1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Македонски јазик

Дискусија во 'Образование' започната од 343, 12 февруари 2015.

 1. 343

  343 Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 ноември 2011
  Пораки:
  43
  Допаѓања:
  6
  Ве молам ако може некој да ја анализира песната "Македонија" од Анте Поповски

  М А К Е Д О Н И Ј А

  1.

  Стиснете ги тревките
  неа ќe ја исцедите.

  Наслоните се врз каменот
  името ќe и го чуете.

  Симнете се во рекине
  дното со неа ќe ве почести.

  Легните да починете
  и ноќта со неа ќe ве покрие.


  2.

  На овој даб името ќe ти го напишам
  дождовите да го симнат
  жедните в земја
  да ги напоиш.

  На оваа нива грутка од тебе ќe посеам
  класатка да никне
  со неа внучињата да ни ги храниш.

  На овој рид ќe те оставам
  и кога ќe заминам
  пак да те гледам

  Голема.


  3.

  Еве ја таа проста земја
  од дволичен камен
  и сонце

  Децата уште незаодени каде откопуваат
  лобањи по градините

  Еве ја таа проста земја
  од пајажина
  и од води

  Мудро слободата кај што ги запишува
  селските имиња
  Место икони по црквите

  И каде летото како судбина
  Трае до последниот востанат

  Еве ја таа проста земја
  од заморено дишење
  и од молк

  Низ која времето одминува
  и пак се враќа
  Со неа да го сподели лажното траење.

  О, еве ја таа проста земја
  од грч
  и од чекање

  Што ги научи и ѕвездите да шепотат на македонски
  А никој не ја знае.


  4.

  Се искачија маглишта по ридон нагоре
  - И месечината ќе ја украдат.

  Долу по рекана,
  Горе по добравана,
  Одѕива полено којзнае кој век
  Во војнички цокули обуено.


  5.

  За рик волчји и уплав на небињата мојата земја е создадена
  Без чемреси и без божилак
  До капка, три дена пред да се покаже над мојата земја
  Гробишта облакот го исцицуваат
  И црна сенка од нож место крст каменот што те покрива го сени
  За вечни времиња.
  Зашто ништо друго не му прилега на ова диво билје и црногорица
  Освен да го чека недојденото.


  6.

  Се изнагледав месечина. Како капка мојата изгорена душа
  Те испи за три животи напред и пак горам.
  Истеков со сите реки и празни корита им донесов на морињата
  - И за шпионот во твои меса ако се криел болка ме пече
  Зашто, ти од малена не научи
  Така просто, така јасно да си се разбираме
  Тој нож што нема - среќа нема.


  7.

  3а неколку нови чекори недостижност
  ме остави утринава зад тебе.

  Чинам се делиме:

  Твојот пат нагоре
  мојот пат кон тебе води.

  Стапни ме, во твоите корени скри ме
  никојпат да не се разделиме.
   
 2. badgirl2

  badgirl2 Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 јуни 2012
  Пораки:
  165
  Допаѓања:
  104
  Пол:
  Женски
  Утре правиме македонски писмена и темата ни е за делото Александар Македонски од Расин.. но есејот треба да има најмногу 180 зборови дали може некоја да ми каже како да започнам, или да ми даде по кој правец да го пишувам есејот.Благодарам однапред.
   
 3. Lella

  Lella a blasphemous bitch Член на тимот

  Се зачлени на:
  2 јануари 2013
  Пораки:
  4.986
  Допаѓања:
  27.300
  Пол:
  Женски
  Уште една тема за last minute барања? Ау...
   
  На crimson му/ѝ се допаѓа ова.
 4. clock.pot

  clock.pot Истакнат член

  Се зачлени на:
  8 септември 2013
  Пораки:
  184
  Допаѓања:
  335
  1.Што значи добивање зборови по синтаксички пат?
  2.Дали Ацо Шопов има напишано песна до наслов "Рането срце" и ако има пишете ја
  #државен
   
 5. I.want.to.sleep

  I.want.to.sleep Популарен член

  Се зачлени на:
  3 јануари 2013
  Пораки:
  562
  Допаѓања:
  468
  Мислам дека Рането срце е од Коле Неделковски.
   
  На Hipica му/ѝ се допаѓа ова.
 6. Hipica

  Hipica Форумски идол

  Се зачлени на:
  31 декември 2009
  Пораки:
  14.369
  Допаѓања:
  14.801
  Точно така.
   
 7. Norah Jones

  Norah Jones Истакнат член

  Се зачлени на:
  11 мај 2019
  Пораки:
  727
  Допаѓања:
  318
  Пол:
  Женски
  ве молам објаснете ми што значи "Дотолку повеќе"?
   
 8. prominent

  prominent Форумски идол

  Се зачлени на:
  8 март 2014
  Пораки:
  5.398
  Допаѓања:
  61.139
  [
  Нешто како англиското moreover или more so.

  Се користи за додавање нешто на претходно споменатата информација, за засилување на аргументот
   
  На Norah Jones му/ѝ се допаѓа ова.
 9. Norah Jones

  Norah Jones Истакнат член

  Се зачлени на:
  11 мај 2019
  Пораки:
  727
  Допаѓања:
  318
  Пол:
  Женски
  ти благодарам. Некако не го сфаќам кога го читам....
   
  На prominent му/ѝ се допаѓа ова.
 10. Norah Jones

  Norah Jones Истакнат член

  Се зачлени на:
  11 мај 2019
  Пораки:
  727
  Допаѓања:
  318
  Пол:
  Женски
  дали е погрешно минато свршено време Успејаа?
  сегде читам Успеаја...
   
 11. Snow-Star

  Snow-Star Популарен член

  Се зачлени на:
  28 јануари 2014
  Пораки:
  3.323
  Допаѓања:
  16.981
  Пол:
  Женски
  "УспеЈаа" е скроз погрешно. Минато сврешено од глагол "успеа" во 3то лице множина е "успеаа", со опција за "j" измеѓу двете а на крајот на зборот. Тоа најчесто зависи од дијалектот и регионот на народот кој зборува.

  Ама со "j" пред двете а, меѓу "е" и "а", во овој случај е грешка.
   
  На Norah Jones му/ѝ се допаѓа ова.
 12. Mrs.Precious

  Mrs.Precious Популарен член

  Се зачлени на:
  3 јуни 2019
  Пораки:
  2.886
  Допаѓања:
  18.987
  Пол:
  Женски
  "Отишол човекот кај преторот да му се пожали дека некој јастреб му грабнал парче џигер; молел, колнел јастребот на суд да го повикаат."
  Дали во оваа реченица, последниот дел што гласи: ЈАСТРЕБОТ НА СУД ДА ГО ПОВИКААТ, може са биде пример за стилската фигура персонификација? Пошто нели тоа е кога на предмети и животни им се даваат човечки особини. :?:
   
 13. Estranged

  Estranged Популарен член

  Се зачлени на:
  2 јули 2011
  Пораки:
  1.297
  Допаѓања:
  18.657
  Не, затоа што во случајов на јастребот не му се дадени човечки особини (односно тој не направил ништо несвојствено за една птица). Доколку го повикаат, и јастребот отиде на суд, тогаш е веќе персонификација.
   
  На Mrs.Precious му/ѝ се допаѓа ова.
 14. paradise69

  paradise69 Активен член

  Се зачлени на:
  15 ноември 2021
  Пораки:
  26
  Допаѓања:
  14
  Пол:
  Женски
  Zdravo!
  Dali nekoj gi ima eucebnicite po makedonski jazik za sredno?
  Dali nekoj moze da mi posoci na shto najmnogu da obrnam vnimanie vo podgotovkite za drzavna matura (konkretno za predmetot makedonski jazik)?
  Pishete mi ako mozhete da mi pomognete!
  Vi blagodaram!!!
   
 15. angelche16

  angelche16 Популарен член

  Се зачлени на:
  19 ноември 2014
  Пораки:
  2.246
  Допаѓања:
  9.035
  Пол:
  Женски
  Здраво ми треба итно одговор. Се работи за старословенски но и македонистите сигурно го знаат.
  Што значи тоа кога професорот Блаже Конески ќе ја признае демумно тезата на Емилиан Георгиев дека кирилицата е создадена побрзо отколку глаголицата. Во случајов каде е тоа делумно точното?
   
 16. angelche16

  angelche16 Популарен член

  Се зачлени на:
  19 ноември 2014
  Пораки:
  2.246
  Допаѓања:
  9.035
  Пол:
  Женски
  Македонисти ве молам за помош сакам да прашам нешто, кој е македонист ве молам да ми се обрати.
   
 17. Mrs.Precious

  Mrs.Precious Популарен член

  Се зачлени на:
  3 јуни 2019
  Пораки:
  2.886
  Допаѓања:
  18.987
  Пол:
  Женски
  Дали некој подетално може да ми објасни за акцентски целости со проклитики и енклитики? И сакам да прашам во збор со негација на пример "не знам" и сега акцентска целост ќе биде акцентот на глаголот или на клитиката? Ни професорката не ја разбрав, еднаш рече на едното после па на другото дека е акцентот.