1. Овој сајт користи колачиња неопходни за неговото функционирање. Ако продолжиш да го користиш, значи се согласуваш со нашата употреба на колачиња. Прочитај повеќе.

Машини за садови

Дискусија во 'Дом' започната од Love.love, 22 јануари 2012.

  1. Love.love

    Love.love Истакнат член

    Се зачлени на:
    29 октомври 2011
    Пораки:
    46
    Допаѓања:
    1
    Каква машина за садови имате или пак садовите ги миете на раце повеке информации обратете се на оваа тема за машините за садови се што знаете :!: :!: ;)
     
  2. Shana

    Shana Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 јануари 2011
    Пораки:
    794
    Допаѓања:
    1.505
    Во претходниот стан имав Gorenje од 60цм, или како што ги рекламираат за 12 лица :) Имаше можност да се вклучи половина, само едната корпа што ни одговараше бидејки бевме само јас и сопругот. Остана вградена во кујната бидејки така го продадовме станот.
    Сега имам Еurolux од 45см, за 8 лица :!: исто така вградена. Стандардни ситуации ми се полни најчесто преку еден ден со тоа што тавчињата и тефлонските тенџериња ги мијам рачно, а чиниите и чашите исклучиво во машина.
    Прашок користам Calgonit во повеке варијанти, 5 во 1, Се во 1 но досега Finish powerball ми се покажале како најдобри.
     

    Прикачени фајлови:

    • calgonit.jpg
      calgonit.jpg
      Големина на фајлот:
      8,7 KB
      Прегледи:
      1.159
  3. Ariel

    Ariel Форумски идол

    Се зачлени на:
    7 декември 2009
    Пораки:
    7.785
    Допаѓања:
    131.354
    Јас имам Бош за 4 лица. Намерно земавме мала, затоа што моите имаат голема, па поретко ја вклучуваа затоа што требаше да чекаат да им се наполни, итн...
    Малите ми се видоа попрактични, ама мали се, тави и тенџериња не ставам често - зафаќаат половина машина, ако воопшто ги собере.

    И не сум којзнае колку задоволна. Треба многу убаво да ги „обработам“ садовите за да ми ги измие машината, пола работа и ја вршам :D . Моите имаат Кенди, веќе 30 години стара, и многу подобро ги мие садовите, иако и за неа требаше да бидат марем мокри садовите, ама сепак подобра е од мојата Бош. Сега повеќе би ми завршила работа некоја за 8 лица, оваа ми е мала.

    Една пријателка има електролукс, и многу се фали од неа.

    Како и да е, нема ден да не ја вклучам, а за викенди и по 3 пати дневно :D
     
  4. blond

    blond Популарен член

    Се зачлени на:
    24 септември 2010
    Пораки:
    2.251
    Допаѓања:
    4.717
    Mojaта е Алтус. Се мислевме помеѓу Беко и Алтус и продавачот ни кажа дека во иста фабрика се произведуваат, дека и моторот им е ист (а и надворешно беа потполно исти), а разликата во цените беше голема. За 12 лица е, ми собира големи тави, тенџериња. Задоволна сум од тоа како ги чисти садовите. Плус има и опција за половично миење :) Самостојна е, но може да се извади горниот капак и да се вгради :clap:

    И јас сум најзадоволна од Finish powerball.
     
  5. Belisima

    Belisima Истакнат член

    Се зачлени на:
    13 мај 2010
    Пораки:
    144
    Допаѓања:
    26
    Јас имам Бекои презадоволна сум еве веке 5 години и супер е .Најчесто ја пустам преку 1 ден но предходно ги поминувам со вода . Мијам и тенџериња тави тефлонски тави стаклени пекачи се. А таблети за миење порано користев калгонит а сега во последно време и таблети и сол купувам од Кам германски и многу сум задоволна .Само сјај не ставам .Ме интересира има ли некој искуство со сјајот има ли разлика во чашите ?
     
  6. slavica999

    slavica999 Популарен член

    Се зачлени на:
    27 декември 2009
    Пораки:
    4.327
    Допаѓања:
    5.333
    Горење - Ора Ито за 12 души :?: не ми текнува баш.
    Ја вклучувам кога имам гости а овака не. Не ме мрзи да измијам 2 тањира и 3 чаши и 2 шољи за кафе....а и мразам полн садопер со садови да ги собирам па да полнам машина.
    Ставам во неа буквално се и користам Калгонит. Едно пакетче ми трае доста долго затоа што не ја често пуштам. Не ми е некое домашно милениче :) и бев противник да земеме ама ете земав (ме убеди мм) и некогаш ми навистина врши работа.
     
  7. blond

    blond Популарен член

    Се зачлени на:
    24 септември 2010
    Пораки:
    2.251
    Допаѓања:
    4.717
    A што не ставате во машината за садови? Јас кога пуштам на 60 или 70 степени, не ги ставам оние пластичните садови што имаат шарена фолија одозгора залепено. Ми е страв да не се одлепи фолијата.
    Друго се ставам.
     
  8. savana

    savana Популарен член

    Се зачлени на:
    18 август 2010
    Пораки:
    1.770
    Допаѓања:
    9.567
    Пол:
    Женски
    Убава работа биле машиниве за садови :D Ние дома немаме, во план сме да купиме па препорачајте ми некоја а и цените од прилика колку се движат?
     
  9. LaChiquita

    LaChiquita Популарен член

    Се зачлени на:
    11 јули 2010
    Пораки:
    586
    Допаѓања:
    463
    Имам целосно вградлива машина од марката Electrolux, 45-ка. Кога ја осмислувавме кујната многу се мислев дали да оставам место за поголема, или да си ставам помала машина. И сега воопшто не се каам што е за 8 особи. Се ми собира, бргу се полни (на пр. снаа ми има од големите, и многу време и треба за целосно да ја наполни).
    Најчесто ставам чинии, чаши, тегли и секако прибор. Во принцип не ставам тенџериња или големи тави, бидејќи долниот спрат го зафаќаат целосно. Е тука е подобро да си имаш 60-ка :rofl: . Али нема врска.
    не ставам калени работи, дрвени даски или бркалки...и тефлонските тави не ги ставам , страв ми е да не се оштетат.
    Од мојата машина сум презадоволна. Јас да ви кажам апчиња користев многу малку време. Сега си користам прашок (и сјај во комбинација) а никаква, ама баш никаква разлика нема во миењето. Освен во цената.
    [​IMG]
    [​IMG]

    Ова е машината
    [​IMG]
     
  10. Shana

    Shana Истакнат член

    Се зачлени на:
    27 јануари 2011
    Пораки:
    794
    Допаѓања:
    1.505
    Не ставам тефлонски садови бидејки има препорака на упатствата да не се мијат истите во машина. Прашокот е многу јак и го оштетува тефлонскиот слој по што садот не треба да се употребува, бидејки ослободува канцерогени гасови. Лесно се мијат па не е проблем.
     
  11. Srekicka

    Srekicka Популарен член

    Се зачлени на:
    14 мај 2010
    Пораки:
    1.863
    Допаѓања:
    2.846
    Девојки има ли некоја од вас машина за миење садови за 6 или 8 особи? Собира ли садови од два-три дена и што пари се?
     
  12. flowergarden

    flowergarden Популарен член

    Се зачлени на:
    27 февруари 2011
    Пораки:
    1.276
    Допаѓања:
    417
    Јас би ти препорачала да земеш од 8 особи па нагоре. Ние имаме за 12 особи и ја полнима за ден/два. Земи во предвид дека тенџерињата зафаќаат повеќе простор, а освен тоа имаш и опција за половично перење, ако не можеш да ја наполниш цела. Цените се различни и зависат најмногу од брендот.
     
    На Srekicka му/ѝ се допаѓа ова.
  13. baby-star

    baby-star Популарен член

    Се зачлени на:
    8 февруари 2012
    Пораки:
    2.464
    Допаѓања:
    10.832
    Ние имаме gorenje за 8 особи и сме презадоволни.Користиме finish.
     
  14. flowergarden

    flowergarden Популарен член

    Се зачлени на:
    27 февруари 2011
    Пораки:
    1.276
    Допаѓања:
    417
    Во упатството кај мојата пишува треба средство за плакнење. Дај просветлете ме што е тоа и кај да го купам. :lol:
     
  15. lunicka

    lunicka Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 јануари 2010
    Пораки:
    3.684
    Допаѓања:
    97.983
    Пол:
    Женски
    Средство за плакнење се става ако ставаш се посебно,значи посебно детергент ,посебно сол и посебно за сјај на садовите.Бидејки сум сколна на поедноставни работи користам таблетки Калгон или Финиш во кои има се.Само сол ставам посебно зашто кај нас водата е многу тврда.
     
  16. flowergarden

    flowergarden Популарен член

    Се зачлени на:
    27 февруари 2011
    Пораки:
    1.276
    Допаѓања:
    417
    Па јас си купив се. Имам и таблетки, и сол и течен детергент. За да не ми останат овие последниве две неискористени ќе мора да купам и средство за плакнење. Кај да го најдам? Барав по маркетиве ама никаде не прочитав сред. за плакнење. Не може само со детергент и сол?
     
  17. lunicka

    lunicka Форумски идол

    Се зачлени на:
    29 јануари 2010
    Пораки:
    3.684
    Допаѓања:
    97.983
    Пол:
    Женски
    Може,ама можно е да ти останат флеки на садовите.Инаку мислам дека тоа средство што го викаш за плакнење се вика средство за сјај.Го има во сите маркети.
     
  18. Snow-Queen

    Snow-Queen Форумски идол

    Се зачлени на:
    3 ноември 2011
    Пораки:
    15.266
    Допаѓања:
    15.011
    Пол:
    Женски
    Подобро нешто во животов нема од тие апаратури.Кавгите помеѓу мене и мама престанаа откако машанита дојде во куќава.
    И утре кога ќе се мажам, на сите тоа им го реков, прва поголема работа некој кога ќе ме праша за зимање,ќе биде машина за садови.
     
  19. thelittle17

    thelittle17 Популарен член

    Се зачлени на:
    31 август 2010
    Пораки:
    3.749
    Допаѓања:
    8.668
    Пол:
    Женски
    Ова е најдобрата работа што некој можел да замисли да ја направи, и утре кога ќе имам свој дом првото нешто што ќе купам ќе биде машина садови!
     
    На Kat4e86 му/ѝ се допаѓа ова.
  20. Forgotten

    Forgotten Популарен член

    Се зачлени на:
    5 август 2010
    Пораки:
    349
    Допаѓања:
    185
    Во дилема сум за средствата, ако се користат таблетките друго не треба да се става? Ни сол, ни детергент?
    За мојава има мести за сол, детергент и за омекнувач за вода :^)