МУВ– Гостивар

Дискусија во 'Образование' започната од fans, 6 јули 2016.

 1. fans

  fans Истакнат член

  Се зачлени на:
  31 јануари 2015
  Пораки:
  76
  Допаѓања:
  86
  Пол:
  Машки
  Meѓународниот Универзитет ВИЗИОН – Гостивар е високообразовна институција која ги комбинира најдобрите образовни методи и практики од Турскиот и Европскиот образовен систем. МУВ е основан под закрила на мотото дека сите луѓе се збогатени преку образованието. Основан во 2014 та година, како еден од неколкуте приватни и независни универзитети во Македонија, ја стекнува својата првобитна акредитација од страна на Одборот за Акредитација и решението за вршење високообразовна дејност од страна на Министерството за Образование и Наука на РМ.
  http://www.vizyon.edu.mk/?lang=mk
   
  На okcenzi му/ѝ се допаѓа ова.
 2. okcenzi

  okcenzi Популарен член

  Се зачлени на:
  25 декември 2012
  Пораки:
  3.522
  Допаѓања:
  9.516
  Аууу и психолози ке излезат од овде и архитекти. Хммм
  Од кога постои и од кај се појави?
   
 3. okcenzi

  okcenzi Популарен член

  Се зачлени на:
  25 декември 2012
  Пораки:
  3.522
  Допаѓања:
  9.516
  Меѓународен Универзитет Визион – Гостивар
  Ректор: Проф. Д-р. Фадил Хоџа
  Проректор Доц. Д-р. Абдулмеџит Нуредин
  Настава, наука и меѓународна соработка
  Проректор Доц. Д-р. Менсур Нуредин
  Финасии, инвестиции и развој


  Доц. д-р Абдулмеџит Нуредин
  e-mail: nuredin@vizyon.edu.mk

  Досегашни функции:
  • 2007-2009 Член на Советодавно тело на MATİB
  • 2008-2012 Член на советодавно тело на Турска Демократска Партија во Македонија
  • 2013 – 2014 Извршен Директор на МАТУСИТЕБ
  • 2010 – 2015 Професор во приватни и државни универзитети Vo koi na primet?
  • Основач на Фондацијата “Шар Вардар”
  • Проректор за наука настава и меѓународна соработка во МУВ ( 2015 – )
  Издавачка дејност:
  • објавени 43 трудови, и тоа: трудови презентирани на домашни и меѓународни коонференции, трудови објавени во научно-стручни списанија,
  • научноистражувачки студии и проекти, анализи, елаборати
  • објавени 3 книги
  • учество во 12 научноистражувачки проекта и студии  Ovoj od veronauka stanuaa psiholog za necela godina ili kako?

  Доц. д-р Менсур Нуредин
  e-mail: mensur@vizyon.edu.mk

  Досегашни функции:
  • 2004-2012 Вработен во ИВЗ
  • 2012-2015 Професор во Факултетот за Веронаука
  • Основач и застапник на Фондацијата “Шар Вардар”
  • Проректор за финансии инвестиции и развој во МУВ ( 2015 – )
  Издавачка дејност:
  • објавени 33 трудови, и тоа: трудови презентирани на домашни и меѓународни коонференции, трудови објавени во научно-стручни списанија,
  • објавени 2 книги


  Koi profesori se ovde?
  1 na arhitektura i dizajn se: Проф. Д-р. Мехметзеки Ибрахимгил
  (Дипломирал во Турција)
  Доц. Д-р. Алпај Реџеп
  (Дипломирал во Македонија)

  Доц. Д-р. Денис Жерноски
  (Дипломирал во Македонија)

  Д-р. Ејуп Дулина
  (Дипломирал во Турција)

  Д-р. Арафат Хусејин
  (Дипломирал во Турција)

  Д-р. Ајбејан Селим
  (Дипломирал во Македонија)

  М-р. Ехад Корбајрам
  (Дипломирал во Турција)

  М-р. Оја Заде
  (Дипломирана во Македонија)


  Ne e bitno kade diplomirale neli, bitno diplomirale

  2 fakultet zaopshtestveni nauki:
  ДЕКАН
  Доц. д-р Калина Сотироска kalina.sotiroska@vizyon.edu.mk phone: 042 222 325/09


  Досегашни функции:
  • 2015- Доцент и декан на Факултетот за општествени науки на Меѓународниот Универзитет Визион
  • 2013-2015 Асистент
  • 2004-2008 Secondary Education Activities and The American Institutes for Research
  • 2008 Grеy Worldwide
  • 2005-2006 ЈЗУ Општа Болница, Одделение за психологија
  • 2005 Клиника за детски болести-Скопје
  Издавачка дејност:
  • Автор на повеќе трудови објавени во меѓународни публикации, монографија објавена во странство, учествувала во два меѓународни научно-истражувачки проекти и на повеќе научни конференции и конгреси

  Проф. Др. Муса Мусаи
  (Дипломирал во Турција)
  Доц. д-р Осман Емин
  (Дипломирал во Турција)

  Доц. д-р Гарип Картал
  (Дипломирал во Македонија)
  Доц. д-р Аднан Врајнко
  (Дипломирал во Македонија)
  Д-р. Арафат Хусеин
  (Дипломирал во Турција)
  Д-р Елвира Калач
  (Дипломирал во Македонија)
  М-р. Јасемин Шабан
  (Дипломирал во Турција)
  Д-р Елвин Хасан
  (Дипломирал во Македонија)

  i za ovie isto vazi, bitno diplomirale, a kade i so koj prosek i kolku trudovi imaat neli ne e bitno

   
  Последна измена: 6 јули 2016
  На MilaP и Victorian им се допаѓа ова.
 4. Victorian

  Victorian Популарен член

  Се зачлени на:
  4 јануари 2012
  Пораки:
  879
  Допаѓања:
  4.933
  Пол:
  Женски
  Уште еден правен факултет?! (facepalm)
  Овој е 24ти по ред, со тој од Даме Груев 25 ќе бидат :shake:.
  Секаде правници, а нигде правна држава :drunk:
   
  На IronLady, MilaP и okcenzi им се допаѓа ова.
 5. joy1

  joy1 Форумски идол

  Се зачлени на:
  14 август 2012
  Пораки:
  16.927
  Допаѓања:
  260.202
  Пол:
  Женски
  Adnan Vrjanko???
  Od kade hirurgot ovde se pikna
   
  На MilaP и okcenzi им се допаѓа ова.
 6. okcenzi

  okcenzi Популарен член

  Се зачлени на:
  25 декември 2012
  Пораки:
  3.522
  Допаѓања:
  9.516
  ke izigrava psihijatar
  Ete neka zemat i nekoj zaben tehnicar uz pat de
   
  На MilaP и joy1 им се допаѓа ова.
 7. Anon

  Anon Популарен член

  Се зачлени на:
  24 септември 2011
  Пораки:
  830
  Допаѓања:
  1.779
  Пол:
  Машки
  Ова е за факс за турците изгледа како што Тетовскиот е за албанците.
   
  На okcenzi и Bojana.20 им се допаѓа ова.