1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Марија Кири Склодовска - Хемиско

Дискусија во 'Образование' започната од Cecyska, 8 мај 2013.

  1. Cecyska

    Cecyska Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 февруари 2013
    Пораки:
    186
    Допаѓања:
    62
    Пол:
    Женски
    Ваше мислење за школово?
     
    На stronger.girl му/ѝ се допаѓа ова.
  2. stronger.girl

    stronger.girl Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 февруари 2013
    Пораки:
    44
    Допаѓања:
    6
    За школово нема што да ти кажам, но знам дека имаш смерови за фармецевт, лаборант, и хемиски техничар
     
    На Cecyska му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Cecyska

    Cecyska Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 февруари 2013
    Пораки:
    186
    Допаѓања:
    62
    Пол:
    Женски
    А каде се наоѓа и со колку поени примаат за хемиски техничар?
     
  4. She.e

    She.e Активен член

    Се зачлени на:
    4 мај 2013
    Пораки:
    62
    Допаѓања:
    46
    Моите не ми дозволуваат да се зпишам никаде освен во ова училиште.Ама не хемиско туку гимназија,бидејки има и гимназија.Мене ми се плаче,најсериозно бидејки воопшто не сакам таму да се зпишам,но кога морам.
    Инаку,школо се наога во Аеродром,не знам со колку поени примаат,но лесно можеш да се запишеш тука.
     
  5. Cecyska

    Cecyska Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 февруари 2013
    Пораки:
    186
    Допаѓања:
    62
    Пол:
    Женски
    a зошто ти не сакаш да зе запишеш тука? Јас мислам дека школото е ок
     
  6. CrazyOne

    CrazyOne Модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 ноември 2010
    Пораки:
    2.036
    Допаѓања:
    19.306
    Пол:
    Женски
    Завршив овде пред добри 9 години. Јас супер си поминав и со професори и со ученици. Бев мирна и затоа немав проблеми. Сега знам дека се иде во смени и има албански паралелки, додека учев јас беше прва смена само. Ако треба уште нешто и ако можам да помогнам прашај :)
     
  7. Cecyska

    Cecyska Истакнат член

    Се зачлени на:
    8 февруари 2013
    Пораки:
    186
    Допаѓања:
    62
    Пол:
    Женски
    Здраво, јас сум осмооделенка и од септември сакам да се запишам во хемиско за медицински лаборант. Што мислите ќе направам ли добар избор? Ве молам кажете ми нешто повеќе за школото и за професорите..
     
  8. Ketchup

    Ketchup Член на тимот

    Се зачлени на:
    23 декември 2014
    Пораки:
    6.795
    Допаѓања:
    46.393
    Ќе се усреќите вие тукa штo ќе се зaпишете :P Се шaлaм...Епa пoвеќетo прoфесoри се дoбри лaбoрaнт и фaрмaцефт имaaт исти предмети вo првa гoдинa и тoa...учете си сo ред зaштo пoсле пoтешкo ќе ви биде...Акo ве интересирa нештo пoвеќе пишете ми лп :D
     
  9. Viki 99

    Viki 99 Активен член

    Се зачлени на:
    4 октомври 2015
    Пораки:
    117
    Допаѓања:
    6
    Најпрвин сакав да одам во Д-р Панче Караѓозов (само да напоменам на почетокот јас сум од друг град и ќе престојувам во интернат). Потоа што читав низ форумот дека само одличните со сите петки со просек 75 ги примале, јас немам толку имам две четворки. Сакав да ве прашам дали некој има учено во училиштето - смер: Медицински лабораторски техничар. Ако има некој учено ќе го замолам ако може да ми каже нешто во врска со училиштево, учениците и професорите.:o

    Потребен ми е совет! :D
     
  10. Viki 99

    Viki 99 Активен член

    Се зачлени на:
    4 октомври 2015
    Пораки:
    117
    Допаѓања:
    6
    Абе ако е хемиско, само да не примат :D
     
  11. Kimberly11

    Kimberly11 Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 септември 2015
    Пораки:
    6.670
    Допаѓања:
    25.216
    Пол:
    Женски
    Ќе ви кажам на кратко само тоа што знам.
    Оваа година другарка ми се запиша за очен техничар,така си е лабава личност па ништо не учи,иако е прелесно и ги гледав книгите.Што се однесува до децата таму... :x Ми има кажувано дека има премногу Албанци,Роми ги закачаат девојчињата им префрлаат,и онака си проаѓаш ти и некој одпозади да те мавне по г'з и издрогирани што дури појма немаат кај се наоѓаат уопште :D Тука одат деца што и не баш обожааат да учат,ама од професорите не ми се пожали биле онака во ред,ама сепак треба да се учи каде и да сте.
    Само децата во хемиско.. ако се албанци,и роми ама да се однесуваа пристојно..
     
  12. Ketchup

    Ketchup Член на тимот

    Се зачлени на:
    23 декември 2014
    Пораки:
    6.795
    Допаѓања:
    46.393
    ^Дa билo тaкa, другaркa ти претпoстaвувaм немaлa дa седи тaму. Албaнците се oдделени вo дугa сменa, рoми имa aмa мнoгу мaлку и искренo кaжaнo тие нaјмaлку прoблеми прaвaт oд целo шкoлo. Лaбaвo е, нo сaмo зa хемиските и прoцесните техничaри, кaј медицинските пaрaлелки е дaлеку oд лaбaвo, зa двoјкa мoже ќе ти пoпуштaт нo зa пoвисoкa oценкa си бaрaaт кaкo вo секoе нoрмaлнo среднo шкoлo. Тaa другaркa ти прaшaј јa вo втoрa гoдинa кaкo и е, кoгa ќе имa секoј ден пo oсум чaсa.
     
    На CrazyOne му/ѝ се допаѓа ова.
  13. CrazyOne

    CrazyOne Модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    1 ноември 2010
    Пораки:
    2.036
    Допаѓања:
    19.306
    Пол:
    Женски
    @Kimberly11 едно време во смени одеа, албанците една, македонците друга смена. Ама тоа го имам слушнато. Jaс одамна завршив па не ги начекав. Инаку супер си ги поминав тие години таму.
    П.с @Ketchup ми го земал зборот :)
     
    На Ketchup му/ѝ се допаѓа ова.
  14. Viki 99

    Viki 99 Активен член

    Се зачлени на:
    4 октомври 2015
    Пораки:
    117
    Допаѓања:
    6
    Мислам за такви работи треба класните раководители да реагираат
     
  15. Srcuks

    Srcuks Активен член

    Се зачлени на:
    12 февруари 2016
    Пораки:
    18
    Допаѓања:
    4
    Пол:
    Женски
    Ајде кaжете нештo зa шкoлoвo. Дaли леснo се влегувa. Имaм прoсек: 4,78, 4.87, 4,71 и мислaм и вaa ќе биде 4,71. Дaли ќе мoжaм дa се зaпишaм зa медицински лaбoрaтoрски - техничaр
     
  16. teressa

    teressa Истакнат член

    Се зачлени на:
    11 март 2016
    Пораки:
    424
    Допаѓања:
    512
    Пол:
    Женски
    Јас завршив во хемиско-гимназија пред 3 години и во тој период гимназија требаше да имаш минимум 60 поени, ваљда не се сменило сега ништо. А инаку не е некој проблем да те примат, а што се однесува до децата таму албанците беа во наша смена т.е со гимназијалците ама другарка што заврши годимава таму ми кажа дека во сарај им граделе исто ко нашево и албанците таму ке ги префрлеле. А што се однесува до професорите тие се најмал проблем, малку само да се потрудиш можеш да имаш добри оценки бидејки децата тука не се замараат до учење, во други школи како Борис на пример одговараш и ти стават 3, во хемиско на истото научено 5ка имаш. :)
     
  17. Angel103

    Angel103 Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 јануари 2018
    Пораки:
    115
    Допаѓања:
    30
    Sakav da ve prasam, jas sakam da odam smer medicinski laborant ama se mislam pomegu pance i ova. Moze li da mi kazete kako se decata, dali se uci isto kako vo pance ili slabo i dali primaat so 70 poeni minimum kako sto si pisuva vo kriteriumite ili primaat i so pomalku?
     
  18. Ketchup

    Ketchup Член на тимот

    Се зачлени на:
    23 декември 2014
    Пораки:
    6.795
    Допаѓања:
    46.393
    Истото се учи, многу нормално, секаде е истата програма за истите смерови, само што во Панче е многу построго, тука бараат знаење, меѓутоа знаат да попуштат кога си меѓу оцена или слично. Критериумот е 70 поени, но поради малата заинтересираност, примаат и со помалку бодови.
     
  19. Angel103

    Angel103 Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 јануари 2018
    Пораки:
    115
    Допаѓања:
    30
    Znam deka za medicinska sestra se polaga na kraj od sredno nekoj ispit ili test, dali za med. lab. se polaga nesto taka na kraj od sredno ili na kraj od sekoja godina?
    @Ketchup
     
  20. Loli321

    Loli321 Активен член

    Се зачлени на:
    12 јули 2018
    Пораки:
    11
    Допаѓања:
    6
    Пол:
    Женски
    Здраво
    Дали знаете за кој смерови останаа празни места??