1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Лош превод

Дискусија во 'За форумот' започната од trin, 19 јануари 2010.

 1. trin

  trin Истакнат член

  Се зачлени на:
  19 јануари 2010
  Пораки:
  1
  Допаѓања:
  0
  Цитат
  Ако сакате да ги жртвувате адмирациите на многу мажи заради критицизмот на еден, само напред, омажете се.

  ова е од кај вас копирано. Дали мислите дека зборот адмирација е македонски???? и критицизмот????
  Ве молам потрудете се повеќе при превод од англиски јазик или обезбедете си стручен преведувач.
  не сум цепидлака ама навистина ми сметаат лоши преводи
  поздрав
   
 2. kiki

  kiki Истакнат член

  Се зачлени на:
  10 ноември 2009
  Пораки:
  29
  Допаѓања:
  18
  А пак „цепидлака“ е чист македонски збор. :lol: :lol: :lol:
   
 3. Malechk0

  Malechk0 Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 февруари 2010
  Пораки:
  510
  Допаѓања:
  87
  :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :clap:
   
 4. Go-Girl

  Go-Girl Популарен член

  Се зачлени на:
  22 ноември 2009
  Пораки:
  3.712
  Допаѓања:
  3.988
  :lol: :lol: :lol: ме изнасмеа темава.....колку што памтам по македонски јазик учевме за една група на зборови кои се наречени ИНТЕРНАЦИОНАЛИЗМИ :mrgreen: ....некои зборови навистина може подобро да се преведат ама за некои едноставно нема превод така се прифатени во цел свет и така се употребуваат....не збоувам конкретно за цитатот погоре туку општо на темата ПРЕВОД ;)
   
 5. emce-kremce

  emce-kremce Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 декември 2009
  Пораки:
  1.161
  Допаѓања:
  99
  Ахам, се согласувам. Ние во нашиот јазик имаме многу подгрупи, како турцизми, интернационализми итн.. така да постојат многу зборови за кои не постои соодветен превод, па мора да биде во буквална смисла кажано.
   
 6. Bokicka

  Bokicka Истакнат член

  Се зачлени на:
  15 март 2010
  Пораки:
  691
  Допаѓања:
  690
  Лелееееееееееееееее... Хахахахахахахха! Страшно :D
   
 7. Iva-Mici

  Iva-Mici Популарен член

  Се зачлени на:
  1 август 2010
  Пораки:
  1.168
  Допаѓања:
  237
  хахахах оф леле,што нема да прочитам :doh:
   
 8. Anggie

  Anggie Истакнат член

  Се зачлени на:
  20 август 2010
  Пораки:
  163
  Допаѓања:
  36
  Сме биле долго време во ропство мислам знаеш нели?
  А сега сме во уште поголемо ропство. Интернетот. Како минува времето почнуваме да користиме странски изрази, и понекогаш неможеш да објаснеш нешто со друг израз ;) Инаку што е цепидлака? :?:
   
  На broken099 му/ѝ се допаѓа ова.
 9. broken099

  broken099 Истакнат член

  Се зачлени на:
  16 јули 2010
  Пораки:
  566
  Допаѓања:
  434
  лелеееееееееее |(
   
 10. nena2010

  nena2010 Форумски идол

  Се зачлени на:
  21 декември 2010
  Пораки:
  15.293
  Допаѓања:
  101.364
  Пол:
  Женски
  ова не е ништо. Прочитајте ја Ангелот Џони од Даниела Стил па да видете што е лош превод. Морав речениците да си ги преведувам на англиски за да сватам што сака да каже писателот. Катастрофа!!!!