Македонските Инстаграм-блогерки

Дискусија во 'Мода и стил' започната од RainBow, 10 февруари 2021.

 1. RainBow

  RainBow Глобален модератор Член на тимот

  Се зачлени на:
  3 декември 2009
  Пораки:
  19.476
  Допаѓања:
  50.730
  Пол:
  Женски
  Започнуваме нова тема за македонските инста-блогерки. Слободно продолжете со дискусиите, но ве замолуваме без навреди и погрдни зборови.
   
  На mal.ecka му/ѝ се допаѓа ова.
 2. SuperGirl24

  SuperGirl24 Форумски идол

  Се зачлени на:
  6 март 2012
  Пораки:
  1.993
  Допаѓања:
  32.165
  Пол:
  Женски
  Да го скршиме мразот.
  Понесена со целокупната драма од предходниве неколку денови на тема нашите инстаграм блогери, се замислив баш дали следам некој од нив о денес случајно ми излезе стори од @marama .
  Не ја следев многу минататс тема, можеби била спомната со оглед на тоа дека е наш член но ете би сакала да ја прокоментирам нејзината работа.
  Девојчето се гледа дека се труди околу содржината кон која е ориентирана а тоа е шминката, и навистина ми е жал што има многу малце поддршка во однос на следачи и лајкови во споредба со други ликови на инстаграм на кои во био им пишува блогер, content creator, youtuber или што ти ја знам. На сите видеа делува културно и одмерено за разлика од цицлестите и газлестите кои за разликс од нејзе добиваат многу поголема поддршка од интернет заедницата. (Ако лајкови и следачи се мерило за успешност на еден профил)
  Сепак имам неколку забелешки во поглед на твојата содржина и профил кои мислам дека на некој начин не привлекуваат нови следачи а мислам дека заслужуваш да го развиеш профилот доколку тоа идејата и целта со него.
  Прво мислам дека видеата кои ги снимаш треба да се трудиш да ги правиш на дневна и природна светлина како подобро би се виделе производите кои ги користиш. Вечерва изгледав неколку видеа од тебе и на сите заради вешачкото светло изгледаш бледо, шминката поготово пудрите не се прикажуваат во вистинско светло, а доблестите и недостатоците (како на пр дали пудрата се собрала во некоја линија) не е видлива заради лошиот ефект кој го дава вештачкото светло.
  Второ мислам декс ти фали малце разновдност во поглед на позадините на сликите и видеата. Белата позадина ми е многу безлична а меѓудругото мислам дека и смета на камерата како ефект. Пробај да си играш со позадини и кадри.
  Трето немаш разновидност во брендовите кои ги презентираш. Од тие неколку видеа што ги свртев цело време се вртат неколку брендови од типот на Есенсе, Катрис, Аура, Авон. Ми фалат рецензии и идеи за шминка од повеќе различни брендови со што ќе опфатиш повеќе вкусови на пазарот. На пример Лореал, Буржоа, Максфактор, Мејбилин кои исто така имаат многу продукти за кои можеш да правиш рецензии а со тоа да опфатиш интерес на поширока маса луѓе. Ова го кажувам тргнувајки од себе бидејки иако те следам козметиката којс презентираш не ја користам и не ми буди интерес па често кога ќе видам дека праиш рецензија на пудра од есенс или катрис го рипам видеото. (Sorry за искреноста не го кажувам со лоша намера ова)

  Се надевам ќе ти бидат од корист забелешкиве од моја страна а уште повеќе се надевам дека ќе имаш поголем успех со профилот затоа што заради трудот кој го вложуваш го заслужуваш тој успех. Секое добро.
   
  На *Amethyst*, piglet1, 1209 и 14 други им се допаѓа ова.
 3. CuteGirl121

  CuteGirl121 Нов член

  Се зачлени на:
  11 февруари 2021
  Пораки:
  1
  Допаѓања:
  0
  Пол:
  Женски
  Повторно овде Денес на мета е Верица Василева https://instagram.com/vasilevaverica?igshid=8s4ak4qbuxhu (со сигурност не ја знаете) Девојчето има и YouTube канал ( https://youtube.com/channel/UCkX4WXobdvcTyBiG2ZgHpMw ) но уште нема многу подршка. Ја следам некои 3-4 месеци и интересна ми е. Не става по милион сториња на ден. Објавува интересни видеа на каналот, почесто од познатите инфлуенсерки дури и Влогмас снимаше. Секогаш кога ќе и пишам за некој совет враќа. Како што знам студира Медицина надвор од Македонија. Тоа што не ми се допаѓа многу е звукот на видеата и тоа што се обидува да зборува литературно. Инаку како што знам девојчето е од Струмица па така го разбирам и проблемот со зборувањето Инаку никаков хејт за Струмичани.
   
 4. Butterfly1107

  Butterfly1107 Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 февруари 2018
  Пораки:
  1.807
  Допаѓања:
  4.826
  Пол:
  Женски
  Ајде сега што ќе кажете за видеото што "Инфлуенсерката" го извади за Борис???
  Па се попишмани и го избриша, не го снимив, се надевам има некој што го снимал.
  Става на сториња за булинг, а му прави булинг на Борис и се исмева што јадел и што правел.
   
  На Ingvild, Sanniii, Cherry333 и 3 други им се допаѓа ова.
 5. Chickadeer

  Chickadeer Активен член

  Се зачлени на:
  18 октомври 2020
  Пораки:
  12
  Допаѓања:
  39
  Пол:
  Женски
  Катастрофа. Двојни аршини. Видеото е избришано но го има на твитер
   
  На Queenche, eliesaab и Butterfly1107 им се допаѓа ова.
 6. Minnie-e

  Minnie-e Популарен член

  Се зачлени на:
  17 декември 2011
  Пораки:
  1.410
  Допаѓања:
  6.089
  Пол:
  Женски
  Линк?
  Дајте линк и од Марама, како да ја најдам на инстаграм? @marama ?
   
 7. marama

  marama Форумски идол

  Се зачлени на:
  20 април 2010
  Пораки:
  5.359
  Допаѓања:
  69.448
  Пол:
  Женски
  @SuperGirl24 ти благодарам најмногу. Се согласувам со се што напиша и секако во иднина ќе се потрудам да подобрам.

  @Minnie-e hristovskamarina сум на инстаграм, за жал не можам линк да постирам.
   
  На cresa-jagoda, buba4e89, SuperGirl24 и 4 други им се допаѓа ова.
 8. pamelche

  pamelche Популарен член

  Се зачлени на:
  15 јуни 2011
  Пораки:
  3.633
  Допаѓања:
  10.627
  Каде да го бараме на твитер:D
   
 9. winnie02

  winnie02 Истакнат член

  Се зачлени на:
  9 јануари 2021
  Пораки:
  92
  Допаѓања:
  683
  Пол:
  Женски
  некој што ги прати светските да отвори една тема убаво напишана за нив?
  (може да е светски+балкански)

  не можам да коментирам за нашите многу се осетливи и сите ги одследив
   
  На KittyAgnes, Skorpija25, shz и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 10. Fifi84

  Fifi84 Истакнат член

  Се зачлени на:
  24 април 2018
  Пораки:
  896
  Допаѓања:
  3.487
  Пол:
  Женски
  Марина и јас те следам, затоа што си многу приземна пред се :) Секогаш има простор да бидеш подобра, ете членката горе ти дала совети, истражи малку околу осветлување, позадини кои најдобро легнуваат на око за гледачите итн...И секако колку повеќе различни прозводи толку поголема заинтересираност. Треба очигледно мн.да се вложи во оваа работа, меѓутоа полека полека се враќа вложениот труд. И секогаш биди искрена дали нешто ти е ок или не, зашто само така ке имаш доверба кај следачите. Те подржувам и се надевам дека сме ти мотив да бидеш подобра :)
   
  На marama му/ѝ се допаѓа ова.
 11. Justicija

  Justicija Популарен член

  Се зачлени на:
  9 август 2017
  Пораки:
  4.032
  Допаѓања:
  15.519
  Пол:
  Женски
  Тужбата Миа Костова беше во врска со Маја Галама??
  Ја следам Маја некако ми е чудна
   
 12. GirlRose

  GirlRose Популарен член

  Се зачлени на:
  16 јануари 2014
  Пораки:
  3.069
  Допаѓања:
  15.955
  Врска?
  Основ за Тужба
   
  На LovelyGirl3, oblace1, Ingvild и 7 други им се допаѓа ова.
 13. Justicija

  Justicija Популарен член

  Се зачлени на:
  9 август 2017
  Пораки:
  4.032
  Допаѓања:
  15.519
  Пол:
  Женски
  Ок
  Нека ја испратат тужбата на адреса фемина форум
   
 14. Ketchup

  Ketchup a cup full of holy spirit Член на тимот

  Се зачлени на:
  23 декември 2014
  Пораки:
  5.341
  Допаѓања:
  38.573
  @marama, јас мислам дека е подобро што имаш фиксна светлина. Доколку се снимаш на дневна светлина, светлината може да се менува во текот на видеото и да не изгледа убаво. Единствено би ти препорачал да користиш color correction, за бојата на видеата да не биде ладен тон и да не изгледаш бледо. Сите бјути јутјубери ја користат таа опција.
   
  На oblace1, Harper, crimson и 3 други им се допаѓа ова.
 15. злоба

  злоба Истакнат член

  Се зачлени на:
  21 април 2020
  Пораки:
  511
  Допаѓања:
  2.082
  Пол:
  Женски
  И мене ми е интересна, ми се допаѓа тоа кај неа што не делува вештачка како останатите блогерки, си го знае теретот ем шминка ем мода.
   
 16. Fallen.Angel

  Fallen.Angel Популарен член

  Се зачлени на:
  18 јуни 2014
  Пораки:
  2.714
  Допаѓања:
  7.058
  Не следам веќе умислени блогерки. Само такви кои навистина се нешто, некои кои имаат што да покажат, а не фалбаџики разголени и лигави.
   
  На simoncelicius и sleepingbeauty им се допаѓа ова.
 17. pamelche

  pamelche Популарен член

  Се зачлени на:
  15 јуни 2011
  Пораки:
  3.633
  Допаѓања:
  10.627
  Зошто да се објавува нешто кога нема што да се покаже?
  Зошто Ангела направила видео како облака тренерки?
  Не знам еве, нека ме просветли некој што треба да видеме, освен дека тренерки не одат со капут :?:
   
  На simoncelicius, sleepingbeauty, Summerbaby и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 18. Fifi84

  Fifi84 Истакнат член

  Се зачлени на:
  24 април 2018
  Пораки:
  896
  Допаѓања:
  3.487
  Пол:
  Женски
  Е баш ми е мило што Шијаковска е дел од Ф&Ф кампањата со Дуња и Сара!
   
  На princess5 и Autumn_ им се допаѓа ова.
 19. anelchylola

  anelchylola Активен член

  Се зачлени на:
  12 август 2019
  Пораки:
  57
  Допаѓања:
  143
  Пол:
  Женски
  Zdravo lugjenca, milo mi e sto na temava i Se dade vtora sansa i Se nadevam site ke sme kulturni tuka.
  Vekje nekoe vreme sledam edna mlada majka na Instagram so poteklo od Makedonija.
  Se vika Rebeka Le Mon, dali nekoj znae nesto povekje za nea?
  Ima i youtube kanal ama ima samo okolu 5 kratki videa.
  Zenata zraci so pozitivna energija imam primeteno i mnogu mi e milo sto pronasla vistinska ljubov i zivee mnogu pristoen zivot.

  Podole ke vi pustam i slika od nejziniot profil: Screenshot_20210228-115828_Gallery.jpg Screenshot_20210228-115926_Gallery.jpg
   
 20. Jana06

  Jana06 Популарен член

  Се зачлени на:
  22 април 2016
  Пораки:
  5.588
  Допаѓања:
  17.304
  Пол:
  Женски
  Воопшто не и е овде местото и најверојатно ќе го избришат мислењето.
  Инаку, жената зрачи со позитива, се гледа дека е среќна мајка и сопруга. Ми личи на хуманитарец (ако не е маска за пред камера), си го живее животот како што сака, единствено што не ми се допаѓа е напорот да изгледа како барбика зашто скроз е убава и згодна природно и немала потреба од никакви промени.
   
  На BloodElf, edna_malecka, Summerbaby и 2 други им се допаѓа ова.