1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Масажери за лице

Дискусија во 'Лице' започната од Mishela, 14 јануари 2022.

  1. Mishela

    Mishela Модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    19 август 2010
    Пораки:
    18.572
    Допаѓања:
    80.649
    Пол:
    Женски
    Видов дека неодамна во ДМ донеле нови ролери за лице, па ми текна да ја отворам темава затоа што верувам дека би ни била корисна на сите.

    Во последно време почнаа да заземаат замав масажериве за лице и можат да се најдат буквално во секоја дрогерија или парфимерија. Изработени се од природен камен - зелен жад, розе кварц, виолетов аметист, you name it, и ептен освежувачки делуваат при допир со кожата. Поготово ако се малку изладени во фрижидер. :mm:

    rose-quartz-duo_480x.jpg

    Еве листа со дел од бенефитите кои ваквите масажери ги имаат врз кожата, ископирана е од сајтот на Тесори ди маре:
    – зголемување на циркулацијата
    – намалување на подуеноста и потеченоста на кожата
    – израмнување на фините линии односно намалување на брчките
    – зголемување на имунитетот на кожата.
    – делува антивоспалително со што се намалува појавата на акни
    – зголемена продукција на нови клетки кои лесно и едноставно ќе ги заменат старите и мртви клетки
    – изедначување на тенот и намалување на депигментациите
    – зголемена еластичност на кожата постигната преку зголемена дренажа


    Пред некоја година си купив ролер од Алиекспрес, нормално за да видам дали воопшто ќе ми се допадне. На почеток беше супер, сосем солидно си ја вршеше функцијата, само што многу брзо попушти и не беше добро фиксиран „каменот“ на металните осовини. Потоа некако го забаталив, и пред некое време зедов од ДМ на Ebelin затоа што изгледаа преслатко и ролерот и гуа-ша каменот. Исти се како на сликата што ја прикачив.

    Некој посебен режим немам, само ми е убаво наутро кога го допирам каменот под очи и правам благ притисок во тој предел. Ми ја намалува подуеноста, а ролерот го користам кога ставам од оние лист-маските зашто поубаво ми легнува на лице и убаво ми е кога се масирам, имам чувство дека содржината од маската поубаво се распределува насекаде. Немам никакви очекувања, ниту пак мислам дека употребата би сменила нешто во изгледот на кожата, напротив, сметам дека треба да се внимава со притисокот ако кожата е осетлива и можеби да се избегнува употребата кај кожа со акни, иритации и слично. За мене ќе си остане само забава кога користам маска за лице. :)


    Користите ли вакви масажери за лице? Каков имате и како сте задоволни? Пишете ваши искуства, предлози, совети и сè друго што ќе ви падне на памет поврзано со масажерите за лице.
     
    На sunshinebabe и cresa-jagoda им се допаѓа ова.
  2. anggell

    anggell Популарен член

    Се зачлени на:
    2 ноември 2011
    Пораки:
    4.743
    Допаѓања:
    8.756
    Пол:
    Женски
    ^ Јас си порачав, чекам да ми стигне. Се заинтересирав на толку реклами да видам што бенефит има. Да видам само постапката на масажа, па за некое време ќе пишам резултати.
     
  3. buba4e89

    buba4e89 Форумски идол

    Се зачлени на:
    1 август 2012
    Пораки:
    27.169
    Допаѓања:
    177.063
    Пол:
    Женски
    Ролерите од Алиескпрес не се вистински камени ко овие поскапиве туку обична пластика. Ефтини ама дали даваат ефект. Јас сакав да порачам ама во рецензиите една пишала да не очекуваме камен.

    Баш пишете искуства,јас го гледав тој на gua or guam како беше таа македонската страна за нарачување на ролерот.
     
  4. Kimberly11

    Kimberly11 Форумски идол

    Се зачлени на:
    27 септември 2015
    Пораки:
    6.670
    Допаѓања:
    25.216
    Пол:
    Женски
    Ролерот ми е ништо посебно, но интересно е. Се "ролам" sheet маска кога имам на лице.
    А gua sha сега скоро почнав да го користам и се масирам. Ќе ви пишам како сум задоволна. Ама убаво е чувството онака релаксирачко. :)
    Иначе двата ми се од ебелин од дм.
     
  5. Waverly Raven

    Waverly Raven Популарен член

    Се зачлени на:
    10 октомври 2017
    Пораки:
    2.818
    Допаѓања:
    10.458
    Пол:
    Машки
    Искрено, единствено првата, втората и последната точка ми звучат релевантно, за останатите сметам дека нема основа за такво дејство. Така да, дел од нивното рекламирање е добар маркетиншки трик.

    Вака интересно изгледаат инаку, како да се сеќавам сега пред некое време да имаше во КАМ или Стокомак од тие зелените со вистински жад наводно, ама некако не ми се даваат многу пари за вакво нешто. :D
     
    На IamSexyAndIKnowIt, IM.TMKQ и Guns N` Roses им се допаѓа ова.
  6. Mishela

    Mishela Модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    19 август 2010
    Пораки:
    18.572
    Допаѓања:
    80.649
    Пол:
    Женски
    Секако дека на сите ни е јасно колку вистина има во листава. :D
    Не ни треба да се сфаќаат здраво за готово работиве.

    Јас ниту гледам потреба секој ден да се масирам, ниту имам желба, ниту пак време. Наутро ми е навистина убаво и освежувачки да ги натапкам подочниците со каменот и толку. Ролерот го користам само кога ставам sheet маска. Онака не ми е практично ич да ролам додека нанесувам серум или крем за лице, истата работа ја вршам со прсти.
     
    На IM.TMKQ и Waverly Raven им се допаѓа ова.
  7. IM.TMKQ

    IM.TMKQ Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 јануари 2014
    Пораки:
    4.535
    Допаѓања:
    37.499
    Пол:
    Женски
    Баш ништо не придонесуваат на долг рок, нема научни или лабораториски податоци за тоа.

    Единствено можеби само за ова
    може да има некој ефект, со оглед дека каменот е ладен, но секако тоа е краткотрајно. Важно е да биде оригинал каменот, но со оглед дека нема некои значајни придобивки, не се исплатува. Поевтините варијанти не се вистински камен.

    Воглавно, само позабавна ја прават рутината.

    Подобро и немој, само залудно ќе потрошиш дел од кремот/серумот кој ќе се пренесе на ролерот. :D
     
    На Angie1432 и Mishela им се допаѓа ова.
  8. Mishela

    Mishela Модератор Член на тимот

    Се зачлени на:
    19 август 2010
    Пораки:
    18.572
    Допаѓања:
    80.649
    Пол:
    Женски
    Па нема ни потреба до толку, тоа веќе ми е екстрем и безвеза трошење козметика.

    Навистина не гледам потреба за да се употребуваат секој ден и да се прават којзнае какви масажи - технички, лицето добива блага масажа и кога нанесуваме серум или крем за лице. Ниту пак би трошела пари за некои поскапи. Заборавив да напоменам, ама навистина не ми е битно дали е не знам каков аметист или со што год да се оригиналните. Овие од Ебелин се стварно супер и си ја вршат работата сосем солидно, па какви сака нека се на крај краева. Сè додека наутро ме расонува и освежува студената сензација под очи, топ е. :lol:
     
    На IM.TMKQ му/ѝ се допаѓа ова.
  9. IM.TMKQ

    IM.TMKQ Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 јануари 2014
    Пораки:
    4.535
    Допаѓања:
    37.499
    Пол:
    Женски
    Се согласувам, дланките се доволни за блага масажа и ексфолијација при миење со гел.

    Инаку, гледам некои лажица преку ноќ ставаат во фрижидер, истата функција се добива за ладење под очи.
    Ама сепак поинтересно е со ролер. :lol:
     
  10. anggell

    anggell Популарен член

    Се зачлени на:
    2 ноември 2011
    Пораки:
    4.743
    Допаѓања:
    8.756
    Пол:
    Женски
    А каде има оригинал од овие? Јас на интернет се што гледав никаде не забележав поскап од 300 денари.
    Знам дека е чиста пластика ама за проба си порачав.
     
  11. IM.TMKQ

    IM.TMKQ Форумски идол

    Се зачлени на:
    10 јануари 2014
    Пораки:
    4.535
    Допаѓања:
    37.499
    Пол:
    Женски
    Jade rollers забележав на Sephora страната, сигурно и на други страни има. Цените им се движат 30-40 долари. Има некои поевтини, ама не знам дали се jade или rose quartz камења.
    Кај нас не би знаела каде има оригинал, најверојатно и нема. :?:
     
    На anggell и buba4e89 им се допаѓа ова.
  12. anggell

    anggell Популарен член

    Се зачлени на:
    2 ноември 2011
    Пораки:
    4.743
    Допаѓања:
    8.756
    Пол:
    Женски
    За кај нас мислев дали има, и јас досега не сум приметила, може ќе донесат, некогаш :D
     
    На IM.TMKQ му/ѝ се допаѓа ова.
  13. swwetyyy

    swwetyyy Истакнат член

    Се зачлени на:
    26 април 2021
    Пораки:
    721
    Допаѓања:
    294
    Пол:
    Женски
  14. Cupcakee31

    Cupcakee31 Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 јули 2021
    Пораки:
    169
    Допаѓања:
    197
    Пол:
    Женски
    Некој да го има пробано ова? Гледав Магнолија го фали на инста.
     

    Прикачени фајлови:

  15. cooll

    cooll Популарен член

    Се зачлени на:
    25 април 2010
    Пораки:
    2.829
    Допаѓања:
    9.749
    Пол:
    Женски
    За што е?
     
  16. Cupcakee31

    Cupcakee31 Истакнат член

    Се зачлени на:
    18 јули 2021
    Пораки:
    169
    Допаѓања:
    197
    Пол:
    Женски
    Еве на сликата пишува. И е некоја да речам океј цена, околу 2500 ден.
     

    Прикачени фајлови:

    На irenchetTo му/ѝ се допаѓа ова.
  17. Medical girl

    Medical girl Истакнат член

    Се зачлени на:
    1 декември 2016
    Пораки:
    166
    Допаѓања:
    83
    Пол:
    Женски
    Го нарача ли? И јас се мислев за ова ама незнам дали има некој ефект. И на алиекспрес има слично.
     
  18. Ана...С

    Ана...С Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 август 2018
    Пораки:
    3
    Допаѓања:
    3
    Пол:
    Женски
    Go proba nekoj uredov?
    Jas go poracav ovoj od slikava, cekam da stigne. Daj boze da ja vadi sminkata kako sto vikaat Screenshot_20230910_195642_com.instagram.android.jpg
     
    На Taychee му/ѝ се допаѓа ова.