Локални избори 2017

Дискусија во 'Политика и настани' започната од Rexona.., 24 август 2017.

 1. Rexona..

  Rexona.. Активен член

  Се зачлени на:
  13 мај 2017
  Пораки:
  25
  Допаѓања:
  46
  Пол:
  Машки
  Избори кои треба да се одржат во Република македонија на 15 октомври 2017 година со цел избирање на кандидати за советници и градоначалници во 80 општини во Република Македонија. Изборите беа распишани на 6 август од страна на претседателот на собранието Талат Џафери.
  На последните парламентарни беа овие резултати
  Вмро дпмне 56 градоначалници.
  дуи 14 градоначалници.
  СДСМ 4 градоначалници.
  Дпа 2 градоначалници.
  4 независни кандидати за градоначалници.СО НАПОМЕНА ДЕКА ПРЕТХОДНИТЕ ЛОКАЛНИ ИЗБОРИ БЕА СО МНОШТВО НЕРЕГУЛАРНОСТИ ПРИТИСИЦИ И ЗАКАНИ КОН ГЛАСАЛИТЕ. На локалните избори во 2017 за градоначалници се познати кандидатите за овие општини.
  град СКОПЈЕ
  Вмро дпмне- Коце Трајановски.
  сдсм- Петре Шилегов.
  општина центар
  Сдсм- Андреј Жерновски.
  Вмро дпмне Сашо Стефановски.
  општина карпош
  Вмро дпмне- Стевчо јакимовски.
  Сдсм Дуле Весковски.
  Општина Аеродром
  Вмро дпмне Ивица коневски.
  Сдсм Златко марин.
  општина Прилеп
  Сдсм Сашо Велески
  Вмро Дпмне Никола Димески
  Општина Битола.
  Сдсм Горан Милевски.
  Вмро Дпмне непознат?.
  Општина кисела вода.
  Сдсм Елена Темелкова.
  Вмро дпмне Јохан Тарчуловски.
  општина Штип.
  Вмро Дпмне Илчо Захариев.
  Сдсм Благој Бочваровски.
   
  Последна измена: 24 август 2017
  На cresa-jagoda и fina erika им се допаѓа ова.
 2. fina erika

  fina erika Популарен член

  Се зачлени на:
  25 јануари 2017
  Пораки:
  1.288
  Допаѓања:
  11.402
  Пол:
  Женски
  За општина кисела вода кој ќе се кандидира сигурно нема повторно глумицата Беличанец.
   
 3. DAngel

  DAngel Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 март 2011
  Пораки:
  11.213
  Допаѓања:
  56.799
  можно е Тарчуловски :rofl:
   
  На Nigredo Odor, kuc, Rexona.. и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 4. fina erika

  fina erika Популарен член

  Се зачлени на:
  25 јануари 2017
  Пораки:
  1.288
  Допаѓања:
  11.402
  Пол:
  Женски
   
  На Rexona.. и DAngel им се допаѓа ова.
 5. DAngel

  DAngel Форумски идол

  Се зачлени на:
  19 март 2011
  Пораки:
  11.213
  Допаѓања:
  56.799
  Исто како што е можно и да победи :wasntme:
  Тогаш ќе биде интересно :rofl:
   
  На Gosh, Nigredo Odor и fina erika им се допаѓа ова.
 6. fina erika

  fina erika Популарен член

  Се зачлени на:
  25 јануари 2017
  Пораки:
  1.288
  Допаѓања:
  11.402
  Пол:
  Женски
  Немој жити се кај што ни е утепана населбана ќе ја дотепа уште толку8-|
   
 7. Rexona..

  Rexona.. Активен член

  Се зачлени на:
  13 мај 2017
  Пораки:
  25
  Допаѓања:
  46
  Пол:
  Машки
  На Тарчуловски треба да да му се суди за отварање врати на собранието на 27 април ама како што тргнало и награден ќе биде за тоа
   
  На Gosh, Tan4ence, Tanjamm и 5 други им се допаѓа ова.
 8. Petra777

  Petra777 Популарен член

  Се зачлени на:
  19 ноември 2015
  Пораки:
  2.877
  Допаѓања:
  29.027
  Пол:
  Женски
  Ептен сум среќна за Тарчуловски.
  :)
  Во Кисела Вода 1000% добива, штета што ќе сменам адреса.
   
  На ADOKI, Јаневски и carangigia им се допаѓа ова.
 9. cresa-jagoda

  cresa-jagoda Модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  9 јуни 2012
  Пораки:
  6.652
  Допаѓања:
  30.843
  Пол:
  Женски
  ДПМНЕ во Кисела Вода добива благодарение на селана Сопиште, Припор, Драчево, а ако не се селата, да се соберат вкупно гласови, ДПМНЕ никогаш нема да има градоначалник во Кисела Вода.

  ********************

  Туку дали се знае кои ќе бидат кандидати за Ѓорче Петров?
   
 10. Petra777

  Petra777 Популарен член

  Се зачлени на:
  19 ноември 2015
  Пораки:
  2.877
  Допаѓања:
  29.027
  Пол:
  Женски
  Благодарение на тие селани К. Вода не е Чаир на пр. :) И Аеродром исто така.
   
  На kikikikirika, H.VAGA, _minnie и 5 други им се допаѓа ова.
 11. Јаневски

  Јаневски Популарен член

  Се зачлени на:
  12 јуни 2015
  Пораки:
  908
  Допаѓања:
  1.884
  Пол:
  Машки
  Тарчуловски е добар, чесен човек.
   
  Последна измена: 25 август 2017
  На ADOKI, Petra777 и carangigia им се допаѓа ова.
 12. JuLleE

  JuLleE Форумски идол

  Се зачлени на:
  15 јануари 2010
  Пораки:
  9.808
  Допаѓања:
  155.448
  Секако. Животно. Убиец.
  Ракетар.
  Овој ли за градоначалник(facepalm).
   
  На Luna91, Sesil, cresa-jagoda и 8 други им се допаѓа ова.
 13. carangigia

  carangigia Истакнат член

  Се зачлени на:
  15 мај 2017
  Пораки:
  767
  Допаѓања:
  4.801
  Пол:
  Женски
  Секоја чест за Тарчуловски. Вистински патриот и херој е, се надевам дека ќе победи :) и би сакала во иднина да изгради крст во Кисела Вода и конечно да се постави крст и во Бутел:inlove:
   
  На ADOKI и Petra777 им се допаѓа ова.
 14. +++

  +++ Популарен член

  Се зачлени на:
  6 јули 2017
  Пораки:
  1.752
  Допаѓања:
  8.048
  А што корист виде народов од цркви, џамии и крстови?
   
  На butterfly6223, daylight, Sesil и 12 други им се допаѓа ова.
 15. carangigia

  carangigia Истакнат член

  Се зачлени на:
  15 мај 2017
  Пораки:
  767
  Допаѓања:
  4.801
  Пол:
  Женски
  Јас очекувам да победи Тарчуловски во Кисела Вода и со тек на време да биде поставен крст истово го очекувам и во Бутел. Што корист имаа албанците да сквернават поставен камен темелник во Бутел?
   
  На Abeja, Tanjamm, Petra777 и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 16. Јаневски

  Јаневски Популарен член

  Се зачлени на:
  12 јуни 2015
  Пораки:
  908
  Допаѓања:
  1.884
  Пол:
  Машки
  Како прво, не те прашав, не ти се обратив на тебе, гледај си ја чергата.

  Како второ, штом си го бараш - ќе те прашам, пошто не ви се плашам:
  Што се замислувате бе?
   
 17. Justicija

  Justicija Популарен член

  Се зачлени на:
  9 август 2017
  Пораки:
  4.120
  Допаѓања:
  15.778
  Пол:
  Женски
  Овој сашо стефаноски не е од Охрид ?
  Сега во трка за Центар :rofl::rofl:
   
 18. edenandrej

  edenandrej Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 април 2017
  Пораки:
  297
  Допаѓања:
  924
  Пол:
  Машки
  Се прашувам дали некогаш овие зборови си ги употребила за Али Ахмети, Талат Џафери и тн.
  Инаку Јохан е класична политичка жрвта од 2001. Единствен осуден за случувањата таа година кога имаше очигледни масакри и прекршувања на правилата за војување. Јохан е осуден за напад во село Љуботен, инаку Јохан е од соседното село Љубанци. 2-3 дена пред случувањата во село Љуботен за кои е осуден Јохан, загинаа 8 припадници на македонски безбедносни сили од нагазна мина поставена кај истото село (двајца од селото на Јохан кој во тоа време ако не се лажам беше обезбедување на претседателот Борис Трајковски). Селаните од љуботен не дозволуваа пристап за увид и се правдаа дека нема припадници на УЧК кај нив во селото иако беше очигледно дека има. Имаше притисоци од меѓународната заедница да не се интервенира но Јохан поддржан од Љубе Бошкоски инсистираше да се влезе во селото и да се најдат виновниците. На крај имаше мислам 10 загинати од Љуботен, некои од нив од гранатирање што нема врска со Јохан ама сепак го осудија. За мене, и за многу други, Јохан е херој. Дури и да имам поделени мислења како Македонец би премолчал особено затоа што другата страна инволвирана во тој конфликт (албанците) 15 години по ред гласа амнестирани терористи за нивни водачи и никогаш за некој нивни без разлика дали е ДПА, ДУИ, БЕСА, ПДП или не знам кој не рекле дека е УБИЕЦ, ЖИВОТНО, МОНСТРУМ.
   
  Последна измена: 26 август 2017
  На Nigredo Odor, stilas7, Abeja и 2 други им се допаѓа ова.
 19. edenandrej

  edenandrej Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 април 2017
  Пораки:
  297
  Допаѓања:
  924
  Пол:
  Машки
  Зависи колку години живее во Центар. Јани Макрадули е од Битола па го кандидираа за Скопје, Тодоровиќ не беше од Центар па беше градоначалник и тн. Во принцип треба да се староседелци во населбите кандидатите ама тоа не е правило.
   
 20. JuLleE

  JuLleE Форумски идол

  Се зачлени на:
  15 јануари 2010
  Пораки:
  9.808
  Допаѓања:
  155.448
  Да и Талат и Ахмети се како Јохан.
  Настрана и конфликтот, дали знаете кој профил на личност е Јохан?
  Ама нека ви е, се палете на вакви лица.
   
  На Sesil, Nigredo Odor, cresa-jagoda и 6 други им се допаѓа ова.