1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Маски за нокти

Дискусија во 'Тело' започната од milenna.torres, 19 јули 2012.

 1. milenna.torres

  milenna.torres Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 април 2011
  Пораки:
  169
  Допаѓања:
  120
  Луче очајно ми треба маска за нокти ако може така да се нарече...знаете лимон сол вода такво нешто...помош :angel: :*
   
 2. Tearful

  Tearful Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 август 2011
  Пораки:
  347
  Допаѓања:
  70
  Јас пак прв пат слушам дека постојат маски за нокти :?: , јас ги мачкам со маслиново/бадемово масло понекогаш, крема за раце која ги негува и ноктите и тоа е се :)
   
 3. bluegirl7

  bluegirl7 Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 мај 2011
  Пораки:
  754
  Допаѓања:
  930
  И јас :^)
   
 4. Ella.313

  Ella.313 Истакнат член

  Се зачлени на:
  7 јуни 2012
  Пораки:
  337
  Допаѓања:
  148
  Пол:
  Женски
  Јас користев крема за нокти од Оriflame-за зацврстување на нокти,а за маска прв пат слушам.
   
 5. milenna.torres

  milenna.torres Истакнат член

  Се зачлени на:
  26 април 2011
  Пораки:
  169
  Допаѓања:
  120
  не мислев на крема :lol: мислев на нешто како оние scrub што се со вода лимон и такво нешто ми треба рецепт за тоа.Не знаев како да го наречам :) :*
   
 6. Alegriaa

  Alegriaa Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 декември 2011
  Пораки:
  335
  Допаѓања:
  260
  Пол:
  Женски
  Стави во млака вода лимонов сок и држи ги ноктите во водата така околу еден час. Тоа е за зајакнување на ноктите.
  Исто така имаш и паста за заби ставиш на некое капаче( од кисело меко, павлака , маргарин-кои се измиени) и неколку капки лимонов сок.Сето тоа со четка за заби го изматиш и со тоа ги трлаш ноктите. нека ти постојат малку и потоа изми ги. Тоа е за избелување и зајакнување на ноктите. ;)
   
 7. fashionbaby

  fashionbaby Истакнат член

  Се зачлени на:
  15 август 2012
  Пораки:
  188
  Допаѓања:
  244
  Постојат маски за нокти ?
   
 8. Imini

  Imini Истакнат член

  Се зачлени на:
  31 октомври 2012
  Пораки:
  108
  Допаѓања:
  26
  знам за нешто такво, во сад се става вода, сол и маслиново масло и во оваа смеса ќе ги ставиш ноктите да стојат околу пола саат.. го имам пробано ама ноктите ми беа ужасни-се набабрија се подуја и потоа многу се кршат и се листаа.
  Иначе рецептот го видов од јутјуб.
   
 9. AngelOfArh

  AngelOfArh Форумски идол

  Се зачлени на:
  26 септември 2011
  Пораки:
  9.413
  Допаѓања:
  55.005
  Пол:
  Женски
  Па пола саат да ти стојат ноктите богами и ќе ти се стопат во водата, ќе се растворат :lol: Се што е претерано не чини. Прво многу е битно да ти е секогаш изваден лакот од ноктите пред да започнеш да ги третираш, секогаш вади со со отстранувач кој не содржи ацетон, да не ги оштетуваш ноктите, доколку употребуваш светки убаво и внимателно отстранувај го, најдобра финта ти е мали парчиња памукче натопени со отстранувачот да ги нанесеш на ноктите и преку тоа со мали парченца стреч фолија, завиткај ги и нека отстои околу минута-две, после само со отстранување на памукчето ќе ти се вади и лакот сосе светки, не мора да стругаш и да гребеш. Потоа убаво исчистените нокти убаво изми ги со топла вода и сапун. Во мал сад размешај кафеав шеќер и маслиново масло, но не во големи количини да не ти се стопи шеќерот, имај си до себе и од двете намирници и мешај си по потреба, со оваа смеса со прстите убаво триј ги ноктите и околу кутикулите, доколку имаш рани не ти е препорачливо да го правиш ова додека не ти заздрават. Откако ќе завршиш изми ги рацете и со алатка за кутикули исечи ги вишоците кожички, но ти препорачувам, доколку не знаеш како не почнувај, знае да биде полошо да ги извадиш отколку да не ги извадиш. Доколку не знаеш како побарај на интернет и ако пак не разбереш иди на козметичар
  во моментов на Групер имаш супер понуда за нега на нокти, 150 денари е и супер е
  Со паста за заби и стара четкичка убаво истри ги ноктите, плочките и околу, особено доколку си пушач. Не се миј со вода веднаш туку со сок од лимон отстрани го вишокот од паста најпрво, најдобро би било да си напраиш чаша лимунада па збрцај ги ноктите во корките од лимон и триј додека не ти се исчистат. Изми со топла вода и сапун и на крај намачкај ги со масло за нега на нокти или крема за нега на нокти, доколку немаш ќе заврши работа и по една капка маслиново масло да втриеш, или пак обична крема за раце. Не лакирај веднаш, почекај убаво да се стабилизираат ноктите, да се затворат порите околу и да се впие убаво маслото/кремот. Задолжително, под секој лак ставај во намала рака обичен безбоен лак за нокти, не мора да е специјална база за лакирање, нема некоја разлика од обичниот безбоен лак за заштита ;) Се надевам помогнав, во иднина со други рецепти, ова испробано на мене редовно и одвреме навреме на познати.
   
  На Waka-waka му/ѝ се допаѓа ова.
 10. Bella2

  Bella2 Активен член

  Се зачлени на:
  14 декември 2012
  Пораки:
  65
  Допаѓања:
  5
  За маска за нокти ( за оние како за лице што се) немам слушнато сум користела лазни природни мешавини со мед млеко лимон сол шекер и разни руги работи но мене тоа не ми помага мислам јас имам цврсти нокти и брзо ми раснат така да не ми треба и некое посебно внимание со сепак мн пазам на нив секој петок и посветувам па околу 3 до 4 саати време. Јас од Jumbo ( знам дека малце смешно звучи) во веро центар си купив класичен пилинг за нокти мн го користам и има резултати околу 80 денари е мислам ! :D
   
 11. psychic

  psychic Популарен член

  Се зачлени на:
  23 септември 2012
  Пораки:
  2.360
  Допаѓања:
  1.253
  Пол:
  Женски
  не правам маски, некогаш само од многу лакирање ко ќе ми губат боја со паста ги мачкам и се е во ред :D
   
 12. bastet

  bastet Истакнат член

  Се зачлени на:
  25 декември 2011
  Пораки:
  136
  Допаѓања:
  94
  Рицинусово масло (за зајакнување и раст на нокти)
  Бадемово масло (за сјај и зајакнување)
  Ги мешам и ставам на ноктите 3-4 пати неделно додека гледам некој филм или едноставно дремам дома. Ми помага, порано ми се листаа и кршеа ноктите, сега ми се цврсти. :) :inlove:
   
 13. ang246

  ang246 Истакнат член

  Се зачлени на:
  14 јуни 2012
  Пораки:
  660
  Допаѓања:
  144
  Од едно јајце само жолчката и малце маслиново масло убаво да се измеша и да стојат ноктите десет минути ги зацврстува ноктите растат побрзо и не се лупат јас сум многу задоволна :D
   
 14. Elennaa

  Elennaa Популарен член

  Се зачлени на:
  22 февруари 2011
  Пораки:
  3.901
  Допаѓања:
  12.693
  Пол:
  Женски
  Баш ќе ја пробам маскава, некој ден. ^_^

  Маска за кршливи нокти

  Потребно:
  - 2 супени лажици мед
  - 2 супени лажици маслиново масло
  - 1 кафена лажица сол
  - 1 жолчка од јајце

  Нанесување:
  Ноктите мачкајте ги со смесата два до три пати во денот и оставете ја смесата да стои колку ви дозволува времето, но не помалку од 10 минути.
   
 15. cvetce93

  cvetce93 Популарен член

  Се зачлени на:
  23 јануари 2011
  Пораки:
  1.434
  Допаѓања:
  572
  Со лимон мачкај ги, обелуваат и зацврстуваат. Можеш и некое време (5-6) минути дланките да ги држиш во маслиново масло, и рацете т.е дланките ќе ти омекнат и ноктите се негуваат и после само да направиш блага масажа, додека уште стои маслото нели :)
   
 16. Кена Рис

  Кена Рис Истакнат член

  Се зачлени на:
  6 ноември 2017
  Пораки:
  570
  Допаѓања:
  2.657
  Пол:
  Женски
  Не ми се кршливи туку премногу оштетени од гел :worried:
  Во септември ми беше последната корекција и одлучив да ги одморам некој период.
  Препораки што да им ставам на ноктите за да си ги оздравам побрзо?
   
 17. maja8

  maja8 Популарен член

  Се зачлени на:
  3 јануари 2010
  Пораки:
  2.819
  Допаѓања:
  2.111
  За да ви бидат убави и цврсти ноктите многу помагаат витамини од Б групата. Сум приметила секогаш кога пијам Б комплекс растат побрзо и се многу поцврсти. П