babylove овошни кашички

Лиса Гарднер

Дискусија во 'Литература и уметност' започната од GirlRose, 18 мај 2018.

 1. GirlRose

  GirlRose Популарен член

  Се зачлени на:
  16 јануари 2014
  Пораки:
  2.895
  Допаѓања:
  15.201
  Лиса Гарднер е американски бр.1 Њујорк Тајмс автор на крими трилери. Со повеќе од 22 милиони книги во печат, Лиса е објавена во над 30 земји. Нејзиниот успех преминува на мал екран и четири од нејзините романи стануваат филмови. Живее во Њу Хемпшир со сопругот и ќерката.
  Книги кои ја сум ги прочитала на македонски превод се:Криј се,Јас те сакам повеќе и Преживеј за да раскажуваш.Трилери ептен за мој вкус.Сега излезен и најновиот превод на Фати ме од сакам книги.Мене секогаш ме оставале овие трилери до неизвесност до самиот крај.
  Па,вие што имате прочитано,како ви се допаѓа овој стил?Некои сугестии може и на англиски,без превод. :D
   
  На Mishela и *Ench@nted* им се допаѓа ова.
 2. GoodGirl45

  GoodGirl45 Популарен член

  Се зачлени на:
  8 ноември 2016
  Пораки:
  1.292
  Допаѓања:
  8.502
  Пол:
  Женски
  Само што го прочитав романот Јаа те сакам повеќе и можам да кажам дека беше прекрасен. Има многу испревртен заплет и книгата те остава во двоумење до самиот крај.
   
  На arcticmonkeys и *Ench@nted* им се допаѓа ова.
 3. *Ench@nted*

  *Ench@nted* Популарен член

  Се зачлени на:
  24 јануари 2018
  Пораки:
  1.640
  Допаѓања:
  24.208
  Пол:
  Женски
  Не сум прочитала ништо до сега од неа, а често налетувам на нејзини наслови. После коментариве се заинтересирав и ќе прочитам па ќе се вратам со мислење.
   
  На GirlRose му/ѝ се допаѓа ова.
 4. *Ench@nted*

  *Ench@nted* Популарен член

  Се зачлени на:
  24 јануари 2018
  Пораки:
  1.640
  Допаѓања:
  24.208
  Пол:
  Женски
  Еве ме назад. Само што ја завршив Криј се, многу добар трилер, ми се допадна. Толку се внесов во книгата што ми беше и прилично морничава на моменти (ја читав навечер).
  Дефинитивно ќе прочитам уште нешто од Лиса Гарднер. Мислам дека ќе ја купам Фати ме 8-|.
   
 5. Mishela

  Mishela Модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  19 август 2010
  Пораки:
  15.430
  Допаѓања:
  76.049
  Пол:
  Женски
  Јас за авторкава дознав од Сакам Книги.
  Обично секогаш кога барам книга за читање, прво разгледувам на нивнот сајт па ги барам оригиналните наслови во електронски формат.

  Ги прочитав скоро сите наслови кои ги превеле од Лиса Гарднер и сите ми фатија око, ќе ги прочитам во скоро време.

  Само не можам да сфатам дали има некои поврзани книги, посебно од оние со слични имиња - „Фати ме“, „Криј се“, итн?
  Многу им се слични кориците и на „Јас те сакам повеќе“ и „Преживеј за да раскажуваш“, па се збунив малку.
  Има некој редослед или сите се сами за себе?
  Не сум проверила што вели goodreads за ова.
   
  На azelea му/ѝ се допаѓа ова.
 6. azelea

  azelea Популарен член

  Се зачлени на:
  14 јуни 2012
  Пораки:
  2.722
  Допаѓања:
  12.882
  Не се поврзани колку што знам,само детективот е ист што ги разрешува случаите.И јас сега почнав да ја читам Лиса Гарднер во моментов сум до половина од "Јас те сакам повеќе" и ми задржува внимание,едвај ја чекам разрешницата на крај:).
  А да не знаете дали има филмови според некои од книгиве?
   
  На Mishela му/ѝ се допаѓа ова.
 7. Mishela

  Mishela Модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  19 август 2010
  Пораки:
  15.430
  Допаѓања:
  76.049
  Пол:
  Женски
  Одлично, многу мразам поврзани делови затоа што ретко кои навистина вреди да се влечат со книги и книги понатаму. Напорни ми се, а колку и да се досадни, не ми се остава кога веќе сум почнала...
  Штом е така супер, и јас ќе почнам со „Јас те сакам повеќе“, ја ставив на Киндл веќе. :)

  Инаку, Гугл вели дека има два филмови по романи од Лиса Гарднер, ама не знам според кои книги се правени. Само пребарав да видам дали има нешто вакво и ми ги извади овие два:
  Instinct to Kill (2001)
  At the Midnight Hour (1995)

  Ако некоја знае нешто повеќе, нека каже. Јас да прочитам барем нешто па ќе се вратам во темава на коментирање. :)
   
  На azelea му/ѝ се допаѓа ова.