1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Лупење на кожата

Дискусија во 'Лице' започната од DESTIN, 5 април 2010.

 1. DESTIN

  DESTIN Истакнат член

  Се зачлени на:
  5 април 2010
  Пораки:
  65
  Допаѓања:
  30
  Имам проблем со кожата на делот на челото и носот.Инаку имам мрсна кожа,но на овие делови ми е исклучително сува.Дури кога ставам крема,треба време да ја впие.Не смеам ни да помислам да ставам пудра,а камена не дај Боже ;( Постојано имам лушпи,дури и во веѓите,а на челото порите ми се некако многу отворени.Некој совет за домашен пилинг?Фалааа :)
   
 2. ElenaRbd

  ElenaRbd Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 ноември 2009
  Пораки:
  309
  Допаѓања:
  141
  DESTIn, ne si edinstvena... Ete i jas cel zivot imam troski na liceto koi najmnogu se izrazuvaat po tusiranje ili koga ke go za4esam toa mesto od liceto ili 4eloto. Me spasuva kremot na Avene Factor i Solea baby kremot. A za piling i jas bi sakala da slusnam nekoj sovet. P.S. i mojata koza e msrsna :) PozdRAv
   
 3. Gordana10

  Gordana10 Форумски идол

  Се зачлени на:
  7 декември 2009
  Пораки:
  6.898
  Допаѓања:
  9.184
  Пол:
  Женски
  Мислам дека треба повеќе течности да се пијат,вода особено,чај итн.Според мене сметам дека и тоа има најголем придонес кога се работи за кожата на лицето,посебно ако е сува и се лупи,веројатно има некакви пилинзи за таков тип на кожа,меѓутоа и колку тоа ке има голем ефект,истото важи и за креми,сега се има влијание и ако се претерува со шминката,може да доведе до таква состојба на кожата,затоа што со самото тоа не и се дава на кожата да диши.
   
  На DESTIN му/ѝ се допаѓа ова.
 4. OrdinaryGirl

  OrdinaryGirl Истакнат член

  Се зачлени на:
  4 февруари 2010
  Пораки:
  1.453
  Допаѓања:
  497
  И јас имам читано дека пиењето на големо количество вода и други течности помагаат, но можете да пробате и со пиење витамини, бидејќи можеби имате недостатог на некој витамин, на пр. витаминот Е.
   
  На DESTIN му/ѝ се допаѓа ова.
 5. emce-kremce

  emce-kremce Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 декември 2009
  Пораки:
  1.161
  Допаѓања:
  98
  Штом имате мрсна кожа, а ви се лупи во пределот на Т-зоната, значи станува збор за некој вид на лишај. Со пилингот нема да добието којзнае каков позитивен ефект, затоа треба да пробате со хидратирање на самите места. Користете уље за лице од прополис само на тие места и за брзо време ќе ви се изедначи кожата на лицето.
   
  На DESTIN му/ѝ се допаѓа ова.
 6. DigY

  DigY Популарен член

  Се зачлени на:
  4 мај 2011
  Пораки:
  3.479
  Допаѓања:
  6.472
  Не само што ми се лушти периодов, туку и имав едно мозолче кое веќе месец дена си го шетам и само се воспалува. Во принцип тоа ми се случува кога имам некој недостаток на одреден витамин, но врска немам кој би можело да е тоа. Ако некој повеќе се разбира од мене, молам за совет :*
   
 7. lattie

  lattie Популарен член

  Се зачлени на:
  28 јуни 2011
  Пораки:
  504
  Допаѓања:
  203
  Пол:
  Женски
  Брат ми имаше таков проблем му с елупеше кожата на лицето но почна да користи бекутан кремата и му помогна пробајте битребао да има резултати и кај вас
   
 8. Florinela

  Florinela Активен член

  Се зачлени на:
  25 октомври 2012
  Пораки:
  1
  Допаѓања:
  0
  И јас го имам истото. Бев на дерматолог и ми кажаа дека имам воспаление на лојните жлезди (најчесто од стрес) и ми препорача некои креми за користење. Би требало да одите и вие да ве види некој доктор и да ви препише нешто, зошто јас моево го имам веќе подолго време, цело време се лупам и тоа ужасно нервира.
   
 9. FeminkaDoKraj

  FeminkaDoKraj Истакнат член

  Се зачлени на:
  31 јануари 2012
  Пораки:
  161
  Допаѓања:
  49
  женски,да ви кажам вака......и мене ми се лупеше кожата блиску до носот и малку на образите минатата година беше тоа......ме печеше и ме чешаше а исто така и како да ми гореше лицево премногу црвена бев и на крај појдов на болница....ми препишаа една маст се вика Kuterid G и мнооооооооооооооооооооооооооооооооооооооооооооооооооооооооооооооогу помага ја има во аптеките мислам дека беше 81ден. за само 3 дена ми помина! евтина е помага и за мозолчиња.....ама пазете затоа што може да предизвика несакани дејства сите имаме различна кожа и некому му е осетлива некому не и не смее да се користи повеке од 10 дена барем мене така ми рекоа....сепак прво појдете на дерматолог па тие нека ви кажат што како затоа што можете да направите некоја беља ако тукутака си користите некои креми како оваа .....оваа е многу јака и пазете......не да речете после феминкадокрај е крива за се......се надевам помогнав(извинете за рефератов)
   
 10. Emcee

  Emcee Активен член

  Се зачлени на:
  23 ноември 2012
  Пораки:
  46
  Допаѓања:
  6
  и јас го имам истиот проблем само ништо не помага бекутанот па ич знае ли некој некоја крема за да ти биде чисто лицето засекогаш јас ставам се и сешто денес добро утре пак иста приказна ... :(
   
 11. whit3.cat91

  whit3.cat91 Активен член

  Се зачлени на:
  17 декември 2012
  Пораки:
  46
  Допаѓања:
  11
  .. и јас го имам истиот проблем.. само што мене ми се лупи околу устата и сум како прашливо праснце.. :/
   
 12. Pubu-bubu

  Pubu-bubu Истакнат член

  Се зачлени на:
  1 април 2012
  Пораки:
  140
  Допаѓања:
  41
  без паника дечки,го имам истиот проблем и најчесто ми се јавува вака во зима...единствено што треба да направите е на самото место кај шо ви се лупи кожата да нанесувате секојдневно пред спиење хидратантен крем или ептен мрсен крем ...додека спиете ке ви се впие,и по неколку дена ми поминува црвенилото и лупењето..мислам дека нема потреба за купување некои скапи кремови за лице,мене ми помага и најобичен DOVE хидратантен крем...