Македонските Инстаграм-блогерки

Дискусија во 'Мода и стил' започната од RainBow, 10 февруари 2021.

1. RainBow

RainBow Глобален модератор Член на тимот

Се зачлени на:
    3 декември 2009
    Пораки:
    19.476
    Допаѓања:
    50.730
    Започнуваме нова тема за македонските инста-блогерки. Слободно продолжете со дискусиите, но ве замолуваме без навреди и погрдни зборови.

На mal.ecka му/ѝ се допаѓа ова.
  2. SuperGirl24

SuperGirl24 Форумски идол

Се зачлени на:
    6 март 2012
    Пораки:
    1.993
    Допаѓања:
    32.165
    Да го скршиме мразот.
    Понесена со целокупната драма од предходниве неколку денови на тема нашите инстаграм блогери, се замислив баш дали следам некој од нив о денес случајно ми излезе стори од @marama .
    Не ја следев многу минататс тема, можеби била спомната со оглед на тоа дека е наш член но ете би сакала да ја прокоментирам нејзината работа.
    Девојчето се гледа дека се труди околу содржината кон која е ориентирана а тоа е шминката, и навистина ми е жал што има многу малце поддршка во однос на следачи и лајкови во споредба со други ликови на инстаграм на кои во био им пишува блогер, content creator, youtuber или што ти ја знам. На сите видеа делува културно и одмерено за разлика од цицлестите и газлестите кои за разликс од нејзе добиваат многу поголема поддршка од интернет заедницата. (Ако лајкови и следачи се мерило за успешност на еден профил)
    Сепак имам неколку забелешки во поглед на твојата содржина и профил кои мислам дека на некој начин не привлекуваат нови следачи а мислам дека заслужуваш да го развиеш профилот доколку тоа идејата и целта со него.
    Прво мислам дека видеата кои ги снимаш треба да се трудиш да ги правиш на дневна и природна светлина како подобро би се виделе производите кои ги користиш. Вечерва изгледав неколку видеа од тебе и на сите заради вешачкото светло изгледаш бледо, шминката поготово пудрите не се прикажуваат во вистинско светло, а доблестите и недостатоците (како на пр дали пудрата се собрала во некоја линија) не е видлива заради лошиот ефект кој го дава вештачкото светло.
    Второ мислам декс ти фали малце разновдност во поглед на позадините на сликите и видеата. Белата позадина ми е многу безлична а меѓудругото мислам дека и смета на камерата како ефект. Пробај да си играш со позадини и кадри.
    Трето немаш разновидност во брендовите кои ги презентираш. Од тие неколку видеа што ги свртев цело време се вртат неколку брендови од типот на Есенсе, Катрис, Аура, Авон. Ми фалат рецензии и идеи за шминка од повеќе различни брендови со што ќе опфатиш повеќе вкусови на пазарот. На пример Лореал, Буржоа, Максфактор, Мејбилин кои исто така имаат многу продукти за кои можеш да правиш рецензии а со тоа да опфатиш интерес на поширока маса луѓе. Ова го кажувам тргнувајки од себе бидејки иако те следам козметиката којс презентираш не ја користам и не ми буди интерес па често кога ќе видам дека праиш рецензија на пудра од есенс или катрис го рипам видеото. (Sorry за искреноста не го кажувам со лоша намера ова)

Се надевам ќе ти бидат од корист забелешкиве од моја страна а уште повеќе се надевам дека ќе имаш поголем успех со профилот затоа што заради трудот кој го вложуваш го заслужуваш тој успех. Секое добро.

На *Amethyst*, piglet1, 1209 и 14 други им се допаѓа ова.
  3. CuteGirl121

CuteGirl121 Нов член

Се зачлени на:
    11 февруари 2021
    Пораки:
    1
    Допаѓања:
    0
    Повторно овде Денес на мета е Верица Василева https://instagram.com/vasilevaverica?igshid=8s4ak4qbuxhu (со сигурност не ја знаете) Девојчето има и YouTube канал ( https://youtube.com/channel/UCkX4WXobdvcTyBiG2ZgHpMw ) но уште нема многу подршка. Ја следам некои 3-4 месеци и интересна ми е. Не става по милион сториња на ден. Објавува интересни видеа на каналот, почесто од познатите инфлуенсерки дури и Влогмас снимаше. Секогаш кога ќе и пишам за некој совет враќа. Како што знам студира Медицина надвор од Македонија. Тоа што не ми се допаѓа многу е звукот на видеата и тоа што се обидува да зборува литературно. Инаку како што знам девојчето е од Струмица па така го разбирам и проблемот со зборувањето Инаку никаков хејт за Струмичани.

4. Butterfly1107

Butterfly1107 Истакнат член

Се зачлени на:
    22 февруари 2018
    Пораки:
    1.807
    Допаѓања:
    4.826
    Ајде сега што ќе кажете за видеото што "Инфлуенсерката" го извади за Борис???
    Па се попишмани и го избриша, не го снимив, се надевам има некој што го снимал.
    Става на сториња за булинг, а му прави булинг на Борис и се исмева што јадел и што правел.

На Ingvild, Sanniii, Cherry333 и 3 други им се допаѓа ова.
  5. Chickadeer

Chickadeer Активен член

Се зачлени на:
    18 октомври 2020
    Пораки:
    12
    Допаѓања:
    39
    Катастрофа. Двојни аршини. Видеото е избришано но го има на твитер

На Queenche, eliesaab и Butterfly1107 им се допаѓа ова.
  6. Minnie-e

Minnie-e Популарен член

Се зачлени на:
    17 декември 2011
    Пораки:
    1.410
    Допаѓања:
    6.089
    Линк?
    Дајте линк и од Марама, како да ја најдам на инстаграм? @marama ?

7. marama

marama Форумски идол

Се зачлени на:
    20 април 2010
    Пораки:
    5.359
    Допаѓања:
    69.448
    @SuperGirl24 ти благодарам најмногу. Се согласувам со се што напиша и секако во иднина ќе се потрудам да подобрам.

@Minnie-e hristovskamarina сум на инстаграм, за жал не можам линк да постирам.

На cresa-jagoda, buba4e89, SuperGirl24 и 4 други им се допаѓа ова.
  8. pamelche

pamelche Популарен член

Се зачлени на:
    15 јуни 2011
    Пораки:
    3.633
    Допаѓања:
    10.627
    Каде да го бараме на твитер:D

9. winnie02

winnie02 Истакнат член

Се зачлени на:
    9 јануари 2021
    Пораки:
    92
    Допаѓања:
    683
    некој што ги прати светските да отвори една тема убаво напишана за нив?
    (може да е светски+балкански)

не можам да коментирам за нашите многу се осетливи и сите ги одследив

На KittyAgnes, Skorpija25, shz и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  10. Fifi84

Fifi84 Истакнат член

Се зачлени на:
    24 април 2018
    Пораки:
    896
    Допаѓања:
    3.487
    Марина и јас те следам, затоа што си многу приземна пред се :) Секогаш има простор да бидеш подобра, ете членката горе ти дала совети, истражи малку околу осветлување, позадини кои најдобро легнуваат на око за гледачите итн...И секако колку повеќе различни прозводи толку поголема заинтересираност. Треба очигледно мн.да се вложи во оваа работа, меѓутоа полека полека се враќа вложениот труд. И секогаш биди искрена дали нешто ти е ок или не, зашто само така ке имаш доверба кај следачите. Те подржувам и се надевам дека сме ти мотив да бидеш подобра :)

На marama му/ѝ се допаѓа ова.
  11. Justicija

Justicija Популарен член

Се зачлени на:
    9 август 2017
    Пораки:
    4.032
    Допаѓања:
    15.519
    Тужбата Миа Костова беше во врска со Маја Галама??
    Ја следам Маја некако ми е чудна

12. GirlRose

GirlRose Популарен член

Се зачлени на:
    16 јануари 2014
    Пораки:
    3.069
    Допаѓања:
    15.955
    Врска?
    Основ за Тужба

На LovelyGirl3, oblace1, Ingvild и 7 други им се допаѓа ова.
  13. Justicija

Justicija Популарен член

Се зачлени на:
    9 август 2017
    Пораки:
    4.032
    Допаѓања:
    15.519
    Ок
    Нека ја испратат тужбата на адреса фемина форум

14. Ketchup

Ketchup a cup full of holy spirit Член на тимот

Се зачлени на:
    23 декември 2014
    Пораки:
    5.341
    Допаѓања:
    38.573
    @marama, јас мислам дека е подобро што имаш фиксна светлина. Доколку се снимаш на дневна светлина, светлината може да се менува во текот на видеото и да не изгледа убаво. Единствено би ти препорачал да користиш color correction, за бојата на видеата да не биде ладен тон и да не изгледаш бледо. Сите бјути јутјубери ја користат таа опција.

На oblace1, Harper, crimson и 3 други им се допаѓа ова.
  15. злоба

злоба Истакнат член

Се зачлени на:
    21 април 2020
    Пораки:
    511
    Допаѓања:
    2.082
    И мене ми е интересна, ми се допаѓа тоа кај неа што не делува вештачка како останатите блогерки, си го знае теретот ем шминка ем мода.

16. Fallen.Angel

Fallen.Angel Популарен член

Се зачлени на:
    18 јуни 2014
    Пораки:
    2.714
    Допаѓања:
    7.058
    Не следам веќе умислени блогерки. Само такви кои навистина се нешто, некои кои имаат што да покажат, а не фалбаџики разголени и лигави.

На simoncelicius и sleepingbeauty им се допаѓа ова.
  17. pamelche

pamelche Популарен член

Се зачлени на:
    15 јуни 2011
    Пораки:
    3.633
    Допаѓања:
    10.627
    Зошто да се објавува нешто кога нема што да се покаже?
    Зошто Ангела направила видео како облака тренерки?
    Не знам еве, нека ме просветли некој што треба да видеме, освен дека тренерки не одат со капут :?:

На simoncelicius, sleepingbeauty, Summerbaby и 1 друга личност им се допаѓа ова.
  18. Fifi84

Fifi84 Истакнат член

Се зачлени на:
    24 април 2018
    Пораки:
    896
    Допаѓања:
    3.487
    Е баш ми е мило што Шијаковска е дел од Ф&Ф кампањата со Дуња и Сара!

На princess5 и Autumn_ им се допаѓа ова.
  19. anelchylola

anelchylola Активен член

Се зачлени на:
    12 август 2019
    Пораки:
    57
    Допаѓања:
    143
    Zdravo lugjenca, milo mi e sto na temava i Se dade vtora sansa i Se nadevam site ke sme kulturni tuka.
    Vekje nekoe vreme sledam edna mlada majka na Instagram so poteklo od Makedonija.
    Se vika Rebeka Le Mon, dali nekoj znae nesto povekje za nea?
    Ima i youtube kanal ama ima samo okolu 5 kratki videa.
    Zenata zraci so pozitivna energija imam primeteno i mnogu mi e milo sto pronasla vistinska ljubov i zivee mnogu pristoen zivot.

Podole ke vi pustam i slika od nejziniot profil: Screenshot_20210228-115828_Gallery.jpg Screenshot_20210228-115926_Gallery.jpg

20. Jana06

Jana06 Популарен член

Се зачлени на:
    22 април 2016
    Пораки:
    5.588
    Допаѓања:
    17.304
    Воопшто не и е овде местото и најверојатно ќе го избришат мислењето.
    Инаку, жената зрачи со позитива, се гледа дека е среќна мајка и сопруга. Ми личи на хуманитарец (ако не е маска за пред камера), си го живее животот како што сака, единствено што не ми се допаѓа е напорот да изгледа како барбика зашто скроз е убава и згодна природно и немала потреба од никакви промени.

На BloodElf, edna_malecka, Summerbaby и 2 други им се допаѓа ова.