1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Македонски автобус се запалил во Бугарија - 45 загинати

Дискусија во 'Политика и настани' започната од Bitter-Sweet, 23 ноември 2021.

 1. Bitter-Sweet

  Bitter-Sweet Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 мај 2010
  Пораки:
  10.628
  Допаѓања:
  59.499
  Пол:
  Женски
 2. malerozna

  malerozna Форумски идол

  Се зачлени на:
  5 март 2011
  Пораки:
  1.514
  Допаѓања:
  58.028
  Пол:
  Женски
  https://btvnovinite.bg/bulgaria/buj...lgarija-zaradi-katastrofata-na-am-struma.html

  Беса Транс од Скопје

  Заев за бугарската БТВ изјави дека зборел со еден од преживеаните, имало експлозија дури се движеле.
   
  На buba4e89, Kasiopaja221, LadyC и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 3. mssuniquee

  mssuniquee Форумски идол

  Се зачлени на:
  11 февруари 2015
  Пораки:
  2.482
  Допаѓања:
  37.540
  Пол:
  Женски
  Колку ми е жал за децата ;(;(;( Не можам да се смирам само плачам, заедно чекавме на пауза .. Од сабајле само ни вртат телефони дали стигнавме дома..
   
  На Karamela12, piglet1, poi и 36 други им се допаѓа ова.
 4. LadyC

  LadyC Форумски идол

  Се зачлени на:
  7 март 2016
  Пораки:
  10.591
  Допаѓања:
  127.722
  Пол:
  Женски
  Значи многу ме потресе информацијава. ;(
   
 5. forumce

  forumce Форумски идол

  Се зачлени на:
  22 февруари 2017
  Пораки:
  5.844
  Допаѓања:
  29.071
  Пол:
  Женски
  Помислив на тебе да ти кажам право.
  Жално, нека почиваат во мир
   
  На spacegirl92, 24.07, buba4e89 и 4 други им се допаѓа ова.
 6. mira.mira

  mira.mira Популарен член

  Се зачлени на:
  14 февруари 2016
  Пораки:
  708
  Допаѓања:
  6.042
  Tragedija. Nema kraj od nesovesno rabotenje. Sochuvstvo.
   
 7. Bitter-Sweet

  Bitter-Sweet Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 мај 2010
  Пораки:
  10.628
  Допаѓања:
  59.499
  Пол:
  Женски
  Само што си отворил очи сабајле и ваква вест. :(

  Објавено од Канал 5:
  Во автобусот патувале 52 лица. Меѓу загинатите има 12 малолетници, меѓу кои и двајца близнаци. Во несреќата загинал и возачот. Преживеале шест лица кои се сместени во болницата „Пирогов“ во Софија.
  – Во „Пирогов“ се сместени шест лица, сите со изгореници на лицето и горните дишни патишта. Двајца се со изгореници на дланките, другите имаат рани. Луѓето се во тешка траума, изгубија роднини, деца. Тие скокнале од прозорците на автобусот, па оттука и повредите – изјави проф. Маја Аргирова, раководител на клиниката за изгореници во „Пирогов“. Не се во животна опасност.
   
 8. t.a.m

  t.a.m Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 мај 2020
  Пораки:
  199
  Допаѓања:
  382
  Ужасно сега прочитав на ФБ.
  Жално за сите што го загубиле животот.Посебно мали дечиња;(;(;(;(;(
  Македонски превозни компании со неисправни превозни автобуси,само профитираат за да можат да се богатат на сметка на луѓето;(
   
  Последна измена: 23 ноември 2021
 9. Vraloma

  Vraloma Активен член

  Се зачлени на:
  9 ноември 2020
  Пораки:
  52
  Допаѓања:
  61
  Пол:
  Женски
  Ова делува како пак случајот со дурмо турс...
  ... веројатно пак технички неисправни автобуси
  со местени или површни технички прегледи.

  Или пак е крив кабелот? Сега ќе го апсат за 2 дела!
   
  На темјанушка, @ceci11 и t.a.m им се допаѓа ова.
 10. VDT2906

  VDT2906 Популарен член

  Се зачлени на:
  4 август 2017
  Пораки:
  2.608
  Допаѓања:
  11.155
  Пол:
  Женски
  Буквално само што пуштив тв и веста за загинативе...имало и деца...Ќе одговара ли некој за ова? Ќе има ли правда еднаш во оваа земја??

  Нека почиваат во мир.
   
  На mssuniquee му/ѝ се допаѓа ова.
 11. referentka

  referentka Moderator Член на тимот

  Се зачлени на:
  13 ноември 2012
  Пораки:
  13.835
  Допаѓања:
  306.755
  На какво патување биле штом се сите млади од 25-30 години ?
  Имало и деца.
   
  На fana му/ѝ се допаѓа ова.
 12. WildMk

  WildMk Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 април 2018
  Пораки:
  28.424
  Допаѓања:
  223.382
  Бог нека ги прости починатите, да им даде здравје и живот на повредените.
  Сочувство до фамилиите на загинатите.
  Ко ќе те сака-те сака, ама ко ќе те неќи-те неќи.
   
  На LadyC му/ѝ се допаѓа ова.
 13. mssuniquee

  mssuniquee Форумски идол

  Се зачлени на:
  11 февруари 2015
  Пораки:
  2.482
  Допаѓања:
  37.540
  Пол:
  Женски
  Имаат понуди 2 ноќи 3 дена за Истанбул. Многу деца имаше, сите млади.. Нашиот автобус прв тргна они останаа позади нас бидејки чекаа да искупуваат децата на бензиска .. Добро пишав во првиот пост, 4 автобуси бевме еден позади друг,заедно чекавме ред и на граница ..
  94BDCCCC-2DFA-4399-B29F-9B6E0F9F2F12.jpeg DD04BBE1-6E95-4E69-9DF5-328F59F0EA81.jpeg
   
  Последна измена: 23 ноември 2021
  На spacegirl92, ivance.., cresa-jagoda и 7 други им се допаѓа ова.
 14. t.a.m

  t.a.m Истакнат член

  Се зачлени на:
  2 мај 2020
  Пораки:
  199
  Допаѓања:
  382
  А која е причината за несреќата?
  Дали е грешка на возачот или технички неисправен автобус
   
  На Vraloma му/ѝ се допаѓа ова.
 15. mssuniquee

  mssuniquee Форумски идол

  Се зачлени на:
  11 февруари 2015
  Пораки:
  2.482
  Допаѓања:
  37.540
  Пол:
  Женски
  Уште не се знае..
   
  На Pea му/ѝ се допаѓа ова.
 16. Kimberly11

  Kimberly11 Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 септември 2015
  Пораки:
  5.159
  Допаѓања:
  20.816
  Пол:
  Женски
  Нека почиваат во мир. Никогаш повеќе луѓе да не ни гинат. Страшно ;(
   
 17. malerozna

  malerozna Форумски идол

  Се зачлени на:
  5 март 2011
  Пораки:
  1.514
  Допаѓања:
  58.028
  Пол:
  Женски
  Се обидов да преведам.
  Мислам на сител кажаа дека жртвите се од Скопје, Струмица, Велес и уште еден град.

  https://www.kanalvis.com/жртвите-се-од-скопје-битола-струмица-и/

  Автобусот застанал на бензиска страница 20тина минути пред несреќата, најверојатно не заспал толку бргу.
  Немало траги на кочење, најверојатно идел бргу и удрил некаков знак кој излетал 50тина метра напред и ја оштетил предната врата.
  Пожарот почнал од предниот дел на автобусот, и според секретарот на областниот совет на Перник Васко Пиргов, имало и туби со нафта кои биле кај резервните гуми. Имало траги од нафта по целиот пат.
  Според него повеќето жртви се задушиле.

  https://www.facebook.com/248414188545735/posts/4700051680048608/?sfnsn=scwspmo
   
 18. WildMk

  WildMk Форумски идол

  Се зачлени на:
  27 април 2018
  Пораки:
  28.424
  Допаѓања:
  223.382
  Не знам дали да клам лајк...

  Како тоа нафта возел и имало нафта по целиот кат?
  *Реторичко е прашањето. Само си се чудам...
   
  На cresa-jagoda, Angie1432 и mal.ecka им се допаѓа ова.
 19. Cosmi

  Cosmi Форумски идол

  Се зачлени на:
  7 февруари 2012
  Пораки:
  5.226
  Допаѓања:
  55.651
  Пол:
  Женски
  Ова мириса на технички неисправно визило,не верувам дека возачот заспал.
   
  На Oneo, cresa-jagoda, Idedemja и 5 други им се допаѓа ова.
 20. Sakura

  Sakura Нов член

  Се зачлени на:
  8 ноември 2021
  Пораки:
  7
  Допаѓања:
  35
  Пол:
  Женски
  Аман бее толку луѓе изгинаа, како не се свестуваат компаниите, кај ќе им оди душата... Жално, језиво.. Бог да им даде спокој на починатите и сила на нивните блиски. ;(
  Се надевам дека ќе се бара одговорност, ама тешко во нашава продадена Македонија.
   
  На Idedemja, cresa-jagoda, fast_and_curious и 1 друга личност им се допаѓа ова.