1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Мачнини во текот на бременоста

Дискусија во 'Бременост' започната од Bela-30, 3 октомври 2014.

 1. Bela-30

  Bela-30 Нов член

  Се зачлени на:
  30 септември 2014
  Пораки:
  9
  Допаѓања:
  1
  Здраво на сите. 8 недела од бременоста и лошењето не престанува...повраќање после будење и лошење во текот на целиот ден..неможам ни да јадам ни да пијам. како си помагате? до кога ќе ги имам овие симптоми?
   
  На bibiiii му/ѝ се допаѓа ова.
 2. jasminka-mikus

  jasminka-mikus Активен член

  Се зачлени на:
  13 октомври 2013
  Пораки:
  66
  Допаѓања:
  23
  jas vo prvata bremenost gi imav do 16 nedela mislev nikogas nema da pominat posle toa nastapija kiselinite...sega 9 nedela sum losenjeto kako da se namali inaku samo noke mi se losese ne mozev da spijam i sega mi se losi od nekoi jadenja no ne kako predhodnite nedeli kaj mene poveke preovladuva pospanost i malaksanost...poz
   
  На GretaGarbo му/ѝ се допаѓа ова.
 3. Bela-30

  Bela-30 Нов член

  Се зачлени на:
  30 септември 2014
  Пораки:
  9
  Допаѓања:
  1
  Значи кома сум цел ден не функционирам, главоболка од време на време, неможам речиси ништо да јадам освен јаболко а пред да останам бремена само јаболко од овошја не јадев :)имам и киселини, кај мене веројатно се во едно. Неможам нормално да функционирам..навечер воопшто не ни спијам како што треба...Си викам само да е здраво и живо детево ќе трпам ама некако мн ми е :)
   
 4. Sky-butterfly

  Sky-butterfly Форумски идол

  Се зачлени на:
  22 декември 2013
  Пораки:
  3.327
  Допаѓања:
  59.583
  Труднички, дај кажувајте што да земам против ова досадни, макотрпни мачнини? Не можам веќе да функционирам, преку цел ден ми се врти, ми се гади, ми се повраќа :worried:
  Б6 (бедоксин) или б комплекс (што беше од таа два) е за против мачнини?
   
  Последна измена од модератор: 13 април 2017
 5. danichap

  danichap Moderator Член на тимот

  Се зачлени на:
  26 јуни 2011
  Пораки:
  15.417
  Допаѓања:
  267.623
  Pyridoxin (Vitamin B6) помага против гадење и повракање. Дозирањето е 3x 10 mg на ден.
   
  Последна измена од модератор: 13 април 2017
 6. Sky-butterfly

  Sky-butterfly Форумски идол

  Се зачлени на:
  22 декември 2013
  Пораки:
  3.327
  Допаѓања:
  59.583
  Даничап, што е тоа еисен? Селен?
   
  Последна измена од модератор: 13 април 2017
 7. SpangeBob

  SpangeBob Истакнат член

  Се зачлени на:
  28 мај 2014
  Пораки:
  690
  Допаѓања:
  1.266
  Пол:
  Женски
  Генеколог мој ми препорача Б6 - бедоксин против гадење. Наутро и навечер. Ми рече исто да пијам чај од свеж ѓумбир наутро. Да се вари 4 минути само. Кругче со дебелина на прст на 4 делчиња. Ама мене повеќе ми се лоши од тоа. Пробај тебе можеби ќе ти помогне. Јас земам Prenatal од Natural Wealth 100 таблети околу 700 ден. Сите потребни витамини и фолна ги содржат.
  Одмарај се душо. Јади често, лесно и малку. Само така ќе си помогнеш. Јас 10 недела сум, уште сум таква. Ама ако... Само се нека биде во ред, ќе издржиме нели???
   
  Последна измена од модератор: 13 април 2017
 8. Dazey

  Dazey Истакнат член

  Се зачлени на:
  24 ноември 2011
  Пораки:
  311
  Допаѓања:
  123
  Мене ми помагаше кога јадев бисквити, смоки, а викаат дека и соленките се многу добри против лошење. И со нив имам пробано и навистина делуваат, ама тоа беше после бременоста па затоа не можам да ти кажам дали би ти помогнале и во тој период.
   
  Последна измена од модератор: 13 април 2017
 9. volsebna

  volsebna Популарен член

  Се зачлени на:
  11 јануари 2012
  Пораки:
  1.162
  Допаѓања:
  805
  Пол:
  Женски
  мене денес ми почнаа мачнините... до вчера се си јадев без никаков проблем, денес еден залак во уста и у вц :P незнам, толку ми е лошо,буквално се повркам, една голтка вода ја повракам, повеке од 10 пати бев во вц, а веке сум 9 недела, се плашам ова да не стане секојдневие... сега јадам геврек, 2 саата, и уште не ми е повратен, се надевам нема... незнам оние што повракаат секој ден како издржуват
   
 10. Mekuska

  Mekuska Популарен член

  Се зачлени на:
  21 март 2014
  Пораки:
  398
  Допаѓања:
  2.301
  Пол:
  Женски
  волшебна не се плаши од мачнините, повракањата, ке поминат, не внесувај тешка храна, пример ке забележиш, од која храна ти е тешко, нареден пат нема да ја јадеш, и ке помине..а за мокрачата не се секирај,,пиј увин чај, помага дефинитивно, јас така со првото дете, пиев скоро секој ден увин чај,,се ке се исчисти, еве јас пијам антибиотици, коалмацин, имам некоја бактерија во вагиналниот брис.. ке носеш и ти сега на микробиологија, и дај боже да немаш проблеми... поздрав и се ке се исчисти...
   
 11. danichap

  danichap Moderator Член на тимот

  Се зачлени на:
  26 јуни 2011
  Пораки:
  15.417
  Допаѓања:
  267.623
  Мачниниве и киселиниве ме уништија деновиве|(
  Цело време пикам во уста хуба буба од јаболко. Категорија веровали или не, ми помага. Онака ќе пожвакам една минута, и после друга.
  За шеќерот и забите ќе му ја мислам кога ќе дојдат они на дневен ред.
   
 12. Maceto123

  Maceto123 Истакнат член

  Се зачлени на:
  30 октомври 2014
  Пораки:
  612
  Допаѓања:
  960
  Пол:
  Женски
  Мила јас мачнините ги намалувам со грицкање бисквитче или некои соленки или квики...Исто така и орбит бонбоните плавите што се. А ептен кога ми се повраќа си пијам една чаша кока-кола и добро е некако до сега барем ми се смируваат ама не поминуваат скроз :sweat::sweat::sweat: Се надевам може нешто од тоа ќе ти помогне :* :* :*
   
  На danichap му/ѝ се допаѓа ова.
 13. janickaskopje

  janickaskopje Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 јуни 2013
  Пораки:
  300
  Допаѓања:
  264
  и мене почнаа да ме мачат почесто :worried:
   
 14. eatpraylove90

  eatpraylove90 Истакнат член

  Се зачлени на:
  12 јануари 2015
  Пораки:
  550
  Допаѓања:
  861
  Пол:
  Женски
  Иста ситуација е и кај мене. Мачнини, киселини имам во текот на целиот ден, а најмногу навечер пред спиење и во текот на спиењето постојано се будам. Пробав со крекери малку ми помагаше наутро, но најмногу ми помагаат лути бонбони (кои порано ич не сум ги сакала :) ) Пробајте и да јадете што помалку зачинета и мрсна храна и повеќе пешачење Ч) Иначе јас сум во 8ма недела и за бебчето мора да се издржи, мора да сме силни ;)
   
  На Beby $ му/ѝ се допаѓа ова.
 15. sweet.woman

  sweet.woman Популарен член

  Се зачлени на:
  30 декември 2010
  Пораки:
  1.221
  Допаѓања:
  743
  не се знае до кога ќе ги имаш јас со првото дете ака и сите ми велеа додека да премрди бебето ама да ти кажам до крај си повраќав можеби намалив ама не престанав. еве сега сум бремена за второ пак ми почна повраќањата преку цел ден ми се гади едвај се воздржувам да не повратам ама и имам намалено од јадењава по што ми се гади едвај јадам а навечер станувам да повратам и на сабалје пак се надевам овој пат пократко ќе трае
   
 16. mariz

  mariz Форумски идол

  Се зачлени на:
  17 март 2014
  Пораки:
  14.605
  Допаѓања:
  70.667
  Пол:
  Женски
  Jas pa od 6ta mi pocna losenjeto, mi prestana nakaj 14, 15. Posle toa nekolku pati samo mi se slosi, do den denes znae i da mi se svrti vo glava, no toa opasno gadenje kako do 14ta ned go nemam... Kaj sekoj e razlicno, majka mi do kraj si povrakjala so mene :D
   
 17. joy1

  joy1 Форумски идол

  Се зачлени на:
  14 август 2012
  Пораки:
  18.999
  Допаѓања:
  309.709
  Пол:
  Женски
  Јас до 16 та недела имав големи мачнини.Срека до таму беа и прекинаа после.
   
 18. bambusce

  bambusce Истакнат член

  Се зачлени на:
  3 октомври 2014
  Пораки:
  249
  Допаѓања:
  594
  Мене до 3 месец ми се лошеше многу,4 го поминав со повраќање и ослабев 3 кила а ми помагаше само лути бонбони.Е после 5 апетит кога ми се отвори си ја вратив килажата и до крај си ставив уште 12 кила плус :)
   
 19. espana

  espana Популарен член

  Се зачлени на:
  22 август 2012
  Пораки:
  1.649
  Допаѓања:
  1.915
  Пол:
  Женски
  Јас имав проблеми со лошење докај трети месец,неможев ништо да ставам во уста,од секое јадење ми се гадеше,освен од мандарини,цел ден тоа јадев.Тогаш и неколку кг.ослабнав,ама потоа ми се врати нормален апетит,ми престана лошењето.За лошење пиев витамин Б6и добро ми влијаеше.
   
  На Bisera J му/ѝ се допаѓа ова.
 20. galijan

  galijan Популарен член

  Се зачлени на:
  9 ноември 2012
  Пораки:
  138
  Допаѓања:
  260
  Дали е нормално вртоглавици и мачнини да се појавуваат навечер.