1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Мачнини во текот на бременоста

Дискусија во 'Бременост' започната од Bela-30, 3 октомври 2014.

  1. Bela-30

    Bela-30 Нов член

    Се зачлени на:
    30 септември 2014
    Пораки:
    9
    Допаѓања:
    1
    Здраво на сите. 8 недела од бременоста и лошењето не престанува...повраќање после будење и лошење во текот на целиот ден..неможам ни да јадам ни да пијам. како си помагате? до кога ќе ги имам овие симптоми?
     
    На bibiiii му/ѝ се допаѓа ова.
  2. jasminka-mikus

    jasminka-mikus Активен член

    Се зачлени на:
    13 октомври 2013
    Пораки:
    66
    Допаѓања:
    23
    jas vo prvata bremenost gi imav do 16 nedela mislev nikogas nema da pominat posle toa nastapija kiselinite...sega 9 nedela sum losenjeto kako da se namali inaku samo noke mi se losese ne mozev da spijam i sega mi se losi od nekoi jadenja no ne kako predhodnite nedeli kaj mene poveke preovladuva pospanost i malaksanost...poz
     
    На GretaGarbo му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Bela-30

    Bela-30 Нов член

    Се зачлени на:
    30 септември 2014
    Пораки:
    9
    Допаѓања:
    1
    Значи кома сум цел ден не функционирам, главоболка од време на време, неможам речиси ништо да јадам освен јаболко а пред да останам бремена само јаболко од овошја не јадев :)имам и киселини, кај мене веројатно се во едно. Неможам нормално да функционирам..навечер воопшто не ни спијам како што треба...Си викам само да е здраво и живо детево ќе трпам ама некако мн ми е :)
     
  4. Sky-butterfly

    Sky-butterfly Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 декември 2013
    Пораки:
    3.391
    Допаѓања:
    60.806
    Труднички, дај кажувајте што да земам против ова досадни, макотрпни мачнини? Не можам веќе да функционирам, преку цел ден ми се врти, ми се гади, ми се повраќа :worried:
    Б6 (бедоксин) или б комплекс (што беше од таа два) е за против мачнини?
     
    Последна измена од модератор: 13 април 2017
  5. danichap

    danichap Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    26 јуни 2011
    Пораки:
    15.996
    Допаѓања:
    279.336
    Pyridoxin (Vitamin B6) помага против гадење и повракање. Дозирањето е 3x 10 mg на ден.
     
    Последна измена од модератор: 13 април 2017
  6. Sky-butterfly

    Sky-butterfly Форумски идол

    Се зачлени на:
    22 декември 2013
    Пораки:
    3.391
    Допаѓања:
    60.806
    Даничап, што е тоа еисен? Селен?
     
    Последна измена од модератор: 13 април 2017
  7. SpangeBob

    SpangeBob Истакнат член

    Се зачлени на:
    28 мај 2014
    Пораки:
    690
    Допаѓања:
    1.267
    Пол:
    Женски
    Генеколог мој ми препорача Б6 - бедоксин против гадење. Наутро и навечер. Ми рече исто да пијам чај од свеж ѓумбир наутро. Да се вари 4 минути само. Кругче со дебелина на прст на 4 делчиња. Ама мене повеќе ми се лоши од тоа. Пробај тебе можеби ќе ти помогне. Јас земам Prenatal од Natural Wealth 100 таблети околу 700 ден. Сите потребни витамини и фолна ги содржат.
    Одмарај се душо. Јади често, лесно и малку. Само така ќе си помогнеш. Јас 10 недела сум, уште сум таква. Ама ако... Само се нека биде во ред, ќе издржиме нели???
     
    Последна измена од модератор: 13 април 2017
  8. Dazey

    Dazey Истакнат член

    Се зачлени на:
    24 ноември 2011
    Пораки:
    311
    Допаѓања:
    123
    Мене ми помагаше кога јадев бисквити, смоки, а викаат дека и соленките се многу добри против лошење. И со нив имам пробано и навистина делуваат, ама тоа беше после бременоста па затоа не можам да ти кажам дали би ти помогнале и во тој период.
     
    Последна измена од модератор: 13 април 2017
  9. volsebna

    volsebna Популарен член

    Се зачлени на:
    11 јануари 2012
    Пораки:
    1.162
    Допаѓања:
    805
    Пол:
    Женски
    мене денес ми почнаа мачнините... до вчера се си јадев без никаков проблем, денес еден залак во уста и у вц :P незнам, толку ми е лошо,буквално се повркам, една голтка вода ја повракам, повеке од 10 пати бев во вц, а веке сум 9 недела, се плашам ова да не стане секојдневие... сега јадам геврек, 2 саата, и уште не ми е повратен, се надевам нема... незнам оние што повракаат секој ден како издржуват
     
  10. Mekuska

    Mekuska Популарен член

    Се зачлени на:
    21 март 2014
    Пораки:
    398
    Допаѓања:
    2.301
    Пол:
    Женски
    волшебна не се плаши од мачнините, повракањата, ке поминат, не внесувај тешка храна, пример ке забележиш, од која храна ти е тешко, нареден пат нема да ја јадеш, и ке помине..а за мокрачата не се секирај,,пиј увин чај, помага дефинитивно, јас така со првото дете, пиев скоро секој ден увин чај,,се ке се исчисти, еве јас пијам антибиотици, коалмацин, имам некоја бактерија во вагиналниот брис.. ке носеш и ти сега на микробиологија, и дај боже да немаш проблеми... поздрав и се ке се исчисти...
     
  11. danichap

    danichap Moderator Член на тимот

    Се зачлени на:
    26 јуни 2011
    Пораки:
    15.996
    Допаѓања:
    279.336
    Мачниниве и киселиниве ме уништија деновиве|(
    Цело време пикам во уста хуба буба од јаболко. Категорија веровали или не, ми помага. Онака ќе пожвакам една минута, и после друга.
    За шеќерот и забите ќе му ја мислам кога ќе дојдат они на дневен ред.
     
  12. Maceto123

    Maceto123 Истакнат член

    Се зачлени на:
    30 октомври 2014
    Пораки:
    612
    Допаѓања:
    960
    Пол:
    Женски
    Мила јас мачнините ги намалувам со грицкање бисквитче или некои соленки или квики...Исто така и орбит бонбоните плавите што се. А ептен кога ми се повраќа си пијам една чаша кока-кола и добро е некако до сега барем ми се смируваат ама не поминуваат скроз :sweat::sweat::sweat: Се надевам може нешто од тоа ќе ти помогне :* :* :*
     
    На danichap му/ѝ се допаѓа ова.
  13. janickaskopje

    janickaskopje Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 јуни 2013
    Пораки:
    300
    Допаѓања:
    264
    и мене почнаа да ме мачат почесто :worried:
     
  14. eatpraylove90

    eatpraylove90 Истакнат член

    Се зачлени на:
    12 јануари 2015
    Пораки:
    550
    Допаѓања:
    861
    Пол:
    Женски
    Иста ситуација е и кај мене. Мачнини, киселини имам во текот на целиот ден, а најмногу навечер пред спиење и во текот на спиењето постојано се будам. Пробав со крекери малку ми помагаше наутро, но најмногу ми помагаат лути бонбони (кои порано ич не сум ги сакала :) ) Пробајте и да јадете што помалку зачинета и мрсна храна и повеќе пешачење Ч) Иначе јас сум во 8ма недела и за бебчето мора да се издржи, мора да сме силни ;)
     
    На Beby $ му/ѝ се допаѓа ова.
  15. sweet.woman

    sweet.woman Популарен член

    Се зачлени на:
    30 декември 2010
    Пораки:
    1.225
    Допаѓања:
    744
    не се знае до кога ќе ги имаш јас со првото дете ака и сите ми велеа додека да премрди бебето ама да ти кажам до крај си повраќав можеби намалив ама не престанав. еве сега сум бремена за второ пак ми почна повраќањата преку цел ден ми се гади едвај се воздржувам да не повратам ама и имам намалено од јадењава по што ми се гади едвај јадам а навечер станувам да повратам и на сабалје пак се надевам овој пат пократко ќе трае
     
  16. mariz

    mariz Форумски идол

    Се зачлени на:
    17 март 2014
    Пораки:
    15.751
    Допаѓања:
    72.664
    Пол:
    Женски
    Jas pa od 6ta mi pocna losenjeto, mi prestana nakaj 14, 15. Posle toa nekolku pati samo mi se slosi, do den denes znae i da mi se svrti vo glava, no toa opasno gadenje kako do 14ta ned go nemam... Kaj sekoj e razlicno, majka mi do kraj si povrakjala so mene :D
     
  17. joy1

    joy1 Форумски идол

    Се зачлени на:
    14 август 2012
    Пораки:
    19.368
    Допаѓања:
    317.538
    Пол:
    Женски
    Јас до 16 та недела имав големи мачнини.Срека до таму беа и прекинаа после.
     
  18. bambusce

    bambusce Истакнат член

    Се зачлени на:
    3 октомври 2014
    Пораки:
    249
    Допаѓања:
    594
    Мене до 3 месец ми се лошеше многу,4 го поминав со повраќање и ослабев 3 кила а ми помагаше само лути бонбони.Е после 5 апетит кога ми се отвори си ја вратив килажата и до крај си ставив уште 12 кила плус :)
     
  19. espana

    espana Популарен член

    Се зачлени на:
    22 август 2012
    Пораки:
    1.676
    Допаѓања:
    1.952
    Пол:
    Женски
    Јас имав проблеми со лошење докај трети месец,неможев ништо да ставам во уста,од секое јадење ми се гадеше,освен од мандарини,цел ден тоа јадев.Тогаш и неколку кг.ослабнав,ама потоа ми се врати нормален апетит,ми престана лошењето.За лошење пиев витамин Б6и добро ми влијаеше.
     
    На Bisera J му/ѝ се допаѓа ова.
  20. galijan

    galijan Популарен член

    Се зачлени на:
    9 ноември 2012
    Пораки:
    138
    Допаѓања:
    260
    Дали е нормално вртоглавици и мачнини да се појавуваат навечер.