1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Лиса Гарднер

Дискусија во 'Литература и уметност' започната од GirlRose, 18 мај 2018.

  1. GirlRose

    GirlRose Форумски идол

    Се зачлени на:
    16 јануари 2014
    Пораки:
    5.029
    Допаѓања:
    26.540
    Лиса Гарднер е американски бр.1 Њујорк Тајмс автор на крими трилери. Со повеќе од 22 милиони книги во печат, Лиса е објавена во над 30 земји. Нејзиниот успех преминува на мал екран и четири од нејзините романи стануваат филмови. Живее во Њу Хемпшир со сопругот и ќерката.
    Книги кои ја сум ги прочитала на македонски превод се:Криј се,Јас те сакам повеќе и Преживеј за да раскажуваш.Трилери ептен за мој вкус.Сега излезен и најновиот превод на Фати ме од сакам книги.Мене секогаш ме оставале овие трилери до неизвесност до самиот крај.
    Па,вие што имате прочитано,како ви се допаѓа овој стил?Некои сугестии може и на англиски,без превод. :D
     
    На Mishela и *Ench@nted* им се допаѓа ова.
  2. GoodGirl45

    GoodGirl45 Популарен член

    Се зачлени на:
    8 ноември 2016
    Пораки:
    1.407
    Допаѓања:
    8.692
    Пол:
    Женски
    Само што го прочитав романот Јаа те сакам повеќе и можам да кажам дека беше прекрасен. Има многу испревртен заплет и книгата те остава во двоумење до самиот крај.
     
    На arcticmonkeys и *Ench@nted* им се допаѓа ова.
  3. *Ench@nted*

    *Ench@nted* Форумски идол

    Се зачлени на:
    24 јануари 2018
    Пораки:
    1.914
    Допаѓања:
    25.241
    Пол:
    Женски
    Не сум прочитала ништо до сега од неа, а често налетувам на нејзини наслови. После коментариве се заинтересирав и ќе прочитам па ќе се вратам со мислење.
     
    На GirlRose му/ѝ се допаѓа ова.
  4. *Ench@nted*

    *Ench@nted* Форумски идол

    Се зачлени на:
    24 јануари 2018
    Пораки:
    1.914
    Допаѓања:
    25.241
    Пол:
    Женски
    Еве ме назад. Само што ја завршив Криј се, многу добар трилер, ми се допадна. Толку се внесов во книгата што ми беше и прилично морничава на моменти (ја читав навечер).
    Дефинитивно ќе прочитам уште нешто од Лиса Гарднер. Мислам дека ќе ја купам Фати ме 8-|.
     
  5. Mishela

    Mishela Модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    19 август 2010
    Пораки:
    18.553
    Допаѓања:
    80.605
    Пол:
    Женски
    Јас за авторкава дознав од Сакам Книги.
    Обично секогаш кога барам книга за читање, прво разгледувам на нивнот сајт па ги барам оригиналните наслови во електронски формат.

    Ги прочитав скоро сите наслови кои ги превеле од Лиса Гарднер и сите ми фатија око, ќе ги прочитам во скоро време.

    Само не можам да сфатам дали има некои поврзани книги, посебно од оние со слични имиња - „Фати ме“, „Криј се“, итн?
    Многу им се слични кориците и на „Јас те сакам повеќе“ и „Преживеј за да раскажуваш“, па се збунив малку.
    Има некој редослед или сите се сами за себе?
    Не сум проверила што вели goodreads за ова.
     
    На azelea му/ѝ се допаѓа ова.
  6. azelea

    azelea Популарен член

    Се зачлени на:
    14 јуни 2012
    Пораки:
    3.475
    Допаѓања:
    15.279
    Не се поврзани колку што знам,само детективот е ист што ги разрешува случаите.И јас сега почнав да ја читам Лиса Гарднер во моментов сум до половина од "Јас те сакам повеќе" и ми задржува внимание,едвај ја чекам разрешницата на крај:).
    А да не знаете дали има филмови според некои од книгиве?
     
    На Mishela му/ѝ се допаѓа ова.
  7. Mishela

    Mishela Модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    19 август 2010
    Пораки:
    18.553
    Допаѓања:
    80.605
    Пол:
    Женски
    Одлично, многу мразам поврзани делови затоа што ретко кои навистина вреди да се влечат со книги и книги понатаму. Напорни ми се, а колку и да се досадни, не ми се остава кога веќе сум почнала...
    Штом е така супер, и јас ќе почнам со „Јас те сакам повеќе“, ја ставив на Киндл веќе. :)

    Инаку, Гугл вели дека има два филмови по романи од Лиса Гарднер, ама не знам според кои книги се правени. Само пребарав да видам дали има нешто вакво и ми ги извади овие два:
    Instinct to Kill (2001)
    At the Midnight Hour (1995)

    Ако некоја знае нешто повеќе, нека каже. Јас да прочитам барем нешто па ќе се вратам во темава на коментирање. :)
     
    На azelea му/ѝ се допаѓа ова.