повеќе што и како... Јас никогаш не верував дека некој стои позади тоа. Мислев дека народот упорно бара влакно во јајце. Се случило тоа што можело на секој да му се случи. :?:
   
 3. UbavkaBube

  UbavkaBube Истакнат член

  Се зачлени на:
  13 јануари 2010
  Пораки:
  297
  Допаѓања:
  95
  Јас не реков дека верувам или не верувам во ова. Правев муабет со една пријателка прееска и само и го спомнав како податок дека сум го прочитала и сакаше и таа да го прочита.

  Имено, се работи за некоја статија ( многу ми е криво што не го ставив линкот во bookmarsk :sweat: ) и во истиот линк пишуваше како некој српски новинар ( со име и презиме на истиот) истражувал и дошол до некакви си сознанија зошто е можно Тоше да е убиен. Сметката на продукцијата била испразнета, дошол некој си од србија бизнисмен што перел пари ( а истиот го кажуваа и кај нас на вести како се тужеше со Лилјана Петровиќ околу сметките и долговите на Продукцијата подоцна..) и како се било смислено, им дал пари под услов да го земе Лилјана за партнер во продукцијата и од тука започнале чудата со перењето пари за кои Лилјана малку подоцна, а Тоше многу подоцна дознал...
   
 4. devojceto15

  devojceto15 Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 август 2010
  Пораки:
  57
  Допаѓања:
  4
  moe mislenje??znaci vaka ja mislam deka nekoj mu go namestil ubistvoto na tose,zs on bese mn popularen i imase mn moken glas koj mu go procenija i vo anglija.i on pocna tamu da soradotuva so angliski producent koj mu ja napisa poslednata pesna The hardest thing, i ako on uste bese ziv sea ke napraese svetska kariera a ne samo balkanska,megutoa toa mu go podmetnaa najverojatno zs on ne im dal pari na tie so go ucenuvale,a isto taka znam deka preku negovi koncerti so pomos na lilja perele pari nekoi mafijasi.a usete nesto pa na sekoj moze da mu se sluci da zagine vo sobrakjajka megutoa mn cudno zs bas samo na nego da mu se sluci od 3 ca bas on da nastrada mn e cudno.a imam i uste nesto slusnato deka moznoe eprvo da go ubile tose i vozacot da go istepale a posle da ja smackale kolata,ovie ra rab nz dali se vistinite megutoa toa e toa so imam slusano od sosedite zs jas ziveam vo ista zgrada kade sto tose imase stan io kaj sto ziveese u sk
   
 5. kate21

  kate21 Популарен член

  Се зачлени на:
  20 декември 2009
  Пораки:
  4.220
  Допаѓања:
  3.853
  Пол:
  Женски
  Статијата за ова ја има ставено Анатх ама сега немам време да ја барам, барајте ја во темаат за Тоше, неколку страници назад мислам. ќе ја најдете таму, во српски Фокус или така некое име беше на магазинот :?:
   
 6. UbavkaBube

  UbavkaBube Истакнат член

  Се зачлени на:
  13 јануари 2010
  Пораки:
  297
  Допаѓања:
  95

  Ти благодарам!!! Сега ќе побарам таму!!!
   
 7. Annath

  Annath Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 јануари 2010
  Пораки:
  23.148
  Допаѓања:
  199.774
  Пол:
  Женски
  На UbavkaBube му/ѝ се допаѓа ова.
 8. beautiful87

  beautiful87 Истакнат член

  Се зачлени на:
  16 февруари 2010
  Пораки:
  322
  Допаѓања:
  116
  Секој малку подобар експерт може да оцени дека собраќајката беше наместена т.е. возачот на камионот намерно ја има свртено приколката баш кога колата во која Тоше се возел тргнала да го претекнува, а плус возачот на камионот никогаш се нема појавено ни на суд ни нигде како никогаш да не постоел. Нормално дека се се спекулации и никогаш нема да се дознае вистината, но ова ви го кажувам од експерти што сум слушнала да зборат.
  П.С. Исто и за воздушните перничиња кои не се отворија што нема логика и нема шанса поготово не на туагер
   
  На UbavkaBube му/ѝ се допаѓа ова.
 9. UbavkaBube

  UbavkaBube Истакнат член

  Се зачлени на:
  13 јануари 2010
  Пораки:
  297
  Допаѓања:
  95
  Ти благодарам Annath!!!

  Таблоид е, да, но штом напишале некој се потрудил да направи некаква анализа и преглед на нештата и сепак добро е штом постојат да си ги прочитаме...
   
 10. julie77

  julie77 Форумски идол

  Се зачлени на:
  2 февруари 2010
  Пораки:
  5.566
  Допаѓања:
  20.051
  Ццццц...страшно!Ја читам статијата и искрено и не ме чуди ништо...перењето пари не бира жртви, а за жал такви работи се случуваат се повеќе.Во овој материјален свет освен парите ништо друго не се цени и по секоја цена гледаат да уништат се што нема цена.Искрено ништо чудно да има некоја мистериозна позадина за трагедијата...не знам само со каква совест ако воопшто ја имаат тие "монструми" можат да живеат денес??!Сеедно него го нема и е најголема загуба за нас... ;(
   
 11. Scarlet88

  Scarlet88 Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 март 2010
  Пораки:
  753
  Допаѓања:
  328
  Навистина жално....ццц......зарем вредеше да умре таков човек?
  И не само Тоше, туку и Борис Трајковски, кого го запалија жив.......ццц....
   
  На Tanjamm му/ѝ се допаѓа ова.
 12. KuklickaSk

  KuklickaSk Форумски идол

  Се зачлени на:
  20 јуни 2010
  Пораки:
  6.579
  Допаѓања:
  24.876
  Имаше и група на ФБ за ова, ама ја имаат избришано.
  Јас лично верувам во ова. премногу работи се поклопуваат и плус тоа текстот објаснува многу работи, како на пример изјави на тоше, текстови на негови песни, неговото расположение пред крајот и слично.
  Како и да е, се надевам дека ке горат у пеколот сите кои се некако поврзани со тоа.
   
 13. Pink.Princess

  Pink.Princess Истакнат член

  Се зачлени на:
  17 октомври 2010
  Пораки:
  97
  Допаѓања:
  27
  Пол:
  Женски
  многу ми е жал за Тоше и се нервирам за ова што се случи,ич не се осекам убаво и секогаш мислам дека е жив и дека еден ден ќе се појави и ќе не изненади сите.И јас мислам дека тоа што се случи со Тоше е наместено има многу да се дискутира на оваа тема.На пример зошто онаа менаџеркана глупава седела назад место напреддд глупача и имам слуснато дека на Тоше не му давала да има деца или пак да прави свадба(незнам колку е вистина но имам слушнато) и зошто баш вечерта морале да тргнат ненаспани неодморени да одат на пат можеле да трган сабајлето натенане.И таа неговата менаџерка ич не ми се свига го излажала како млад и си играла со него па можел да најде некој од Македонија божем малце добри луге има тука. ама тоа е тоа судбина така било пишано или пак наместено
  а тоа што му го прават на возачот ич не е убаво човекот страда а тие го тераат по затвори возачот тука нема никаква вина виновен е тој со камионот и да зашто го нема нигде да се појави да каже како било што било па него да го пратат на суд копиле едно.

  да и јас се надевам дека сите тие што му го направиле ова на Тоше ке горат во пеколот.
  Се се враќа се се плаќа
   
 14. butterfly.mimi

  butterfly.mimi Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 август 2010
  Пораки:
  455
  Допаѓања:
  102
  Баш денес дискутиравме на оваа тема со мајка ми таа е сигурна дека е наместено од страна на Лилјана.
  1. можеби потајно Лилјана била вљубена во Тоше и од љубомора сакала да го убие
  2. можеби во прашање се пари
  Нели пред несреќата застанале Лилјана и шоферот на бензиска? па ако не бил способен да вози, зошто продолжил? можел да одмори, да преспие па после да продолжат... Како е возможно Тоше да е стромачкан, а на овие два , влакно да не им фали? здрави, прави ептен лесно поминале... :^) мене не ми изгледа баш како случајност сево ова... како и да е тој е веќе мртов, а случајот е затворен. Ако е убиен тогаш оној кој е виновен вечно ќе го гризе совеста!
   
 15. KuklickaSk

  KuklickaSk Форумски идол

  Се зачлени на:
  20 јуни 2010
  Пораки:
  6.579
  Допаѓања:
  24.876
  Не е Љиља крива. Поголеми фигури се во прашање. Колку и да имала познанства, нема доволно за да направи такво нешто + и ТОше и носеше пари на неа, така што не е за пари.
  Имаше линк за тоа како е мафијата вмешана, ама неможам да го најдам
   
 16. XXX666

  XXX666 Нов член

  Се зачлени на:
  25 септември 2010
  Пораки:
  34
  Допаѓања:
  35
  Сите жалиме по Тоше, ама тоа не ни дава за право да даваме апсурдни изјави околу неговата смрт. Туарегот што го возел другарот на Тоше се движел со брзина од 185 км на час,а дозволената брзина на тој дел од автопатот била 120... :x Растојание не држел прописно, значи бил до приколката на камионот многу доближен.... КРАЈ! :x Тука не знам што не е јасно... Дури и нагло да закочел камионот, да речеме...-шоферот ако држел доволно растојание од него и ако возел со прописна брзина можеби ќе се случел судир, но НЕ таков со фатални последици...
  Јас единствено не можам да се помирам со фактот дека Тоше е загинат... Инаку можело во џипот сите да погинат, но Тоше настрада(тоа ми е тешко да го сфатам)
  Некој мислам погоре спомна дека Тоше бил целиот смачкан... :tmi: НЕ! Не е тоа точно... Да не го носел сигурносниот појас и да не бил во лежачка положба, при ударот немало да дојде до прекин на двата вратни прешлени(тоа е причината за смртта)...Значи телото му останало залепено на седиштето, стегнато со појас , а главата му се придвижила нагло на напред и дошло до прекин на атласот или епистрофеусот(вратни прешлени, само не знам кој од овие два точно...) Иначе телото му било цело,но со видливи повреди на десната рака. Тие гнасни верзии, дека лицето му било смачкано не се точни..Значи имал видливи повреди, ама не бил масакриран(без нос,уста,заби итн.) како што збореа сите и само додаваа масло на огнот и ја направија уште постравотна и потраорна атмосферата...
  А, Љиља не знам каква врска има со ова? :^) Можеше на лице место и она да погине...
  На возачот Ѓорѓи Ѓеоргиевски му се судеше за сообраќаен прекршок, кој доведе до човечка жртва, а не за убиство. А, он мора да биде маж и да си ги стегне малку забите и достојно да си ја издржи казната затвор. Слушнав негова изјава пред некој ден - "јас сум доволно казнет" Касно е плачи-пичка да изигрува(се извинувам на оваа вулгарност) Јасно е дека не сакал ова да се случи и можел и он да погине, ама установено е од стручни лица дека направил сериозни прекршоци кога возел.
  И јас слушнав за некои мафии, па и за тогашната девојка на Тоше нешто... :x Ама нема веродостојни податоци за тоа и можеме до утре да нагаѓаме и пак ќе биде залудно.
  Иначе Љиља многу го форсираше Тоше, со настапи, со интервјуа,турнеи, концерти и сл...Но за несреќата не е дефинитивно крива.
  За смртта на Борис Трајковски нема да коментирам, бидејќи ќе бидам офтопик.
  Во глава моментално ми се вртат следниве прашања: Како девојката на Тоше, А.Б. успеа да смогне сила и храброст и за неполни три месеци од неговата смрт да отвори козметички салон? Толку ли беше повредена нејзината суета и гордост, па за банални работи да ја тужи Љиља(при тоа на суд се појави облечена во црно,без шминка, а вечерта пред тоа гостуваше кај Маја Поцевска во емисија, целата блескаше од убавина и се фалеше како и тргнало убаво во животот? ) ???????????
   
  На PaLaVa, KalaV, Spell и 2 други им се допаѓа ова.
 17. mims-89

  mims-89 Форумски идол

  Се зачлени на:
  7 мај 2010
  Пораки:
  6.488
  Допаѓања:
  24.072
  Никој од нас „обичните„ луѓе неможе да ја знае вистината, а и многу веројатно е дека никогаш нема да дознаеме. Може само да претпоставуваме и да се убедуваме едни со други не вака било, не така било. Тоа за жал ќе остане мистерија како и многу други такви слични случки. Факт е дека ни беше одземен прекрасен човек кој сите можеме да видиме колкава празнина ни остави, единствено што можеме и да го сакаме уште и да му се восхитуваме и да веруваме дека сега конечно има мир, злосторниците (доколку ги има) ќе ги стигне казната ако не законот тогаш животот ќе им врати, а ние да го оставиме да почива во мир затоа што го заслужува тоа :(
   
  На Pink.Princess му/ѝ се допаѓа ова.
 18. mops

  mops Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 јули 2011
  Пораки:
  150
  Допаѓања:
  119
  http://www.youtube.com/watch?v=51Y2LZdsbNQ
  копаајќи на форумов ја најдов темава и ми текна на видеово што го гледав неодамна колку е точно и верно што збори типов незнам (некој работи ко да ги лупа ко на пример за зет му на тоше)и нека го остават веќе на раат да почива тоше секакви муабети слушнавме тажно!!!
   
 19. ladymici

  ladymici Истакнат член

  Се зачлени на:
  30 јануари 2010
  Пораки:
  521
  Допаѓања:
  785
  Пол:
  Женски
 20. antilla

  antilla Популарен член

  Се зачлени на:
  27 септември 2011
  Пораки:
  264
  Допаѓања:
  381

  Зоран Божиновски е поранешен новинар на Фокус кој уште кратко по смртта на Тоше почна да говори во јавност за неговите поодамнешни истражувања околу прљави бизниси и прикривање на даноци од страна на Љиља Петровиќ како менаџерка на Тоше. А сега почна и политички партии да спомнува во теоријата за наводното убиство. :^) :?: