1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Локум

Дискусија во 'Храна и пијалоци' започната од iloveugirl, 2 август 2013.

 1. iloveugirl

  iloveugirl Истакнат член

  Се зачлени на:
  11 март 2013
  Пораки:
  293
  Допаѓања:
  217
  Ммм њам-њам локумче. Јас обожавам локум, но бидејќи не е баш диетален а јас на диета(не се дружиме многу во последно време :tmi: )
  -Каков го сакате вие? Со ореви, бадеми, сируп од цвет од роза, разни окови или пак со чоколаден прелив? Комбинациите се бесконечни а исто и уживањето.. :lol:
  -Дали купувате постојано од еден ист бренд или пак не ве засега тоа?
  -И дали некогаш имате правено локум-домашен?(подолу во спојлер ќе споделам еден рецепт)
  Состојки
  500г шеќер
  600мл вода
  100г густин (нишесте)
  1/4 лимунов сок
  шеќер во прав
  бадеми, лешници, ореви, кокос, екстракт, прехрамбена боја по желба
  Подготовка

  Во 200мл вода ставете ја вкупната количина шеќер и варете го на тивок оган околу 15 мин, додека не испари 1/3 од водата за да добиете шербет со соодветна густина.
  Во остатокот од водата (400мл) измешајте го густинот во пошироко тенџере. Турете го готовиот шербет и измешајте ја добро содржината во тенџерето.
  Следната постапка трае околу 1 час. Ставете го тенџерето на тивок оган (на најмала јачина на рингла, ние од 6 степени имавме на 2) и варете ја содржината. Повремено промешувајте. Ние мешавме постојано бидејќи лесно се лепеше за садот во кој ја варевме.
  На околу половина час од почетокот смешата ќе започне да се згустнува, на почеток налик на пудинг, а на половина час треба да ви се лепи за лажицата со која мешате.
  Следи уште околу пола час варење (повеќе налик на пржење) и смесата ќе станува се погуста и погуста, и ќе почне да наликува на тесто. Поентата е да испари што е можно повеќе вода.
  После околу нешто помалку од еден час додадете ги лимуновиот сок, и останатите додатоци што сте ги припремиле и измешајте ги со содржината во тенџерето. Налејте ја содржината на фолија во некој плиток сад, внимавајте да не е повисока содржината. Откако ќе ја турите во садот од 2-3цм оставете ја околу 1 ден за да се стегна.
  Исечете ја на коцки, и извалкајте ги во шеќер во прав.
   

  Прикачени фајлови:

 2. anabel-a

  anabel-a Популарен член

  Се зачлени на:
  25 август 2011
  Пораки:
  3.333
  Допаѓања:
  15.497
  Ова е жива амброзија, јас не прибирам - дај шта даш :D, ми се свиѓа од секој вид, а предност му давам на нашиот крушевски, поготово ако е со оревчиња - тогаш сум сав сречна и пуна љубави! Едино бегам од тие ,,цветните'' со мирис на бугарска ружа, ги ставам во исти ќош со истите бугарски парфеми од ружа, да си приумре човек!

  Името му има доста интересно значење, од турскиот збор lokum, кој влече арапски корени, што во превод значи - задоволство за грлото. Богами да. :nod:

  Ги сакам и оние прелиените со чоколадо, а уште повеќе со шеќер во прав - типичен локум.
  Со кокосово брашно се исто убави, ама одамна не сум сретнала некаде од нив.

  [​IMG]
   
  На sesilija му/ѝ се допаѓа ова.
 3. malooto

  malooto Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 април 2011
  Пораки:
  639
  Допаѓања:
  379
  мхмхмхм обожавамммм њвњ денес си го прекинав поради нив режимот и изедов некој десетина со лешник,со вкус на банана и со вкус на млеко и јагода њам њам...бај д веј да не знае некој колку калории содржат за ди внесам во калкулациите мои :lol:
   
 4. LittleChili

  LittleChili Популарен член

  Се зачлени на:
  29 мај 2013
  Пораки:
  507
  Допаѓања:
  2.213
  Не јадам локум никогаш, ама кога одам Крушево како да не пробам од крушевскиот локум некако посебен ми е дека со оревчиња ко праваат па и пресен мхмм.
   
  На Mr.Lover му/ѝ се допаѓа ова.
 5. skenco

  skenco Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 април 2013
  Пораки:
  311
  Допаѓања:
  49
  јадам локум но не претерувам,премногу е благ,2 коцки локум со ореви ми се доволно
   
 6. atala

  atala Популарен член

  Се зачлени на:
  30 март 2011
  Пораки:
  1.162
  Допаѓања:
  939
  Пол:
  Женски
  Ммммммммммммммм!Многу сакам локум! :* :inlove: Го јадам и со ореви,чоколаден,со арома на ружа,со арома на лимон,класичен локум! :* :inlove: Сите видови локум многу ги сакам и многу ми се драги! :* :inlove:
   
 7. EMoonlight

  EMoonlight Популарен член

  Се зачлени на:
  23 декември 2011
  Пораки:
  1.314
  Допаѓања:
  13.815
  Пол:
  Женски
  Многу сакам локум,прееска јадев ... многу го сакам,со ореви и со чоколадо посебно . :inlove: :) :)
   
 8. Mishela

  Mishela Модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  19 август 2010
  Пораки:
  18.169
  Допаѓања:
  79.888
  Пол:
  Женски
  Анабела, локум со кокосови трошки има во Тинекс. Ние постојано си купуваме од таму, во пластични кутивчиња е спакуван и навистина не знам дали е на мерење или такво е пакувањето. Преубав е, во секој случај. Не е сув, ниту пак е премногу тегав или леплив како тесто.
  И јас обожавам локум, пре би јадела локум него ли некое непроверено благо - малку сум пребирлива и не јадам секакви бучкуруши, посебно не онакви со некои овошни преливи од кајсии, сливи и што ти знам таму.
  Уште од кога знам за себе, мајка ми и баба ми си мезат локум со кафе или после кафе, а за време на пости ни е дури и дел од оброците.
  Многу ми е вкусен и го јадам дури и со леб. :tmi:
  Не пребирам толку каков ќе биде локумот, ги ждерам дури и оние розовите со екстракт од ружи или што и да се, посебно ако имаат оревче внатре, заборавам и на ружа и на сè. :D
  Омилен, дефинитивно познатиот Крушевски локум кој се топи во уста и нема најадба - се крка додека не ти се слоши.
   
  На anabel-a му/ѝ се допаѓа ова.
 9. atala

  atala Популарен член

  Се зачлени на:
  30 март 2011
  Пораки:
  1.162
  Допаѓања:
  939
  Пол:
  Женски
  Го пробав локумот со кокосови трошки и преубав ми е! :) ;) Ммммммммммм,прекрасно нешто! :inlove: :inlove: :inlove:
   
 10. SummerGirl

  SummerGirl Форумски идол

  Се зачлени на:
  10 март 2010
  Пораки:
  13.777
  Допаѓања:
  25.459
  Пол:
  Женски
  Јадам локум, ама без ореви.
   
 11. jEwElRy

  jEwElRy Популарен член

  Се зачлени на:
  12 мај 2013
  Пораки:
  312
  Допаѓања:
  244
  Сакам локум. Многу. Премногу. Најмогу ми се допаѓа „Чорбаџиски локум“ од КАМ :!: и има некој поинаков вкус. Баш локум :lol: :!: .
  Не дека сме некои „чорбаџии“ најубав ми е
   
 12. Decapitated.Hanna

  Decapitated.Hanna Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 ноември 2012
  Пораки:
  798
  Допаѓања:
  575
  Воопшто не го јадам. Премногу ми е благ и некако тежок за јадење..
   
 13. atala

  atala Популарен член

  Се зачлени на:
  30 март 2011
  Пораки:
  1.162
  Допаѓања:
  939
  Пол:
  Женски
  Да не заборавам да кажам дека сум го пробала и ,,Чорбаџискиот локум,, од КАМ маркет и многу ми се допаѓа затоа што има оревчиња внатре! :) ;) :inlove: Мммммммм,прекрасно нешто! :* :inlove:
   
 14. Flower27

  Flower27 Популарен член

  Се зачлени на:
  6 декември 2012
  Пораки:
  1.529
  Допаѓања:
  4.178
  Пол:
  Женски
  Не јадам локум :puke:
   
 15. irena.1

  irena.1 Форумски идол

  Се зачлени на:
  1 ноември 2012
  Пораки:
  4.355
  Допаѓања:
  21.324
  Пол:
  Женски
  Мислам дека крушевскиот локум нема конкуренција. Плус кога и да купам во Крушево е тазе, се топи во уста.
  Да не знаете дали во Скопје го продаваат некаде?
   
  На LittlePinky му/ѝ се допаѓа ова.
 16. Stronglady

  Stronglady Активен член

  Се зачлени на:
  14 август 2013
  Пораки:
  23
  Допаѓања:
  15
  Многу ретко јадам некако ми е многу тежок за јадење :lol:
   
 17. Ketnis

  Ketnis Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 март 2013
  Пораки:
  212
  Допаѓања:
  238
  Пол:
  Женски
  Мммммммм го обожувам :^) :D :D
   
 18. April87

  April87 Популарен член

  Се зачлени на:
  28 септември 2010
  Пораки:
  547
  Допаѓања:
  446
  Пол:
  Женски
  Обожавам локум, највкусен ми е (кога е тазе) овој од Каре Прилеп. :)
   

  Прикачени фајлови:

 19. irena.1

  irena.1 Форумски идол

  Се зачлени на:
  1 ноември 2012
  Пораки:
  4.355
  Допаѓања:
  21.324
  Пол:
  Женски
  Има ли некаде во Скопје?
   

  Прикачени фајлови:

 20. Natali.3

  Natali.3 Форумски идол

  Се зачлени на:
  16 септември 2013
  Пораки:
  5.737
  Допаѓања:
  54.529
  Пол:
  Женски
  Локум со кокос, со ореви каков и да е важно сакам локум :inlove: :inlove: