Масло од канабис

Дискусија во 'Алтернативна медицина' започната од Gosh, 14 јуни 2016.

 1. Gosh

  Gosh Мразачка на луѓе

  Се зачлени на:
  10 октомври 2015
  Пораки:
  1.844
  Допаѓања:
  26.115
  Прес 24 ( 14.06.16 )

  ,, Од денеска, во аптеките низ државата е достапно масло од канабис кое се издава без лекарски рецепт (и содржи количина на THC помалку од 0,2 %, а со две различни концентрации на ЦБД – од 5% и 7%), информираше преку социјалните мрежи министерството за здравство.

  Цената на маслото, во зависност од тоа каква маржа ќе одредат самите аптеки, е околу 2.400 денари за масло со 5 отсто ЦБД, и 2.800 денари со 7 отсто ЦБД", вели Дарковска - Серафимовска без продажната маржа.
  Масло од канабис вчера имаше во дел од аптеките во центарот на Скопје, со цена од 2.550 денари за петпроцентно масло, и 2.990 денари за седумпроцентно масло. ,,


  И повторно, на сметка на болните, во името на профитот и борбата за гласови на изборите - да живее марихуаната ( која до вчера беше поголемо зло од алкохолот ).  ,, Што е маслото од канабис?

  Разберете ја разликата меѓу медицинскиот канабис (женските билки) и индустриските конопи. Конопите и марихуанта се еден вид на подвидови на билката Канабис сатива. Мариуаната едноставно се смета дека содржи канабинохид THC. Оваа билка содржи канабиноиди, вид на хемикалии кои ги активира рецепторите на клеточните мембрани. Најпознатиот од овие е тетрахидроканабинолот или THC. Треба да имате женска билка за делотворното медицинско масло од марихуана (канабис)

  Треба да знаете дека медицинскиот коноп (канабис) не е исто што и маслото од коноп. Маслото од коноп е ладно пресено масло, од семките од билка на конопот. Тоа е богато со есенцијална маслина киселина и се користи во прехраната поради нејзините нутритивни својства. Тоа можете да го набавите во трговските центри за здрава храна. Често е погрешно означено и се мисли дека станува збор за „масло од канабис“, но не е тоа. Вистинското масло од канабис (таканареченото масло од медицинска марихуана) всушност е пупка од женските билки на марихуана. THC и канабиноидите во билките влијаат на клетките и имаат лековити својства. ,,

   
  На КикиМаус, Anacid, Jordanovska-K и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 2. Gosh

  Gosh Мразачка на луѓе

  Се зачлени на:
  10 октомври 2015
  Пораки:
  1.844
  Допаѓања:
  26.115
  FG62UPu.jpg
   
  На ivance.., КикиМаус, stetoskop и 4 други им се допаѓа ова.
 3. referentka

  referentka Moderator Член на тимот

  Се зачлени на:
  13 ноември 2012
  Пораки:
  13.097
  Допаѓања:
  295.709
  @Gosh можеш ли на попрост начин да напишеш за што се употребува маслово ?
  Дали е за болки ?
  Се мачка или се пие ?

  Слушам секојдневно дека е веќе достапно, ама никогаш не сум дошла во ,,допир,, со полезностите од канабисот.
  Дали има лековито дејство ?
   
  На Јаневски му/ѝ се допаѓа ова.
 4. joy1

  joy1 Форумски идол

  Се зачлени на:
  14 август 2012
  Пораки:
  17.134
  Допаѓања:
  264.722
  Пол:
  Женски
  Најчесто за болни од малигни болести.Се пие
   
  На КикиМаус, Јаневски и referentka им се допаѓа ова.
 5. blueberry93

  blueberry93 Популарен член

  Се зачлени на:
  2 јули 2010
  Пораки:
  1.660
  Допаѓања:
  4.466
  http://www.dnevne.rs/nesto-drugacij...abranjena-jer-bi-unistila-farmaceutsku-mafiju
   
  На КикиМаус, rose60, Priroden и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 6. Gosh

  Gosh Мразачка на луѓе

  Се зачлени на:
  10 октомври 2015
  Пораки:
  1.844
  Допаѓања:
  26.115
  Маслото од канабис се пие.

  Се користи за ублажување на болката кај хроничните болести, лечење на глауком, при главоболки и мигрени, вознемиреност и стрес, депресија, зголемување на апетитот, ги намалува епилептичните напади, го подобрува процесот на детоксикација, добро е за срцето и кожата.

  Многумина заболени од рак сведочат дека туморите им се намалиле, или пак дека целосно се излечиле. И покрај многу студии и доктори кои го потврдуваат истото, сепак сево ова е на ниво на шпекулација, затоа што не е подкрепено со студија на некој голема фармацевтска компанија ( како на друг начин би се правеле пари, така ? ).

  Еве видеo за тоа како помогнало за лечење на епилепсија кај деца :
  рак на белите дробови

  .


  Сепак, најпозната приказна и онаа од која започна да се популаризира маслото како лек ,е случајот на Рик Симос, кој е еден од првите, и најголем поборник за користење на марихуаната во медицински цели.
   
  На cresa-jagoda, КикиМаус, okcenzi и 3 други им се допаѓа ова.
 7. Slatkarka94

  Slatkarka94 Истакнат член

  Се зачлени на:
  8 септември 2015
  Пораки:
  426
  Допаѓања:
  790
  Пол:
  Женски
  [​IMG]
  Да е разбереме :D
   
  На ivance.., *Amethyst*, dayla и 17 други им се допаѓа ова.
 8. Dreamer 777

  Dreamer 777 Активен член

  Се зачлени на:
  17 јуни 2016
  Пораки:
  14
  Допаѓања:
  8
  Здраво дечки :D

  Работам во аптека па ај да споделам нешто за ова. Уште истиот ден кога беше кажано на вести дека маслото од канабис е одобрено за продажба по аптеките, луѓево буквално нагрнаа во аптека. Меѓутоа ние усште го немаме снабдено од безбедносни причини :| Цените се околу 2500 за 5% и 2800 за 7%. И искрено зачуден сум како некој воопшто не размислува на тоа дека производот е релативно поскап и од најскапите препарати за подобрување на имунитетот и здравјето. Јас лично пре би земал да пијам Ге 132 или некои други антиоксидантни или препарати за зајакнување на имунитетот отколку да се потпрам на канабисот. Разбирам дека го користат и за болка, ама сепак мислам дека треба да вложуваат во нешто што влијае на самиот проблем а не на симптомите :) Како и да е, не осудувам никого. Секој има право да одлучи што е најдобро за него лично. Можеби и треба да се обезбеди едукација за тоа што всушност е канабисот и како делува за да знае секој дали би се одлучил да почне да го прима. Фармацевтите се секогаш тука за тоа ;)

  Поздрав
   
  На Iva 94, Јаневски и PaLaVa им се допаѓа ова.
 9. Slatkarka94

  Slatkarka94 Истакнат член

  Се зачлени на:
  8 септември 2015
  Пораки:
  426
  Допаѓања:
  790
  Пол:
  Женски
  А да те прашам дали ќе продава за пушење :)
   
 10. Gosh

  Gosh Мразачка на луѓе

  Се зачлени на:
  10 октомври 2015
  Пораки:
  1.844
  Допаѓања:
  26.115
  Значи не е легализиран канабисот, туку само маслото.
   
  На joy1 му/ѝ се допаѓа ова.
 11. joy1

  joy1 Форумски идол

  Се зачлени на:
  14 август 2012
  Пораки:
  17.134
  Допаѓања:
  264.722
  Пол:
  Женски
  2500 ден? :О
  Јас 400 евра го платив
   
  На stetoskop му/ѝ се допаѓа ова.
 12. Dreamer 777

  Dreamer 777 Активен член

  Се зачлени на:
  17 јуни 2016
  Пораки:
  14
  Допаѓања:
  8
  Само маслото е легализирано секако :P

  joy1 не знам од каде си го земала и во која количина ама еве им ги цените:

  5% 2450 денари
  7% 2790 денари

  :)
   
 13. joy1

  joy1 Форумски идол

  Се зачлени на:
  14 август 2012
  Пораки:
  17.134
  Допаѓања:
  264.722
  Пол:
  Женски
  Не е од аптека
  10 мл
   
  На stetoskop му/ѝ се допаѓа ова.
 14. Dreamer 777

  Dreamer 777 Активен член

  Се зачлени на:
  17 јуни 2016
  Пораки:
  14
  Допаѓања:
  8
  епа нареден пат од aптека ;)
   
 15. joy1

  joy1 Форумски идол

  Се зачлени на:
  14 август 2012
  Пораки:
  17.134
  Допаѓања:
  264.722
  Пол:
  Женски
  Дај боже да не ми затреба
  Мегудругото во веродостојноста на тоа од аптека не верувам ич
   
  На kravce, stetoskop, Gosh и 1 друга личност им се допаѓа ова.
 16. Dreamer 777

  Dreamer 777 Активен член

  Се зачлени на:
  17 јуни 2016
  Пораки:
  14
  Допаѓања:
  8
  Мислиш дека не е масло од канабис тоа или не си сигурна во квалитетот?
   
 17. joy1

  joy1 Форумски идол

  Се зачлени на:
  14 август 2012
  Пораки:
  17.134
  Допаѓања:
  264.722
  Пол:
  Женски
  So taa koncentracija na thc ne praime nisto
  Perenje pari ti e ova
   
  На *Amethyst*, kravce, Gosh и 7 други им се допаѓа ова.
 18. Dreamer 777

  Dreamer 777 Активен член

  Се зачлени на:
  17 јуни 2016
  Пораки:
  14
  Допаѓања:
  8
  А колку концентрирано е тоа ти што го зема?
   
  На acezmija му/ѝ се допаѓа ова.
 19. joy1

  joy1 Форумски идол

  Се зачлени на:
  14 август 2012
  Пораки:
  17.134
  Допаѓања:
  264.722
  Пол:
  Женски
  Ти како фармацевт можеш да препоставиш со колава концентрација е тоа моето.

  Самата цена ти кажува доволно.

  Инаку навалата на толку мн луге да го купат по цена за ништо зборува за фактот дека сето ова е однапред добро смислено за да се перат и пари и мозоци .Жално е за лугето ке дадат и 2800 ден а за возврат ке добијат гола вода.И празна надеж
   
  На *Amethyst*, kravce, LUCI 99 и 7 други им се допаѓа ова.
 20. Annath

  Annath Форумски идол

  Се зачлени на:
  9 јануари 2010
  Пораки:
  18.168
  Допаѓања:
  153.772
  Пол:
  Женски
  Прескaпo е зa тoлку мaл прoцент THC. Не е тoa лекoвитo, aкo знaеме декa oнa мaслo штo нaвистинa пoмaгa чини 700 еврa зa мл, тoгaш нaпрaвете јa сaми мaтемaтикaтa.
  Битнo Никoлче ќе си дoбие пoени |(
   
  На *Amethyst*, danichap, theowndemon и 2 други им се допаѓа ова.