Машини за садови

Дискусија во 'Дом' започната од Love.love, 22 јануари 2012.

 1. Love.love

  Love.love Истакнат член

  Се зачлени на:
  29 октомври 2011
  Пораки:
  46
  Допаѓања:
  1
  Каква машина за садови имате или пак садовите ги миете на раце повеке информации обратете се на оваа тема за машините за садови се што знаете :!: :!: ;)
   
 2. Shana

  Shana Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 јануари 2011
  Пораки:
  794
  Допаѓања:
  1.497
  Во претходниот стан имав Gorenje од 60цм, или како што ги рекламираат за 12 лица :) Имаше можност да се вклучи половина, само едната корпа што ни одговараше бидејки бевме само јас и сопругот. Остана вградена во кујната бидејки така го продадовме станот.
  Сега имам Еurolux од 45см, за 8 лица :!: исто така вградена. Стандардни ситуации ми се полни најчесто преку еден ден со тоа што тавчињата и тефлонските тенџериња ги мијам рачно, а чиниите и чашите исклучиво во машина.
  Прашок користам Calgonit во повеке варијанти, 5 во 1, Се во 1 но досега Finish powerball ми се покажале како најдобри.
   

  Прикачени фајлови:

  • calgonit.jpg
   calgonit.jpg
   Големина на фајлот:
   8,7 KB
   Прегледи:
   1.149
 3. Ariel

  Ariel Форумски идол

  Се зачлени на:
  7 декември 2009
  Пораки:
  3.578
  Допаѓања:
  70.851
  Јас имам Бош за 4 лица. Намерно земавме мала, затоа што моите имаат голема, па поретко ја вклучуваа затоа што требаше да чекаат да им се наполни, итн...
  Малите ми се видоа попрактични, ама мали се, тави и тенџериња не ставам често - зафаќаат половина машина, ако воопшто ги собере.

  И не сум којзнае колку задоволна. Треба многу убаво да ги „обработам“ садовите за да ми ги измие машината, пола работа и ја вршам :D . Моите имаат Кенди, веќе 30 години стара, и многу подобро ги мие садовите, иако и за неа требаше да бидат марем мокри садовите, ама сепак подобра е од мојата Бош. Сега повеќе би ми завршила работа некоја за 8 лица, оваа ми е мала.

  Една пријателка има електролукс, и многу се фали од неа.

  Како и да е, нема ден да не ја вклучам, а за викенди и по 3 пати дневно :D
   
 4. blond

  blond Популарен член

  Се зачлени на:
  24 септември 2010
  Пораки:
  2.251
  Допаѓања:
  4.685
  Mojaта е Алтус. Се мислевме помеѓу Беко и Алтус и продавачот ни кажа дека во иста фабрика се произведуваат, дека и моторот им е ист (а и надворешно беа потполно исти), а разликата во цените беше голема. За 12 лица е, ми собира големи тави, тенџериња. Задоволна сум од тоа како ги чисти садовите. Плус има и опција за половично миење :) Самостојна е, но може да се извади горниот капак и да се вгради :clap:

  И јас сум најзадоволна од Finish powerball.
   
 5. Belisima

  Belisima Истакнат член

  Се зачлени на:
  13 мај 2010
  Пораки:
  144
  Допаѓања:
  26
  Јас имам Бекои презадоволна сум еве веке 5 години и супер е .Најчесто ја пустам преку 1 ден но предходно ги поминувам со вода . Мијам и тенџериња тави тефлонски тави стаклени пекачи се. А таблети за миење порано користев калгонит а сега во последно време и таблети и сол купувам од Кам германски и многу сум задоволна .Само сјај не ставам .Ме интересира има ли некој искуство со сјајот има ли разлика во чашите ?
   
 6. slavica999

  slavica999 Популарен член

  Се зачлени на:
  27 декември 2009
  Пораки:
  4.280
  Допаѓања:
  5.165
  Горење - Ора Ито за 12 души :?: не ми текнува баш.
  Ја вклучувам кога имам гости а овака не. Не ме мрзи да измијам 2 тањира и 3 чаши и 2 шољи за кафе....а и мразам полн садопер со садови да ги собирам па да полнам машина.
  Ставам во неа буквално се и користам Калгонит. Едно пакетче ми трае доста долго затоа што не ја често пуштам. Не ми е некое домашно милениче :) и бев противник да земеме ама ете земав (ме убеди мм) и некогаш ми навистина врши работа.
   
 7. blond

  blond Популарен член

  Се зачлени на:
  24 септември 2010
  Пораки:
  2.251
  Допаѓања:
  4.685
  A што не ставате во машината за садови? Јас кога пуштам на 60 или 70 степени, не ги ставам оние пластичните садови што имаат шарена фолија одозгора залепено. Ми е страв да не се одлепи фолијата.
  Друго се ставам.
   
 8. savana

  savana Популарен член

  Се зачлени на:
  18 август 2010
  Пораки:
  1.770
  Допаѓања:
  9.560
  Пол:
  Женски
  Убава работа биле машиниве за садови :D Ние дома немаме, во план сме да купиме па препорачајте ми некоја а и цените од прилика колку се движат?
   
 9. LaChiquita

  LaChiquita Популарен член

  Се зачлени на:
  11 јули 2010
  Пораки:
  559
  Допаѓања:
  358
  Имам целосно вградлива машина од марката Electrolux, 45-ка. Кога ја осмислувавме кујната многу се мислев дали да оставам место за поголема, или да си ставам помала машина. И сега воопшто не се каам што е за 8 особи. Се ми собира, бргу се полни (на пр. снаа ми има од големите, и многу време и треба за целосно да ја наполни).
  Најчесто ставам чинии, чаши, тегли и секако прибор. Во принцип не ставам тенџериња или големи тави, бидејќи долниот спрат го зафаќаат целосно. Е тука е подобро да си имаш 60-ка :rofl: . Али нема врска.
  не ставам калени работи, дрвени даски или бркалки...и тефлонските тави не ги ставам , страв ми е да не се оштетат.
  Од мојата машина сум презадоволна. Јас да ви кажам апчиња користев многу малку време. Сега си користам прашок (и сјај во комбинација) а никаква, ама баш никаква разлика нема во миењето. Освен во цената.
  [​IMG]
  [​IMG]

  Ова е машината
  [​IMG]
   
 10. Shana

  Shana Истакнат член

  Се зачлени на:
  27 јануари 2011
  Пораки:
  794
  Допаѓања:
  1.497
  Не ставам тефлонски садови бидејки има препорака на упатствата да не се мијат истите во машина. Прашокот е многу јак и го оштетува тефлонскиот слој по што садот не треба да се употребува, бидејки ослободува канцерогени гасови. Лесно се мијат па не е проблем.
   
 11. Srekicka

  Srekicka Популарен член

  Се зачлени на:
  14 мај 2010
  Пораки:
  1.863
  Допаѓања:
  2.837
  Девојки има ли некоја од вас машина за миење садови за 6 или 8 особи? Собира ли садови од два-три дена и што пари се?
   
 12. flowergarden

  flowergarden Популарен член

  Се зачлени на:
  27 февруари 2011
  Пораки:
  1.261
  Допаѓања:
  399
  Јас би ти препорачала да земеш од 8 особи па нагоре. Ние имаме за 12 особи и ја полнима за ден/два. Земи во предвид дека тенџерињата зафаќаат повеќе простор, а освен тоа имаш и опција за половично перење, ако не можеш да ја наполниш цела. Цените се различни и зависат најмногу од брендот.
   
  На Srekicka му/ѝ се допаѓа ова.
 13. baby-star

  baby-star Популарен член

  Се зачлени на:
  8 февруари 2012
  Пораки:
  2.018
  Допаѓања:
  5.968
  Ние имаме gorenje за 8 особи и сме презадоволни.Користиме finish.
   
 14. flowergarden

  flowergarden Популарен член

  Се зачлени на:
  27 февруари 2011
  Пораки:
  1.261
  Допаѓања:
  399
  Во упатството кај мојата пишува треба средство за плакнење. Дај просветлете ме што е тоа и кај да го купам. :lol:
   
 15. lunicka

  lunicka Форумски идол

  Се зачлени на:
  29 јануари 2010
  Пораки:
  2.577
  Допаѓања:
  79.430
  Пол:
  Женски
  Средство за плакнење се става ако ставаш се посебно,значи посебно детергент ,посебно сол и посебно за сјај на садовите.Бидејки сум сколна на поедноставни работи користам таблетки Калгон или Финиш во кои има се.Само сол ставам посебно зашто кај нас водата е многу тврда.
   
 16. flowergarden

  flowergarden Популарен член

  Се зачлени на:
  27 февруари 2011
  Пораки:
  1.261
  Допаѓања:
  399
  Па јас си купив се. Имам и таблетки, и сол и течен детергент. За да не ми останат овие последниве две неискористени ќе мора да купам и средство за плакнење. Кај да го најдам? Барав по маркетиве ама никаде не прочитав сред. за плакнење. Не може само со детергент и сол?
   
 17. lunicka

  lunicka Форумски идол

  Се зачлени на:
  29 јануари 2010
  Пораки:
  2.577
  Допаѓања:
  79.430
  Пол:
  Женски
  Може,ама можно е да ти останат флеки на садовите.Инаку мислам дека тоа средство што го викаш за плакнење се вика средство за сјај.Го има во сите маркети.
   
 18. Snow-Queen

  Snow-Queen Форумски идол

  Се зачлени на:
  3 ноември 2011
  Пораки:
  15.266
  Допаѓања:
  14.960
  Пол:
  Женски
  Подобро нешто во животов нема од тие апаратури.Кавгите помеѓу мене и мама престанаа откако машанита дојде во куќава.
  И утре кога ќе се мажам, на сите тоа им го реков, прва поголема работа некој кога ќе ме праша за зимање,ќе биде машина за садови.
   
 19. thelittle17

  thelittle17 Популарен член

  Се зачлени на:
  31 август 2010
  Пораки:
  3.010
  Допаѓања:
  6.330
  Пол:
  Женски
  Ова е најдобрата работа што некој можел да замисли да ја направи, и утре кога ќе имам свој дом првото нешто што ќе купам ќе биде машина садови!
   
  На Kat4e86 му/ѝ се допаѓа ова.
 20. Forgotten

  Forgotten Популарен член

  Се зачлени на:
  5 август 2010
  Пораки:
  349
  Допаѓања:
  184
  Во дилема сум за средствата, ако се користат таблетките друго не треба да се става? Ни сол, ни детергент?
  За мојава има мести за сол, детергент и за омекнувач за вода :^)