Малолетнички права

Дискусија во 'На работното место' започната од biggirlsdontcry, 4 јули 2012.

 1. biggirlsdontcry

  biggirlsdontcry Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 март 2012
  Пораки:
  483
  Допаѓања:
  159
  Девојки незнам каде да ја ставам темава па ја сместив тука.

  Да се информираме за нашите права!

  Мене ми треба мала помош,како можам на нет да го најдам документот дека на нас под 18 години ни е дозволено да работиме?
   
 2. slavica999

  slavica999 Популарен член

  Се зачлени на:
  27 декември 2009
  Пораки:
  4.276
  Допаѓања:
  5.136
  Ќе си ја најдеш најновата измена на Закон за работни односи објавена во Сл. весник. Имаше таму некои измени ако добро се сеќавам дека лица од 16год можат да работат по неколку часа за одреден надоместок (чираци).
  А најубаво јави се во трудова инспекција и ќе ти кажат - обврска им е да ти кажат
   
 3. biggirlsdontcry

  biggirlsdontcry Истакнат член

  Се зачлени на:
  22 март 2012
  Пораки:
  483
  Допаѓања:
  159