Лосиони и креми за тело - за или против?

Дискусија во 'Тело' започната од Scarlet88, 4 април 2010.

 1. Scarlet88

  Scarlet88 Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 март 2010
  Пораки:
  753
  Допаѓања:
  321
  Devojki sto mislite za ova?????
  Jas mnogu se dvoumam da koristam losioni!!! Zatoa sto eve jas sum 22 god, ama dosega ne sum se mackala so losioni i kremi na telovo, ednostavno mi e strav kozata da ne mi se navikne na toa! Dali postapuvam pravilno ili pak treba da se "banjam vo losioni" :mrgreen: ???!!! Pred 2 nedeli kupiv puter za telo od Open Cosmetics, so neven i organsko maslinovo maslo...ama se mackam samo na racete so nego! Ve molam za mislenje :D :D :D :D :D :D :D !!!!!
   
 2. renata77

  renata77 Популарен член

  Се зачлени на:
  4 декември 2009
  Пораки:
  1.432
  Допаѓања:
  3.948
  Пол:
  Женски
  А со што се мачкаш ако не е тајна,или со ништо?
  Искрено,ме изненади ваквото мислење дека кожата се навикнувала... :worried:hock: Јас пак мислев дека основната намена на лосионите и кремите е да ја негуваат кожата.
  Јас редовно си користам и досега не сум забележала симптоми на зависност на кожата од лосиони и креми :mrgreen: ,така да мислам дека немаш причина да се грижиш-слободно и без страв користи ги,ако ги сакаш.
   
  На LittlePinky и ruze-ruzica им се допаѓа ова.
 3. emce-kremce

  emce-kremce Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 декември 2009
  Пораки:
  1.161
  Допаѓања:
  95
  Хмм чудно :D јас не можам да замислам да се избањам и да не се намачкам со лосион или крем за тело. Не ми е јасно како не ти се суши кожата од самото бањање и користење на купки и сапуни. Нормално е тоа да користиш нешто за хидратација на кожата, не се плаши воопшто, пробај и ќе видиш дека кожата ќе ти биде многу поубава.
   
  На okcenzi му/ѝ се допаѓа ова.
 4. Scarlet88

  Scarlet88 Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 март 2010
  Пораки:
  753
  Допаѓања:
  321
  Iskreno, ne koristam kupki, samo hidratanten sapun ili glicerinski najcesto! Inace kozata na teloto mi e normalna,ne e bas suva! ama imam ednas staveno krema i mi pedizvikuva iritacija, pa zatoa od togas ne ni stavam, i mi se vrati vo normala kozata! Imam citano mnogu postovi na internet deka, kremite i losionite sodrzat mn stetni hemikalii, i sozdavaat zavisnost, ako pocnes da se mackas so niv, kozata ti stanuva slaba, tenka! i ako prestanes da ja mackas, se pojavuvaat ostetuvanja, najverojatno od toa sto ke bide suva! zatoa se dvoumam!!!
   
 5. Gordana10

  Gordana10 Форумски идол

  Се зачлени на:
  7 декември 2009
  Пораки:
  6.898
  Допаѓања:
  9.177
  Пол:
  Женски
  Вака,јас користам лосиони за тело но многу ретко,најчесто што користам е спреј за тело.Кожата сега за сега ми е нежна,ретко кога била сува,а тоа се случувало кога користев да речам само гел за туширање од Palmolive и уште една купка за туширање од италијанско производство и од тоа ми се сушеше кожата,но сега веќе не,а и немам проблем никаков,затоа што самата кожа си се регенерира,користам лосиони,но не сакам тоа да биде претерано.Во право си кога рече дека се донекаде штетни лосионите,затоа што нормално дека содржат хемикалии,како иначе некој лосион за тело би мирисал да речам на јагода или незнам на праска,се е тоа вештачко,штетно е ако користиш прекумерно,значи нонстоп да се мачкаш,не дека се навикнува кожата,кожата не се навикнува,него ти се навикнуваш,поточно да речам тоа ти е постојано во умот па затоа мислиш дека не се може без лосион.Затоа што и кога се бањаме,тушираме,водата влегува во кожата,се впива,така е и со лосионите,па сега замисли што се дешава кога нонстоп се мачкаш со лосиони,дали е штетно или не.Евентуално нешто бебешко да се користи,што е нормално природно,зошто обично бебињата ги мијат со тие бебешки производи,се се продава но на нас останува што ке користиме.
   
 6. Annath

  Annath Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 јануари 2010
  Пораки:
  18.138
  Допаѓања:
  153.484
  Пол:
  Женски
  Лосионите и кремите се нешто неопходно, барем за мене, и се чудам како порано издржувале без нив... јас ако не си го намачкам телото со некаков крем/лосион/млеко за тело после туширање, ќе умрам од чешање, од што имам многу сува кожа... и вистина е дека козметиката содржи хемикалии кои можат да бидат штетни, ама пак, дури и воздухот што го дишеме е штетен. Девојче, ако се плашиш од тоа, најубаво да си користиш барем бебешки креми и лосиони, ако ништо друго...
   
 7. Scarlet88

  Scarlet88 Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 март 2010
  Пораки:
  753
  Допаѓања:
  321
  Najdobro ke bide ili bebeski losion da koristam! Ili druga varijanta, 100%organsko (naj naj naj :) )!
  Samo vo ohrid, nema takvi preparati.....mislam deka vo skopje, gi ima ama ne sum sigurna!
  Ama da vi kazam pravo, vredi kvalitetno da se grizis za svojata koza, pa makar toa da da bide poskapo, sepak, kozata e najgolem organ na naseto telo, i ogledalo na zdravjeto! ......
  Fala devojki na mislenjeto............................pozzzzzz i mwaaaaaaaa do site :D
   
 8. Flying

  Flying Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 април 2010
  Пораки:
  21
  Допаѓања:
  0
  обавезно сега за сега нивеа ми се врв за лице сеуште си користам бекутан незаменлив е... :)
   
 9. OrdinaryGirl

  OrdinaryGirl Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 февруари 2010
  Пораки:
  1.453
  Допаѓања:
  492
  Не можам да си замислам да не се грижам за кожата со помош на млеко за тело или лосион! Па тоа е најголемиот орган на човекот! :D :D Имам користено Нивеа, мора да го пофалам како и сите нивни производи. Сега се префрлив на Бекутан, се осеќам како бебе кога ќе го ставам, а во летен период користам од Авон со светкавци ;)
   
 10. Shelea

  Shelea Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 ноември 2009
  Пораки:
  4.080
  Допаѓања:
  38.126
  Нема шанси да не ставам лосион или крема на тело. Во зима ставам помрсен крем, од Елдена од бадем или од Бекутан, чисто масло, а имам и едно ултра мрсно млеко за тело од Боди Шоп, од карамел, и за во зимскиот период многу ми одговара, башка остава прекрасен мирис. Во лето не претерувам со креми, но си купувам од Авон овошни и такви слаткасти, за да ми ја освежат и ревитализираат кожата, зошто ми е повеќе изложена на сонце. Ги сакам оние со мирис на малина и ванила, лубеница, имам и едно со мирис на морски алги, со зрнца за масажа и пилинг...
  Дефинитивно сум манијак за такви производи, и чудно ми е како некој не би ги користел :?
   
 11. Bright

  Bright Популарен член

  Се зачлени на:
  25 ноември 2009
  Пораки:
  2.547
  Допаѓања:
  5.496
  eх, уште кога сме биле бебиња не мачкале со креми и лосиони по целото тело со цел да ни биде негувана кожата. Оттогаш кожата си се навикнала на тој третман.. како што организмот ни бара витамини и сл, така и кожата бара хидратација и витамини... Значи си користам лосион за тело од Авон, крем за лице од Nivea Soft.. и така :)
   
 12. RainBow

  RainBow Глобален модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  3 декември 2009
  Пораки:
  19.719
  Допаѓања:
  53.340
  Пол:
  Женски
  И јас не користам лосиони за тело. Кожата не ми е сува, немам никакви проблеми, мазна ми е и не сум имала потреба. Исто и за лицето, да не се урочам, ама ептен ми е мазно и затоа не сакам да ставам свашта на него да не си ја барам бељата.
   
 13. Katja.efremova

  Katja.efremova Истакнат член

  Се зачлени на:
  23 декември 2009
  Пораки:
  658
  Допаѓања:
  82
  Јас си користам од авон од Планет Спа лусион од маслиново масло и ми е топ ептен ми се свиѓа кожата ми е како свила...а летно време користам од оние спрејчињата Шилеа што пиша овошните оти баш ми се освежителни...за вечерно излегување си ставам од авон маслото за тело од златната линија скин со софт што светка малку ама ептен е доброооооооо и многу секси мириса :D а инаку и купки,сапуни пилинзи манијак сум свашта имам дома...еј и тетка ми од Египет ми донесе комплет од пилинг,масло,сапун,купка,крема,маска за лице и коса од такви некои си природни екстракти како домашно приготвени беа ,леле луѓе абе знаете како се чувствува додека ги користев..како Клеопатра :o :) :D
   
 14. aaaaa

  aaaaa Популарен член

  Се зачлени на:
  9 април 2010
  Пораки:
  635
  Допаѓања:
  1.043
  Пол:
  Женски
  mene od egipet mi donesoa etericno maslo.uf kako mirisase
   
 15. SpoiledBaby

  SpoiledBaby Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 април 2010
  Пораки:
  884
  Допаѓања:
  292
  Јас неможам да се замисла да се ибањам а да не се намачкам лосион порано користев млеко за тело ама лосионот повеќе ми годи сега го имам тој од авон од ванила и соино млеко и мн слатко ми мириса да не бече лосион до сега ке го изедев :D како тортичка од ванила мириса
   
 16. femina90

  femina90 Популарен член

  Се зачлени на:
  25 декември 2009
  Пораки:
  3.997
  Допаѓања:
  2.324
  се мачкам со млекото од seventeen.многу убаво мириса и светка :P
   
 17. Simona-M

  Simona-M Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 февруари 2010
  Пораки:
  33
  Допаѓања:
  2
  Доколку кожата ти е во ред без редовна употреба на лосиони, ножеш слободно да користиш кога ќе ти текне.
  А за навикнувањето, тоа држи вода. Јас не можам да се избањам со сапун или со некој гел за тушираше ако не е хидратантен, од причина што заради многу честа употреба на лосиони кожата почна многу на ми се суши. Ако во рок о половина час после бањање не се намчакам со нешто кожата почнува да ми се перута и ужасно да ме чеша.
   
 18. PinkPanterka

  PinkPanterka Истакнат член

  Се зачлени на:
  14 мај 2010
  Пораки:
  494
  Допаѓања:
  113
  Секогаш откога ќе се избањам користам млеко за тело,сега го користам на Нивеа енџл стар и најубаво мириса :inlove: :inlove: :inlove: :inlove: :inlove:
   

  Прикачени фајлови:

  На firequeenn му/ѝ се допаѓа ова.
 19. karak

  karak Популарен член

  Се зачлени на:
  11 април 2010
  Пораки:
  4.202
  Допаѓања:
  5.006
  јас користам бекутан млеко за тело после бањање но не ставам секој ден туку секој трето туширање затоа што се туширам секој ден :lol: али не можам без бекутан и млекото и кремата :$ :D
   
 20. kate21

  kate21 Популарен член

  Се зачлени на:
  20 декември 2009
  Пораки:
  4.220
  Допаѓања:
  3.836
  Пол:
  Женски
  Девојки, препорачајте ми некој убав немасен лосион за тело, нешто јогурт, ама да мириса свежо, летно, убаво?
  Не знам каков да си купам, а сега добив напад за мачкање и за мирисање :D :D И?